Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Propojení TV, videa a PC - problém

Datel (19)|1.6.2005 12:33
Dobrý den, potřebuji poradit s propojením TV, videa a PC. Mám video Sony SLV-SE840N s průchozím SCARTem, TV Sony s jedním SCART vstupem a z PC vedu S-Video a redukce S-Video - SCART. Měl jsem problém s rušením S-Video vstupu TV signálem (musel jsem vytahovat anténu a S-Video jsem dával přímo do TV) a tak jsem odrušil dvěma 390pF kondíky anténu a pomohlo to.
Problém je, že pokud S-video vedu přes video (abych to mohl mít všechno popropojovaný a nemusel pořád nic vytahovat), tak mi pořád přejíždí přes obrazovku svislý pruh a obraz není nic moc. Pokud někdo tušíte, jak na to, dejte mi prosím vědět.
Dík Zdeněk.
Miuvek (858)|1.6.2005 15:53
ten VCR má na těch SCARTech i S-video? Zkusil bych kompozit pro tvout - při kvalitě tvoutů stejně rozdíl nepoznáš
Datel (19)|2.6.2005 06:58
To nevím, jestli má video na SCARTech i S-Video, jak to poznám? V manuálu je napsáno:
Konektor LINE-1 (EURO AV) - Výstup na TV
Konektor LINE-3 (DEC/EXT) - Průchozí SCART

PS: Omlouvám se za pozdní reakci, byl jsem mimo.
mirekv (7169)|2.6.2005 07:17
Datel
Ten průchozí SCART by měl být funkční, i když vypneš video DO, ne? To rušení zůstává?
Datel (19)|2.6.2005 07:22
Jo ten je funkční (při zapnutém videu jsem to ani nezkoušel), signál projde, ale není to ono. Je to nějak rušené.
mirekv (7169)|2.6.2005 07:24
Zkus vypojit video ze sítě, co to udělá.
Datel (19)|2.6.2005 07:32
Jo to jsem nezkoušel, ale je to dobrej nápad. Až přijdu domů z práce, tak to vyzkouším a zítra dám vědět.
A mám ještě dotázek k těm SCARTům? Jakej je rozdíl v tom jestli má S-Video nebo nemá? Tedy spíš jak to zjistím a co to pro mě znamená?
mirekv (7169)|2.6.2005 07:43
To záleží na videu, tedy spíš na tom průchozím SCARTu, jesli pustí obě složky dál do TV. Jesli je to tak a máš TV s s-video vstupem, tak by neměl být problém.
Datel (19)|2.6.2005 08:02
Nevím, jak to mám, ale co vím je to, že pokud zavedu S-Video rovnou do TV a na anténě mám galv. oddělovač, tak je obraz bez pruhu a čistý. Pokud to táhnu přes video, tak je to průšvih. Není to úplně nekoukatelné, ale není to ono. Přejíždí přes obrazovku svislý pruh a obraz není úplně čistý.
Před tím, než jsem použil galv. oddělovač, jsem měl velice podobný obraz i při přímém zapojení S-Videa do TV. To se spravilo těma kondíkama.
mirekv (7169)|2.6.2005 08:12
Takže tentýž SCART v TV chodí dobře a ve videu ne. To se ti tam plete něco z videa. Zkus doma 1) odpojit tv anténu z videa (pokud ji tam máš), 2) odpojit video od sítě, co to udělá.
Datel (19)|2.6.2005 08:13
A jak zjistím jestli ty SCARTy na videu mají S-Video nebo ne? Jediné, co o nich vím je tohle:
Konektor LINE-1 (EURO AV) - Výstup na TV
Konektor LINE-3 (DEC/EXT) - Průchozí SCART

