Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký projektor při vzdálenosti od plátna cca 4m?

Morath (20)|16.3.2014 00:09
Dobrý večer,

prosím o radu, rád bych si pořídil projektor především na filmy, občasně na hry. Nicméně velikost našeho obýváku mi dává možnost mít monitor od plátna pouze cca 4m (od plátna ke zdi je to přesne 435cm), stejná bude i pozorovací vzdálenost. Vyhlédl jsem si projektor Optoma HD131XE, nicméně dle těchto informací http://www.projectorcentral.com/Optoma-HD131Xe-projection-calculator-pro.htm by měla být vzdálenost minimálně 480cm (předpokládám, že je to měřeno od čočky projektoru). Nejsem si ani jist co si představit pod doporučením "Recommended image brightness for rooms with ambient light.". Myslíte si, že tento monitor bude mít kvalitní zobrazení i při těch cca 4m, nebo bych měl zvolit jiný? Pokud jiný, prosím o doporučení, můj rozpočet je do 20k.

Díky moc,

Morath
tomek4573 (26)|16.3.2014 06:27
[QUOTE=Morath;484608]Dobrý večer,

prosím o radu, rád bych si pořídil projektor především na filmy, občasně na hry. Nicméně velikost našeho obýváku mi dává možnost mít monitor od plátna pouze cca 4m (od plátna ke zdi je to přesne 435cm), stejná bude i pozorovací vzdálenost. Vyhlédl jsem si projektor Optoma HD131XE, nicméně dle těchto informací http://www.projectorcentral.com/Optoma-HD131Xe-projection-calculator-pro.htm by měla být vzdálenost minimálně 480cm (předpokládám, že je to měřeno od čočky projektoru). Nejsem si ani jist co si představit pod doporučením "Recommended image brightness for rooms with ambient light.". Myslíte si, že tento monitor bude mít kvalitní zobrazení i při těch cca 4m, nebo bych měl zvolit jiný? Pokud jiný, prosím o doporučení, můj rozpočet je do 20k.

Díky moc,

Morath[/QUOTE]
Já mam benq w1070 a mam ho povesený cca 3,5 m od promítací plochy a je to uhlopricka asi 2,4 m obraz jak vino
Morath (20)|16.3.2014 11:28
[QUOTE=tomek4573;484617]Já mam benq w1070 a mam ho povesený cca 3,5 m od promítací plochy a je to uhlopricka asi 2,4 m obraz jak vino[/QUOTE]

Díky za radu, ten by dle http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1070-projection-calculator-pro.htm by minimální vzdáleností odpovídal víc rozměrům mého obýváku. Jak je na tom s hlučností chlazení? Četl jsem, že nad hlavou je celkem slyšet. Má také zabudované reproduktory, je to jen nouzovka, nebo zvládnou i rozumné ozvučení?

Díky za odpovědi,

Morath
kadell (212)|16.3.2014 20:30
ona i ta optoma docela huci. teda abych to uvedl na pravou miru. ja to mam nastaveny tak, aby nehucela, ale kdyz pridam jeden parametr, ted myslim, ze je to teplota barev, ale nejsem si jistej, tak zacne hucet vic. jinak ji mam daleko asi 3,5m a platno 92" a obraz dobrej. jeste k tomu ozvuceni, je to nouzovka i u te optomy, ale prvni tyden mi to taky nedelalo problemy.
tomek4573 (26)|17.3.2014 06:02
Já mam k tomu zesilovac a když ho mm celkem potichu tak prorjektor skoro neslyším když se dívám na film nebo hraju tak neslyším vůbec, ty repráky v projektoru hrajou trochu plechove lepší je zesak
Morath (20)|27.3.2014 23:21
Díky za reakce, ještě bych potřeboval poradit s plátnem. Projektor bude uchycen na stropě a plátno (také na stropě) ve vzdálenost cca 3,8m úhlopříčka tedy bude dle http://www.projectorcentral.com/BenQ-W1070-projection-calculator-pro.htm a http://www.benq.com/microsite/projector/throwratiocalculator/ něco mezi 3,3 - 3,8m. Chtěl bych nejspíš elektrické (většinou se doporučuje, jiný názor také uvítam), ale rozpočet na něj je jen 10 000,- nějaké nápady?
RoPo (6061)|28.3.2014 10:36
Mám a jsem s pokojen s elektrickým EliteScreen 125" (využívám uhlopříčku právě těch plných 125"). Jsou i větší modely. Pokud pominu, že elektrické je lepší z důvodu pohodlí (zapnu projektor - vyjede plátno, vypnu projektor - zajede plátno, musí však být propojeno dvoulinkou s projektorem a ten musí podporovat trigger - nebo-li česky spouštěč), tak pro něj hovoří konstantí síla tahu při namotávání plátna. Plátno je pak stejnoměrně utažené/narolované.
Morath (20)|28.7.2014 17:38
Zdravím pánové, nastal čas a chci si v dohledné době pořídit projektor kvůli kterému vznikl tento topic. Nakonec jsem dospěl k těmto třem kouskům http://www.projectorcentral.com/parts_compare.cfm?add=7265&add=7476&add=7705 + by mě zajímal názor na http://www.videoprojektory.cz/22-epson-eh-tw5200.html (ten ve srovnání není).

