Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Životnost plazmových panelů

Erik Masters (121)|5.4.2014 16:14
@Tonito:
Spicka bol Pioneer,kde uz 2007 Pioneer rozbije doteraz vacsinu Panasonicov.To je absolutna utopia aby si mal Panasonic po tak dlhom case s takym kontrastom.A to som im tak veril s ST50,ale houby.
Ciastocne bol este spicka Fujitsu,ktory kupoval panely od Panasonicu a daval si do nich svoj soft,ktory bol daleko lepsie odladeny a neboli tam taky problem so starnutim.
A snad ziadny vyrobca by si nedovolil vydat telky s takym jasom ako boli 2011 Panasonicy.nj referencne telky ktore o 120 cd/m2 ani nechyrovali.

Spicka nemoze byt niekto kto sa tolkokrat kopne,vsak uz Z10 tiez na tu dobu nablyskany predchodca ZT60,vybledol rovnako ako vsetky ostatne 2009 modely.
A ZT60 uz neverim,kedze je to stale len na baze beznej Viery a nie Pro modelu.

na elektra kaslem
Za 1.5 roka som mal 55ST50,65ST50.A po novom roku som ako velky hater kupil 65ST60.
Na 65ST60 mam 0.003 cd/m2 ciernu a o 5palcov vacsiu TV,co spravi vela na celkovej velkosti a velkost je na prvom mieste.
Tak by som rad vedel v com je tvoja ZT60 o tolko lepsia,okrem trblietaveho pozlatka?
Plutotype (717)|5.4.2014 19:20
@Erik Masters
Najprv spomínaš 2007 Pioneer, že je lepší ako vačšina Panasonicov. Ktoré Panasonicy myslíš? ST60, VT60/ZT60? Koľko stálo 60" KURO 2009 vs 65" VT60 2014?

Potom spomínaš, že kontrast sa mení. Na ktorom modeli myslíš? Tonito má ZT60. Nájdeš mi test, kde ZT60 dokázali, že sa mení svietivosť a úroveň čiernej za 1000hodín napríklad? Skús nájsť termín Black level retention u 2013 modelov na webe.

Potom si vyberieš 2011 Panasonicy a ohovoríš ich, že mali problémy so svietivosťou v Pro režimoch ( mimo iného, THX kalibrovaný cez SM mi dal 101cd/m2 na 50VT30).

Potom zase znovu spochybníš ZT60, že je to model postavený na bázi bežnej Viery. Bežnou vierou aký model myslíš? Tvoju midrange ST60? Ja som kalibroval rozne uhlopriečký ST60 a pár kusov ZT60 a uvediem pár detailov, ktoré zaostávajú za ZT60:

- Uroven čiernej nie je na ST60 0.003cd/m2. Je 0.005cd/m2 full black a 0.007cd/m2 ANSI. ZT má spomínaných 0.003cd/m2 a 0.004-5 cd/m2 ANSI ( v závislosti aj od metra ). Tak som ju nameral u viacerich kusoch, ktoré som robil a pozri si aj recenzie hdtvtest napriklad.
- Color tracking alebo presnosť farieb a presnosť grayscale - ZT60 je proste lineárnejší panel a errory sú pod dE2, kým ST60 trošku tancuje a saturačné a luminančné stupne farieb nevie držať stabilne na svojich pozíciach ( aj keď za tie peniaze sú odchylky malé ). Panel VT60 a ZT60 sú iné ako ten čo je v ST60. To je proste fakt a nie je na mieste vytýkať inému, že nie je dôvod kupovať VT alebo ZT.
- Čistota obrazu ZT60 lepšia, dithering šum má ST60 rozhodne horší ako ZT60. K čistote obrazu - ZT60 má ( ako ty píšeš ) jednu "bežnú VIERA" vlastnosť a to je to, ze má špeciálny filter a medzi panelom a filtrom je vzduchoprázdno. Výsledok? Cez deň stále killer kontrast a v noci veľmi konkrétny obraz.
- výbava?