Kde nebo jak se dozvím jestli mají S-Video?
Datel (19)|2.6.2005 08:22
[quote]Takže tentýž SCART v TV chodí dobře a ve videu ne. To se ti tam plete něco z videa. Zkus doma 1) odpojit tv anténu z videa (pokud ji tam máš), 2) odpojit video od sítě, co to udělá.[/quote]
Přesně to si myslím taky.
Ad 1) To jsem zkoušel, ale nepomáhá to - obraz pořád stejný
Ad 2) Vyzkouším až odpoledne, ale mám takové tušení, že by to mohlo pomoct. Horší je, že si to moc neusnadním. Jestli mám za TV přehazovat SCARTy (buď VCR nebo PC) nebo vytahovat video za sítě mi přijde tak trochu stejný :-) . Ale aspoň bude jasnej zdroj toho rušení.

Jinak jsem zkoušel zapojovat PC, TV i VCR do stejné zásuvky, ale taky bez efektu.
Datel (19)|2.6.2005 08:25
Ještě mě napadla jedna možnost.
Existuje něco jako slučovač SCARTů? A jestli něco takového existuje dalo by se to použít? Dát to na vstup do TV a zapojit do toho výstup z VCR a S-Video z PC. Nepralo by se to?
Miuvek (858)|2.6.2005 08:42
Datel: slučovač nee, snad leda nějakej přepínač
ale jak už jsem řekl, zkus z toho tvoutu kompozit
Datel (19)|2.6.2005 08:54
A potom to tedy bude muset být zapojené takto?
Redukce z S-Video na kompozit a redukce kompozit na SCART.
Ještě poznámka: Výstup z Graf. karty je S-Video, kabel už mám natažený taky S-Video a ten už bych chtěl nechat.
Miuvek (858)|2.6.2005 10:02
nj, ale na SCARTU nemají všechny televize i S-Video vstup (ta tvoje má, když to zapojené přímo do TV jede) - stejně tak může být i u toho VCR problém s průchodností pro S-Video
Pokud je na kartě pouze konektor Hosiden, neznmená to, že karta neumí kompozitní výstup. Je třeba výstup navolit v ovládání karty a použít přechodku, kterou by jsi měl ke kartě mít. A nebo zkus kartu jenom přepnout do kompozitu a nechat tam ten kabel, třeba to po něm půjde taky, ale to si nejsem jistý
Datel (19)|2.6.2005 10:24
Trochu nerozumím těm SCARTům s propojeným a nepropojeným S-Videem. Vždyť obraz asi projde jen je něčím rušenej. Není černobílý nebo kostičkovaný nebo co jsem ještě všechno četl. Vy si myslíte že ta neprůchodnost S-Videa přes SCART VCR se může projevit i takhle? Nehádám se, jen si to ujasňuju. Jsem laik a ta různá zapojení SCART neznám a už vůbec si nedokážu představit důsledky. Jen mi je divný, že to nějak projde. Představoval bych si to, že když to není zapojený, tak to neprojde buď vůbec a nebo neprojde nějaká část (barvy nebo tak něco), ale ten obraz vypadá jen jako by byl něčím rušený.

