Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

vyber salelitneho boxu +parabola + instalacia

adis007 (20)|3.2.2014 18:13
Zdravim,

rad by som sa spytal co vsetko potrebujem aby som si mohol zaplatit Skylink.
Myslim tym co potrebujem vediet o jedotlivych dieloch. Mozem si sam kupit satelitny box (Technistar S3 ISIO), parabolu, drziak, tie snimace na parabolu (4 izby cize 4ks).

Neviem ci treba nieco specialne nastavovat (napr. presne nastavit parabolu na Juh) alebo proste kupit vsetky komponenty, vyvrtam diery, osadim parabolu, spojim kable, zapojim do siete a slapem?

Od samotneho boxu pozadujem co najlepsi obraz, co najrychlejsie prepinanie kanalov a samotny start, kvalitne EPG menu - moznost vidiet aktualny program v zakladom zozname, HbbTV,samostane ladenie - Linux ovladat tochu viem ale sediet za tym extra dlho nemienim, preto by som sa rad spytal ci je dobra volba Technistar S3 ISIO popripade ci by ste vedeli poradi iny typ - lacnejsi.


dakujem
KamilZ (10277)|3.2.2014 18:45
adis007 (20)|3.2.2014 21:37
OK ... zrejme to bude firma.

este by somsa spytal na to XBMC...
napriklad v VU+ Solo2 : je moznost pre XBMC. Otazka znie:
- HD filmy sa stahuju do samotneho STB (v .rar suboroch kde sa aj v samotno STB rozbaluju)
- aky max disk sa moze pripojit do VU+ Solo2 ( interny disk)
- ako presne funguje to streamovanie ( opat nejaky link na stadium)


dakujem
bastlir (3245)|3.2.2014 21:38
To adis007: Poradím ti rovněž nejlevnější způsob pořízení satu. Pozvi si firmu, přičemž stožár si můžeš postavit sám (kolmý!) a díry vyvrtat také.
Dagy2 (3153)|4.2.2014 08:36
[QUOTE=adis007;481228]Zdravim,rad by som sa spytal co vsetko potrebujem aby som si mohol zaplatit Skylink.[/QUOTE]

no v prvom rade účet v banke alebo kreditku :)

[QUOTE=adis007;481228]Myslim tym co potrebujem vediet o jedotlivych dieloch. Mozem si sam kupit satelitny box (Technistar S3 ISIO), parabolu, drziak, tie snimace na parabolu (4 izby cize 4ks).[/QUOTE]

Chyba - 4 izby = jeden snímač na parabolu (volá sa to LNB) ale s viacerými vývodmi. Keďže nižšie píšeš o VU Solo2 tak ti už potrebuješ 2 vývody k tomuto prijímaču + ďalšie tri izby = 5 vývodov.
robia sa s počtom vývodov
- 1 - singleLNB
- 2 - twinLNB
- 4 - quadLNB
- 8 - octoLNB
- ďalšia možnosť pri rozsiahlej inštalácii je quadLNB alebo quattroLNB a multiswitch, ktorý z neho urobí napr. 8-16-> a viac vývodov

[QUOTE=adis007;481228]Neviem ci treba nieco specialne nastavovat (napr. presne nastavit parabolu na Juh) alebo proste kupit vsetky komponenty, vyvrtam diery, osadim parabolu, spojim kable, zapojim do siete a slapem?[/QUOTE]

áno špeciálne treba nastaviť parabolu tak, aby odraz od nej usmernil energiu vysielaných elektormagnetických vĺn zo správnej paraboly na správne LNB.
Dá sa to určite spraviť aj amatérsky doma. Technisat ktorý spomínaš inde ti poskytuje k tomu dobrú podporu - po zachytení nejakého signálu vie určiť na ktorú družicu si natočený a teda kam pohnúť s parabolou alebo minimálne vie, že nie si na správnej družici.

doporučujem
A/ prečítať linky, ktoré ti dal Kamil.
B/ prezrieť si zoznamy programov na jednotlivých družiciach, jednak prevádzkovateľov CZ/SK vysielania a potom FTA programy na iných družiciach.
Z tohto vybrať družice, ktoré chcem. Na základe toho vyjde veľkosť a nasmerovanie paraboly a konfigurácia LNB.
Prečo to píšem keď hovoríš o Skylinku? Ak si pevne rozhodnutý pre Skylink, podľa mňa na 100% stojí za to pridať minimálne družicu 19.2E - jednak niektoré programy skylink vysielajú z tejto družice a nie z 23.5E, jednak je tam dosť hoooodne FTA HD programov, FTA šport a hudobné stanice.

