Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně
reklama

Střih a práce s videem: nejvhodnější formát pro export domácího videa

Neregistrovaný (0)|5.6.2014 16:56
Tazatel: 1quick

Znění dotazu: Ahoj, minule jste mi poradili program na editaci videa Videopad video editor. Díky, dělá se mi s ním dobře. Jen teď nevím, do čeho výsledná sestříhaná videa nejlépe exportovat.

Kamera točí ve FullHD (1920x1080, 50fps, mp4 h264), videopad s tím dovede v klidu pracovat, ale nelze ve free verzi mp4 ukládat. Vypršela mi trial verze a najednou to píše že pro vytváření mp4 si musím program koupit. Trochu překvápko :/

Můj dotaz teď zní - mám si kupovat plnou verzi programu a ukládat do mp4 nebo zvolit některý z formátů, které program nabízí zdarma (avi, DVD).

Jde mi o to, že nevím, zda je pro domácí video (nahráváme hlavně dcery, abychom měli jednou až budou velké na co koukat :) a rodinné události jako narozky, takže žádné velké filmové počiny, spíš jde o "dokumentaci") nutný formát mp4 a FullHD kvalita. Když už ta kamera ve FullHD nahrává, tak je mi líto snižovat kvalitu vytvářením DVD videí, ale zase si říkám, jestli ten rozdíl v kvalitě je takový, aby to vadilo.

Chceme to jednou pouštět na nové telce, až na nějakou bude a zatím na noťasu nebo DVD přehravačích. Nevím, jestli DVD video nebude nakonec nejpraktičtější? Nebo mám exportovat do toho .avi? Tam se dá nastavit dost vysoká kvalita, takže to slušně nahradí ty mp4.

Co si o tom myslíte? Co byste použili? Budu vděčná za každý názor ... mám vytvořené projekty a nechce se mi to začít exportovat než se s vámi poradím o formátu, protože ta halda času, kterou to zabere ... dělat to pak znovu až zjistím, že jsem udělala blbost ... no to by mě kleplo!

Tak předem díky za názory :)
RoPo (6061)|5.6.2014 18:25
Domaci video uchovavej v puvodnim formatu z kamery. Vysledek exportuj treba do MKV, ale porad mej zachovale puvodni formaty. Jde o to, ze ted "frci" pro prehravani nejaky format a v budoucnu to muze byt jinak. Ano MKV lze a pujde preklopit do jineho formatu, ale original format pokud jej "zahodis" tak uz nemas k dispozici original - puvodni kvalitu.

Pro prezentaci bych DVD zvolil uz jen jako posledni moznost, kdyz mas jako zdroj FullHD zaznam. Takze pro prezentaci na medium zvolit BluRay disk nebo napr zminovany format MKV.
1quick (0)|5.6.2014 19:39
No, to se mi právě taky nechce, dobrovolně znatelně snižovat kvalitu toho co jsme natočili.
No, to já bych ráda uchovávala původní data ve formátu z kamery (mp4 h264), jenže problém je v tom, že těch původních souborů je neskutečné množství a hodně z toho prostříhávám (když točím mimino, které se učí zvedat, atd., tak je hodně materiálu k vyhození...točíme hlavně děti) a do výsledného filmu používám jen zlomek. Takže zachovávat původní data z kamery je pro mě sebevražda. Neb jsi myslel uložit výsledný sestříhaný film v tom samém formátu ve kterém bylo původní video z kamery?
Nešla by ta mp4 nahradit tím avi, které mi to nabízí ... tam si můžu nastavit stejné parametry jako při ukládání do mp4 (aspoň tak se ten program tváří) - 1920x1080, 50fps, stejnou kvalitu (kompresy) zvuku i videa (h264)? Že bychom to použili jako zálohu dat i k prezentaci? To by měl schroupnout i novější dvd-přehravač, ne? Nebo myslíš, že když to přeuožím sestříhané do toho avička, tak se ta kvalita i při nastavení stejných parametrů tak zhorší oproti původním souborům natočeným na kameru?
Jestli plácám blbiny, tak sorry, jen se mi nechce vyhodit prašule za licenci, když by třeba stačilo to avi (pokud to teda je srovnatelná kvalita s tou mp4kou ... nevím, co všechno na to má vliv, tak to neumím odhadnout).
RoPo (6061)|5.6.2014 20:46
Kdyz uz tak vysledek uloz v mp4/h264. Avi je sice kontejner, ale bude urcite s jinym kodekem. Tudiz zmena kvality.
Saxel (2279)|6.6.2014 11:10
[QUOTE=1quick;490435]...No, to já bych ráda uchovávala původní data ve formátu z kamery (mp4 h264), jenže problém je v tom, že těch původních souborů je neskutečné množství ...[/QUOTE]
VideoPad má přeci zaintegrovaný kvalitní x264 enkodér s metodou CRF (Constant Rate Factor), tak proč ho nepoužít? Nastav si export do kontejneru MKV, rozlišení podle tvého videa 1920x1080, Frame Rate taky podle videa 50p, kompresor H264, kvalitu podle požadavků (19 - 23, čím nižší číslo, tím kvalitnější a zároveň objemnější soubor), bitrate zvuku (kolem 256 kbps by mělo stačit). Viz přiložený screenshot. Enkodér x264 je velmi kvalitní, s kontejnerem MKV se dobře pracuje.
[ATTACH=CONFIG]27617[/ATTACH]
VideoPad_export_Setting.jpg
arkij (540)|6.6.2014 11:53
[QUOTE=;490435]jen se mi nechce vyhodit prašule za licenci[/QUOTE]

