Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak opravit tuto stopu?

Pears (1027)|28.5.2005 20:43
Potreboval bych poradit se zvukovou stopou. Jedna se o zvuk (44100;16bit;stereo) grabnutou (VHS) spolecne s videem pres TV kartu. Zvuk je dost nahlas. Zni to jako kdyby nestihaly repraky pritom ve Vegasu se graficky nezobrazi az do horni meze. Nebudu se dale rorepisovat a radeji prilozim obrazek z Vegasu a kousek ty nahravky. Poradte jak to dostat do (aspon castecne) do poslouchatelne podoby. Zkousel jsem normalizaci a hrat si s EQV., ale bez uzpechu. Take tam je slyset trvale piskani. Zrejme ruch bud uz z kamery(VHS-C) nebo z videa(VHS)
mwsnap030_576.jpg
Pitomec (10211)|28.5.2005 20:49
Osobně bych to grabl znovu a úroveň signálu reguloval už na vstupu do PC (nějakým externím mix pultem nebo něčím podobným).
Pears (1027)|28.5.2005 20:50
Zde je ukazka. Musel jsem do mp3 kvuli velikosti :-((
Pears (1027)|28.5.2005 20:52
Pitomec:
Uz tu kazetu bohuzel nemam.
imported_Mahony (71)|28.5.2005 21:06
Co se týká hlasitosti, tak já, když potřebuji upravit hlasitost, používám Wav editor např. z Nera, kde najdeš potřebný tlačítko.
Lepší je nastavit hlasitost nahrávání hned na začátku, aby signál nebyl moc přebuzený ( asi tvůj případ ) nebo zase moc slabý, protože zesílením v počítači zesílíš také i šum. Co se týká těch ruchů - pískot apod., lze na to zkusit aplikovat také filtry v editoru, ale výsledky budou asi vždy horší, než to znovu zkusit nahrát bez zdroje pískání (není-li to už v originální nahrávce).
stayman (12393)|28.5.2005 22:03
Ten signal je evidentne prebudeny a dynamicke rozdiely uz nijak neobnovis, skus to prehnat vo Vegase pluginom AudioRestoration, alebo este Maximizerom, alebo najlepsie v SoundForge, myslim ze tam je aj PeakRestoration, ci ako...
Pears (1027)|28.5.2005 22:59
Tim AudioRestorationem to docela ujde, ale porad je tam slyset to prebuzeni. Toho uz se asi nezbavim a pokud ano bude ten zvuk hodne hodne hodne zkresleny.
Zkusim to sehnat a udelat (nagrabovat) znovu. Ackoli jsem mel ve Fly2000 hlasitost vstupu na hodne nizkou hanici, viz Obr.(ta stupnice je do 255). Zrejme je potreba neco stahnout na karte ve woknech. Ale to patri jinam a do jine diskuze. Diky
mwsnap031_156.jpg
stayman (12393)|28.5.2005 23:27
jj, vplyv ma na to aj ovladac zvukovky !!! Inak ten piskot odstranis pluginom NoiseRediction v pohode, ak je to nejaky staly ton...
clee (6592)|29.5.2005 01:26
hod to soundforge znormalizuj to a restorni peaky, sice to neni vono, ale lepsi nez dratem do woka :-)
wencaS (853)|29.5.2005 11:11
Pears
mas to totalne prebuzeny. pred grabovanim si pohraj s nastavenim ovladace hlasitosti. vstup ze kteryho grabujes nenechavej na max. vse nepotrebny v nem vypni, vyhnes se tim rusivym signalum, zvlast ten sumopiskost vypada jako by byl aktivni mikrofoni vstup.
Pears (1027)|29.5.2005 16:29
[quote=wencaS]Pears
zvlast ten sumopiskost vypada jako by byl aktivni mikrofoni vstup.[/quote]