Zrekapituji i parametry, které by měl projektor splňovat:
- Throw distance a seat distance 4 - 4,3m
- Místnost je bez žaluzií a rolet, takže počítám s přirozenou tmou, kterou lehce prosvítí venkovní lampa
- Projektor je hlavně na filmy s příležitostným 3D, hry nejspíš zkusím, ale není to hlavní záměr
- Rozpočet je do 25k
- Úhlopříčka by měla být u všech od 2,8m (Optoma) do 3,5m (BenQ), takže dostatečná a spíš si říkám, že Benq bych musel posunout dopředu aby se vešlo na 3,1m (125") plátno a to jen tak tak.

Ještě mi poraďte, zda má smysl zaplatit si někoho na kalibraci, nebo to zvládnu sám a zda je tohle plátno na moje potřeby ok http://www.czc.cz/elite-screens-platno-elektricke-motorove-125-16-9_6/66043/produkt.

Díky,

M.
7711 (43)|29.7.2014 17:34
Mrkni na tohle. Je zrovna v akci. Uvažuju nad ním, akorát nevím, jestli není moc velký. Vzdálenost od plátna budu mít taky cca 4 metry. http://www.alza.cz/elite-screens-roleta-s-elektrickym-motorem-125169-d258405.htm
RoPo (6061)|29.7.2014 18:00
Velky na 4m neni. Spise je otazkou k jakemu projektoru a z jake vzdalenosti projektor bude.
Leki11 (37)|29.7.2014 19:27
Na ten Benq bude to plátno v pohodě, z těch 4,20m akorát...
Morath (20)|29.7.2014 19:36
[QUOTE=Leki11;493596]Na ten Benq bude to plátno v pohodě, z těch 4,20m akorát...[/QUOTE]

Spíš se teď příkláním k té Optomě HD25e, může se mi stát, že bude plátno pro projektor velké? Tzn. že mi obraz vyjde třeba na 110" a budou rušit bílé okraje, nebo si toho člověk nevšimne? Rád bych si koupil to plátno u Alzy jak psal 7711, vychází o 2k levněji než normálně.

Díky,

M.
RoPo (6061)|29.7.2014 20:25
Je dore bilou plochu platna vyplnit obrazem. Pokud je obraz mensi, tak je to rusive.
Morath (20)|29.7.2014 22:46
[QUOTE=RoPo;493599]Je dore bilou plochu platna vyplnit obrazem. Pokud je obraz mensi, tak je to rusive.[/QUOTE]