Sakra. Sem si myslel, jak to bude super když to povedu S-Videem, ale nenapadly mě takovýhle problémy :-((. A jak je to s kompozitním signálem, pokud ho vedu cca 15m kolem obýváku (t.j. poblíž je anténa, 230V, atd.). Nebude to chytat nějakej šum po cestě? Někde jsem četl, že se to nemá tahat kompozitně daleko jinak se ztrácí kvalita.
Datel (19)|2.6.2005 10:31
Jinak ke Grafické kartě redukci S-Video - CINCH mám. Dále už mám taky koupený a natažený S-Video kabel a redukci (S-Video/CINCH) - SCART. Pokud to nějak jde, rád bych využil alespoň kabel, abych ho nemusel znova kupovat a natahovat.
Napadla mě varianta, že bych koupil redukci S-Video (F) na CINCH - jestli se něco takového prodává a zredukoval to až před vstupem do VCR. Co Vy na to?
Miuvek (858)|2.6.2005 10:37
popořádku:
1) kompozit je při kvalitním kabelu na 15m bez problému, to bych se už spíš obával právě u toho S-videa. Ale v tom problém nebude, protože při přímém propojení je to u tebe good.
2) S-video ve SCARTu: některé TV (z těch co mají S-video vstup) mají na S-Video samostatný HOSIDEN konektor a některé mají S-Video vstup zapojený do SCARTu. Jedině potom může fungovat přechodka S-Video->SCART.
3)Dotaz: Když provozuješ jenom video, TV je přepnutá na kompozitní vstup a nebo na S-video? Tipl bych, že na kompozit (pokud ten VCR není SVHS). Pak ale chceš cpát do TV komozit i S-video. Nevím jak u tebe, ale moje TV připojení signálu současně na kompozit a S-video (mám samostané konektory) nesnáší, dělá mi to něco podobného s tím pruhem. Zkrátka některé TV nemůžeš používat současně na kompozit a S-video, i když se třeba TV tváří, že tyto dva vstupy jdou přepínat.
Datel (19)|2.6.2005 11:06
TV mám trochu starší Sony KV-21FT2K
Vstupy mám následující:
Vzadu 1x 21-pinový konektor typu EURO (norma CELENEC), včetně vstupu pro audio/video, vstupu RGB, výstupu audio/video z TV audio/video.
Vpředu1x video vstup - konektor RCA
1x audio vstup - konektor RCA

Opsáno z manuálu. To co je u VCR je napsáno o něco výše + kompozitní vstupy videa a audia.
Domnívám se tedy, že u TV je plně propojený SCART, který zvládá oboje, ale nijak ho sám nepřepínám na kompozit nebo S-Video (musí se to přepínat asi automaticky)
A jak zjistím na co je TV přepnutá? Já jen na ovladači zvolím AV1 (AV2 je pro přední vstupy a nic jinýho tam nemám) a to je vše. Ať do TV mám strčený signál z PC nebo z VCR.
Miuvek (858)|2.6.2005 11:23
No, to je u různých značek různé.
ty máš na AV1 kompozit i S-video, takže buď si vybereš v nastavení (menu) TV režim pro AV1 kompozit nebo Svideo a nebo tam takovou volbu nemáš a TV si to hlídá "sama". V každém případě tedy nemůžeš používat AV1 současně pro kompozit i S-video. Zkusil bych to nechat zapojené tak jak to je a u graf. karty přepnout na kompozit. Mohlo by to fungovat, i když máš kabel pro S-video, kompozit vlastně z něho využije jen "půlku". Pokud to nepůjde, musíš sehnat přechodku na výstup z tvé grafárny. Většinou bývají v provedení HOSIDEN-Cinch.
Závěr:
Z videa ti leze kompozit a ty chceš do toho samého vstupu zároveň cpát S-video. To je myslím příčina problému.

P.S. každá TV se chová jinak a soužití kompozitu, S-videa a někdy taky RGB nebývá vždy bez problému. Třeba moje TV (OVP) má AV1, AV2 (SCARTy) a S-video (samostaný HOSIDEN) a výrobce nedoporučuje připojovat signál do SCARTu, je-li použit S-Video. Já používám jenom S-video pro DVD a PC (přepínáno receiverem a pak do TV), takže jsem to ani nezkoušel současně kompozit i S-video)
Datel (19)|2.6.2005 11:49
Můžete mě ještě prosím poradit, kde se u graf. karty přepíná S-Video a kompozit (Nějak si nevybavuju, že bych to tam někde viděl). Mám ATI Radeon 9800Pro a ovladače používám standardní Catalisty 5.5 s control panelem (ne control centrem).

