Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak zesílit sat signál po bytě

neo69 (18)|14.6.2014 09:45
Prosím o radu jak zesílit signál po bytě. Máme v bytovém domě společný rozvod dvb-t/sat. V mém bytě bohužel funguje pouze jedna zásuvka (taková ta uni pro sat i dvb-t) z této zásuvky potřebuji rozbočit signál do 2 pokojů. Použil jsem takový obyč rozbočovač na f konektory ale v ost. pokojích je silá signálu slába a obraz kostičkuje (sat/dvb-t). Jak zajistit rozbočení, zřejmě nějakým aktivním rozbočovačem nebo zesilovačem a rozbočovačem. Této problematice moc nerozumím poraďte co koupit.
bastlir (3245)|14.6.2014 10:31
DVB-T signál jde bez problémů rozbočit i zesílit. K tomu můžeš v podstatě použít jakýkoliv rozbočovač a zesilovač, nebo rovnou aktivní rozbočovač. Já doporučuji každé zvlášť a navíc v F-kové montáži.
DVB-S signál takto rozbočit nejde. Protože už proto, že když sat-přijímačem přepínáš kanály, zároveň i přepínáš polaritu konvertoru na parabole. Nejlevnějším řešením by pak bylo dát na parabolu twin-konvertor a na druhý STB vést druhý kabel.
Je však otázkou, zda jsi si to nespletl s kabelovkou.
neo69 (18)|14.6.2014 16:20
nene kabelovka to není. Do bytu mi vede jeden kabel po kterém jde dvb-t i sat. Tento kabel mám sveden do jedné sat/dvb-t záskuvky. Jakmile kabel rozbočím před touto zásuvkou do jiného pokoje tak dvb-t je slabší (což by teda mělo zesílit obyč. aktivním zesilovačem) ale zároveň mi klesne signal i v oné sat zásuvce.
Dagy2 (3153)|14.6.2014 17:36
pokiaľ je to tak ako píšeš, dá sa predpokladať, že niekde na chodbe je multiswitch v ktorom je zlúšený DVB-T a SAT signál z 1 až niekoľko družíc. Z neho vedie jeden výstup do tvojho bytu.
Ak si vložil "rozdvojku" pred tvoju zásuvku
A/ dobre sa pozri aký frekvenčný rozsah je písaný na tej rozdvojke. Predpokladám 65÷cca 850 MHz ?
B/ aký útlm sa píše na rozdvojke

ak je to tak ako si myslím, odpálkoval si týmto členom sat signál a vložil "zoslabovač" signálu pre DVB-T. Takto to asi nepôjde.
správna inštalácia by bola požiadať správcu siete o natiahnutie ďalšieho prívodu z multiswitchu do bytu. dnes dotiahnuť jeden výstup do bytu považujem za ťažkú krátkozrakosť až diletantstvo inštalačnej firmy.
bastlir (3245)|14.6.2014 23:03
Předpokládám, že se mu nepodařilo kabel rozbočit před zásuvkou, protože bývá zpravidla ve zdi.
Rozbočit a zesílit DVB-T signál by šel až za zásuvkou.
Pokud nebydlí ve vile, pak se satelitem je to tak, jak píšeš.
Kdyby firmy dávaly do bytu dva kabely, pak by někteří nájemníci jeden z nich poskytli za smluvní cenu sousedovi a dělili by se o poplatky.
Takže to asi nehrozí.
neo69 (18)|15.6.2014 08:07
kabel před zásuvkou jsem schopen rozbočit. V podstatě by mě stačilo před zásuvkou rozbočit dvb-t a toto zesílit ale hlavně signal do sat zásuvky aby nebyl zeslaben.
schéma.jpg
RoPo (6061)|15.6.2014 10:01
Ta zasuvka je tzv ukoncovaci/koncova. Jakekoliv rozboceni pred zasuvkou muze vest k zhorseni signalu v cele soustave. Mohl by jsi zkusit zapojit misto koncove prubeznou a na konci tato koncova zustane.
Dagy2 (3153)|15.6.2014 10:27
[QUOTE=bastlir;491048]Kdyby firmy dávaly do bytu dva kabely, pak by někteří nájemníci jeden z nich poskytli za smluvní cenu sousedovi a dělili by se o poplatky.
Takže to asi nehrozí.[/QUOTE]