A myslíš že bych to u té Optomy na 125" dokalibroval? Projector Central říká, že vzdáleností by dala 110", jde o to jak moc přesné to je a zda jde něco dotáhnout zoomem nebo jinou funkcí.
Morath (20)|1.8.2014 21:32
Zdravím pánové, malé info jak jsem na tom. Koupil jsem u Alzy elektrické Elite Screen 125" plátno (v akci necelých 8000,-) a vzhledem k prostoru jsem šel nakonec do Benq W1070 (použíté vráceno do CZC se 170 hodinami nasvíceno za necelých 16 000,- tzn. 2 000,- sleva), prostě potřebuji tu 125" naplnit z Throw Distance do 4m a s tím by měla Optoma HD25e problémy (max zoom, bez možnosti posunutí jakkoliv dopředu pokud by počítadla nebyla přesná). Navíc podle dotazů a odpovědí na http://www.projectorcentral.com foru se zdá W1070 lepší i co se zobrazení týče. Zítra mě čeká instalace toho všeho a postupně k tomu přidám 5+1 zvuk. Zkoušel jsem projektor zatím jen ze stolu s HD videeme na Youtube a nemohu si stěžovat, je to jen o tom jak kvalitní film do něj dám, prostě paráda. Co se hlučnosti větráku týče, zatím nic co by při puštěném filmu vadilo a hodně PC je hlučnější než větrák projektoru. Pokud by mi to do budoucna vadilo, tak mu udělám nějaký "hushbox".

Zatím díky všem, kteří mi pomohli s výběrem a budu vás informovat, případně dodám i nějakou tu fotku až to namontuju :)
Leki11 (37)|2.8.2014 08:52
Zdravím Morath, tak jsem se konečně po dlouhých měsících rozhoupal a zakoupil jsem komponenty...Včera jsem si přivezl Elite Screens 125 electric a Benq W1070:-) Pozorovací vzdálenost budu mít 4,2m, takže to máme tak nějak stejně. Jestli bude čas,zkusím nainstalovat o víkendu hrubou instalaci... Přeji všem hezký víkend...
Karel72 (428)|2.8.2014 12:04
Tak si chlapi užívejte velkého a pěkného obrazu a na fotky se těším,možná to pomůže při rozhodování pořídit si projektor některých kteří nad ním uvažují.
Morath (20)|2.8.2014 18:38
Tak pracovní instalace hotova (bez lištování a pořádného zvuku). Některé majitelé lepšího sluchu budou nejspíš oponovat, ale překvapil mě mile zvuk projektoru Benq W1070, neříkám, že má smysl používat ho dlouhodobě, ale určitě se s ním dá na pír filmů podívat. Co se hluku větráku týče, během pár testů se zvukem videa/filmu je to ok, nic co by bylo horší než většina počítačů a notebooků, takže jsme na to všichni zvyklí. Mám ho přímo nad hlavou a super. Pozorovací vzdálenost je cca 3,3 - 3,9m a nemohu říct, že by to bylo moc. Stejně jako v kině, nemáte problém zvládat celý obraz i při takové velikosti plátna.

Co se komplikací při instalaci týče, jen velmu těžko seženete na Benq W1070 držák na strop tak, aby jste mohli mít současně na stropě uchycené i plátno a splňovali podmínku, že by měla být čočka 2 - 5 palců nad horním okrajem plátna. Nicméně díky možnosti korigovat sklon držáku projektoru + lens shift na max se mi podařilo prakticky čisté vyplnění 125" plátna z cca 3,6m Throw Distance (vzdálenost čočky od plátna).

Jinak malá rada pro vyměřování čočky na střed plátna. Pithagorova věta (mé snad první využití geometrie v praxi :)) víte jakou chcete vzdálenost projektoru od plátna, víte jak široké je plátno (v tomto případě včetně konstrukce). Takže jsem si vydělil šířku konstrukce plátna dvěma, vzal vzdálenost ve které chci mít projektor a tím to je pravoúhly trojúhelník, pak jen přes Pithagorovu větu spočítáte přeponu. To je pak délka dvou provázků, které navážete na okraj konstrukce plátna (většinou je tam nevyužítá díra na ukotvení do zdi/stropu) provázků a tam kde se sejdou jejich konce (v mém případě vlaječky z izolepy) má být střed čočky - prostě takové velké pravítko. Potom už jen vyměřit v rámci držákua umístění čočky na projektoru kde vyvrtat díry. Z toho také vyplývá, že je určitě lepší montovat dřív plátno než projektor.

