Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ako na zvuk do amatérskeho filmu?

whySOserious? (14)|17.2.2014 19:28
zdravím, chcel by som poradiť ako na zvuk do mojich amatérskych filmových projektov.

zvažoval som niekoľko ciest: mikroport, klopový mikrofón, prijímače a vysielače a pod- táto cesta by sa mi páčila, ale má to hneď tieto podstatné háčiky: vysielač/diktafón/nahrávacie zariadenie je väčšinou dosť veľké a zle by sa schovávalo- ak vezmeme dnešné priemerné dievča ktoré si dá úzke tričko, tak aj ten kábel z mikrofónu by dosť vyčnieval potom nebolo by asi práve najlepšie počuť zvuky v pozadí- počuli by sme iba hlasy a nakoniec ak budem naraz nahrávať na tri takéto vecičky naraz, potom s mixovaním v PC by mohol byť problém- s prekrývaním a podobne- takže túto cestu som vylúčil...

potom som zvažoval mikrofón priamo na kameru (zrkadlovku)- bola by to cesta, ale potom by už asi bolo lepšie kúpiť aj tyč a nahrávať na nejaké externé digitálne nahrávacie zariadenie- tu sa bojím jediného- vyvažovania- normalizovania audia- dala by sa nahrávka z tohto mikrofónu- http://www.proficams.eu/shop/action/productdetail/oc/1612217/product/rode-reportazny-set-300cm.xhtml editovať tak, že hlasy by boli stále na jednej úrovni a samozrejme zvuk by bol stále kvalitný??
- asi viete o čo mi ide- niekedy budem môcť dať mikrofón k hercovým ústam na vzdialenosť 30cm inokedy na vzdialenosť 1 meter...

a tu mi tiež vznikla otázka, ak by sa to dalo (vyrovnať audio ktoré by aj potom ostalo kvalitné), nestačil by mirkofón pripojiť na zrkadlovku a nahrávať tak- teoreticky by som si tým nijak neublížil- mirkofón by bol stále v priemernej vzdialenosti, aspoň by sa nehýbal a pod...

poradíte mi prosím?? ďakujem
RoPo (6061)|17.2.2014 20:59
Zcela běžnš se požívají se mikroporty. Dále směrové mikrofony nad hlavami aktérů. Pokud má být zvok OK, tak už při nahrávání musí zvukař ihned při nahrávání reagovat a upravovat aktuální nahrávané zvokové úrovně.

To máš podobné jako, když cloníš, ostříš atd.. při záznamu obrazu. Se zvukem, pokud má být dobrý musíš ihned při záznamu také reagovat - korigovat jej.

Mikrofon na kameře bývá směrový a pokud se aktér před kamerou otočí mimo osu kamery, tak už může mít zvuk jinou úroveň.
Pytkin (7947)|18.2.2014 00:17
whySOserious : asi by to chcelo na tago dat smerovejsi mikrofon .. ntg-2 alebo ntg-3 .. zrkadlovka je daleko .. tago je lepsie .. akurat samozrejme potrebujes potom asistenta , ktory ho bude drzat .. no a nezabudaj na fantomove napajanie .. i ked tusim niektory NRG ide aj na baterku .. pokukaj to ..
whySOserious? (14)|18.2.2014 18:02
Pytkin: Ten na ktorý som dal link v prvom príspevku- ten to čo píšeš spĺňa, ale nie som si istý s tou editáciou, ako som spomínal vyššie: bude sa dať nahrávka pekne normalizovať? pretože ten mikrofón, ako všetci vieme, nebude vždy rovnako ďaleko od úst hovoriaceho...