Nevím co stojí ta licence ale cena těch záběrů rodiny bude stoupat a časem bude nevyčíslitelná. Věř mi, mimo jiné točím rodinu od roku 1990.

Co se týká archivace tak moje zkušenosti říkají:

1) finální sestřih uložit ve stejném formátu jako bylo pořízeno do archivu, neboť kdykoliv v budoucnu to půjde převést do zrovna
používaného "distribučního" formátu pro ten či onen způsob zrovna aktuálního přehrávání
2) archivovat vždy na více médiích a místech
3) z původních "master" záznamů přebrat a archivovat skutečně jen to nejhezčí co nebylo použito do střihu (k novému střihu se už po létech
s velmi vysokou pravděpodobností nevrátíš a při množství nových aktuálních záznamů co budou přibývat prohlížení těchto archivů vyloženě
nudí, navíc na to co jsi smazala zapomeneš a nebude Ti to chybět)
4) pro momentální distribuci tvořit formáty podle toho kdo to bude přehrávat DVD (většinou babičky ..) avi, mkv (HDD přehrávač , PC apod.)

Závěrem moje zkušenost. Já mám výhodu páskové HD kamery, takže archivuji zpět na pásky (tzv. železná záloha), na server ve vlastní firmě
a na HDD v přehrávači, z nějž to momentálně přehrávám. Další již mnou neovládané zálohy jsou u některých z příbuzenstva, jimž to dávám
v původním formátu.

Pro představu cesta mých záznamů a formátů
- nejstarší analogové VHS, Video8 digitalizovány do DV, sestříhány a archivovány na DV kazety - přehrávám z HDD jako mpeg, avi, nebo příbuzní jako DVD
- pozdější DV záznamy sestříhány a archivovány na DV kazety - přehrávám z HDD jako mpeg, avi, nebo příbuzní jako DVD
- HDV záznamy sestříhány a archivovány na kazety (HDV) - přehrávám z HDD jako AVCHD, mkv nebo někteří příbuzní jako DVD
- AVCHD záznamy sestříhány a archivovány na kazety (HDV) - přehrávám z HDD jako AVCHD, mkv nebo někteří příbuzní jako DVD

Z toho vidíš, že v průběhu doby se všechno mění a důležité je mít možnost formáty jakkoliv převádět pokud možno vždy z té původní
kvality, "zprasit" to můžeš kdykoliv později. Převod sám zabere většinou jenom "strojový" čas a jde dělat přes noc.
No a co se týká původních záběrů co jsem nepoužil ve střihu - byly nemilosrdně smazány a nikdy jsem po nich zpětně nezatoužil,
i tak mám za ta léta archiv sestříhaných kazet v množství cca 200 ks po hodině záznamu, za předpokladu, že do sestřihu většinou použiju
tak 25-30% toho co natočím, musel bych k tomu mít ještě archiv dalších 800-1000 kazet a nepočítaně pak HD s GB dat.