Ten sum uz je na kazete. Mam to overene.
....ale ja to poustim do mikrofoniho vstupu \/ . I kdyz jsem ho dal na minimum tak zvuk do TV karty sel stejne naplno! Na TV karte to bylo nastavene spravne.
Sehnal jsem tu kazetu a jelikoz jsem nemel cas shanet a instalovat nove ovladace zvukovky zbastlil jsem si potenciometr, ktery jsem "pichnul" mezi video a vstupem do zvukovky a je to good. Je to mozna prasarna, ale nemusel jsem tak premyslet proc a jak. Obzvlast, kdyz jsem tu kazetu musel za dve hodiny vratit.
Ted zkousim nejak softwarove ostranit ten sumopiskot. Zkusim ten NoiseRediction jak mi doporucil Stay, ale kdyby jste meli nejaky jiny napad tak se rad priucim.
wencaS (853)|29.5.2005 19:14
[quote=Pears]
....ale ja to poustim do mikrofoniho vstupu \/ . I kdyz jsem ho dal na minimum tak zvuk do TV karty sel stejne naplno! Na TV karte to bylo nastavene spravne.
Sehnal jsem tu kazetu a jelikoz jsem nemel cas shanet a instalovat nove ovladace zvukovky zbastlil jsem si potenciometr, ktery jsem "pichnul" mezi video a vstupem do zvukovky a je to good. Je to mozna prasarna, ale nemusel jsem tak premyslet proc a jak. Obzvlast, kdyz jsem tu kazetu musel za dve hodiny vratit.
Ted zkousim nejak softwarove ostranit ten sumopiskot. Zkusim ten NoiseRediction jak mi doporucil Stay, ale kdyby jste meli nejaky jiny napad tak se rad priucim.[/quote]

no, ale prave, ze mikrofoni vstup neni impedancne prispusobeny linkovemu vystupu nejen videa (line out / line in=vstupni / vystupni odpor radove 47k ohm; vstupni odpor mic in=470k ohm). napojuj line out na line in. tim potenciometrem tam vneses dalsi rusivy napeti a mikrofoni vstup ti ho spolehlive zesili, protoze ma vetsi zesileni, nez linkovy. to je taky duvod proc mas signal prebuzeny. takze grabuj zvuk vstupem k tomu urcenemu.
na sumy byval dobry cooledit, ale ten uz neexistuje. tady se mihla nekde informace o novem nazvu audition (myslim).
zkus co ti radi stay.
Miuvek (858)|29.5.2005 19:51
Kromě vstupní impedance má taky mikrofonní vstup řádově vyšší citlivost a to je příčina toho přebuzení. Stáhnout úroveň signálu přibastleným potenciometrem před mic vstupem je sice řešení, ale ne moc dobré z hlediska šumových poměrů. Předzesilovače na mic vstupech zvukových karet nebývají nicmoc - většinou OZ TL 07x, na integrovaných ještě horší, tam je to navíc vše v jednom čipu, takže přistupuje problém s rušením (onen pískot)
Takže dostat signál do zvukovky na vyšší úrovni pro větší odstup od šumu a rušení, což je možné jedině přes line-in.
wencaS (853)|29.5.2005 21:41
tak si mne pekne doplnil.
ony v dobe sveho vzniku byly OZ TL 07x CD s J-FET jedny z nejlepsich a zoufale se nedaly sehnat. oznaceni CD u typu znamena lo-noise. stejne jako bipolarni NE 553x AP. ty podle mne byli lepsi, co se sumu tyce (v praxi). to jsem trochu odbocil. ale o kvalitach obou zminenych typu svedci to, ze je Texas Instruments stale vyrabi. co je na me zvukovce nevim, nedival sem se. :-D

Pears
muzes mluvit i o stesti, ze sis mic-in neodkouril.
Miuvek (858)|29.5.2005 22:29
wencaS: jj, to bývaly doby, kdy u nás "kralovaly" v audio sféře OZ 1458 a jiné podobné, které se mírně řečeno, na audio nehodily. :-k
Vozily se B08x z NDR ale oproti 07x to bylo furt poslabší
Pears (1027)|29.5.2005 22:33
...no moc Vam chlapy a tem cislum nerozumim 9-) .
Mrknul jsem se ted s baterkou na tu splet kabelu co mam za PC. Mam v tom teda ted v hlave bordel.
Takze: mam zvukovku (only stereo :-(( ) int. na desce. Z ni trcej tri jacky. Z horniho je vystup do repro, prostredni mam kabilkem propojen do TV karty a do dolniho strkam prave to video nebo cokoliv analogickeho (usuzuji, ze to je ten Line in). Myslim, ze problem bude asi prece jen v te TV karte (Genius Wonder PRO).
Kdyz nahravam napr. audio kazetu z moji veze pres tento jack tak je zvuk docela good, kdyz nepocitam sum z pasky.
Bohuzel mi jine nastaveni a propojeni se zvukovkou nefunguje. A pokud nejake jine existuje tak jsem na nej neprisel (samouk) :-)-
Miuvek (858)|29.5.2005 23:20
tak tu TV kartu máš holt připojenou do mic vstupu a ona patří do line-in
Zkus to přehodit do toho vstupu, co jsi měl doteď volný
wencaS (853)|29.5.2005 23:20
Miuvek
jo ty 08x spolu s 06x se hodily leda tak na merici ucely, at uz B nebo TL. stejne jako OZ 1458. tem se rikalo "ŠUMÁKY". taky si stavel ZETAWAT 1420? :-E

