Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Domaca siet v novostavbe

SmolkoSK (2)|21.4.2014 13:46
Zdravim borci.

Nasiel by sa tu niekto, kto by bol ochotny pomoct mi s navrhom novej siete do rodinneho domu? Jedna sa o kabelaz, rack, server, nas atd. V niecom mam jasno, v niecom nie. :)

Malo by to vsetko fungovat tak, ze budem moct prepojit vsetky pc, TV, mobilne zariadenia.

Keby tu bol niekto skuseny, co by mi vedel poradit, tak by som bol velmi rad.


Zdravim.
RoPo (6061)|22.4.2014 09:02
Poslal jsem ti PM.
Pytkin (7947)|22.4.2014 16:58
Ak si z Bratislavy , dobehni ..
bastlir (3245)|22.4.2014 17:26
[QUOTE=SmolkoSK;487208]Zdravim borci.
Nasiel by sa tu niekto, kto by bol ochotny pomoct mi s navrhom novej siete do rodinneho domu? Jedna sa o kabelaz, rack, server, nas atd. V niecom mam jasno, v niecom nie. :)
Malo by to vsetko fungovat tak, ze budem moct prepojit vsetky pc, TV, mobilne zariadenia.
Keby tu bol niekto skuseny, co by mi vedel poradit, tak by som bol velmi rad.
Zdravim.[/QUOTE]
Ty chceš doma mít rack?:OO Neboli klimatizovanou skříň? Co v tom všechno chceš proboha mít? Pokud máš připojení např. VDSL/ADSL , volba je jednoduchá:
Modem třeba i s WIFI, switch (např. 8x1GB), nějaký NAS, MMC a pak už to jen o penězích.
tdlmarek (1566)|22.4.2014 17:46
Rack nemusí být nutně hned full-size klimatizovaná věž, nějaký mrňous o velikosti řekněmě 12U je u nadšence docela užitečný i na domácí použití. Modem, router, switch, NAS, případně nějaké PoE napájení, ... všechno pěkně uklizené v jedné uzamykatelné skříňce někde na stěně u stropu, namísto X krabiček různě po poličkách. Chlazení v tomto případě většinou postačí pasivní, případně obyčejný ventilátor.
12U-wallmount-cabinet[1].jpg
bastlir (3245)|22.4.2014 17:57
[QUOTE=tdlmarek;487297]Rack nemusí být nutně hned full-size klimatizovaná věž, nějaký mrňous o velikosti řekněmě 12U je u nadšence docela užitečný i na domácí použití. Modem, router, switch, NAS, případně nějaké PoE napájení, ... všechno pěkně uklizené v jedné uzamykatelné skříňce někde na stěně u stropu, namísto X krabiček různě po poličkách. Chlazení v tomto případě většinou postačí pasivní, případně obyčejný ventilátor.[/QUOTE]
Sorry, ale takovou bednu si nedokážu doma představit. A to by byla pro moji manžu už asi poslední kapka.:-E Modem/wifirouter můžeš klidně přišroubovat někam na zeď (i za TV), switch kamkoliv na poličku a NAS + MMC můžeš mít někde v sestavě u TV. Tazatel však nesdělil, zda domácí síť má být drátová. Ta je mimochodem pro multimédia asi nejlepší a nejspolehlivější.
tdlmarek (1566)|22.4.2014 18:08
Nesmíš opomíjet to spojení "u nadšence", je to tam poměrně důležité :D

Jinak je to věc názoru. To co jsi ale popsal je přesně to, co bych třeba já nechtěl. Modem/wifirouter nemusí být nutně jedno zařízení, není zas až taková utopie mít specializovaný xDSL modem, spojení vytáčet kvalitním ethernet routerem (např. s výkonem pro VPN) a wi-fi řešit samostatnými PoE APčky umístěnými úplně mimo pro lepší pokrytí signálem. A NAS v obýváku u TV? Proboha jen to ne, poslouchat u filmu čtyři hučící HDD by zážitku zrovna moc nepřidalo, o jejich chlazení ani nemluvě.

Drátovou (gigabitovou) síť beru v potaz automaticky (s NASem nutnost), wi-fi je pouze doplněk pro mobilní zařízení. A právě možnost pěkně si tu kabeláž zorganizovat je další výhoda racku.


