Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nataceni spolecenskych akci a svateb - argumenty na ceny?

benbix (56)|22.1.2014 09:48
Zdravim,

Nenapada vas, cim se da dobre argumentovat, kdyz lidi chtej natocit svatbu a je pro ne 4tis moc, protoze nevidi duvod, proc nemuzu to natocit za 2tis, kdyz tam nemam zadne naklady. A kdyz jim clovek rekne, ze se svatby toci i za 10,tak na tebe hledi, jestli jsem se zblaznil a zda pocitam prazske ceny nebo co..ze podle nich jim to natoci kde kolem do tech trech...
pak jste tvrdi, ze za 5tis nataci profici, prijedou dva, kazdy ma kameru za dve se tisic a behem tydne dodaji sestrihane video, tak proste nechapou jak ja muzu chtit treba stejneou cenu
Prikladem je tomu posledni fiaskove nataceni - od sesti do jedne do noci jsem natacel..dostal jsem za to litr, samozrejme na doklad (coz pro me znamena, ze cisty zisk nemam ani ten litr) a vic mi nechteji dat, protoze to neodpovida jejim predstavam..a ze podle nich je i tisic hodne, protoze kde kdo si vydelat litr za jeden vecer.
S tim se setkavam casto. Nechapou proc je tomu tak a ja uz nevim jak dobre jim to vysvetlit..
Diky!
vivid.sk (11472)|22.1.2014 10:13
[QUOTE=benbix;480160] Nechapou proc je tomu tak a ja uz nevim jak dobre jim to vysvetlit..[/QUOTE]
- Spocitaj si cas na hodiny (vratane strihania a vsetkeho casu, ktory si tomu venoval) a nech ti povedia, ci by oni pracovali za xy Kc / hodinu (a to nepocitam vstupne naklady).


Pokial ale niekto nechce, nech si najdu "kameramana" s mobilom v "HaDe" kvalite a moze tu mat zadarmo...
RoPo (6061)|22.1.2014 10:32
Pokud nejsi schopen obhájit svoji kvalitní práci před zákazníkem tak:
- zákazníka odřekni (žije mimo realitu), ať si seženou toho "Frantu"...
- v dané ceně, co jsou schopni zaplatit jim sděl co mohou od tebe reálně mít
- přesvědč je ukázkami již provedených prací - reference
- neodvádíš tak dobrou práci (v tebou požadované ceně), když nejsi schopný si cenu za svoje díla obhájit
- nedostatek zakázek nemůžeš nahrazovat vysokou cenou za jednotlivé zakázky

V ČR se traduje a bývá zvykem, že práce je zadarmo. A točení je z větší části o práci (amortizaci a "cenu" hodiny za používání vlastní techniky si musíš spočítat dle životnosti techniky). Nicméně i to se mění, ale bude to trvat déle.
bastlir (3245)|22.1.2014 10:38
Přesně tak. Je to tvým špatným nastavením byznysu. Sám jsem už nějakou svatbu "ze známosti" natočil. A zjistil jsem, že lidem je celkem jedno, jestli je to v HD, ale hlavně jim jde o zachycení atmosféry. Takže někdy úmyslně dělám kameramanské chyby, což lidi kupodivu rádi akceptují. Dle mého názoru nemá smysl na svatby investovat do špičkových kamer, nehledě k tomu, že občas nějaká zmizí.
KamilZ (10277)|22.1.2014 10:58
[QUOTE=vivid.sk;480161]a nech ti povedia, ci by oni pracovali za xy Kc / hodinu[/QUOTE]
Tak na tohle bych se neptal, možná (ale asi i to ne) bych jednou větou řekl, jaká částka na hodinu vychází a maximálně bych velmi zevrubně shrnul, co se za tím skrývá (doprava, natáčení, střih, technika). Obecně mě připadá takového počítání nákladů před zákazníkem a obhajování se celkem "pod úroveň". Mám nějakou cenu, akceptuješ nebo ne. Pokud ne a nejsem ochoten jít níž, OK, ale musím vědět proč (logicky, níž nepůjdu, pokud mám jiné zakázky, pokud je nemám, tak je něco divného).