Trochu jsem se rozpovídal ale třeba Ti to pomůže, protože k tomu jsem dospěl až po létech, zpočátku jsem samozřejmě taky řešil ty otázky co
Ty, navíc jsme ještě laborovali s možností střihu na PC a převodů starých analogových záznamů.
1quick (0)|6.6.2014 12:56
Arkij: No, ta cena není nijak závratná, jde spíš o to, že jsem na mateřské, 2 malé děti, jeden příjem, hypotéka, :D ... tak otáčíme každou kačku.

Saxel: mkv ve free verzi ukládat nemůžu - nabízí mi to pouze avi, wmv, asf a DVD. Nicméně to avi jde právě nastavit úplně stejně jak píšeš u toho mkv. A při kvalitě 19 je bitrate dokonce vyšší než u původního videa z kamery a na oko to vypadá stejně jako originál natočený kamerou (to už při 21).

Chápu, že každou konverzí se snižuje kvalita, ale jde mi o to, že pokud to snížení kvality nelze okem poznat, tak je to pro nás asi vcelku dostačující. Supertopkvalita je fajn, ale když to při koukání na film stejně nevidím, tak to asi nepotřebuju. Můžete mi prosím někdo vysvětlit, co je špatného na tom avi, pokud by mělo parametry nastavené jak píše Saxel? Když bych sestříhaná videa uchovávala takto v tom avi, tak bych je pak v budoucnu taky mohla podle potřeby převést do čehokoli jiného co přijde, ne?

Všem moc díky za příspěvky a za trpělivost se mnou. Věřte, že je to pro mě velmi přínosné. Nemám to s kým probrat ... kolem jsou jen samé holky na mateřské a ty probírají akorát tak pokaděné plíny :/
arkij (540)|6.6.2014 13:12
[QUOTE=;490482]pokud to snížení kvality nelze okem poznat, tak je to pro nás asi vcelku dostačující[/QUOTE]

nejde o superkvalitu, to co nejde poznat okem teď, může být problémem při zobrazení v budoucnu a bude Ti líto, že nemáš originál, proto lépe uchovat originál


[QUOTE=;490482]Můžete mi prosím někdo vysvětlit, co je špatného na tom avi[/QUOTE]

nic, pakliže to ten program v trialu povolí a nastavíš to stejně jako zdroj, nicméně tam k jistému převodu asi dojde
Saxel (2279)|6.6.2014 13:47
[QUOTE=1quick;490482]...mkv ve free verzi ukládat nemůžu - nabízí mi to pouze avi, wmv, asf a DVD...[/QUOTE]
MKV, AVI, atd, to jsou jenom kontejnery, ve kterých jsou zapouzdřena elementární data jako video-stream, audio-stream, případně další informace. Z kontejnerů je možné v případě potřeby jejich obsah vyjmout (říká se tomu DeMux) a vložit ho do jiného kontejneru. Akorát, že s AVI se nepracuje tak dobře jako s MKV.
vivid.sk (11472)|6.6.2014 14:07
[QUOTE=Saxel;490476] Enkodér x264 je velmi kvalitní, s kontejnerem MKV se dobře pracuje.[/QUOTE]
Tiez zavisi od nastavenia. Aj s x264 mozes dodrbat video, ak ho budes enkodovat rychlo, na druhej strane, kvalitne enkodovanie trva podstatne dlhsie. Cim chcem povedat, ze samotne CRF je vo vysledku ine pri presete ultra-fast a ine pri presete placebo.