To, či si niekto zaplatí za referenčný obraz 30.000Kč navyše je jeho osobná vec. Aj keď panel ZT je "len" 60, ak pozerá človek z 2.5m, je to ideálna pozorovacia vzdialenosť.
Tonito (53)|5.4.2014 21:02
Erik Masters :

Myslím, že Peter (Plutotype) ti to vysvětlil velmi fundovaně a já už k tomu nemám co dodat ... :-)

Tony
Erik Masters (121)|7.4.2014 23:17
@Plutotype: nechytaj za slovo

Je unavne to vsetko polopate vysvetlovat,zvlast ked vacsina nema ani paru o problemoch zo starnutim.A vyzera ze aj tebe nic nezaplo pri tej VT20,ked si spomenul ako daleko sa Panasonic pohol.
2007 HD Ready Pioneer je urcite daleko lepsi ako vsetky 2010 a starsie modely ktore bledli len taky fukot.Vdaka o dost vyssiemu jasu sa vyrovna aj 2011 modelom.
100 cd to je fakt bohove na referencnu telku a v Pro mode to ledva svieti. OK na filmy ci kablovku sa to este da ale na hry oproti lepsiemu monitoru slabota.

A videl som vacsinu vlajok od cias PZ800 tzn.ze odkedy zacali vo velkom FHD modely a uz od PZ80 mainsteamu to bol zanedbatelny rozdiel.
Cuduj sa svete uz PZ80 dokazal super ciernu ked bol novy a minimalne v kontrastnych filmoch to bol ledva rozdiel oproti 2008 Kuro s ktorym sa vtedy ako jediny mainstream model mohol zrovnavat.
To ze Kuro dokaze super obraz doteraz a na tom Panasonicu mozes mat aj cez 0.30cd ciernu je len detail.
Ale nepovedal by som nic kebyze mas tie vlajky stabilne a je tam fakt kvalita,ale ak mali problem mainstream modely,tak ho mali aj vlajky.

Panasonic nieje len ZT60 co je stale nova telka a na zaciatku je to vzdy megafasa s paradnym WOW obrazom,ktoremu velakrat neodolaju ani ludia ktori sa nieraz popalili ako aj ja.

A 65" maju podstatne lepsiu ciernu a su cistejsie,co sa ale tiez moze zhorsit casom.
Ked som kupil 65ST50 tak mi prve udrelo do oci o kolko je cistejsia ako 55ST50. Tak isto aj 65ST60 na ktorej som mal nameranu 0.0030 cd ciernu. Sonda XRite Pro.
Plutotype (717)|8.4.2014 01:35
@erik masters:
Chytať za slovo nazývaš hľadanie vecnej podstaty v Tvojom predchádzajúcom príspevku.

Nechápem, prečo unášame vlákno o Panasonic plazma 2013 modeloch tým, že vytiahneš, že VT30 bola tmavá a niektoré plazmy predtým mali rising blacks. Čo teraz? Je Panasonic podradná značka, lebo v nejakom roku 2007 nevedela konkurovať Pioneeru? Klame zákazníkov? Budeme písať jak diletanti? Budeme kydať, že Panasonic predáva na základe marketingu a ostatní sú seriózni a neklamú nijak zákazníka?
Dobrý deň Panasonic, chcem si kúpiť ST50 plazmu, ale musíte mi garantovať uroveň čiernej do roku 2025. Inak vás ohovorím na tvfreak.

HD ready Pioneer 2007 budeme vo vlákne o 2013 modeloch porovnávať s 2008-2010 modelmi? Btw kde je dnes Pioneer? Ako ich telky prežili krízu 2009? Kto kúpil ich patenty?

Ja som 50VT30 mal doma a aj som ju hneď predal - nevyhovala mi. Mala rising blacks? Mala. Za 2000 hodín išla z 0.015cd/m2 na 0.023cd/m2. Je to zásadná vada? Sprav si poll, komu to vadí. Plazma mení svoje charakteristiky. Má ju dnes kámoš a ďakuje mi, že som mu ju predal za dvacku.

