Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Poraďte HD satelitní přijímač

Prknny (12)|25.1.2014 18:11
Dobrý den,
stěhováním přicházím o kabelovou televizi od Netboxu. Rád bych si nechal poradit kvalitní HD satelitní přijímač. Se sat. přijímači nemám momentálně žádné zkušenosti.
Nejvíce mě bude chybět vrácení běžícího programu na začátek. Nicméně nahráváním se to dá trošku eliminovat.
Když pročítám spoustu funkcí dnešních linuxových přijímačů, mám pocit, že by mi tento satelitní přímač nahradil staší multimediální centrum Xtreamer PRO? Nebo se pletu?

Z nabídek poskytovatelů mi bude nejvíce vyhovovat asi nějaký tarif od Skylinku.

Požadavky a očekávání od přijímače:
1) cena plus mínus 5-6 tis
2) přijímač by měl dávat perfektní obraz jak v HD tak SD (priorita)
3) nahrávání na interní HDD nebo přes LAN do uložiště? (nahrávky se víceméně nebudou archivovat - nahrát, kouknout, smazat). Možná by asi stačilo to posílat na uložiště, jelikož se to stejně pak smažu.
4) když už se něco nahraje, tak aby to bylo rozkódované a kouknutelné třeba v PC
5) HbbTV
6) přehrávání různých formátů ... avi, mkv, jpeg, atd ze síťového uložiště by bylo výhodou (nahradí multimedialná centrum Xtreamer??)
7) příjemné, rychlé a uživatelsky přívětivé rozhraní a menu
8) linuxového přijímače se nebojím a rád si něco nastavím sám, případně něco vygooglím, ale nejsem hračička co si s tím bude hrát každý den, takže pokud něco bude perfektně fungovat určitě už "nevylepšuji".. :-)

Vlastním hledáním jsem našel Xtrend ET-4000 HD, Xtrend ET-6500, Vu+ SOLO 2. Poslední dva jmenované jsou sice mimo cenovou hladinu, ale pokud by satelit nahradil prakticky multimediální centrum jsem ochoten připlatit.

Rád bych se zeptal na Vaše tipy, případně jaký vybrat z mého výběru a proč?
Všem předem děkuji za tipy, rady, nápady a zkušenosti s jednotlivými produkty!
KamilZ (10277)|25.1.2014 18:28
Jestli SKylink a nemáš kartu a nepodaří se Ti sehnat ICE (ale dá se), tak bych ET-4000 ani ET-6500 nebral, pokud se dobře dívám, tak nemají CI slot a je to už riziko. A jestli mají výkon na rozumné HbbTV netuším (principiálně by to jít mohlo, třeba na starším VU+ DUO se rozjet dá, ale je to trága). MMC Ti ale ani Linux nenahradí, přijímač typu Vu+ DUO2 se tomu blíží, ale MMC to není.

Ještě k větě "Možná by asi stačilo to posílat na uložiště" - pokud tohle, tak je jasný požadavek na Linux přijímač, jiné to neumí. Nahrávání na nějaký interní/externí HDD umí každý přijímač, pokud chceš editovat v PC, tak by neměl mít certifikovanou čtečku Irdeto Pi-Sys nebo být Skylink Ready.
Prknny (12)|26.1.2014 16:56
Co se týče karty tak pokud chápu dopře brát přijímač s CI slotem, nebrat Skylik Ready a nebrat čtečku Irdeto Pi-Sys...
Co ty MMC umí navíc oproti Linuxu, pokud satelit bude umět přehrát dnešní avi a případně bude možnost aktualizovat kodeky ...
A Váš tip na sat přijímač pro uvedené požadavky ?