[ATTACH=CONFIG]27620[/ATTACH]
ssim_chart.png
1quick (9)|6.6.2014 15:00
Můžu to nastavit takto
videopad.jpg
vivid.sk (11472)|6.6.2014 15:10
To teda nieje bohvieco. V podstate vobec nemas sajnu ake dalsie parametre okrem CRF su pouzite (mozno mediainfo prezradi viac). Tych parametrov je pre x264 naozaj dost a koli tomu, aby nemusel kazdy studovat, co kazdy parameter znamena, boli vytvorene zrychlene presety, ktorymi prednastavis hodnoty podla pozadovanej kvality (= cim vyssia, tym pomalsie sa video enkoduje).
Tu je v skratke, o com je rec. Optimalne je sa vyhnut fast profilom, a pouzivat vsetko vyssie od normal. Placebo preset je uz naozaj pre referencny vystup.
1quick (9)|6.6.2014 15:27
vivid.sk: Díky za odkaz, ale jako laik vůbec nechápu o čem je v něm řeč. Nicméně jak píšeš o těch presetech, tak tady tak asi funguje to nastavení Quality v okně H.264 encoding settings. Podle toho co jsem zkoušela, tak čím nižší číslo, tím vyšší bitrate a delší doba enkodování ... tedy vyšší kvalita ... nebo se pletu? Při nastavení Quality třeba na 19.5 je bitrate výsledného videa cca 17000 kbps, což zhruba odpovídá bitrate původních mp4 videí natočených kamerou. Nebo pokud ten preset není přímo pojmenovaný jako v té tabulce ve Tvém odkazu, tak je to k ničemu?
vivid.sk (11472)|6.6.2014 15:55
[QUOTE=1quick;490507]nebo se pletu? [/QUOTE]
nastavenie kvality cez CRF je len jeden konkretny parameter z tridsiatich. Nevravi nic o danom presete. O presetoch ale vravi obrazok v mojom poste vyssie, kde je zdoraznene, ze kvalitny vysledok moze trvat aj 50x dhsie (extrem, ale je to realne).
vivid.sk (11472)|6.6.2014 16:08
Ale na druhej strane, extremne nastavenia (placebo, very slow) uz rapidne zvysuju cas spracovania (enkodovania) a vela na vizualnej kvalite nepridaju (ak vobec). Skor sa znizuje velkost vysledneho suboru, ktory velakrat za ten cas nestoji. Keby som to mal povedat zjednodusene, cim nizsi preset, tym vacsia velkost suboru a kratsi cas spracovania (pretoze CRF sa snazi dodrzat vyslednu kvalitu aj pri nizsich presetoch za cenu zvysovania bitrate).
Najnizsie presety vsak sposobuju vacsie artefakty v obraze, preto je dobre ich nepouzivat (ale to sa uz opakujem).
ai (2993)|6.6.2014 17:37
pro to crf tam by bylo dobre to rozklikat a hledat nastaveni default, preset medium, to zarucuje vyvazenost ve velikosti a prehratelnosti, reference frames tak akorat etc., pozor,kvalita se nelisi, jak bylo receno, kvalita je vzdy stejna pro stejne crf

akorat mi neni jasne, jak to nabizi kontejner avi pro ten H.264, tam by preci musel byt v PC x264vfw v PC apod.

nebo pak nacist ten avi kontejner s tim H.264 do mkvmerge a jen to premuxovat do mkv, aby s tim avi pak nebyl problem pri prehravani
1quick (9)|6.6.2014 18:53
Ai: Rozklikat dál už to nejde. Žádný preset mi to nenabízí, jen to nastavení kvality 1(high)-51(low quality). Programem přednastavený to naběhne s kvalitou 23.
vivid.sk (11472)|6.6.2014 19:19
v tom pripade sprav kratke video a pozri, ci tam niesu zapisane parametre v cez mediainfo.

[ATTACH=CONFIG]27622[/ATTACH]
1392940813-normal.jpg
1quick (9)|6.6.2014 19:48
Vivid.sk: Jasně, o tom už jsi vlastně psal. Tady to je, jestli na to můžeš prosím mrknout. Pro mě je to fakt španělská vesnice :/

---------- Doplněno v 19:48 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:45 ----------