Jinak ještě pro upřesnění. Když chci sledovat PC tak je VCR vypnutý, ale na tom asi nezáleží, protože jestli Vás chápu správně, tak do VCR sice přijde S-Video, ale komunikace mezi VCR a TV je vždy kompozit. Je to tak :-? .
Datel (19)|2.6.2005 11:54
Dá se nějak zjistit (např. proměřit) jestli mají SCARTy ve VCR zapojený i S-Video? Protože z mauálu to já nepoznám. Tam je o nich napsáno jen to málo co jsem už zmínil výše.
Miuvek (858)|2.6.2005 13:23
nepozdává se mi, že by VHS VCR byl alespoň průchozí mezi SCARTY pro S-video

Celkem bezproblémová (i když poněkud neestetická :-I ) možnos by byla zapojit VCR do toho předního vstupu

Druhé řešení, asi nejlepší (v této situaci): VCR zapojit do TV jen přes anténní vstup a PC přímo do zadního AV na TV. Sice je pravda, že modulátor ve VCR musí logicky poněkud zdegradovat signál, ale při kvalitě VHS je to asi nepostřehnutelné. Já jsem to doma taky tak udělal, když jsem k TV, která má pouze jeden AVin chtěl připojit kromě VCR ještě DVD přehrávač a nechtěl jsem to v zájmu jednoduchosti obsluhy hnát přes VCR.
Tutéž variantu doporučuju tobě, takto to musí fungovat, když ti to z PC přímo do TV fungovalo.
Datel (19)|2.6.2005 14:12
Jo varianta se zapojením VCR jen přes anténí vstup bude fungovat určitě, ale nechám si jí v záloze jako poslední možnost.
Ještě zkusím tu variantu s nastavením kompozitního výstupu na graf. kartě s S-Video kabelem (jen budu muset najít jak se to dělá, protože si nepamatuju, že bych v ovladačích něco takového viděl), případně použiju redukci HOSIDEN -CINCH (určitě jí mám doma a kousek CINCHovýho kabelu snad taky najdu) a nacpu to do tý redukce (S-Video/CINCH) - SCART. Jedna z těch variant by snad mohla vést k požadovanému výsledku.
Dneska doma všechno vyzkouším a určitě zítra napíšu, jak jsem pochodil.
Oběma Vám děkuju za rady a čas, který jste mi věnovali.
Pokud by Vás ještě něco napadlo, budu samozřejmě rád.
Zdraví Zdeněk.
Miuvek (858)|2.6.2005 17:42
já bych to viděl na ten anténní vstup, u VHS není třeba plakat o kvalitu, ani to nepoznáš. A zjednoduší se ti obsluha 8-)
Datel (19)|3.6.2005 07:36
Zdravim, včera jsem slíbil, že dám vědět jak to šlo.
1) Při vypnutí VCR ze sítě neprochází VCR S-Video (neprojde vůbec) ani anténa (zhorší se obraz)
2) Nepřišel jsem na to, kde se dá na graf. kartě nastavit jestli chci výstup kompozitní nebo S-Video. Jediné co v ovladačích můžu nastavit je ostrost jak kompozitního signálu tak S-Videa a potom nastavení normy: PAL-? (kde ?=B,D,G,K,L,...) nebo NTSC.
3) Jako poslední jsem použil redukci HOSIGEN-CINCH a zkusil jsem to vést kompozitně. Měl jsem bohužel jen krátkej CINCHovej kabel :-( , takže jsem musel TV přesunout blíž k PC a musel "prodloužit" anténu. Obraz z PC byl super, ale zhoršil se mi příjem TV signálu. To bylo nejspíš způsobený tím prodloužením antény, který bylo takový provizorní.

