Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Export MTS AVCHD H.264/AVC -> MP4 H.264/AVC - nastavení

mivi2266 (42)|11.3.2014 19:56
Zdravím, rád bych se poradil s nastavením při exportování do formátu MP4 H.264/AVC.

Jde mi o co možná nejmenší ztrátu kvality.

Video z kamery má formát MTS AVCHD 1920x1080 50p 24,6 Mbps VBR.

Export do MP4 má tyto možnosti nastavení:

Basic Settings:
BitRate Type: CBR/VBR - ???
Average bps - ???
Max bps - ???

Extended Settings: (přednastavené hodnoty)
IDR Interval: 30
B Frame: 3
Number of Reference Frames: 2
Entropy Coding Mode:CABAC
Motion Estimation Precision: Quarter
Minimum Block Size of Prediction
Intra: 4x4
Inter: 4x4

Díky za případnou radu.
vivid.sk (11472)|11.3.2014 20:41
A preco to nutne potrebujes re-enkodovat? Ak chces zachovat co najvyssiu kvalitu, tak zachovaj povodnu.
ai (2993)|11.3.2014 20:49
Pokud exportujes CBR nebo VBR tak proste tipujes vysledek. Bud bitrate prestrelis nebo podcenis. Zkousis to, a muzes to zkouset u kazdeho videa, protoze bitrate se muze dost menit podle typu videa. Je to bitrate co urcuje kvalitu videa, samotne nastaveni hodnot spise rozhoduji jak dlouho to budes enkodovat, jak tou ztizenou kompresi bude prehravani vice narocne na slabsich strojich, a jestli to muzes jeste o chlup stlacit vice , +,-, ale tak to je. U animovaneho videa, lehce stlacitelneho mohou tyto hodnoty znacne snizit velikost videa, ale real life video, ztrata casu se pokouset nalezt nejake zazracne nastaveni na video, uz by ty zazracne hodnoty kazdy automaticky pouzival preci, ..., bitrate je ten rozhodujici faktor.

Existuje CRF (x264 enkoder, mainconcept standalone atd.) tam nastavis kvalitu - cislo od 0 do 50 ( 0 je video bezestraty ale nekolikanasobne vetsi nez original, nebo 50 asi, kde video je nekoukatelne, ale stlacene do znacne mensiho objemu)
-Tedy prakticke cislo se jevi asi kolem 19, tedy enkodujes asi 20 vterin pomci CRF 18, posoudis kvalitu,
-pokud je dobra, zkusis treba CRF 20, mozna ti to bude stacit,
-CRF enkoduje na pozadovanou kvalitu, tedy si upravuje birate podle potreby, to je presne to co potrebujes, je to neobycejne efektivni pokud si na to zvyknes enkodovat, poprve si najdes to svoje CRF cislo (quantizer) a pak uz jen enkodujes automaticky, kde vubec nezalezi na stylu video, mohou to byt fotky nebo akcni sceny, kvalitu mas porad stejnou, pouze se meni bitrate

jinak nastavuj:
vsechno default, plus

Number of Reference Frames: max 4
Entropy Coding Mode: vzdy CABAC
jeste samozrejme u CRF be se nemelo zapomenout omezit max bitartes, to zalezi na tobe, treba 30.000kbps apod, je to v nastavenich, u x264 to je : --vbv-bufsize 30000 --vbv-maxrate 30000
mivi2266 (42)|11.3.2014 21:44
To zní velmi dobře děkuji za radu, ten enkodér s možností nastavení CFR se dá použít do jakéhokoliv střihového programu (Vegas, Edius)?
Dá se koupit samostatně?

---------- Doplněno v 21:44 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:42 ----------

[QUOTE=vivid.sk;484277]A preco to nutne potrebujes re-enkodovat? Ak chces zachovat co najvyssiu kvalitu, tak zachovaj povodnu.[/QUOTE]

Původní zachovám, ale jde mi o uložení zpracovaného, sestříhaného videa.
vivid.sk (11472)|11.3.2014 22:26
[QUOTE=mivi2266;484282]ale jde mi o uložení zpracovaného, sestříhaného videa. [/QUOTE]
Rozumiem, ale nema sw moznost pouzit "smart-render" (ci ekvivalentny nazov)?.
Vtedy sa re-enkoduju len zmenene/strihnute framy, po najblizsi key-frame, ostatne ostane bez rekompresie. Taktiez sa znacne zrychli processing celeho videa.
ai (2993)|11.3.2014 22:38
Ve striznach CRF export neni, to je problem, nainstaluj si Utcodec dostanes se k nemu ve vegasu pak takto: Render As, Video for Windows.avi, je uplne jedno co tam vidis v Template, zvol Custom a rozklikni Video Format, Zvol UT codec YUV 420 BT709, (nebo zkus i 422, nevim jestli to moc pomuze) ujisti se, ze mas parametry videa vporadku. Tohle video nacti do nejakeho free x264 enkoderu, Ripbot264, Handbrake, tx264, staxrip, Megui .... Pozor to video enkodovano UT codekem ma strasne velkou velikost , asi 1.5GB za minutu treba, i audio je myslim PCM.