Vivid.sk: Omlouvám se, beru zpět, už mi to asi doteklo ... podle té tabulky, na kterou jsi mi dal odkaz to odpovídá presetu medium ... pokud jsem to tedy dobře pochopila ...
mediainfo.jpg
ai (2993)|6.6.2014 20:46
ano, to se jevi jako velice konzervativni nastaveni, to prehraje vsechno (pokud to prehraje 50p), ja zkousel 50p enkodovat timto zakladnim radkem, , kde je videt co je default nastaveni v x264,kde jsem nastavil jen crf a preset medium, pak jeste buffers samozrejme,
[CODE]x264.exe --crf 19.5 --preset medium --vbv-bufsize 40000 --vbv-maxrate 37000[/CODE]
a vyslo toto
[CODE]cabac=1 / ref=3 / deblock=1:0:0 / analyse=0x3:0x113 / me=hex / subme=7 / psy=1 / psy_rd=1.00:0.00 / mixed_ref=1 / me_range=16 / chroma_me=1 / trellis=1 / 8x8dct=1 / cqm=0 / deadzone=21,11 / fast_pskip=1 / chroma_qp_offset=-2 / threads=6 / lookahead_threads=1 / sliced_threads=0 / nr=0 / decimate=1 / interlaced=0 / bluray_compat=0 / constrained_intra=0 / bframes=3 / b_pyramid=2 / b_adapt=1 / b_bias=0 / direct=1 / weightb=1 / open_gop=0 / weightp=2 / keyint=250 / keyint_min=25 / scenecut=40 / intra_refresh=0 / rc_lookahead=40 / rc=crf / mbtree=1 / crf=19.5 / qcomp=0.60 / qpmin=0 / qpmax=69 / qpstep=4 / vbv_maxrate=37000 / vbv_bufsize=40000 / crf_max=0.0 / nal_hrd=none / ip_ratio=1.40 / aq=1:1.00[/CODE]
tedy tve video nema ani bframes, kde by mozna stacilo konzervativne povolit b-frames a jen dat "--b-pyramid none", pokud by to slo, mbtree neni atd, dokonce bych rek, ze to je az moc konzervativni, :-) ..., ale tim nic nepokazis, jen bude video o chlup vetsi, a zase lepe prehratelnejsi ...
1quick (9)|6.6.2014 21:12
Takže závěr? Je to zádsadní degradace kvality FullHD videa natočeného v mp4, když to uložím do avi (H.264, CRF 19-20, preset medium, 50fps, 1920x1080)?
ai (2993)|6.6.2014 23:32
Dela to snad kazdy , kdo striha video, ja si myslim, ze to je vpohode.
Jednogeneracni ztrata je prijatelna. Nizke CRF a je to prijatelne. Pokud ti vychazeji soubory vetsi nez original i pri CRF 19, je to i znamka, ze se to da vylepsit. Vice svetla, aby to nesumelo. Svitit, nebo naopak clonit venku, aby to nebylo prepalene. Nemavat z kamerou tam a sem. Nebo mit lepsi kameru, ktera tolik nesumi. Pokud by udelal profesional export tak mu vyjde soubor daleko mensi nez z amaterske videokamery tocene z ruky. To ma take vliv na velikost. Je jasne, ze s domacimi podminkami to nejde srovnavat, kdyz uvazime rozpocet a cas na pripravu, ktery vlastne ani neni, ale je mozna dobre se o tom zminit, ze tohle vsechno ma vliv na vyslednou velikost v enkodovanem videu.

Beze straty udela filmek asi snad Magix Movie Editr nebo jeste neco jineho? Myslim regulerini editor ne jen neco co ustrihuje konce a zacatky par klipou nebo je da dohromady.
1quick (9)|8.6.2014 00:03
Teď jsem udělala ještě jeden testík a při CRF 19 je velikost souboru i bitrate malinko nižší než u originálu. Vím, že jsem u něčeho viděla, že to bylo víc než u originálu, ale to byly asi záběry z interiéru večer nebo tak něco protože ta kamera není žádný zázrak (Samsung HMX Q10) a kupovali jsme ji s vědomím, že má o dost horší výkon při zhoršených světelných podmínkách. Byla to ale asi tak nejlepší volba, co jsme si mohli v tu chvíli dovolit. I nám dost dlouho trvalo, než jsme se s tím nějak naučili ... je to naše první kamera a moc času na trénink nebylo, protože jsme se pro koupi rozhodli těsně před porodem a mimčo nějak nechtělo čekat až se s tím naučíme a klidně si rostlo a rostlo, takže jsme se učili za pochodu a ty první videa jsou fakt otřesný (rychlé pohyby kamerou, zoom, chůze s kamerou, atd.) :D A ty děti taky chvilku nepostojí :D Myslím, že ještě tak rok, dva a už s tím budeme fakt umět :D

