Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

XTrend ET4000

vlastvs499 (322)|17.4.2014 23:31
Protože jsem byl přesvědčován na konkurenčním foru, že u ET4000 "nic nehřeje", a to jak u netaktovaného, tak taktovaného, uvádím naměřené teploty.
Na zmíněném foru tohle zveřejňovat totiž naprosto postrádá smysl...

[ATTACH=CONFIG]27107[/ATTACH]


Na obrázku je (1) původní chladič, zároveň jediný originálně dodaný.
Původní úprava, kdy ještě neměl nikdo ani potuchy, že to bude možné taktovat, bylo připevnění bočního chladiče (4), který přes pastu odváděl teplo na horní kryt.
Boční chladič (4), který je připevněn k hlavnímu, přesahuje o 1mm profil stroje, takže kryt má na něj dostatečný přítlak pro odvod tepla.
Vždy je měřeno po pěti minutách provozu na stanici History HD (Skylink). Teplota okolí 20°C.

Naměřené teploty při 500MHz bez jakékoli úpravy:

Chladič (1) 79°C (teplota krytu 28-31°C)
Po odvedení tepla na kryt (4): 68°C

Paměti (3): 65°C

Standby(1+4): 53-55°C
Standby po odvedení tepla na kryt (1+4): 45°C

------------------------------------------------------------

Při taktu 750MHz bez jakékoli úpravy:

Chladič (1) 84°-86°C (!!!)
Po odvedení tepla na kryt (1+4): 75 -78°C
Paměti (3): 77 - 80°C
Standby (1): 54-56°C

------------------------------------------------------------

Přidán ventilátor, další obrázek těsně před zakrytováním:

[ATTACH=CONFIG]27106[/ATTACH]


Při taktu 750Mhz s ventilátorem a chladiči na pamětech:

(1+4) 57°C (vent. na 8,5V) / 68-72°C (vent. na 4,8V - minimum, kdy se ještě točí)
(1+4) Standby 24-26°C (vent. na 8,5V)

(3) 58°C (paměť u displeje 75°C - je mimo dosah vent., vent. na 8,5V) / na 4,8V neměřeno



------------------------------------------------------------

Ventilátor je regulovatelný, tyto teploty byly dosaženy na napětí 8,5V, kdy ještě není vůbec slyšet.
Z ventilátoru je uřezaná jeho horní část, vzdálenost lopatek od horního krytu po zakrytování je 3mm. Bez této úpravy nelze ventilátor do stroje umístit, zakrytování by vadil jeho horní "rantl".
Ventilátor nelze umístit ani na procesor, protože - i když by tam vešel - neměl by už prostor na sání, dotýkal by se krytu a výřezy v tomto místě krytu nejsou.
Použil jsem tedy největší, který se tam ještě dal umístit, chtěl jsem, aby bylo možno použít o to menší otáčky kvůli hlučnosti.
Regulace je udělaná jednoduše tranzistorem (lze koupit regulátory otáček pro PC ventilárory, případně otáčky srazit předřadným odporem).
Napájení regulace ventilátoru je samozřejmě přímo z napájecího napětí 12V.
Ventilátor je typ COL AIMAXX 50mm eNVicooler 5 (GreenWing).
Uchycen je zakápnutím tavnou pistolí. Lze kdykoliv odstranit bez jakýchkoliv důsledků.
Teplo je vyfukováno do levých bočních výřezů.
Ventilátor stojí něco přes stovku, chladiče pamětí stovku.
V případě umistění ventilátoru není nutné odvádět teplo na chassis stroje, takže (4) odpadá. Sám jsem ho tam ale nechal, když už tam byl...
Výhoda tohoto umístění je, že jsou chlazeny i paměti za procesorem.
Chladič na tuneru je jen proto, že mi zbyl...
Měřeno laserovým bezdotykovým teploměrem IRT-700, odchylka ± 1,5°C.
Závěrem položím otázku, proč tohle celé vlastně vzniklo - co udělá taktovaná 4000 v létě při teplotě okolí třeba 30°C?
Odpověď si může domyslet každý, kdo najde v tomto příspěvku teplotu se třemi vykřičníky v závorce...

Tam, kde jsou teploty napsány od-do se údaje při měření různily, ze tří měření jsem napsal rozsah od nejnižšího po nejvyšší.