Ještě jedna věc, kterou jsem se včera dozvěděl. Kamarád ma Skylink a Freesat a prý si může vrátit třeba z půlky rozkoukaný pořad na začátek. Vůbec nechápu jak je to možné, bohužel není až tolik technicky zdatný aby mi to vysvětlil, ale prý mu to takto nastavil dodavatel satelitu. Víte o co se jedná ?
KamilZ (10277)|26.1.2014 17:15
[QUOTE=Prknny;480477]Co se týče karty tak pokud chápu dobře brát přijímač s CI slotem, nebrat Skylik Ready a nebrat čtečku Irdeto Pi-Sys...[/QUOTE]Pokud seženeš ICE nebo budeš mít Fresat (ti ICE mají) kartu tak určitě ano. Pokud budeš mít kartu M7 PI-Sys, tak Ti Skylink Ready přijímač nebo přijímač s certifikovanou čtečkou bude nahrávat kódovaně. Nezkoušel jsem M7 PI-Sys v CI Irdeto Pi-Sys modulu v Linux přijímači, jestli nahrává kódovaně nebo ne. Ale mít v Linux přijímači CI modul je jen nouzovka, protože tím u dvoutuneráku přicházíš o výhodu sdílení karty dvěma tunery. Ale CI modul v necertifikovaném Linux přijímači určitě vyžaduj, protože máš jistotu, že když Skylink nedejbože něco škaredého provede a UNI čtečky přestanou fungovat, tak po vložení CI modulu nějak pojedeš.

[QUOTE=Prknny;480477]Co ty MMC umí navíc oproti Linuxu, pokud satelit bude umět přehrát dnešní avi a případně bude možnost aktualizovat kodeky ...[/QUOTE]No, umí to hlavní, přehrávat skoro vše :D. To Linuxy neumí tak dobře jak MMC, stejně jako MMC nejsou DVB-S přijímače a lednička není mrazák.

[QUOTE=KamilZ;480412]A Váš tip na sat přijímač pro uvedené požadavky ?[/QUOTE]Ani moc ne, možná VU+ DUO2, VU+ Solo2, ET-9500. Levné moc neznám, pročti rezence: http://www.digizone.cz/serialy/recenze-set-top-boxu/ . Ale Tvé požadavky na levný přijímač rozhodně nejsou (nekódované nahrávání, síťový přístup (ideálně SMB), interní HDD, předpokládám dvourunerák, ... )

[QUOTE=Prknny;480477]Skylink a Freesat a prý si může vrátit třeba z půlky rozkoukaný pořad na začátek.[/QUOTE]Permanentní timeshift.

PS: Všechno, na co se ptáš, se zde několikrát řešilo, tak si pročti tuto sekci. Doporučuji minimálně:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=404110
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=375263
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/26908-Vyber-HD-prijimace/page44
puschpull (921)|2.2.2014 08:08
Zeptám se zde, ať nezakládám nějaký nový thread.

Rodiče chtějí pořídit novou TV - satelitní příjem. Chytají jen Astru (Skylink - základní nabídka)
TV chtějí maximální 39"-40" (jiná se tam nevejde), na TV je "strop" 12 tisíc (nákup v Datartu preferují)

Nejsem si jist, zda jim doporučit například SAMSUNG UE40F5570 (11 699,-), který má DVB-S2
či raději TV bez satelitního přijímače a k tomu nějaký nový "Skylink Ready" přijímač.
Původně jsem chtěl doporučit Technisat DIGIT, ale nově už si moc jistý nejsem.
Koukal jsem že z těch "Skylink Ready" je zajímavý třeba Zircon SHD 777 (2.199,-), Optibox Zebra mini (2.399,-) či např. Homecast HS 3200 CIIR (2.690,-)
Jelikož sám mám Techisat Technistar SIR, tak s těmito značkami nemám zkušenost.

Požadavky na satelitní přijímač jsou:
preference Skylink programů (možnost automatického naladění při změnách vysílacích parametrů), příjem z Astry
možnost ukládat záznamy nahrávek na externí USB HDD a následně je opět přes přijímač v TV přehrát.
možnost "pozastavení" sledování TV (například při telefonu) a pak pokračovat ve sledování
jednoduché a intuitivní ovládání

Na přehrávání multimedií počítají s externí krabičkou MMC (patrně Dune HD TV-102W)

Sakumprásk za TV + SAT + MMC to vypadá na 15 tisíc (z původní představy TV "vše v jednom" za 12 tisíc)

Vím že se podobná témata zde stále řeší, thready jsem pročítal, ale uvítám aktuální poznatky či doporučení.
:-)
Děluji
KamilZ (10277)|2.2.2014 08:47
Musíš se rozhodnout, jestli pro ně chceš fastscan nebo ho oželíš. Pokud ho oželíš a přežiješ to, že jim budeš při změnách ladit, tak bych to řešil tunerem v TV.
puschpull (921)|2.2.2014 08:57
teď jsem měl delší hovor s otcem.