C/ Potom sa treba zamyslieť nad tým, ako budem prijímať kodované vysielanie CZ/SK staníc. Ak kúpiš novú kartu Skylink M7 čítam tu upozornenia, že v VU+Solo2 nefunguje v čítačke. Ak je toto pravda, tak tento prístroj sa stal ako twintuner totálne nepoužiteľný.
Okrem toho pri 4-och izbách budeš potrebovať kariet viac. Ak si videl u niekho niečo povedzme pololegálne, t.j. jednu kartu na viac prijímačov, zaujímaj sa o to, s akými kartami a akými prijímačmi toto funguje.
Napríklad Freesat poskytuje 4 karty pre jednu domácnosť - ale nepodarilo sa mi nikde na ich stránkach zistiť, čo treba objednať a aké programy idú na 2÷4 karte.
Tak veľa zdaru. Naštuduj a daj konkrétne dotazy, určite tu nájdeš podporu.

P.S. ISIO S3 nepodporuje streaming, na streaming sú potrebné u tejto značky dva tunery, t.j. ISIO S/S1
adis007 (20)|4.2.2014 09:25
Aha takze ked mame pripravene koaxialne kable do kazdej izby po 1ks tak nemozem pouzit VU Solo2 ke dpises ze mi treba do neho prippojit 2ks kablov?? ( alebo existuje nieco ako rozvetvenie jedneho kabla nejakou redukciou).

Povodne som chcel vyuzit pocitac a dokupit
http://dvbtvtuner.blox.pl/html

ale s tym nevie nik poradit.

Co sa tyka toho streaming tak to zacina byt zrejme podmienka. Chapem to spravne ze cez WiFi mozem pozerat TV aj v inych izbach bez nutnosti dokupovania dalsich kariet a STB ???

Tiez ma zaujima ako je to s tym XBMC, ukladanim firmov v .rar subore a nasledne pozeranim.

dakujem
KamilZ (10277)|4.2.2014 09:35
2 kabely do přijímače potřebuješ pro plnohodnotné využití dvou tunerů, jinak jsi velmi omezen na příjem v jedné polarizaci (H/V) a pásmu (L/H). Jde to i jedním kabelem, ale je to výrazně dražší řešení. Další možnost je použít Unicable, ale to také levné není (obzvláště pro více družic a přijímačů). Obě alternativní řešení vyžadují kvalitní kabeláž a provedení.
adis007 (20)|4.2.2014 12:04
OK.
je teda nejaky iny STB ktory by som vedel pouzit pre uz jestvujucu pripravu 1ks kablu do kazdej izby? ma hore uvedeny STB VU+ aj moznost ako jednotunerovy?
popripade iny typ
na nete som nasiel zostavu:
http://www.astrasat.sk/satelitne-komplety/satelitny-komplet-technisat-technistar-sir - tu ale neviem ci je to dobra volba podla informacii ktore som tu na fore cital

alebo

http://www.astrasat.sk/satelitne-komplety-pre-1-tv/satelitny-komplet-skytec-hd-110-ir

s tym ze si dokupim ten LNB blok
Dagy2 (3153)|4.2.2014 12:08
[QUOTE=adis007;481275]Aha takze ked mame pripravene koaxialne kable do kazdej izby po 1ks tak nemozem pouzit VU Solo2 ke dpises ze mi treba do neho prippojit 2ks kablov?? ( alebo existuje nieco ako rozvetvenie jedneho kabla nejakou redukciou).[/QUOTE]
Odpovedal Kamil. Škoda, že si sa nezaujímal predtým, než si naťahal káble... Každý tuner potrebuje svoj solo drát, teda 2-tuner dva dráty. zjednodušene sú to dva prijímače v jednej krabici. Aj niektoré nové TV majú twintuner DVB-S2 takže jeden koax do "hlavnej kinosály" je už dnes málo.


[QUOTE=adis007;481275]
Co sa tyka toho streaming tak to zacina byt zrejme podmienka. Chapem to spravne ze cez WiFi mozem pozerat TV aj v inych izbach bez nutnosti dokupovania dalsich kariet a STB ???[/QUOTE]

tu mám pocit že máš v tom totálny hokej. streaming a počet kariet nemajú v podstate nič spoločné. hovoríme o dvoch totálne rozdielnych veciach
streaming = streamovanie videa zo zdroja do LAN, z ktorej si video môže prezerať hociktoré zariadenie - TV, smartfon, tablet, PC, iný sat prijímač atd. streamovanie môže byť on-line vysielanie, potom je obmedzené naladením tunera v zariadení, ktoré stream do siete posiela alebo nahrávok napr. zo sieťového HDD, potom si každé zariadeine môžeť vybrať z disku čo chce, pokiaľ to LAN utiahne.
streamovanie po wifi zabudni.

to čo ty začínaš pliesť o počte kariet, nie je streamovanie ale zdieľanie kľúčov dekodovacej karty od providera. S tým tu nechcem mať nič spoločné.