A ještě na konec, jsem rád že jsem zvolil Benq W1070. V první řadě mí narozdíl od Optomy HD25e lens shift, takže jsem měl možnost korigovat výšku obrazu, za druhé vyplní 125" plátno ze vzdálenosti 3,2-4,2m což je ideální pro nás menší obývák. Nicméně pokud máte o metr víc prostoru a plátno budete upevňovat na zeď (nebo na strop na řetězy), tak věřím, že Optima HD25e udělá stejnou službu možná s tišším větrákem.

Toť "krátká" recenze, později zkusím přidat nějaké foto (ale všichni víme, že to u projektorů vždy vypadá hůř než realita) + info jak je na tom obraz.
Morath (20)|3.8.2014 00:04
Ahoj, přikládám pár fotek po mém prvním filmu :) pohrál jsem si trošku s nastavením a výsledkem je ten filmový efekt, ne neduh moderních televizí, kde je vše přeostřené a nepřirozené. Fotky z promítání budou samozřejmě o dost jiné než je realita, kdo fotil nebo natáčel video z projektoru ví o čem mluvím (obraz může být sebeostřejší a sebečistší, ale pořádně se to vyfotit prostě nepodaří), navíc jsem to fotil tabletem.






Jediné co bych projektoru (Benq W1070 - pro ty co nečetli ostatní příspěvky) vytkl je černá, prostě to pořád není černá (uvidíte na druhé fotce se smějícím se Stallonem :)) a Optoma má v tomto parametru (nejspíš) navrch. Ostrost je ale perfektní, jde vlastně jen o to jak kvalitní záznam mu dáte k dispozici.
kadell (212)|4.8.2014 07:55
Ta cerna se Stallonem je myslim hlavne problem bileho stropu. Kdyz se podivas na levou cast obrazu, tak tam cerna je, ale kde se ti od stropu odrazi svetla scena, stoji to za hovno. Mam to tak taky s HD131. U me je to dobre videt kdyz je cela scena svetla, tak vlevo, kde mam platno u zdi nestoji cerna za nic a vpravo, kde mam stenu vzdalenou 3 m od platna (obyvak do Lka) je cerna cernejsi.
Morath (20)|4.8.2014 14:53
[QUOTE=kadell;493819]Ta cerna se Stallonem je myslim hlavne problem bileho stropu. Kdyz se podivas na levou cast obrazu, tak tam cerna je, ale kde se ti od stropu odrazi svetla scena, stoji to za hovno. Mam to tak taky s HD131. U me je to dobre videt kdyz je cela scena svetla, tak vlevo, kde mam platno u zdi nestoji cerna za nic a vpravo, kde mam stenu vzdalenou 3 m od platna (obyvak do Lka) je cerna cernejsi.[/QUOTE]

Myslíš? Ona je to spíš otázka fotky, přijde mi všude LEDkově černá (tmavě šedá), jen po vyfocení se tváří že je vlevo jiný odstín než vpravo. Až dořeším zatemnění místností i přes den, tak si ho nechám skalibrovat a uvidíme jestli s ním něco udělají. Každopádně je fakt že poslední akční scéna Expendables 2 stála za prd, protože to byla tmavá místnost s proudy denního světla, takže to byla hodně bílá proti šedé.

M.
kadell (212)|4.8.2014 15:18
najdi si tu tema, kde nekdo fotil sceny pred vymalovanim a po vymalovani ja cerno, je to rozdil jako krava. ale rekni manzelce, ze ji vymalujes obyvak na cerno, ze jo? :)
Morath (20)|5.8.2014 00:02
Uvažuji nad propnutým matným černým závěsem, to by možná prošlo :) mimochodem teď jsem dokoukal poslední Star Trek a paráda, nebylo tam tolik černobílých scén, prostě to bylo většinou tmavé nebo světlé.