PS: Názor, jestli je 4 kKč hodně nebo málo nemám
vivid.sk (11472)|22.1.2014 11:11
[QUOTE=KamilZ;480164]Mám nějakou cenu, akceptuješ nebo ne[/QUOTE]
Presne tak. Myslim, ze ide skor o samotny vysledok, ktory by si mal prezentovat. Pretoze za nekvalitnu pracu je aj "liter" vela. A naopak - stale existuju ludia, ktori "radi" zaplatia sa dobre odvedenu pracu.
KamilZ (10277)|22.1.2014 11:21
Tak tak, ukázky prací a reference. Osobně, když nakupuji služby, tak se většinou pohybuji v prostřední 1/3 cenového rozpětí.
benbix (56)|23.1.2014 11:17
Kolik je takova prumerna cena za strih videa za minutu nebo hodinu? A kdyz po vas chce zakaznik vsechny surove zaznamy z toho toceni, tak jej poskytujete?
RoPo (6061)|23.1.2014 15:25
[QUOTE=benbix;480239]Kolik je takova prumerna cena za strih videa za minutu nebo hodinu? A kdyz po vas chce zakaznik vsechny surove zaznamy z toho toceni, tak jej poskytujete?[/QUOTE]

Minutu videa bude jinak stříhat "začínající střihač" a jinak střihač, který se tím živí a střižnu ovládá levou zadní a postupy s tím spojené.

Nicméně převádět toto na minuty je scestné.
KamilZ (10277)|23.1.2014 15:36
[QUOTE=benbix;480239]Kolik je takova prumerna cena za strih videa za minutu nebo hodinu?[/QUOTE]
Počkej, Ty se tím (mimo jiné neživíš), že se ptáš? Ty 4 kKč jsi na něho jen tak vypálil, nemáš žádný přehled?

Co se týká surového materiálu, tak o tom by myslím měla být dohoda předem a nevidím v tom problém.
Pavel_tempx2 (829)|1.2.2014 21:23
surový materiál jasně, ale až po zaplacení plné ceny ;) ....svatby nedělám, vyrostl jsem z toho, pokud to člověk chce dělat kvalitně, tak si s tím fakt hraje a tráví nad tím spoustu času, kterou stejně nedostane zaplacenou...záleží jakou máš techniku, ale vem si za kolik dneska dělají řemeslníci? za natáčení si bereme 300-400Kč/h bez DPH, za každou započatou, né že budeš počítat jenom podle timecodu :D stačí jenom když vezmeš, že budeš chtít pro sebe 100-150Kč/h výplatu a k tomu ještě něco za techniku, pokud by to bylo 150Kč/h za techniku za 200tis., tak musíš dělat 55dní v kuse (24/7) aby jsi jí zaplatil a pak dalších 55dní aby jsi vydělal na novou, při reálných 8h denně (7dní) to dělá 166 dní...no a pak střih, musíš počítat nějakou svoji práci + techniku + SW + poplatky za hudbu + energie + kdyby jsi se tím chtěl živit, tak sociální, zdravotní, daně a další pi...nky, které ještě budeš muset platit...výhoda je že se to dá dělat doma, tak odpadá nájem za kancl, ale zase to je něco za něco...na svatbách člověk běžně bývá třeba i 15h za jeden den a pokud bych jenom tohle počítal z částky za natáčení, tak máš 4,5tis. a kde je střih a to další....takže když jim dáš 5tis. (slevu) a oni se na tebe dívají jak na blbce? :D ale hlavně že za kytky, fotografa, hostinu jsou ochotni utratit statisíce :)

je fakt, že dneska má nějakou techniku hodně lidí, ale pokud by si takový manažer, co je pozvaný na svatbu jako host, uvědomil kolik nad tím tráví času a kolik ho stojí jedna hodina jeho času, tak by se zhrozil :D už jenom tohle je hezký svatební dar pro novomanžele