Pears
k veci. jestli mas 3 jacky ze zvukovky (ruzovej, zelenej, modrej) ja mam do zeleny repro, do ruzovyho microphone, a do modryho ati tv kartu. misto te tv karty ho strc na grabovani (do modryho a i na kysne je u nej je napis line-in). kdyby ti neco neslo v ovl. panelech je sound effect manager a tam to zkus prenastavit. v ovladaci hlasitosti / moznosti / vlastnosti / zaznam zatrhni jen vstup vnejsiho zdroje. vsechno stlum az na zarizeni wave.
Miuvek (858)|29.5.2005 23:27
wencaS: jj, ZETAWAT :-E
taky jsem kámošovi jednou dělal kytarovej efekt se čtyřma 1458, ale tam to bylo jedno, dokonce to dobře hrálo, třeba se částečně na žádaném efektu podepsaly samotné OZ :-D

Jinak pears psal, že má obyč stereo zvukovku, tak že to má celkem jednoduché, jak už jsem psal výše
wencaS (853)|29.5.2005 23:49
[quote=Pears] .... Takze: mam zvukovku (only stereo :-(( ) int. na desce. Z ni trcej [color=blue]tri[/color] jacky. Z horniho je vystup do repro, [color=blue]prostredni[/color] mam kabilkem propojen do TV karty a do dolniho strkam prave to video nebo cokoliv analogickeho (usuzuji, ze to je ten Line in). .... [/quote]

Miuvek
z tohoto textu jsem usuzoval, ze ma sestikanal. :-)-
na deformaci signalu byli 1458 pouzitelny. a slysel sem na vlastni usi, ze v tech kytarovejch efektech slapali (zneli) lepe nez NE5532AP. ja sam ale ty efekty nestavel. jen sem si je poslech.

muj vrchol byl predzesilovac s frekvencnima korekcema se syntetickyma indukcema ve zpetny vazbe a relatkovym prepinacem vstupu. vse vlastni navrh od schematu, vypoctu az po navrh tistenyho spoje. dodnes hraje a velice dobre, jen ten komfort DO chybi tak ho nepouzivam.
jooj. to byli casy. :BB:
Miuvek (858)|29.5.2005 23:59
jj, byly, byly... ale řekněme si upřímně: toho času co to stálo - a ten mi dnes bohužel nějak nepřebývá :-((
wencaS (853)|30.5.2005 00:09
mas recht. by musel mit den 44 hodin a jen 2 spat. :-(
Pears (1027)|30.5.2005 00:11
[quote=wencaS][quote=Pears] .... Takze: mam zvukovku (only stereo :-(( ) int. na desce.[/quote]

z tohoto textu jsem usuzoval, ze ma sestikanal. :-)-
[/quote]

Usuzujes spatne \/
Zitra vyskousim to nejak propojit jak jsi popisoval. Zkusim jeste stahnout novejsi drivery.
wencaS (853)|30.5.2005 00:20
Pears
a co dalsi text?
Z ni trcej [color=blue]tri[/color] jacky. Z [color=blue]horniho[/color] je vystup do repro, [color=blue]prostredni[/color] mam kabilkem propojen do TV karty a do [color=blue]dolniho[/color] strkam prave to video nebo cokoliv analogickeho (usuzuji, ze to je ten Line in).

me ze zvukovky taky trci tri jacky a jedu stereo.
mirekv (7169)|30.5.2005 06:38
[quote=wencaS]Miuvek
jo ty 08x spolu s 06x se hodily leda tak na merici ucely, at uz B nebo TL. stejne jako OZ 1458. tem se rikalo "ŠUMÁKY". taky si stavel ZETAWAT 1420? :-E [/quote]

Taky? My jsme jich s kámošem postavili aspoň 20. :-) Bastlířské doby jsou ty tam!
Pears (1027)|30.5.2005 16:25
[quote=wencaS]Pears
me ze zvukovky taky trci tri jacky a jedu stereo.[/quote]

No, asi si moc nerozumime. Ja jedu stereo, ale ne 6ti kanal \/ , jak jsi napsal, ze tak usuzujes.