M.
7711 (43)|5.8.2014 15:20
Zdravím všechny. Tak jsem konečně koupil projektor a to optoma HD131Xe a k tomu elektrické plátno Elite screens 125''. Plátno už je připevněné a dnes se chystám na projektor. Až to maličko povyzkouším, tak napíši nějaké info. Zatím .....
Deputy (54)|6.8.2014 15:37
[QUOTE=Morath;493758]Co se komplikací při instalaci týče, jen velmu těžko seženete na Benq W1070 držák na strop tak, aby jste mohli mít současně na stropě uchycené i plátno a splňovali podmínku, že by měla být čočka 2 - 5 palců nad horním okrajem plátna. Nicméně díky možnosti korigovat sklon držáku projektoru + lens shift na max se mi podařilo prakticky čisté vyplnění 125" plátna z cca 3,6m Throw Distance (vzdálenost čočky od plátna).[/QUOTE]

Jaký má rozsah ten lens shift? Je možné to nastavit tak, aby osa čočky projektoru byla ve stejné rovině s horní hranou plátna (projektor vzhůru nohama samozřejmě) a nemuset použít korekci lichoběžníku (tzn. že projektor bude vodorovně) ?
Morath (20)|7.8.2014 23:26
[QUOTE=Deputy;493978]Jaký má rozsah ten lens shift? Je možné to nastavit tak, aby osa čočky projektoru byla ve stejné rovině s horní hranou plátna (projektor vzhůru nohama samozřejmě) a nemuset použít korekci lichoběžníku (tzn. že projektor bude vodorovně) ?[/QUOTE]

Lens Shift mám na maximu a ještě míří projektor trochu nahoru. V mé pozorovací vzdálenosti je minimální výška středu čočky nad horním okrajem plátna 75mm (a já to mám ještě kousek pod okrajem, cca 20mm) pokud bych reguloval jen projektorem a ne držákem. Proto jsem psal, že kdo chce věšet Screen Master plátno na strop, musí použít řetězy nebo si udělat vlastní držák projektoru takřka na stropě (přišroubovat projektor na nějakou desku nebo poličku hodně u stropu). Upřímně ale zatím nemám důvod měnit to, obraz mám perfektně vycentrovaný a jediné co mi vadí jsou slabá černá místa u světlých scén. To hodlám řešit tím, že od projektoru až k plátnu natáhnu 150cm šíroký pruh umělého černého sametu (velur). Mimo to pod ten samet schovám i kabeláž od zvuku.

Ještě k tomu Lens Shiftu, dle infa od moderátora BigScreenForums má Lens Shift u Benq Q1070 rozsah na to, aby jsi měl čočku dva palce (5,08 cm) až pět palců (12,7 cm) nad horní hranou plátna. Ale nemáš možnost mít to vodorovně a vycentrovat obraz, pokud to neuděláš jako já a nepoužiješ náklonu držáku (v mém případě jsem ho spíš ohnul než naklonil :)). Link na to kde řeší umístění čočky W1070 http://www.bigscreenforums.com/forum_topic.cfm?which=18373.
7711 (43)|13.8.2014 14:35
To Morath a Leki11: Máme pravděpodobně stejný plátno. Chci se zeptat, máte ho taky u krajů trošku zkroucený? Točí se mi kraje jako dovnitř. Nejprve jsem myslel, že se to časem vypne, ale je to furt stejný. Díky
RoPo (6061)|13.8.2014 14:39
Menší ohnutí tam vždy bude, ale nemělo by zasahovat do bílé plochy. Mělo by zůstat jen v mezích černých okrajů (pro to tam ty okraje jsou).
Jsou plátna, která mají na krajích šponovací lanka. Ale jsou dražší.
7711 (43)|13.8.2014 14:48
Tak to bude asi dobrý. Ohýbá se mi to jenom u těch černých okrajů. Čekal jsem rovinku jako když střelí. Nevypadá to dobře.
Morath (20)|13.8.2014 15:26
[QUOTE=7711;494402]Tak to bude asi dobrý. Ohýbá se mi to jenom u těch černých okrajů. Čekal jsem rovinku jako když střelí. Nevypadá to dobře.[/QUOTE]

Taky to mám lehce zahnuté, ale to je detail. Já mám plátno stažené jen na promítání a při něm to není vůbec vidět.
Leki11 (37)|14.8.2014 01:03
7711: Jak píšou Morath a RoPo, lehce zvlněné okraje jsou, do bílé plochy to ale nezasahuje...