Při měření bylo použito image OpenPli 4.0 se skinem HD Glass.
https://www.youtube.com/watch?v=-3B3nNpyU58&feature=youtu.be

Umístění regulace:
pohled shora s ventilátorem.jpg umístění regulace.jpg na net 1 s popisem.jpg
Dagy2 (3153)|18.4.2014 02:55
Dúfam tu nikoho neurazím keď ti vyjadrím ako nemajiteľ prijímača ET vďaku za tento kvalitný a zaujímavý príspevok. Na onom nemenovanom fóre sa možno o pár mesiacov objaví debata o krámoch ktoré nevydržali ani tie povestné dva roky alebo o občasnom záhadnom chovaní prijímača...

Ak môžem, zaujímala by ma ešte jedna vec, čo sa podľa teba subjektívne zlepšilo na tomto prijímači po pretaktovaní?
vlastvs499 (322)|18.4.2014 07:24
Díky, objektivně se už dá použít skin HD Glass, na původním taktu je velkou brzdou (proto jsem ho ani nepoužíval), po nataktování už nebrzdí vůbec.
Pohyb v seznamech kanálů je se skinem HD Glass konečně bez zadrhávání, je plynulý.
Start je o cca 1/3 rychlejší.
Komplet zálohování (84 Mb) se zkrátilo z cca 14 minut na 10-11 (to ani neberu jako přínos).
Subjektivně se zrychlilo přepínání a pohyb v menu.
kasr (133)|19.4.2014 08:23
Nemam et4000, ale som presvedceny, ze v neklimatizovanych miestnostiach bude v lete blbnut(restartovat, atd) mozno aj nepretaktovany, pretaktovany bez uprav urcite. A zivotnost u pretaktovaneho sa znizi, pochybujem, ze prezije 2 roky.
vlastvs499 (322)|19.4.2014 10:03
kasr: Naprostý souhlas. Škoda, že na onom konkurenčním foru je člověk pomalu za magora, když jen napíše, že originál chlazení je na taktovaný procesor naprosto nedostatečné.
Nezměří si to ale nikdo. Otázkou zůstává, při jaké max. provozní teplotě může být podle výrobce procesor v praxi používán. Tento údaj jsem nesehnal ani na jeho stránkách.
toprun (2)|19.4.2014 13:35
No já osobně bych do přetaktování bez dodatečného chlazení určitě nešel.
michal47 (11)|19.4.2014 16:48
Super ,že si změřil i teploty a zveřejnil to. Na konkurenčním fóru jsem to sledoval, protože jsem si dovolil xtrend taky přetaktovat. Nikdo tam ale nepřišel s ničím konkrétním a pak je to jen handrkování se o ničem. Dokonce už jsem začal uvažovat i o tom že se pokusím zjistit sám jaký je rozdíl v teplotách před a po přetaktování. Nemá náhodou někdo zkušenost s touhle věcičkou? http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&LH_BIN=1&_nkw=TM902c&_sop=15
I když si zveřejnil konkrétní hodnoty, tak pořád mám ještě nějaké pochybnosti. Sám si je zmínil. Nevíme nikdo jaká je normální pracovní teplota procesoru a jaká kritická. Pak je možné že tvé obavy jsou zbytečné. Druhá věc co mi chybí je měření teploty při různém druhu zatížení procesoru. V procesoru je integrováno kde co a při běžícím HD programu není procesor nijak extra vytížen. Aspoň podle hodnot z příkazu top. Zajímalo by mě kolik to například topí když něco kopíruješ po síti a procesor jede na 100%.
Ten procesor jede i v dalších boxech. Xpeed má ještě horší chladič a zajímavé je že gigablue 800 plus taky na tom neni líp. Dokonce maj další tuner, takže předpoklad pro větší vytížení procesoru.

V technické specifikaci mě u gigablue právě zarazilo že je uváděn takt 750MHz. Původně jsem si říkal že je to překlep. Někde uváděj MHz a jinde DMIPS. Napadlo mě jestli opravdu ten gigablue nejede rovnou na těch 750MHz. To by mě docela zajímalo.
Jak jsem si přečet to tvé srovnání hned jsem sundal kryt a zkusil na procesor při zatížení dát prst. Ano opravdu to topí, ale nějak mi nesedí ty teploty co si naměřil u tuneru a pamětí. Tam mi to pocitově nepříde vůbec horké. Nemůže ten měřák blbě měřit a nebere to teplotu od procesoru? Jak pak měříš teplotu když to zakrytuješ?
michal47 (11)|19.4.2014 17:56
Zkusil jsem to kopírování přes ftp a teplota i když TOP ukazuje plné vytížení procesoru nijak nestoupá. Zajímavé je i že u SD programů ukazuje TOP větší zatížení než u HD programů. I tady by mě zajímal rozdíl teplot mezi HD a SD. Jestli budeš měřit, poprosil bych i o teplotu ve standby. Díky
vlastvs499 (322)|19.4.2014 18:22
Nejdřív musím říct, že toto jsem psal dlouho, protože jsem odbíhal, trochu jsi mne předstihl v myšlenkách:

Myslím si, že nějaký závratný rozdíl teploty procesoru při vytížení na 100% už nebude, ale nevím. Pravda je, že HDGlass ukazoval při tom měření cca 28%.
Ale vycházel jsem z toho, že ty teploty jsou při tomto vytížení tak vysoké, že nárůst poměrně k teplotě při zvýšení výkonu už není nijak extrémně možný, protože teoreticky by musel jít ke stovce...
Pokud bude čas, v týdnu budu ještě přidávat řízení otáček automaticky termistorem (to byl původní záměr, nakonec jsem zjistil, že termistor není v mých zásobách), tak tohle znovu změřím při kopírování na jeho disk po síti. Pokud nebude vytížen na 100%, zapnu k tomu třeba nahrávání na jeho disk po síti z vedlejšího Dreamboxu, to už bude vytížení na 100% určitě.
Tuner je pocitově horký, ale prst "na hraně" udržím, paměti taky, prst neudržím (bez ventilátoru neudržím ani na pamětech s chladiči).
V tomto se rozcházíme.
To měření probíhalo tak, že jsem zakrytoval, po pěti minutách odklopil kryt a namířením na ten který chladič měřil, do půl sec se zobrazuje teplota.
Nadzdvihnutí plechu trvalo cca 3 sec.
Nevím, jestli to sem můžu dát, ale toto je zajímavý názor:
http://gsmobil.net/forum/viewtopic.php?p=42885&sid=2f1b208a8ca6f1c3cf5a0c5d25f63346

Bylo by skvělé, kdyby autor toho upozornění zmínil, co se vlastně stane. Ono to na "odchod" procesoru nevypadá.
To, že "pomůže jedině servis", ve mně vyvolává pocit, že to výměna procesoru nebude.
Myslím si, že výměna procesoru by se totiž ani nevyplatila...

Doplnění: Pokud to v týdnu stihnu, standby změřím.
kasr (133)|19.4.2014 18:34
Dnesne procaky maju tenku "zakladnu" dosku, ktora sa casom ztensuje, pri vyssej teplote rychlejsie. 80 °C nie je urcite niejaka kriticka teplota(ked tepelny odpor medzi chladicom a cpu je dobry), ale zivotnost jednoznacne klesa.
michal47 (11)|19.4.2014 18:56
No pokud dobře počítám tak rozdíl je tak těch 7°C. Pokud je řeč o zvýšení teploty v létě cca o 10°C a taktováním by měl procesor odejít (cca +20°C), tak výrobce chlazení značně poddimenzoval. Teoreticky by teda mohl procesor odejít i bez přetaktování. Tomu se mi nechce moc věřit a nakonec těch 7°C mi nepříde nějak moc. Když odejde procesor, tak už nikdo nezjistí co je tam za bootloader. Prostě reklamace a výměna za jiný.
Když bych teda měl obavy, tak stačí ta tvá úprava kdy přeneseš teplo na horní plech.
Nějak ale nechápu proč mě ten tuner a paměti netopí a tobě jo. Tuner i ten větší čip jsou celkem vlažný. Zkuste kdo má xtrend4000 ho rozebrat a ověřit teplotu.
vlastvs499 (322)|19.4.2014 20:16
Přesně, ten tuner, to je zvláštní... Jestli nehraje roli i spotřeba LNB. O tomto ale nevím nic, to jsem neměřil, případně jestli můj LNB nemá nějaký problém, funkčně je ale bez problému.
Mám toto + motor: http://lnb-konvertory.heureka.cz/lnb-golden-media-gm201-single-lnb-gm201single/
Pak teda ještě napájení elektroniky motoru. Motor je Amiko 3800.
Paměti taky nevím, to je těžko říct, jejich teplota mě ale zarazila hned při prvním měření.
Jinak jsi Michale napsal toto: "Teoreticky by teda mohl procesor odejít i bez přetaktování." To mě přesně napadlo jako první úplně na začátku a hned jsem řešil ten odvod tepla na bednu.