a potom- chcem dobrý zvuk, ale nie hollywoodsku kvalitu... osobne by mi, podla toho, čo som pozeral na nete stačil aj klopový mikrofón, ale tam neviem: 1. editácia- keď sa budú dvaja pri sebe stojaci ludia rozprávať- na jednom mikrofóne bude dobre počuť hlas prvého (toho čo to má na sebe) a v pozadí hlas toho druhého- čo stojí vedla- keď dve nahrávky prekryjem- nebude sa to tým prekrytím nejako kaziť? + mohol by som vždy vystrihnúť z nahrávky časť, kedy je počuť ten druhý hlas v pozadí- ale to by určite nešlo- tá nahrávka by nejaké pozadie v sebe mala- šum alebo čo a to by bolo to audio v pozadí sekavé...
- a aj keby som mohol tie nahrávky prekryť- že by to bolo v poriadku- bolo by v audiu z takého klopového mikrofónu počuť pozadie ako- štrnganie príbora a pohárov, položenie ťažšej veci na stôl, zaklopanie na dvere, šuchot bielizne a pod.??
píďa_m (716)|19.2.2014 00:20
res to postprodukci. Tedy /treba tago pro info co tam melou/ + ruchy a pak to /dialogy/ nadabuj ve studiu a smichej..
Teda pokud to neni nejake "adrenalin - movie", tam samozrejme musis dat akterum microporty a zvukare /jak pise RoPo/.
Pytkin (7947)|19.2.2014 01:41
no ak klopak , tak ho musia mat obaja v rozhovore .. idealne je mat viac zvukov .. aj klopaky , aj tago , aj ruchace .. a potom to miesat v posprodukcii ..
píďa_m (716)|19.2.2014 02:17
presne tak. Nejakej ruchac bud na tage, nebo skryty v scene, aby sa nehybal, neb pri umisteni ruchace na kemere by boly slyset ruchy pohybem kamery. Taky zalezi na kvalite akterov, kteri to budou paotom dabovat, aby to zvladly. Take zalezi na prostredi v kterym to bude tocit, jestli v pleneru nebo v mistnosti..atd..
whySOserious? (14)|19.2.2014 15:15
ešte moje návrhy (nakoľko to nechcem riešiť postsynchrónmy-dabingom)
-dám aktérom mikroporty a ruchy natočím zvlášť- buď v štúdiu alebo s mikrofónom neskôr- čo budem potrebovať... bola by aj toto cesta, ktorú by som mohol použiť??

potom mi radilo pár ludí, aby som jednoducho na plac- ak teda točím pokojné scény- nie pri chôdzi a pod. schovám niekam na scénu taký drahší stereo diktafón a nech nahrávam iba na ten- čo si myslíte o tom?? v tom prípade by som mohol tých pár scén pri chôdzi nahrať akokoľvek- dabing, mikroport- to by mi už bolo jedno.
myslím napr. tento diktafón- Zoom H4N- http://www.muziker.sk/studio-podium/digitalne-rekordery/vreckove-digitalne-rekordery/p/212791-zoom-H4N-Set

a ak budem s mikroporty, aké odporúčate?- myslíte že na pár tých pár scén by mi úplne stačil RODE SmarrLav na iphone?- ako píšem- stačí mi počúvatelný zvuk, nie špičkový :) SmartLav by som ocenil najme kvôli veľkosti nahrávacieho zariadenia- mobile- všetky diktafóny sú inak veľké...
Pytkin (7947)|20.2.2014 01:07
to sa neda povedat globalne .. kazda situacia chce ine riesenie .. ZOOMy su celkom dobre .. k iphonu (staremu) bol dobry taky tascam mikrofonik .. zo 100 eur siel na 20 : http://www.thomann.de/cz/tascam_im2.htm .. mikroporty .. zavisi od penazenky .. mikrofony su super DPA .. porty samotne .. no .. senheiser je klasika , ktora nemoze nic pokazit ..
píďa_m (716)|20.2.2014 04:01
.. no ja ani pan P. stale nevime, co a v jakem prostredi chces natacet a jaky mas rozpocet a moznosti atd...
Tak jak ti name radit.
Budu mluvit za sebe, prosim uved konkretnejsi udaje a treba ti poradim, nebo odkazi na kolegy v SK, kteri ti pomohou /levnym zapujcenim zarizeni/ pokud se jedna o jednorazovou akci.
whySOserious? (14)|20.2.2014 13:50
natáčať chcem ako v interiéri- dom, byt, reštaurácia, tak aj v exteriéri- ulica, námestie, pešia zóna... ide mi aby bolo dobre počuť hlasy, ale aj pozadie (tým myslím zvuk ktorý sa vytvorí keď si niekto napr. dáva dole bundu, alebo si sadne a pod.)- ale nepotrebujem super zvuk, vyžaduje iba počúvaťelný... .
rozpočet- napísať sumu nedokážem... mám rozpočet na zoom h4n, aj na niekoľko mikroportov ako je napr. spomínaný SmartLav... resp. aj na šibenicový mikrofón ako je Rode NTG-1...