jinak Ropo má pravdu, záleží na tom jak si to obhájíš, klidně potom můžeš dělat svatbu za statisíce :)
bastlir (3245)|2.2.2014 00:38
Já se tím sice neživím, ale když mě někdo požádá, svatbu mu natočím. A jelikož se u všeho snažení má myslet, točím tak, abych stříhal co nejméně. Také vycházím z toho, že výsledný střih delší jak hodinu, málokdo dokouká. A také... při záznamu si dělám poznámky o zajímavých scénách, abych to pak nemusel hledat, nebo naopak co mám vystřihnout. To až neuvěřitelně šetří čas při střihu. To však pochopitelně neplatí pro vícekamerový záznam, ale ten stejně málokdo dělá.
A proto ... bez urážky ... zamysli se nad svoji profesionalitou.
Pavel_tempx2 (829)|2.2.2014 13:24
:D 1. pokud na tom nejsi finančně závislý, respektive tě to neživí, tak je ti jedno kolik za to dostaneš, schválně si spočítej kdyby tě to mělo živit na kolik tě takové video přijde a kolik jich musíš ročně udělat aby jsi mohl fungovat, neříkal jsem kolik nad tím trávím času, takže nevím proč se mám zamýšlet na profesionalitou, pro někoho je moc 1h pro jiného 8h pro dalšího 1 týden :D mimochodem profesionalita není v tom, že uděláš video rychle ;)

2. když točíš celý den sám, protože nevěsta chce ušetřit (je otázka jestli si z toho co ti dají ještě zaplatit druhého kameramana), tak na nějaké zapisování poznámek vůbec není čas, zažil jsem svatby kdy jsem se pořádně od 6h až do hostiny nezastavil, potom chvilku na jídlo a pak zase natáčení zábavy, něco jiného když tam jdeš jako host, který natáčí a něco jako kameraman od kterého se čeká že natočí všechno (běháš mezi nevěstou a ženichem)...jasně natočit se dá třeba hodina hrubého materiálu a udělat z nějak 15minut, ale je otázka jestli jim to bude stačit a jestli zachytíš všechny "zajímavé" okamžiky...už i hodina je na svatební video moc, tak 45-30minut ;)

3. děláme daleko zajímavější věci za srovnatelné peníze a méně času a starostí s tím, že nevěstě se nakonec při předání zdá domluvená částka moc velká a začne snižovat :)
bastlir (3245)|2.2.2014 16:25
Ačkoliv se pravda tím neživím, svatebčané mně spíš dávali víc, než byla moje představa. A to si beru jen pětistovku na pokrytí režie. Běžně ale dávají 2,5. Mimochodem, hádám se se svým zaměstnavatelem právě o té profesionalitě. Snažím se mu totiž vysvětlit, že profesionál jsem tím, že klientovi nabídnu to, co chce on a za co je ochoten i zaplatit. Takže proč mu něco tlačit do hlavy, čemu ani nerozumí a co neocení?
Pavel_tempx2 (829)|4.2.2014 13:59
Nevím jestli přímo profesionál, já se tomu slovu raději vyhýbám, protože vždycky se najde lepší profesionál s lepší profesionální technikou :D ale v podstatě souhlasím, hlavně s "klientovi nabídnu to, co chce on a za co je ochoten i zaplatit", proto jsem psal že svatby nedělám ;)

Těch 2,5tis. by v práci nebo živnosti nestačilo ani na celodenní natáčení (12h běžně) i proto raději přenechávám takové věci lidem, kteří se tím chtějí bavit a nevadí jim ztracený čas. Už nevím přesně jak to bylo, ale držím se toho, že každý si cenní svého času podle sebe. Mimochodem 500Kč je tak možná na 100km cesťák (PHM+opotřebení+provozní kapaliny) :D
bastlir (3245)|4.2.2014 22:32
[QUOTE=Pavel_tempx2;481311]Nevím jestli přímo profesionál, já se tomu slovu raději vyhýbám, protože vždycky se najde lepší profesionál s lepší profesionální technikou :D ale v podstatě souhlasím, hlavně s "klientovi nabídnu to, co chce on a za co je ochoten i zaplatit", proto jsem psal že svatby nedělám ;)

Těch 2,5tis. by v práci nebo živnosti nestačilo ani na celodenní natáčení (12h běžně) i proto raději přenechávám takové věci lidem, kteří se tím chtějí bavit a nevadí jim ztracený čas. Už nevím přesně jak to bylo, ale držím se toho, že každý si cenní svého času podle sebe. Mimochodem 500Kč je tak možná na 100km cesťák (PHM+opotřebení+provozní kapaliny) :D[/QUOTE]
Ale jo. Absolutní sohlas. :)