Tu TV Samsung http://www.datart.cz/LED-televize-SAMSUNG-UE40F5570.html mají nyní v akci v Datartu
V baráku mají prý velmi dobrý signál DVB-T (starý satelit moc nepoužívali)
Takže zatím bychom asi koupili jen TV, vyzkoušeli jak tam co funguje a možná ani žádný satelit nutný nebude.
Po celém domku mají velmi dobrý wifi signál (router Asus a dobrá anténa)
Takže TV by se k netu připojila přes Wifi.
Otázkou (která už nepatří do tohoto threadu) bude, jak si poradí s AVI, MKV atd ... filmy a hlavně zda zvládne externí titulky se správnou češtinou.
:-)
Prknny (12)|6.2.2014 13:01
Lehce ještě naváži na svojí diskusi.
Vybral jsem Vu+ Solo2, která vyhovuje uvedeným požadavkům. Z různých diskusí jsem pochopil, že musím z druhé ruky sehnat kartu Irdeto ICE od Skylinku pokud chci provozovat Skylink.
Ale co moc ještě nechápu je ten dvojitý tuner. Od paraboly mi vede jeden kabel, tudíž mám 1 tunerovou parabolu?
S jedním tunerem nebudu moci nahrávat jiný pořad než na který se dívám? Nebo jaké jsou výhody dvojitého tuneru ?
RoPo (6061)|6.2.2014 13:31
V podstatě máš "jednotunerovou/jednotranspordérovou" parabolu. Dva tunery znamenají, že můžeš přijímat z různých transpordérů či družic dva nezávislé programy. Záleží na nastavení LNB na parabole/parabolách.
S jedním LNB a dvěma tunery je možné přijímat dva programy jen v rámci jednoho právě naladěného transpordéru = naladěného kmitočtu,polarizace, atd.
Prknny (12)|6.2.2014 13:52
[QUOTE=RoPo;481579]je možné přijímat dva programy jen v rámci jednoho právě naladěného transpordéru[/QUOTE]
Takže zjednodušeně jde o dvě různě naladěné družice?

Potom tedy, pokud mám nabídku Skylink např. balíček kombi s 54 stanicemi, stačí k tomu jeden tuner a mohu se dívat na CT4 a zároveň nahrávat primu, filmbox, discovery či jakýkoliv program z této nabídky?
Ale nemohu tedy nahrávat jinou družici typu nemecké, americké stanice ?
Děkuji za objasnění a omlouvám se za laické dotazy.
RoPo (6061)|6.2.2014 14:07
[QUOTE=Prknny;481585]Takže zjednodušeně jde o dvě různě naladěné družice?[/QUOTE]

To je hodně hrubě řečeno. Na každé družici je mnoho transpordérů - různých kmitočtů. Každý kmitočet je v podstatě tzv. MUX. Na tomto kmitočtu vysílají různé stanice. Naladěním daného transpordéru se z LNB bere vše co běží na daném kmitočtu a který tuner separuje (kmitočet). Dále za tunerem potom dojde k vypíchutí jednotlivého PIDu, identifikace video, audio, titulkové infomrace a ta se ti zobrazí.
Jelikož jedno LNB nemůže být "naladěno" v jeden okamžik na více různých kmitočů, ale v daný okamžik posílá dál vše co je na daném jednom kmitočtu, tak proto lze v ten moment sledovat/nahrávat všechny stanice v daný okmažik. Do řetězu ještě vstupuje dekódování a dekódovací karta, ale pro pochopení je snad toto dostačující.

[QUOTE=Prknny;481585]
Potom tedy, pokud mám nabídku Skylink např. balíček kombi s 54 stanicemi, stačí k tomu jeden tuner a mohu se dívat na CT4 a zároveň nahrávat primu, filmbox, discovery či jakýkoliv program z této nabídky?
Ale nemohu tedy nahrávat jinou družici typu nemecké, americké stanice ?
Děkuji za objasnění a omlouvám se za laické dotazy.[/QUOTE]

Ne z dané nabídky, ale jen v rámci jednoho naladěného kmitočtu na dané družici, kam je LNB nasměrováno.