Doplnění: to Gigablue 800HD pojede Michale na stejné původní freq jako XTrend, těmto věřím a uvádějí, že je to 751Mhz MIPS:
http://www.world-of-satellite.co.uk/gigablue-hd800ue-plus-hd-800-ue

Jinak na tom Tvém videu je ten chladič procesoru přímo zarážející... Víc se už asi šetřit ani nedalo. Ten chladič se dá koupit za dvacku.

Všem, co toto čtou, bych rád řekl, že je mi jedno, co si kdo s tím udělá, účelem je to jenom sdělit. S nikým se nemám v úmyslu ani hádat, ani jej přesvědčovat o mé pravdě.
Koneckonců vůbec nevíme, kde ta pravda je, když neznáme max povolenou provozní teplotu.
Sám mám dobrý pocit z teplot, co mám teď a pokud si je chce někdo snížit, má to být jenom návod jak na to lze jít, nic víc...
Třeba ten procesor vydrží 110, v tom případě tady vůbec není co řešit.
Zároveň díky moc všem za korektní a slušnou diskusi, přesně proto tady ty roky jsem...
kasr (133)|19.4.2014 22:18
Ale je-minimalne zivotnost, aj ked v dnesnej dobe to uz nie je tak dôlezite. Chladnejsi urcite vydrzi viac- procesor, okolite suciastky, hlavne kondiky-vysychaju skôr.
ucetni (312)|20.4.2014 00:59
To ako XTREND ET5000 , ktorý ma tiež len pasív na dvojjadre 400 Mhz CPU , sa menej zahrieva a tam žiadne poškodenie nehrozí, alebo je menšie ako u 4000?

vlastvs499 (322)|20.4.2014 01:04
Jakou má ten chladič teplotu, dá se na tom udržet ruka? Toto je dilema, to je jiný procesor... Chladič je úplně stejný.
Ještě bych zopakoval, že to, zda hrozí, nebo nehrozí poškození, nevíme u žádného z procesorů, protože neznáme mezní teploty.
Dnes jedu na tři dny pryč, až se vrátím, změřím tu teplotu ve standby.
michal47 (11)|20.4.2014 07:36
http://wiki.opena.tv/index.php?title=Tabellarische_%C3%9Cbersicht_Hardware
Xtrend 5000 má podle tabulky dvoujádro na 400MHz. Dvoujádro bude výkonnější a mohlo by i víc topit. Teoreticky by et4000 na tom měl být líp i díky novějšímu čipu. Chtělo by to ale zase změřit teplotu.
Zase by to potvrzovalo, že tam bude rezerva když tam nejni větrák. Stejný procesor má podle tabulky i et9200 a tam je větrák pod hdd. Ten by tomu přitápěl, takže tam je to nutnost. U et9200 bude přitápět i zdroj, který je uvnitř. Asi bych opravdu neměl obavy.
ucetni (312)|20.4.2014 10:20
Podľa mňa ten procák na CPU 750 Mhz bude mať rovnakú životnosť ako na 500 Mhz. Tj. že po piatich rokoch sa aj tak urobí upgrade za niečo novšieho a tá et4000 pôjde na bazár. Et4000 má procák novšej generácie 40 nm oproti 65 nm ostatních, jedno jadro a dobrá úprava , alebo prirobenie ďalšieho pasívneho chladenia. Pri aktívnom chladení by som sa nebál ani 1 Ghz. :)

Ja idem už na 750 a to ako by som presadol zo škodovky do ferari. Tú pasívnu úpravu som urobil ešte lepšiu, na stredný pasívny chladič som dal 4 prídavné na boky + na všetky pamäte. spájal som to termovodivou obojstrannou páskou.
michal47 (11)|20.4.2014 11:00
A tobě ten tuner a paměti taky tak hřejou?. Mě příde že jenom procesor topí.
ucetni (312)|20.4.2014 19:43
ostali mi tak som dal aj na pamate, tuner som neriešil.
michal47 (11)|21.4.2014 16:29
[QUOTE=vlastvs499;487114]
Doplnění: to Gigablue 800HD pojede Michale na stejné původní freq jako XTrend, těmto věřím a uvádějí, že je to 751Mhz MIPS:
http://www.world-of-satellite.co.uk/gigablue-hd800ue-plus-hd-800-ue
.[/QUOTE]