Ale je to samozřejmě individuální, v bytě by taková škatule asi byla dost overkill. V rodinném domě s možností uklidit to celé z dohledu i doslechu mi to už přijde celkem reálné.
bastlir (3245)|22.4.2014 20:23
Souhlas s tím, že NASy v obýváku není to pravé ořechové, ale i to je o typu. Já mám mimochodem v obýváku dva. Jeden datový a jeden multimediální. Ačkoliv sám toho nevyužívám, přesto se najde dost lidí, kteří se k NASu připojují i přes USB. Mnou popsaná LAN síť je ta nejjednodušší. Sám mám VDSL modem/wifi router s vypnutou wifinou, pak 2x ASUS RT-N16 s aktivní wifi, 2x switch, 2x NAS, 6x PC + tablet, MMC, AVR, TV, STB, tiskárny. Mimochodem na "svém" kanálu svítím tolik, že se v okolí o něj nikdo ani nepokouší.
K tomu racku .... chápu, že je lepší mít síťové centrum na půdě, a tedy je esteticky lepší svisle vést kabel z půdy přímo do místa určení jak vodorovným rozvodem po patře. Ale pořád nechápu, proč bych to měl zamykat do racku. Proč to chladit, chdyž to tam může být přištoubováno třeba na zdi a tak se to samo přirozeně chladit. Není to škoda peněz? To už bych raději šel do optiky (když je ten nadšenec:-)), ale i ta je v domácí síti zrovnatak na ho... jako ten rack.
RoPo (6061)|22.4.2014 20:53
Rack má význam, pokud v něm jsou i střeva, tedy patch panely a třeba i ten switch. Pokud strukturovanou kabeláž používáš třeba i pro telefony či jiné přenosy tak také zakončit přivedené kabely na patch panelu. Pro "umístění" jen holých škatul dovnitř je rack asi zbytečný.

Takže rack s patch panely význam má. Tedy pokud máš 5, 10 zásuvek tak je to dilema jestli ano, či ne. Já mám v racku 32 ukončených zásuvek. Mám rád pořádek a "technickou čistotu" řešení a provedení a nedokáži si představit spleť drátů ukončených jen "RJčkem". Mám jej společně se servery, ústřednami a další potřebnou elektronikou v suterénu pod schody, kde je stabilní teplota přes celý rok.

To jen tak pro představu k čemu je vhodné v rodinném domě mít rack. A znám i pár lidí co mají velký rack s výškou cca. 180cm, ale v tom mají i rackový NAS servery. Já je mám mimo rack.
bastlir (3245)|22.4.2014 21:19
Hmm, ale ty jsi zřejmě někde jinde jak tazatel. Přesto nejsem přesvědčený, že běžný uživatel domácí sítě, byť by to byl nadšenec, rack potřebuje. Ale chce-li ho mít, ať si ho koupí, jsou to jeho peníze.
tdlmarek (1566)|22.4.2014 22:20
[QUOTE=bastlir;487315]Sám mám VDSL modem/wifi router s vypnutou wifinou, pak 2x ASUS RT-N16 s aktivní wifi, ...[/QUOTE]
Tohle právě osobně považuji za trochu nešikovné - tři wi-fi routery, jeden používán pouze jako modem/router, další dva pouze jako switch/AP. Nebylo by elegantnější nahradit to specializovanými krabičkami namísto těchto all-in-one? Tím nechci kritizovat (protože finančně to moc výhodné není), je to jen takový podnět k zamyšlení, že když toto někoho baví, tak se mu těch zásuvek a kabeláže najednou vyrojí o něco víc :)

[QUOTE=bastlir;487315]K tomu racku .... chápu, že je lepší mít síťové centrum na půdě, a tedy je esteticky lepší svisle vést kabel z půdy přímo do místa určení jak vodorovným rozvodem po patře. Ale pořád nechápu, proč bych to měl zamykat do racku. Proč to chladit, chdyž to tam může být přištoubováno třeba na zdi a tak se to samo přirozeně chladit. Není to škoda peněz?[/QUOTE]
Já uvedl jen příklad a to chlazení pouze jako možnost. Někdo třeba uzamykatelný rack chce, jiný naopak dá přednost holému skeletu, který napomáhá pasivnímu chlazení, ale stále nabízí výhody racku. Viz např. něco jako tohle.

[QUOTE=bastlir;487315]To už bych raději šel do optiky (když je ten nadšenec:-)), ale i ta je v domácí síti zrovnatak na ho... jako ten rack.[/QUOTE]
Ano, uvedl jsi krásný příklad :) Když už se totiž bavíme o NASech a řešíme tedy ochranu dat, tak vůbec není od věci mít např. sekundární NAS nebo backupovací server elektricky oddělený od hlavní sítě. Blesky totiž do domu velice rády lítají právě po telefonním kabelu, a přes xDSL modem se pak mohou dostat ke všem zařízením propojeným UTP (reálná zkušenost). Ten jeden optický propoj přitom ani nevyjde tak draho, ale opět už přibyde další krabička nebo 1U panel do racku.