z osobných, naozaj iba experimentárnych skúseností viem, že interiérové scény by mi stačilo nahrávať napr. zoomom h4n- skúšal som takto nahrávať s phonom bez akéhokoľvek prídavného mikrofónu (zvuk som potom needitoval- teda ostal aj šum aj hlasy bli torchu iné než sa potom doladia v PC) ale zvuk stačil- chodil som po miestnosti, zvuk hlasu bol kvázi na rovnakej hladine, bolo počuť audio okolie....

čo sa týka takého rozpočtu a mikroportov (stačili by mi zatial 2/3), a mal by som peniaze na niečo ako SENNHEISER ME-4 + k tomu nejaký diktafón za cca 50€, našiel by som si možno aj peniaze na lacnejší bezdrôtový systém (videl som peknú ponuku kde prijímač a dva vysielače+ dva klopové mikrofóny vyšli zhruba na 400€) ale s týmto mám jeden velký problém ktorý sa nedá vyriešiť a to veľkosť vysielačov/diktafónov- sú veľké a to neprekúsnem... a ak si aj vezmem nejaký menší diktafón, sztále to je nanič, pretože ak to dám aktérovy do vačku, je tam riziko, že sa niečo omylom postláča... preto by mi vyhovoval napr. SmartLav- na iphone sa nedá čo omylom postláčať, dá sa jednoducho skryť a mám ich k dispozícií dosť- žiadne financie, teda iba na mikrofóny... osobne som pozrel čo sa týka tejto hračky dosť videí, nerozprávam že to je zvukový fenomén, ale myslím, že by to stačilo.

ako písal Pytkin, tiež si myslím, že je lepšie mať viacej nástrojov- osobne by som bol najradšej za povedzme klopák a niečo ako Zoom h4n- veim že mikrofón na tágu je asi to najlešie, ale tiež si myslím, že stým je najviac práce- zvlášť chlapík čo to bude držať, dávať si pozor aby mikrofón nevbehol do záberu, ale nie som ani úplne proti tejto ceste. len asi človeka čo by držal mikrofón by som použil asi iba pri exteriérových scénach- pri pokojných interiérových by som dal mirkofón do stojanu.. asi

a potom ešte neviem ako je ts mixovaním audia v konečnej fázy- môžu sa audiá z viacerých zdrojov prekrývať, alebo všetko musí byť postrihané??

neviem čo ešte napísať, keĎ potrebujete vedieť ešte niečo k tomu aby ste mi vedeli lepšie poradiť napíšte, všetko sem hodím. zatial ďakujem :)
Pytkin (7947)|20.2.2014 14:49
na zoom H4 sa vyser .. kupi si ten tascam mikrofon co som ti daval link ..
whySOserious? (14)|20.2.2014 15:27
mám nový iphone- na ten to nepripojím... maximalne tak s nejakým konektorom- a to nechcem pretože zvuk z diktafónu bude určite lepší + aj tak budem potrebovať nejaké nahrávacie zariadenie potrebovať, ak budem nahrávať aj na nejaký externý mikrofón- nemusím kupovať hneď h4n, možno kúpim iba niečo okolo 100€- napr. ZOOM H1VER.2 http://www.proficams.eu/shop/action/productdetail/oc/2073/product/zoom-h1ver2-black-audio-rekorder.xhtml

a potom iba s diktafónom (nech už takýmto alebo nech aj s Tascamom) nevyriešim všetko