Našel jsem na jiném fóru info o procesoru:

root@gb800ueplus:~# cat /proc/cpuinfo
system type : BCM7358A1 STB platform
processor : 0
cpu model : Broadcom BMIPS3300 V3.2
BogoMIPS : 749.56
cpu MHz : 751.538
wait instruction : yes
microsecond timers : yes
tlb_entries : 32
extra interrupt vector : yes
hardware watchpoint : no
ASEs implemented : mips16
shadow register sets : 1
kscratch registers : 0
core : 0
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available


A můj taktovaný xtrend.

root@et4x00:~# cat /proc/cpuinfo
system type : BCM7358A1 STB platform
processor : 0
cpu model : Broadcom BMIPS3300 V3.2
BogoMIPS : 749.56
cpu MHz : 751.507
wait instruction : yes
microsecond timers : yes
tlb_entries : 32
extra interrupt vector : yes
hardware watchpoint : no
ASEs implemented : mips16
shadow register sets : 1
kscratch registers : 0
core : 0
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available


I když má gigablue horší chladič, tak je ta bedna zase větší a líp odvětraná, takže i to bude znát. Když otevřu xtrend tak teplota pamětí je vyšší ,ale spíš je to tím že je bedna hůř větraná. Pokud odkrytuju a nechám chvíli odvětrat tak mi příde že paměti nijak extra netopěj.
michal47 (11)|21.4.2014 16:43
[QUOTE=ucetni;487144]Ja idem už na 750 a to ako by som presadol zo škodovky do ferari. Tú pasívnu úpravu som urobil ešte lepšiu, na stredný pasívny chladič som dal 4 prídavné na boky + na všetky pamäte. spájal som to termovodivou obojstrannou páskou.[/QUOTE]
Nebyla by fotka?
vlastvs499 (322)|23.4.2014 20:19
Doplním teplotu ve standby do prvního příspěvku, mažu teploty tuneru. Po propojení ET napřímo bez motoru na LNB je tuner téměř studený, takže tam se jedná o neobjektivní hodnotu, která se bude lišit zřejmě podle typu motoru, resp. elektroniky v něm.
Díky za ty údaje Gigablue.
michal47 (11)|23.4.2014 21:35
Atemio AM 5200 HD srovnatelné s xpeed lx2 má taky mizerný chladič. No a ty dráty nad chladičem to se moc nepovedlo. Zase ale o něco líp odvětrané než xtrend.

vlastvs499 (322)|25.4.2014 09:32
Michale díky za poslední příspěvek. Já snad zruším větrák a splaším na to někde jiný kryt. Když se dívám na to Atemio, tak díry mají celkově tak 5x větší plochu. To Gigablue jakbysmet...
Mimo to, že ten styl "neúplného" děrování u Xtrendu snižuje možnost přirozené ventilace na minimum.
Zjišťuju, že ten náš kryt je ze všech těchto strojů bezkonkurenčně nejhorší...

Ty naše výřezy nemají snad ani milimetr. Což teda vychází na daleko menší plochu, než jak jsem psal 5x...
To se někdo vyznamenal.

[ATTACH=CONFIG]27204[/ATTACH]

Zevnitř:

[ATTACH=CONFIG]27205[/ATTACH]
výřezy1.jpg výřezy2.jpg
michal47 (11)|25.4.2014 21:33
No nakonec bych řek, že asi nejni důvod k nějakým obavám. Už když jsem koupil xtrend tak mě překvapilo jak je to větrání na tak malou krabičku mizerné. To že díry nejsou nad chladičem mě taky překvapilo, ale vzhledem k tomu že xtrend už je nějaký ten rok na trhu tak se neobávám nějakých problémů. Externí zdroj je taky výhodou a zřejmě i proto neni nutné věnovat chlazení takovou pozornost. Mám i dojem, že starší xtrendy (clarke-tech) víc topily a určitě pokud byly problémy tak spíš s přehříváním okolních součástek než že by odcházel procesor. Pak by nějaké větrání bylo namístě,ale pokud se to dá řešit odolnějšíma součástkama, tak věřím že je xtrend navržen tak že bude spolehlivě fungovat několik let. Ani u nových dvoujader nejni nějaký extra chladič.
Jsou na frekvenci 1300MHz a chladič taky jen plech (gigablue quad,vu solo2). Jeho nástupce a stejně tak i xtrend 8000 už maj chladič který jde sundat. :-)
tahlovej (304)|25.4.2014 22:20
[QUOTE=michal47;487520]No nakonec bych řek, že asi nejni důvod k nějakým obavám. Už když jsem koupil xtrend tak mě překvapilo jak je to větrání na tak malou krabičku mizerné. To že díry nejsou nad chladičem mě taky překvapilo, ale vzhledem k tomu že xtrend už je nějaký ten rok na trhu tak se neobávám nějakých problémů. Externí zdroj je taky výhodou a zřejmě i proto neni nutné věnovat chlazení takovou pozornost. Mám i dojem, že starší xtrendy (clarke-tech) víc topily a určitě pokud byly problémy tak spíš s přehříváním okolních součástek než že by odcházel procesor. Pak by nějaké větrání bylo namístě,ale pokud se to dá řešit odolnějšíma součástkama, tak věřím že je xtrend navržen tak že bude spolehlivě fungovat několik let. Ani u nových dvoujader nejni nějaký extra chladič.
Jsou na frekvenci 1300MHz a chladič taky jen plech (gigablue quad,vu solo2). Jeho nástupce a stejně tak i xtrend 8000 už maj chladič který jde sundat. :-)[/QUOTE]Máš pravdu,rozdíl teplot na plech.krytu mezi modely ClarkTechu 5000PLUS a 5100 byl podstatný,ale i tu 5000ku jsem bezproblémově "uchladil" pouhým položením ventilátoru 120x120x20mm(+gumové podložky) na kryt receiveru nad zdrojem.Plechový kryt i po mnohahodinovém provozu byl ledově studený,z čehož usuzuji,že i procesor,paměti a další komponenty pracovaly v podstatně přijatelnějších teplotních podmínkách.Xtrenda 4000ku jsem zatím nepřetaktoval,ale nikdy mi nijak zvlášť při těch 500MHz teplý nepřipadal(a někdy jede i deset hodin v kuse).
vlastvs499 (322)|5.5.2014 21:29
Tak už jsem konečně viděl mrtvého Xtrenda 4000. Momentálně jej mám u sebe, včera mi ho přinesl kamarád.
Hrál jsem si s tím celé odpoledne a už to vzdávám.
Tento byl taktován cca před dvěma týdny (díkybohu ne mnou), včera ráno zapnut a nešlo téměř přepínat.
HDGlass ukazuje nonstop po nabootování 100% vytížení procesoru bez ohledu na stanici, kterou člověk sleduje.
Přepnutí trvá cca 10-15 sec, najetí do menu půl minuty, nabootování zhruba 6 minut.
Najetí do seznamů stanic téměř nemožné, cca 40 sec.
Několikrát jsem ho flešoval, zkoušel jsem moje Openpli 4.0, na kterém běžně jedu na svém ET, ze záloh starší 3.0 a originál Xtrend firmware.
Chování ve všech případech naprosto stejné.
Flešnout to jde zcela bez problémů, první boot po flashnutí je doslova masakr - cca 15 minut.

Z logu jsem vyčetl toto:

Bad block table found at page 65472, version 0x01
Bad block table found at page 65408, version 0x01
nand_read_bbt: bad block at 0x0000026a0000
Creating 3 MTD partitions on "brcmnand.0":
0x000000000000-0x000008000000 : "complete"
0x000000000000-0x000000600000 : "kernel"
0x000000600000-0x000008000000 : "rootfs"

Kdo tomu rozumí, může se podívat na celý log, přikládám...

Dvě zajímavosti - při připojení k síti můj ET na routru problikává, tento bliká přesně, jako by se trvale kopírovalo na jeho disk po síti (i když třeba ani žádný připojený není).
Dělá to na všech img, co jsem zkoušel. Síť přitom jede normálně, kopírování po připojení disku na něj jelo 6000-8500 kbps přes FTP.
Další věc je, že HDGlass nedokáže uvolnit paměť, i když je uvolňování zapnuto.
Je to příšernost a doma bych toto rozhodně nechtěl.
Nahrávat jde, od stlačení tl. záznamu po samotný začátek nahrávání uběhne cca 1 minuta.