[QUOTE=adis007;481275] Tiez ma zaujima ako je to s tym XBMC, ukladanim firmov v .rar subore a nasledne pozeranim.[/QUOTE]
neviem či potrebuješ XMBC a rar formát súborov. Máš na to špeciálny dôvod?
ja mám uložené súbory na NAS vo formáte, ktoré mi prehrajú zariadenia pripojené na LAN - TV, BD player a SAT prijímač. To sú nahrávky priamo zo SAT prijímača vo formáte ts a inak získané filmy a nahrávky vo formáte/kontejneri mkv alebo avi ak ide o SD.
nahrávky v rar väčšinou sú rozdelené do viacerých súborov a neviem či to vie takto spakované v kuse prehrať aspoň PC - neskúšal som to. vždy to rozbalím, čím sa súbor spojí a má "rozumnú" koncovku.
RoPo (6061)|4.2.2014 13:33
[QUOTE=adis007;481259]
- HD filmy sa stahuju do samotneho STB (v .rar suboroch kde sa aj v samotno STB rozbaluju)[/QUOTE]

RAR? To je metoda komprese souboru. Něco jako ZIP, ale s jiným použitým algoritmem pro kompresi dat.
Tzn. rozbalit soubor a na ten "koukat".
adis007 (20)|4.2.2014 14:10
...no veru skoda ze som nevenoval cas aj tomuto ale pzas mysliet na vsetkopri stavbe domu sa neda - najam taketo veci ked som bol doposial uzivatelom kabelovej TV.

Nic, teraz musim vyriesit takuto vec a nie je to zrejme nic zlozite. Len ziskat informacie co sa da vsetko spravit.


- ano, zmiesal som streamovanie so zdielanim karty. Jedna sa mi o streamovanie. kvoli comu mam zabudnut na streamovanie cez WiFi?
- XBMC a .rar - myslel som to skor tak ze ci STB ktory ma podporu XBMC vie cez internet stahovat cez terrenty subory .rar a tie nasledne rozbalovat - nieco ako tie male multimedialne krabicky (POPCORN, Western HD media player...) ale bo musim mat vzdy nejaky ten NAS kde stahujem torrenty (v .rar suboroch) a nasledne ich viem zdielat v kazdom PC a aj tomto STB?


- pytam sa to s toho dovodu pretoze mame doma HTPC (poskladane v Thermaltake DH103 skrini) s XBMC a chcel by som ho lepsie vyuzivat. Momentalne ho pozuivame len na fullhd filmy aj ked som tam pred cca 1 rokom pridal vykonnejsiu grafiku na najnovsie hry. Je zrejme zbytocny.
Rad by som ho teda vymenil za mansiu skrinku ktora bude mat v sebe internet, aspon 4TB disk, XBMC, stahovanie s torrentov (cucaj a pod) a zaroven by som moholpozerat zapnuty film aj v spalni na TV (alebo pc)
Dagy2 (3153)|4.2.2014 15:04
takže ak streamovanie - na toto môžeš použiť viacero zariadení, SAT prijímač môže byť jedna alternatíva
ak nie zdieľanie kariet, tak to znamená - 4 izby = 4 prijímače (či už v TV alebo externý SAT) = min 4 karty. tu si naozaj pred výberom prijímačov/TV/kariet preštuduj, ktoré zariadenia spolu bežia a spolupracujú. Ak nemáš žiadnu kartu tak budeš musieť s najväčšou pravdepodobnosťou do M7

rar je ako ti píše kolega - spôsob, ktorým je spakovaný alebo možno skôr rozsekaný veľký súbor na viacero malých, aby nebolo potrebné naraz sťahovať napríklad 15GB súbor. rozbalenie a spojenie neurobí samo ani PC. Musíš to niekde uložiť, kliknúť a spustiť rozpakovanie ručne. Možno by sa dal na to vyrobiť plugin do linuxu ale pripadá mi to ako automatická škrabka na okná do auta. Proste to stiahneš a potom rozbalíš niekam na sieťový disk, z ktorého to ostatné zariadenia uvidia a prehrajú.

ak ti ide o prehrávanie filmov z nejakého úložiska tak na to stačí buď MMC krabička u daného TV v spálni alebo ak sa uspokojíš s menším rozsahiom kodekov tak aj smart TV a nepotrebuješ už nič.

na wifi treba zabudnúť preto, lebo prehrávanie HD nahrávok cez wifi je hodne problematické. Pokiaľ máš väčšie obydlie než garzonku tak to považujem za nepoužiteľné na všetko okrem marketingového oblbovania zákazníkov. wifi je fajn na mobilné pripojenie a surfovanie po weboch.