Nejspíš koupím delší CINCH a vyzkouším jestli to bude opravdu fungovat. Je to investice nějakých 150 Kč, který do toho ještě vrazím a pak se naštvu a VCR připojím přes anténu.
Co Vy na to?
Miuvek (858)|3.6.2005 09:17
jestli ti to přes ten kompozit pojede, tak kup ten kabel. akorát při délce 15 m bych dal pozor na provedení. To, co se dá sehnat v obchodech s CINCHy na koncích, to nejsou koaxiální kabely, ale stíněné šňůry s nezaručenou impedancí a pochybným přenosem na vyšších kmitočtech. Ideální je koupit TV kaxiální kabel, ten nejtenší (cca 5mm), dva masívní kovové CINCHE (bez problému pojmou ten 5mm kabel, na rozdíl od plastových) a napájet si to, nebo tím někoho pověřit. Výroba šňůr se oproti hotovým většinou nevyplácí, ale to neplatí o těchto délkách, nehledě na kvalitu kabelu.

Stejně dobře se dá použít koax kabel pro počítačové sítě, pokud se ti šikne. Má sice oproti TV koaxu (75ohm) impedanci 50ohm, ale pro tyto účely to nevadí.
Datel (19)|3.6.2005 13:29
Měl jsem v úmyslu koupit tenhle: http://www.radiokus.cz/ je to v Nabídka AV kabelů typ:
1 x CINCH vidlice - 1 x CINCH vidlice kabel RG 58

Udělat bych to asi byl schopnej taky, ale tohle mi přijde jednodušší, pokud to není vyloženě špatný kabel. Co myslíte, dá se to použít při 15m délce nebo radši "vyrábět"?
Miuvek (858)|3.6.2005 14:14
to vem, ten by mohl být dobrej

já jsem měl na mysli hlavně kabely, co se prodávají v každém supermarketu, co vypadají jako nudle do polívky, o vysokofrekvenčních vlastnostech ani nemluvě
Datel (19)|3.6.2005 14:43
Jo tak moc děkuju, až to pořídím a zapojím, tak Vám dám vědět, jak to maká.
Přeji hezký víkend :BB: :-D .
frik (4)|7.6.2005 16:37
Mel sem problem pri pripojeni signalu z graficke karty(TV OUT) do video vstupu na televizi (Cinch->Cinch). Obraz na televizi kmital, byly na nem pruhy a vubec se na to nedalo koukat. Jelikoz TV byla napajena z jine faze nez PC tak sem experimentoval ze zasuvkama a nakonec pomohlo odpojit ochranny vodic v prodluzovacce k PC. Neni to zrovna dle predpisu, ale tohle bylo rychle a efektivni reseni.
BTW rozdil potencialu mezi zememi obou fazi byl cca 15V AC, dusledek nesoumerneho zatizeni, ale tohle nevadilo, opravdu stacilo jen odpojit ten ochranny(zlutozeleny) vodic.
mirekv (7169)|7.6.2005 16:40
frik
:OO :OO :OO :OO :OO co blbneš?
Ivo Mašek (10205)|7.6.2005 17:20
PC bez ochranného vodiče ?? Ty jsi sebevrah, člověče. A to nemluvím o tom, že se ti také může z PC jednoho krásného dne zakouřit.
frik (4)|7.6.2005 18:29
No jo ted sem cetl tu diskusi "Oddeleni PC od TV na jedne zasuve" No koukam ze sem zrovna vam asi timhle pokusem neudelal radost :o) Asi bych si mel nekde sehnat nejaky pocteni o tech zemnich smyckach...:o) Oddelovace vypadaj zajimave ale jeste sem s timhle nikdy nic nedelal. Kdyz neco z elektriky nejde resit pres mikrokontrolery tak sem levy ;o) Riziko si uvedomuji, ale potreboval sem okamzite reseni..... Pravda nedela mi dobre kdyz mi brni ruka na kostre PC ale da se to ustat :o) Asi bych si z toho nemel delat srandu co :o)
BTW jestli znate nejaky soldini odkaz na netu o tehle vecech (zemni smycky atd.) tak pls hodte at se priucim.
Datel (19)|9.6.2005 10:39
Neměl jsem v poslední době moc času, takže jsem se k tomu dostal teprve včera. Propojil jsem to CINCHem a mám konečně pokoj. Nakonec jsem si stejně musel koupit koax a koncovky a kabel si udělat sám, protože 15m neměli skladem :-E . Vyšlo to skoro na ty samý peníze, takže to bylo jedno.
Kvalita je v pohodě. Žádný viditelný rozdíl v kvalitě mezi S-Video a kompozitem jsem nepoznal. A hlavně zmizel ten šílenej pruh a obraz je čistej i když to ženu přes VCR. Konečně se to podařilo zrealizovat, tak jak jsem si představoval. Za to Vám ještě jednou děkuji.
Zdraví Zdeněk.
mirekv (7169)|9.6.2005 10:59
frik
To si nech raději poradit od odborníků, s elektrikou není sranda.
Miuvek (858)|10.6.2005 09:08
tak tak, v těchto záležitostech to opravdu přestává být ohne sranda