Teď zvažuju vrácení původní frekvence u svého...
kudma611 (702)|6.5.2014 17:59
Bootloader si neskúšal na novo inštalovať?Starý,alebo nový?-to je jedno.
michal47 (11)|6.5.2014 19:59
Řešil bych to stejně. Zkusil zpátky bootloader a pokud problémy přetrvávají tak reklamovat. Nemusí to ale souviset s přetaktováním. Ten log taky o ničem nevypovídá. Porovnej ho se svým xtrendem.
vlastvs499 (322)|7.5.2014 12:10
Ten bootloader jsem zkoušel, to se chovalo pořád stejně.

Včera ráno jsem ho vracel, nechal jsem tam loader na 500 Mhz, vezl to hned do Olomouce na reklamaci.
Právě teď volali borcovi verdikt - odpálený (přesně řekli "napálený") MosFet tranzistor pro stabilizaci napájení procesoru, dával menší napětí než měl a vadné RAM paměti.
Co nechápu je, že mi to ani jednou při vadných RAM nespadlo ani se neseklo. Možná to má nějakou správu, že to vadné bloky vyhazuje a nepoužívá, vím že na RAM v PC toto je.
Tím pádem se možná paměť (ten zbytek dobré) zahltila tak, že už to zkrátka nejelo... Nevím, do tohoto absolutně nevidím.
Reklamace uznána.

Michale, ještě k mému logu - ty Bad block tam mám taky.
Díky chlapi za spolupráci.
kudma611 (702)|7.5.2014 12:20
Aj tak to nie je dokazateľné či to naozaj spôsobil 750 Mhz bootloader,alebo len tomu dopomohol.Závada kľudne mohla byť od výroby,ale prejavila sa aź po čase.
vlastvs499 (322)|7.5.2014 17:03
Jasné, samo...
Je taky jasný, že kdyby jim přiznal takt, tak mu okamžitě řeknou, že to bylo tím. To už se nikdo nedozví.
kudma611 (702)|7.5.2014 20:55
Je to škoda,že sa nedozvieme,ale zase na druhej strane-nebude niekto robiť pokusného králika pre iných ak by si sám uškodil.A pre dotyčného to dopadlo samozrejme super,že reklamačka bola uznaná-nech už tam popíšu hocičo.
ucetni (312)|7.5.2014 22:00
Fungujem už 3 tyždne. žiadny problem. HD GLAS16 nepoužívam, zaťažuje zbytočne procesor a za to to nestojí.
vlastvs499 (322)|7.5.2014 22:06
Vyzkoušej na nataktovaném klidně HD Glass, jede bez problémů a nebrzdí vůbec. Na původní freq. je tento skin nepoužitelný.
Na 100% vytížení to při 750 MHz nedosáhne ani při zobrazování všech údajů v liště (max, co jsem viděl, bylo 88%, a klesá u HD k 40-50, u SD k 20-35%).
Výhoda HD Glass je integrované uvolňování paměti.
michal47 (11)|24.5.2014 18:46
Tak jsem se dočkal toho měřáku teploty a výsledky měření jsou následující. Měření taktovaného xtrendu:
Po odkrytování teplota na chladiči max. 72°C. Postupně po odvětrání teplota klesá na cca 67°C.
Standby asi 45°C a po zatížení teplota vzrostla na 65°C.
Zakrytovaný xtrend hřeje o něco víc, ale 7°C není až zas tolik.
Teplota při měření 23°C, takže se dá předpokládat že v létě pude teplota ještě o něco nahoru.
ucetni (312)|27.5.2014 22:40
teploty v pohode
jarod72pm (841)|16.8.2014 17:22
[QUOTE=michal47;489663]Tak jsem se dočkal toho měřáku teploty a výsledky měření jsou následující. Měření taktovaného xtrendu:
Po odkrytování teplota na chladiči max. 72°C. Postupně po odvětrání teplota klesá na cca 67°C. [/QUOTE]
Tak já mám přístroj vedle TV na polici kde není moc přístup průvanu a krabička docela doslova pálí po nataktování se v letních teplotách kdy v obýváku bylo +- 28 stupňů přístroj po 3 hodinách restartoval a pak co chvílu zas a zas ,pak jsem vrátil frekvenci zpět a už držel ,no teplota na žebrování více jak 70 stupňů je nepřijatelná protože na samotném CPU bude vyšší a dost to škodí i životnosti CPU které nejsou stavěné na takové teploty!!!
optimální teplota je spíš do 60 stupňů což beru jako strop i tak je to dost na tuto frekvenci !Případné řešení do USB na drátku vrtulku na chlazení což aspoň trochu pomůže.
vlastvs499 (322)|14.12.2014 23:03
Ahoj všem.