No, tak moc díky všem za názory. Moc jste mi pomohli a rozhodně jste mi rozšířili obzory :) A teď se jdu pustit do té haldy videí, co na mě čeká ...
Saxel (2279)|8.6.2014 13:12
Teď když jsi uvedla typ kamery, je tu ještě jedna "drobnost" k diskuzi. Ta kamerka podle všeho natáčí při rozlišení 1920x1080 pouze prokládaně (50i). V nastavení exportu Videopad editoru však není žádná možnost nastavení prokládaně/neprokládaně, tak předpokládám, že výstup bude neprokládaný. Je jen otázkou, jak dobře si ten editor poradí s deinterlací z 50i na 50p...
Nechci hledat problémy tam kde možná žádné nejsou, ale přišlo mi důležité to tu zmínit.
1quick (9)|8.6.2014 16:11
Saxel: Máš pravdu, výstup z editoru je "progressive". Na čem ale poznám, jak si s tím poradil?
Saxel (2279)|9.6.2014 09:44
Nejlépe tam, kde je možné nějakou sekvenci porovnat snímek po snímku a vybrat část, kde jsou vertikální a šikmé hrany. Mohlo by to jít zkontrolovat i přímo v tom VideoPadu, ale já mám pro takové věci raději VirtualDub v kombinaci s Avisynthem. Důležité je, aby hrany nebyly zubaté a aby pohyb byl rozložen do všech snímků a neopakovaly se.
1quick (9)|11.6.2014 21:39
No, tak to si s tím ten Videopad až tak úplně dobře neporadil. Šikmé hrany jsou trochu zubaté :( Tak to můžu začít hledat jiný editor. Už ani neřeším jestli bude placený nebo free, hlavně aby to dovedlo dobře pracovat s těma mp4kama z té naší kamery a dovedlo to do nich pokud možno sestříhaná videa znovu ukládat v dobré kvalitě. Každopádně moc díky Saxel i všem ostatním, že jste mě k tomu dovedli. Tak znovu od začátku ...
arkij (540)|11.6.2014 22:11
[QUOTE=1quick;490808]Tak to můžu začít hledat jiný editor. [/QUOTE]
Pokud chceš něco jednoduché co zvládne mnohé formáty a jehož používání má do budoucna nějakou perspektivu, pokud už se ho naučíš, zkus třeba Corel video studio v trial verzi:
https://store.videostudiopro.com/1184/purl-ATG_PID_HPBanner_VSproX7

Jeho případné zakoupení nezruinuje peněženku a je k tomu i čeština
http://cestiny.idnes.cz/corel-videostudio-035-/Software.aspx?c=A081009_24747_bw-cestiny-software_bw

Mám několik známých, co si stříhají občas vlastní videa a tento program zvládli bez provblémů.
Má víceméně standardní ovládání s časovou osou, stopami, slušnou řadu filtrů, umí míchat formáty z různých zdrojů v jednom projektu ale taky si nastavit formát projektu podle prvního videa, nebo přednastavených šablon a taky má řadu šablon pro výstup, smartrender atd.
Já dělám sice v Ediusu ale ten Corel jsem testoval a přišel mi docela použitelnej pro základní až středně náročnej střih. Samozřejmě bych Ti doporučil ten Edius alespoň v "light" verzi ale to může být až někdy v budoucnosti.
Pokud chceš něco levné a solidní, vyzkoušej ten Corel a výše diskutovanejma problémama se nebudeš muset zabývat a čas věnovat střihu.
1quick (9)|11.6.2014 23:11
Díky za tip. Těch programů je tolik. Nejdřív jsem procházela ty free, ale vždycky tomu nakonec něco chybí, tak teď jdu do těch placených a uvidíme.
Jsem původní profesí grafik, takže Corel jako firmu znám a nemám s jejich programy problém ... tak uvidíme, jak to bude s tím video studiem. Jsem sice zvyklá dělat v angličtině, ale je možný, že u toho videa budu mít co dělat abych to pobrala i česky :) Náročný střih snad neplánuju (jen rozstříhat, pospojovat, uložit), takže by mi ten Corel měl stačit. Je fakt, že je za slušnou cenu.
Z toho Ediusu mi zatím jen zrak přechází ... půlce informací o něm ani nerozumím ... takže to opravdu až možná jednou :D
My jsme jako grafici měli video na škole jen velmi okrajově kvůli tvorbě webovek, a to v té době znamenalo maximálně tak flash a nějakou děsnou věc od Adobe, u které už si ani nepamatuju název ... teď jsem si vzpomněla ... snad ImageReady :D
No, za 6 minut je to stažený, tak jsem zvědavá ... tak zatím díky.