bohužel ale toto není jenom doména amatérů - i lidé, kteří by měli být soudnější na to kašlou.
Viděl jsem v jedné firmě soustavu monitor s přepínačem signálů + dvě kamery. Jelikož kamery jsou v jiné budově než monitor, jsou na jiné napájecí větvi a asi tam vyvstal problém se zemní smyčkou. Člověk který to instaloval tento problém vyřešil tak, že z rozdvojky, ze které je napájený monitor s přepínačem odstranil kolíky. Monitor i přepínač jsou spotřebiče 1.třídy. To, že jsou nulované kamery a přes stínění koaxů se "ta zem na druhej konec dostane taky" je hodně slabá útěcha.
Single (3)|4.9.2005 17:59
Ahojky, kam si připojil ty dva kondenzátory na tý anténě???

Díky moc, jsem taky lajk :-)- 9-)
Single (3)|7.9.2005 19:11
Ten kondenzátor musí mít přesně takovouhle hodnotu??? (1 nF)
protože doma sem našel akurát 1 mikro F a říkám si že to asi bude moc co???

Proč vůbec 1 nF je to zněčeho vyvozený???

Jinak díky za odpověď.
mirekv (7169)|7.9.2005 19:22
Single
Přesně ne, ale je to hodnota dostatečně velká pro přenos signálu a přitom rozměry ještě dostatečně malé, aby nedocházelo k parazitním indukčnostem a navíc byl dimenzovaný na vyšší napětí. Ten, co máš, je asi elyt, ten bych tam nedával.
Fantas! (3016)|8.9.2005 14:56
Single
C=1/(2pi * f * Xc) => Xc= 1/(2 * pi * f * C)
Z toho plyne ze ty musis urcite vysoke frekvence propoustet ale pri tom ten kondik musi nepropustit frekvence rusive. Ty maji z pravidla posunute frekvencni spektrum... Proto toto spektrum zablokujes tim kondikem.
Cim vetsi frekvence tim ji kondik lip propusti! => kondenzator nepropusti stejnosmerny proud(jen do chvile kdy se nabije, ktera je kratka)! Toto je hlavni myslenka, vzorecky ti prozradi vse ostatni... B-)
Fantas! (3016)|8.9.2005 14:58
jeste dodam:
Xc - je kapacitance(odpor)
2pi = 6,28
f - frekvence signalu
C - kapacita
Single (3)|10.9.2005 12:03
Fantas!

Díky ti za vyčerpávající odpověď :-)
Fantas! (3016)|10.9.2005 13:30
Single
to vis blbec ingzenyrsky! :-E
mirekv (7169)|10.9.2005 20:28
Fantas!
A já tradičně utřel. Jó odborníci! :BB:
Fantas! (3016)|11.9.2005 01:45
mirekv
Divne, ze ti nepodekoval! Tys tu vnesl praktickou cast a ja ji jen doplnil casti teoretickou... :-((