Píšeš: " 65" majú podstatne lepšiu čiernu a sú čistejšie". Čo je to za fundovanú hlášku? Koľko rôznych uhlopriečok ST/VT/ZT ti prešlo rukami keď používaš slovo "podstatne"?
Erik Masters (121)|8.4.2014 23:29
@Plutotype:
Tak nech potom cusia so zivotnostou 100 000h,mozem im dlabat ze mi to vydrzi funkcne roky,ked uz po 3/4 roku to musim vselijak stelovat aby som s toho dostal este aky-taky wow obraz.

Ale kde len 2007,ved aj 2010 referencna VT20 hranicila so srotom a podvodom.Po 3000 hodinach sa to ledva chyta na bezny monitor.Krasa. A 2011/12 modely uz maju davno po max. kontraste.
Priamo som porovnaval 55ST50,65 ST50 a nepriamo 65ST50,55VT50,65 ST60,takze to mam cierne na bielom.
No a s 2011 VT30 si sa presvedcil sam.Uz tie mali byt mega stabilne.
Takze nakoniec mam pravdu,tak co sa obuvas?
Ty si sa tu tiez riadne navazal do VT30 ak si dobre pamatam.A nepamatam ze by si spomenul blednutie.Ta cierna je vsetko ked maju tie telky tak slaby jas.Ked sa to bude tutlat tak tu stale budu shity na 2 roky aj s Oledom.

"Sprav si poll"
To dufam nemyslis vazne?
Vela ludi nevie co si ma pod tymi cislami predstavovat a myslia si ze som len obycajny rypak.
Ale kebyze vidia priame porovnanie,tak ten posledny laik zbada rozdiel.To ty dobre vies.
A myslim si ze teraz ked Panasonic s plazmami skoncil,tak nieje odveci ukazat pravu tvar.A je to tak,ci mi uz dakto veri alebo nie.
Plutotype (717)|9.4.2014 02:42
Životnosť TV je maximálne taká aká je životnosť color/resolution štandardu. Pozor na marketingové žvásty ako 100.000 hodín. Si sa nechal nachytať. :-)
Ak pozerám 1500 hodín ročne, na 10 rokov potrebujem 15000 hodín. Kto plánuje mať doma TV viac ako 10 rokov? Veď je to spotrebný materál a TV nevydrží, či už morálne, technologicky alebo stratí vlastnosti. To nie je vôbec topic len o Panasonic plazmách.

VT20 po niekoľko tisíc hodinách som tu postoval výsledky, obraz veľmi dobrý ( aj keď mi zabrala 4 hodiny ). Pravda po kalibrácii, ale zase to sa má LG a Samsung tiež priznať, že ich plazmy majú panel drift vo farbách a drift v black/peak white levels? Má sa aj Panasonic tým chváliť? Oni chceli predávať plazmy, nie ich ohovárať sami seba. Výrobcovia TV vo všeobecnosti nepreferujú propagovať skutočné obrazové štandardy a neriešia, či obraz zmení odchýlku vo farbách za 3000 hodín o 3 alebo 4 %. Na to slúži perpetuálna kalibrácia po 2000 hodinách ak niekto chce mať maximum z TV.

Priame porovnanie 55ST50 a 65ST50 znamená, že si mal obe profesionálne nakalibrované v temnej miestnosti a 65" bola ako hovoríš "podstatne" lepšia? Profesionálne myslím, že to nerobil nejaký "urob si sám".
Nepriame porovnanie je že Ty si Tvojimi očami videl v sobotu jeden a v pondelok druhý model v obchode a zdal sa Ti jeden "lepší"?

avforums.co.uk recenzie 55" a 65" ST50 pomocou Klein K10 Colorimetra:

Panasonic TX-P55ST50B
Calibrated black level (black screen) 0.013 cd/m2 (True Cinema)