Nebo pouzij DebugMode Frame server+Avisynth a nejaky free x264 enkoder, kde nemusis exportovat ten lossless z Vegasu, ale ten frame server funguje tak, ze enkodujes timeline z Vegasu primo, vpodstate kterykoliv enkoder, ktery nacte Avisynht script je ok, jako ripbot264, megui, staxrip, tx264 (handbrake prave je jednoduchy, ale v tomhle selhava, nenacte Avisynth script).
ai (2993)|11.3.2014 23:18
jeste jsem zapomel, poud budes pouzivat ten lossless z Vegasu pomoci toho UTcodeku, mozna budes muse aplikovat effekt Sony Levels a jeho preset: studioRGB to computer RGB , jinak levels muzes mit off, zalezi na videu, ktere do vegasu nactes, nevim jak se chova m2ts, pokud bys to zkousel a mel zasedle barvy ve vysledku tohle musis udelat,
v duhem pripade u Frameserveru Avisynthu to je jednodussi, pri RGB exportu (Vegas si to prevadi na RGB stejne) tam to muzes obejit tento problem pokud mas v Avisynthu, zmenou jednoho radku, misto ConvertToYV12() se muze napsat ConvertToYV12(matrix="PC.709")
mivi2266 (42)|12.3.2014 12:02
ai: Tak to je mazec, nečekal sem, že to bude tak složité. Psal jsem sice, že mám Vegas, ale mám starší vezi bez podpory 50p. Takže bych to potřeboval řešit spíše v Ediusu.

vivid.sk: Hledal jsem, ale obávám se, že podpora "smart-renderngu" v Ediusu není.

Jednoduché pravidlo, jak nejlépe "tipovat" správný bitrate (CBR/VBR, Average bps, Max bps) při exportu by se nenašlo? :-)

Jinak děkuji moc oběma.
romana51 (355)|12.3.2014 13:50
V Ediusu (v.6.55) používám jednoduchý recept: nastavení jako je zdrojové video, ale vždy CBR. Smart-rendering sice Edius nemá, ale má HW kódování, které je rychlejší než
reálný čas a funguje právě při renderování do .mp4 (u mne z AVCHD 50p z Panáku SD700). Je to ale podmíněno: procesor Intel i7 nebo i5 s integrovanou grafikou a další
grafickou kartou (2 monitory). Mezi i7 a i5 je v rychlosti podstatný rozdíl, s mojim i7-2600K SandyBridge je čas renderu proti RT cca poloviční, u i5 už to tak skvělé není. Je to samože ovlivněto také
tím, kolik a jakých přechodů, filtrů, titulků a dalších audio stop použiješ.
Ale o tomto jsem tady již psal a nebudu se opakovat. Ještě jen poznámka: Eda umí renderovat i do AVCHD (.mts).
ai (2993)|12.3.2014 14:54
Jak stary? ja tu mam Vegas 8.0c a ten nacita m2ts 50p od Canonu HFG30 napr., v project properties se nastavi hodnoty jako 50p manualne, exporty jsem zkousel:
-Sony avc, memory stick export, uprav format na avc (tohle ti pak dovoli upravit zbytek hodnot), pak zbytek jako 50fps atd., zkousel jsem jsem 25,000,000 CBR ,
-nebo mainConcept mp4, take jdou upravit templat na 50fps ,
-bohuzel v obou pripadech jen Main profil ne High, Vegas 8, je stara verze

ovsem pokud je verze skutecne az 5 let stara muze se pouzivat frame server do nejnovejsiho x264 enkoderu napr., ja pouzivam jen toto napr. prave proto, ze mam stary Vegas, a ze je to spolehlive, muzes si delat enkodery na miru z x264 atd.

bitrate zalezi vzdy na typu videa, neda se doporucit presne, abys mel vysledek efektivni (dobrou kvalitu pri nejmensim moznem objemu)
-nekteri enkoduji CBR treba 25,000,000, kde to zrejme staci na vetsinu scen ve videu, ale zaroven pro vetsinu scen to az prilis mnoho, CBR je 1pass, tedy rychlejsi
-nebo zkus VBR average nastav 17,000,000 a zkousej, tohle je ale VBR 2pass, tedy trochu efektivnejsi, ale 2 pass

-CRF je jeste vice efektivnejsi a 1pass, je mi jasne, ze to je slozite na prvni pohled, tam jde o to si s tim jeden den hrat (Vegas-frame server-Avisynth-x264 enkoder), ale kdyz to rozjedes ma to ty zminovane vyhody, pokud bys do toho sel instalace frame serveru, Avisynthu, tak se ozvi, ja tu mam custom BAT encoder, ktery enkoduje to tve m2ts z Vegasu, normalne bys rozjel frame server , dvakrat klikl na ten BAT file a zaclo by to enkodovat
Saxel (2279)|12.3.2014 15:05
[QUOTE=mivi2266;484338]...Tak to je mazec, nečekal sem, že to bude tak složité...[/QUOTE]
Ještě bych doplnil jednu variantu, jak je možné z Vegasu přímo rendrovat enkodérem x264 s použitím metody CRF. Pokud nainstaluješ codec x264vfw (vfw = Video For Vindows), potom ti při rendrování do výstupního formátu "Video for Windows" přibude ve volbách formátu kodek "x264vfw - H.264/MPEG-4 AVC codec". V konfiguraci kodeku je samozřejmě také volba "Single pass - ratefactor-based (CRF). Trocha kompliklace je v tom, že výstupní video bude v kontejneru AVI, takže je vhodné ho přemuxovat do vhodnějšího kontejneru (mkv, mp4 a pod.) např. aplikací AviDemux.