Je to celé v rovině spekulací, já teda nevím, kde je tazatel, protože se ve svém postu moc nerozepsal. A právě proto jsem chtěl zareagovat na to předčasné odsouzení racku, když své využití mezi některými lidmi a nadšenci najít rozhodně může.
bastlir (3245)|22.4.2014 23:08
Koukám, že si tu povídáme jen my dva. Tak už opravdu naposledy. Asi před třemi roky se nad Prahou přehnala hnusná nízká bouřka, po které se nedal v Praze sehnat VDSL modem. Já sám jsem si jej půjčil od kámoše z O2. Mně to totiž řízlo do jedné z parabol a záhy jsem poznal, co s čím bylo galvanicky spojeno. Zkrátím to, odešlo skoro všechno vč. právě nové TV. Od té doby mám všechno za ochranama a přesto už při bouřce roztrhávám (eFkové rychlospojky) koaxy. Jelikož jsem blízko ústředny, mám tlf. kabel před splitterem tažený také zkrz přepěťovku. Proto i každému doporučuji primární ochranu kritického zásuvkového okruhu a k ohroženým zařízením pak individuální pro příslušné zatížení. Komu vede laina někde po sloupech, pak by opravdu kus optiky byl na místě. Jeeenže, kdo to udělá?B-) A to nemusí být nebezpečí jen od blesku. Ano, tady do tohoto bych spíš investoval. I když mě tu za to kolegové již odsoudili, já totiž NASy dálkově vypínám, když je nepoužívám, protože nevidím důvod, proč by měli běžet, když je třeba týden nepoužívám, nejdou-li disky a ventilátory uspat. Na druhou stranu ti jediní po úderu bleskem přežily. A také ... bezpečnost dat.
Tak to už je k dané problematice všechno, co jsem chtěl napsat.:)

PS. S tím modemem jsem tak udělat musel, protože má velmi nízkou úroveň ochrany wifi. Ostatní jsem dokupoval podle potřeby.
RoPo (6061)|22.4.2014 23:16
Přepěťovky s ochranou mám přímo v rozvaděči na každé fázi. Dále mám saltek přepěťovku (uzeměnou až do rozvaděče) na LANu od wifi antény. No a zásuvky na 230V jsou také s přepěťovkami tam, kde je elektronika a že jí teda je... Tenkrát elektrikáři prndali, že tak by to mělo být všude, ale málo kdo do tohoto investuje. Ale to už je o něčem jiném.
No a hromosvod mám pro jistotu také.
Prostě elektrika je sviňa a neměla by se podceňovat zvláště, když tazatel staví nový dům "od základu".
Pytkin (7947)|23.4.2014 00:28
[QUOTE=bastlir;487295]Ty chceš doma mít rack?:OO Neboli klimatizovanou skříň? Co v tom všechno chceš proboha mít? Pokud máš připojení např. VDSL/ADSL , volba je jednoduchá:
Modem třeba i s WIFI, switch (např. 8x1GB), nějaký NAS, MMC a pak už to jen o penězích.[/QUOTE]

ja mam doma rack a neni klimatizovany .. to predsa neni nutne .. rack != klimatizovana skrina ..
SmolkoSK (2)|24.4.2014 21:15
Dakujem.

Tolko vela odpovedi, som rad. Urcite to bude dratova siet. Musim sa este spojit s chlapcami z Jablotronu, lebo tusim sa po tych istych kabloch bude riesit aj alarm. Takze kablov bude veeela a inak rack bude v kotolni niekde, alebo technickej miestnosti aj spolu s nasom. Takze to mi nejak velmi nevadi.
bastlir (3245)|25.4.2014 22:14
[QUOTE=SmolkoSK;487433]Dakujem.