Setkal se v posledním měsíci někdo s totální nefunkčností ET4000?
Po flešnutí a prvním restartu zamrzá na úvodním logu s programovou lištou. Signál nula, neovladatelný.
Aktualizace přiletěla 13.11 v noci na OpenPli 4.0 (zřejmě pack nových driverů) a od té doby zcela nefunkční. Už po restartu to nenajelo.
Stejné na OpenXTA i OpenATV po tomto datu.
Po natažení aktuální čisté img vše nastavím, nelze naladit při zadání ručního proladění celé A3 první frekvenci, buď zamrznutí, anebo zůstává na této frekvenci a nic se neděje.
Pokud proladím jako první jakoukoli jinou frekvenci na Astře3 solo, nebo třeba Astru 19E (ostatní družice jdou naprosto bez problému), tak potom lze proladit i celou A3 včetně té první frekvence.
Pak restart systému - a už nenajede. Externí disk trvale odpojen, USB disk s img odpojen před prvním restartem, testován restart i s připojeným USB diskem s img na flešnutí.
Staré img OpenPli 3.0, XTA 3.0 a OpenATV (ta je z 8.11) zcela bez problému.

Na netu jsem toho moc nenašel, na OpenATV hlásí chybu zřejmě v driverech, ale tento problém je záležitostí takové hrstky lidí, že se tím asi nikdo zabývat nebude...
Setkal se s tímto někdo prosím, případně pokoušel se to řešit?

Díky za každou reakci.

Dodám, že toto není záležitost antény nebo motoru, dělá to to samé na motoru, pevné anténě i zcela bez antény.
pfornal (201)|15.12.2014 20:02
no nazdar - to jsem zrovna do týhle mašiny chtěl narvat poslední peníz :-) vysoká temperatura, problémy s firmem :-) brrrrr.... fčíl babo raď.
vlastvs499 (322)|15.12.2014 21:06
Ahoj sousede! No já jsem z toho na prášky. Řešil jsem to 14 dní a vzdávám to. Holt pojedu na staré E2, ale toto mě teda maximálně točí. Flešnul jsem to všema soudobýma E2, co na to existují.

Tady ukázka nové E2 OpenATV (naprosto stejné chování na všech ostatních současných img), na konci úspěšný boot starého OpenPli3.0:



Jinak na foru OpenATV je na toto téma celkem obsáhlá diskuse. Nikdo neví proč a jak jsem psal, Admin to tipuje na drivery.
Psal i tvůrcům driverů (s tím tvůrce E2 totiž nemá nic společného, ten to převezme a na tom staví). Zatím prý žádná reakce.
Jako teď je to ok, ale až bude plugin jen na E2 s těmito novými drivery a já ho budu chtít použít, tak si ani neškrtnu...
Ale nemají to všichni. Existuje zřejmě nějaký rozdíl podle data výroby. A ten můj a pár ostatních, podle toho fóra, to prostě nezvládá.
jaydoo (542)|15.12.2014 22:13
No ja ficim na OpenPli 4.0 a nemám teda ziadny problém. A ma zvysenu frekvenciu CPU na 750. Niekedy v novembry bol ale problem po update (asi 190 updatov) , ale mal som zalohu z konca októbra, obnovil som a počkal na december (asi 222 updatov) a odvedy som párkrát aktualizoval a vsetko ide.
vlastvs499 (322)|15.12.2014 23:10
Díky za info.

To jsi jeden z těch šťastnějších. Ano, kleklo mi to přesně v tom listopadu po updatu těch 190. Měl jsem taky zálohu, ne říjen, ale začátek listopadu, a na tom jedu do teď, protože mně ten update 222 nezabral.
Ani současná každodenní nová img se nerozjede, to je ten problém. Zkouším co 3 dny vždycky všechny co vyjdou, ale už na to kašlu, vždycky to končí návratem na tu starou.
Na tom videu je taky čistá, tam nic není, to je po fleši a naladění HotBirdu. První restart=konec.

doplněno: tak na OpenATV už diskuse konečně jede, je to prý chyba samotného jádra systému, někdo tam hodil log, čeká se na opravu. Chyba je ve všech img na Kernelu 3.14.16 pro ET4k.
Zajímalo by mě, v čem jsou některé stroje odolnější, že to zvládnou.