Panasonic TX-P65ST50B
Calibrated black level (black screen) 0.01 cd/m2 (True Cinema)

Čo vidíme? 65" modely drive-uje Panasonic inak ako 55" a luminancia panelu je pri vyššej uhlopriečke iná. Pozrime sa na Samsung 2013 51F8500 a 64F8500 plazmy:
avforums.co.uk recenzie 51" a 64" F8500 pomocou Klein K10 Colorimetra:

Samsung PS51F8500:
Calibrated black level (black screen) 0.02cd/m2 (Black Optimiser Off)

Samsung PS64F8500:
Calibrated black level (black screen) 0.013 cd/m2 (Black Optimiser Off)

Takže len Panasonic má iný black level pri rôznych uhlopriečkach? A teraz si odpovedaj na otázku, či za odlišný black level Samsung 51F8500 a 64F8500 môže tiež Panasonic.

VT30 nemala "shitný" jas. Mala slabší jas a kompenzoval to THX režim na 100cd/m2. Treba kalibrovať oba režimy. A kto si kúpil VT30, mohol ju vrátiť/predať a kúpiť si SONY 55HX850 ako ja vtedy ( s jemným cloudingom ).

Odborná verejnosť neohovára koniec plaziem Panasonic. Pozri sa na LCD LED do iných vlákien aké veci sa tam riešia. Videl si recenzie a reporting o problémoch OLEDov?
Erik Masters (121)|10.4.2014 00:05
@Plutotype:
Co si,uz roky som vedel ze 100 000h je uplny blabol,hlavne co sa tyka uchovania kontrastu. Bohuzial na to veri vela ludi.A ze za ten cas stratis max.polovicu jasu.Ina utopia.

Kebyze je ta 65ST50 uplne stabilna,tak dnesne telky uz absolutne neriesim a kludne ju mam aj 5rokov.Kaslem na dizajn,funkcie pokial tam je taky obraz a stale by mi stacilo rozlisenie,velkost.
65ST50 ma na zaciatku nizsiu ciernu ako co si dal,kedze rozdiel s ST60 je minimalny.V podstate aj tie najtmavsie sceny maju minimalne blednutie.
55ST50 a 65ST50 som porovnaval naraz v jednej miestnosti.A ten rozdiel by zbadal niekto so zelenym zakalom.A nechcem sa o tom viac rozpisovat,je to zbytocne.

Odlisna cierna je v pohode kedze,vacsie=stabilnejsie. Hlavny dovod preco som kupil ST50 2x.
Blednutie uz ale nie je v pohode. A strata jasu duplom.
Erik Masters (121)|12.4.2014 10:44
Ak je tu niekto kto je nespokojny s ciernou/kontrastom na svojej Panasonic plazme,tak je mozne na telke resetnut hlavny EEPROM co znamena vratenie kontrastu do povodnych hodnot a povacsinou zaruci drasticke zlepsenie obrazu.
Tvalo roky kym sa na to prislo,tak to treba vyuzit. Pre zbehlejsieho v elektronike je to lahka procedura.

Tu je navod ktory vypracoval Mironto z SK: http://panasonic.mironto.sk
Navod je hlavne na 2009 G10 co je najviac preslaveny model s rising black.
Na ostatne modely treba zohnat manual pre servisakov a porovnat.

Stoji to za namahu,kazda mainstream a vyssia Panasonic plazma od 2008 tym ziska nadpriemerny obraz aj na dnesnu dobu a pokial staci velkost,tak je kupa novej telky takmer zbytocna.
Plutotype (717)|12.4.2014 13:07
Krása...kukal som na to, je to easy. :-)

Ešte doplním toto, lebo si napísal že "každá mainstream a vyššia Panasonic plazma od 2008"...Nie je to tak. Panasonic plazmy od 2011 - 2013 sú už "ok":
http://www.cnet.com/news/panasonic-plasma-black-levels-no-longer-worsen/