Tolko vela odpovedi, som rad. Urcite to bude dratova siet. Musim sa este spojit s chlapcami z Jablotronu, lebo tusim sa po tych istych kabloch bude riesit aj alarm. Takze kablov bude veeela a inak rack bude v kotolni niekde, alebo technickej miestnosti aj spolu s nasom. Takze to mi nejak velmi nevadi.[/QUOTE]
No jasně, co kdyby tam bylo NASu zima? Tam mu v kotelně trochu přitopíš.:-E Jinak na LANce máš jeden pár volný, který lze využít pro telefon či právě ten alarm.
Pavel_tempx2 (829)|25.4.2014 22:34
nevím jestli jsi v záplavové oblasti nebo někde na kopci, ale u serveru (což je i NAS) se doporučuje je neumisťovat do sklepa a pokud možno co nejdále od vodovodního vedení, alespoň tak nám to kdysi dávno říkali už na škole :D takže ideálně místnost někde v 1. patře ve zvláštní místnosti s ventilací (stačí jenom průduchy ve dveřích a nějaký vývod na půdu nebo někam ven) a ještě nejlépe severní strana

jinak po baráku hlavně natáhni husí krky a dobře si popiš co kam vede, přijde mi třeba zbytečné tahat do každé zásuvky ethernetový kabel, když stejně využiješ třeba jenom 5 z 20...raději bych tam potom natáhl CAT6 přímo jenom do těch míst, kde bude nějaké zařízení u kterého bude zásuvka potřeba ;)

Osobně by se mi líbilo mít NAS a router na jednom místě, včetně switche apod. a nevím jak máš velkou novostavbu, ale pokud koupíš trošku kvalitnější WIFI router, tak nebudeš mít problémy s pokrytím, záleží jestli chceš mít signál i třeba všude na zahradě, garáži atd. Jo stavět barák, tak bych si s tímto taky vyhrál :) Ještě k tomu UTP bych přidal koaxiální rozvody :D
tdlmarek (1566)|25.4.2014 22:57
[QUOTE=Pavel_tempx2;487528]Osobně by se mi líbilo mít NAS a router na jednom místě, včetně switche apod. a nevím jak máš velkou novostavbu, ale pokud koupíš trošku kvalitnější WIFI router, tak nebudeš mít problémy s pokrytím, záleží jestli chceš mít signál i třeba všude na zahradě, garáži atd.[/QUOTE]
Zavřít Wi-Fi router do železného racku (dle "vše na jednom místě") je pro šíření signálu skutečně bezvadná věc :)
bastlir (3245)|25.4.2014 23:37
Souhlas s oběma! Mít signál na terase či zahradě není vůbec od věci. To se vždycky hodí.
Nemyslím si, že tazatel chtěl dát wifi router do racku do sklepa. :-E
Pytkin (7947)|26.4.2014 00:57
[QUOTE=tdlmarek;487531]Zavřít Wi-Fi router do železného racku (dle "vše na jednom místě") je pro šíření signálu skutečně bezvadná věc :)[/QUOTE]

nic nebrani , aby bola antena vonku .. ja to tak mam a funguje jak vinecko ..
RoPo (6061)|26.4.2014 17:06
[QUOTE=bastlir;487525]LANce máš jeden pár volný[/QUOTE]

Avšak jen na 100Mbps. Na GLANu se využívají všechny 4 páry.
bastlir (3245)|26.4.2014 18:35
[QUOTE=RoPo;487567]Avšak jen na 100Mbps. Na GLANu se využívají všechny 4 páry.[/QUOTE]
No to jsem bohužel zapomněl dodat.Dík
Pavel_tempx2 (829)|28.4.2014 00:58
[QUOTE=tdlmarek;487531]Zavřít Wi-Fi router do železného racku (dle "vše na jednom místě") je pro šíření signálu skutečně bezvadná věc :)[/QUOTE]

[QUOTE=Pytkin;487545]nic nebrani , aby bola antena vonku .. ja to tak mam a funguje jak vinecko ..[/QUOTE]

Já nic o zavírání do železného racku nepsal :D (Mimochodem původní tazatel taky nic na začátku nepsal o racku.) a navíc jak píše Pytkin, stačí vystrčit anténku ven :D ale osobně bych raději měl všechno v jedné malé komoře, kam povedou všechny UTP kabely... než mít několik switchů po baráku, daleko líp se to dá potom i "chránit", i třeba co se týká UPSky apod. ikdyž PoE dneska není žádný větší problém, ale už musíš mít přímo specifický 1Gbit switch, který to umí...navíc třeba ten signál na zahradě by se dal hezky vyřešit právě nějakým routrem s PoE, který bude někde na venkovní fasádě nebo v přístřešku a nejlépe napojený přes UTP do 1. routeru ;)

Možností je dneska spousta, jenom si to chce spíš říct co všechno chci a kde a podle toho potom plánovat.