Nehrozí, protože v bytovce se platí pevné poplatky stanovené tak, že např:
- výtah platí dle nákladů na opravy všichni od prvního patra výše, bez ohledu na to zda chodí v rámci udržení kondice pěšky nebo výtahem
- osvětlení společných prostor dle nákladů všichni bez ohledu zda používají čelovky při pohybu po schodišti a sklepě nebo společné osvětlení
- STA a ostatní společné rozvody platí všichni bez ohledu na to zda vlastní 1, žádný nebo 10 televizí. (pokud je to majetek UPC nebo jiné firmy stráží si tyto náklady ona)

v bytovce musí vládnout tvrdá ruka, nikoli demokracie, jinak zavládne totální anarchie.
neo69 (18)|15.6.2014 10:41
je teda nějak šance to takto rozbočit a co na to koupit?
bastlir (3245)|15.6.2014 10:53
Poplatky a podmínky za přípojku nelze generalizovat. To si určuje majitel/společnost/zprostředkovatel ... Když např. u nás ještě fungovala STA, platili za ni jen ti majitelé bytu, kteří si ji nechali zavést.
Mimochodem nechápu, proč tazatel si přidělává starosti tím, že chce kabel rozbočit před zásuvkou. To by mohlo jít jen v tom případě, že by do zásuvky vedly kabely dva.
neo69 (18)|15.6.2014 11:14
Rozbočit před zásuvkou potřebuji z důvodu natažení do 2 pokojů kdy onu jedinou funkční zásuvku mám v obývacím pokoji úplně na druhé straně bytu než potřebuji. Kdybych rozbočoval ze zásuvky tak se musím vracet a kabel nemám kam schovat.
bastlir (3245)|15.6.2014 11:27
[QUOTE=neo69;491069]Rozbočit před zásuvkou potřebuji z důvodu natažení do 2 pokojů kdy onu jedinou funkční zásuvku mám v obývacím pokoji úplně na druhé straně bytu než potřebuji. Kdybych rozbočoval ze zásuvky tak se musím vracet a kabel nemám kam schovat.[/QUOTE]
Tak tu koncovou zásuvku přenes do místa, kde ti kabel leze do bytu, nebo na vhodném místě a pak si to už podle potřeby natáhni.
neo69 (18)|17.6.2014 17:41
no a takto ten útlum nebude? stejně to musím něčím zesílit.
bastlir (3245)|17.6.2014 20:09
[QUOTE=neo69;491224]no a takto ten útlum nebude? stejně to musím něčím zesílit.[/QUOTE]

Každá normální firma, než začne budovat rozvod signálu, udělá projekt, ve kterém je mj. počítáno s útlumem vedení, rozbočovačů/odbočovačů a zásuvek. Takže na každé zásuvce musí být odpovídající úroveň kvalitního signálu. Pokud tam však není, jde o nějakou závadu, kterou stejně neovlivníš.
Pokud do vedení neodborně zasáhneš před zásuvkou, čímž zákonitě ovlivníš příjem i ostatních obyvatel domu, identifikace a odstranění závady ti bude dáno k úhradě.
Smiř se s tím, že distribuce DVB-S signálu má jiné zákonitosti jak DVB-T. Nebudu se tu rozepisovat proč, něco si nejdříve o tom přečti v patřičné literatuře.
Proto zesílení a rozbočení DVB-T signálu můžeš realizovat až za zásuvkou, kde jsou oba signály od sebe separovány. Signál DVB-S můžeš zesílit pro to určeným zesilovačem, nikoliv však rozbočit.
Saxel (2279)|18.6.2014 12:50
neo69:
Můžeš zkusit:
http://www.omko.cz/centauri-zesilovac-a1-1peu15db-1/
nebo
http://www.omko.cz/univerzalni-sirokopasmovy-zesilovac-13-20-db-47-2150-mhz/.
Ale pozor, v ceně pravděpodobně není napájecí zdroj.