Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak na černobílý obraz z NTSC přes Canopus ADVC300?

budis (57)|15.1.2014 09:35
Zdravím, mám problém:
Mám několik kazet s NTSC záznamem a potřeboval bych je přetočit do PC v MPEG4/AVI formátu. Když z SVHS videa (JVC HR-S9700EU) pustím obraz do TV karty (Leadtek WinFast DTV1000 S), obraz je barevný, ale při spojení se zvukem ze zvukovky se ve výsledném souboru velice rád rozchází. Proto bych chtěl použít místo TV karty AD převodník (Grass Valley Canopus ADVC 300). Když však zapojím 3x cinch do něj, výstupní obraz je vždy černobílý. Zkoušel jsem různá nastavení videa a převodníku, zkoušel jsem obraz vést S-videem místo cinchem, jak tu někdo radil, ale výsledek je stejný.

Můžete mi poradit, jak dostat záznam bez problému a bez desynchronizace zvuku do PC, ať už skrz AD převodník nebo TV kartu ?

Děkuji za radu
RoPo (6061)|15.1.2014 10:02
NTSC doma dobře nenabereš pokud nemáš NTSC native přehrávač (nemám na mysli PAL přístroje se "schopností" NTSC přehrát). ADVC 300 je dobrá volba, le potřebuješ ryzí NTSC video přehrávač.
budis (57)|15.1.2014 10:37
Díky za odpověď. A nějaká možnost, jak dostat barevný obraz přes TV kartu bez rozhození zvuku není? Vím, že kdysi jsem to řešil tak, že jsem si na monitoru otevřel okno s náhledem videa z TV karty a zpětně jej snímal programem HyperCam, díky čemuž se na výsledné video přilepil zvuk správně. To ale není úplně sofistikované řešení (zoufalá situace tehdy vyžadovala zoufalé řešení) :)
Pytkin (7947)|15.1.2014 14:10
ropo : ale sak on pise , ze cez TV kartu mu to ide farebne .. takze video mu to asi prehrava OK ..
mirekv (7169)|15.1.2014 17:43
Jde o to, jesli převodník vůbec umí NTSC, výstup z přehrávače by to chtělo v PAL, ale nejsem si jistý, jesli takové jsou, řeší se to až na straně zobrazovače (viz TV karta).
budis (57)|15.1.2014 17:56
Canopus ADVC 300 samozřejmě NTSC umí. Spíš bych naopak řekl, že je primárně na NTSC a k tomu také zvládá PAL. TV karta přehrává NTSC záznam bez problémů barevně. Stačí jen změnit snímkování a poměr stran a jede to. Jde jen o to, že při použití karty dochází k rozhození zvuku. O to mi jde. Poradí někdo, jak slepit obraz z TV karty a zvuk ze zvukovky, aby se nerozcházely? Díky
RoPo (6061)|15.1.2014 18:05
[QUOTE=Pytkin;479554]ropo : ale sak on pise , ze cez TV kartu mu to ide farebne .. takze video mu to asi prehrava OK ..[/QUOTE]

Jistě, ale přehrávat (zobrazovat) a grabovat je právě ten rozdíl. Proto jsem psal, že potřebuje opravdu NTSC přehrávač a ne PAL přehrávač s možností přehrávání NTSC záznamu.

---------- Doplněno v 18:05 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:03 ----------

[QUOTE=budis;479580]Canopus ADVC 300 samozřejmě NTSC umí. Spíš bych naopak řekl, že je primárně na NTSC a k tomu také zvládá PAL. TV karta přehrává NTSC záznam bez problémů barevně. Stačí jen změnit snímkování a poměr stran a jede to. Jde jen o to, že při použití karty dochází k rozhození zvuku. O to mi jde. Poradí někdo, jak slepit obraz z TV karty a zvuk ze zvukovky, aby se nerozcházely? Díky[/QUOTE]

Zkusil bych správně nastavit parametry nahrávání v SW, kterým zobrazuješ video z TV karty.
budis (57)|15.1.2014 18:19
[QUOTE=RoPo;479584]Zkusil bych správně nastavit parametry nahrávání v SW, kterým zobrazuješ video z TV karty.[/QUOTE]

Co přesně bych měl nastavit? Já běžně používám na PAL video z TV karty originální WinFast PVR2 software. Je tam možné nastavit výstupní kodek, normu (PAL/NTSC atd.), ale ohledně synchronizace se zvukem tam nic není. Neumí něco takového třeba nějaký jiný SW?
mirekv (7169)|15.1.2014 20:59
Synchron o-z se tu hodně řešil cca před 10 lety, Ivo Mašek zdejší by mohl povídat! Tam se musí nastavit nějaké parametry, kdysi jsem to věděl. Já myslel, že se TV karty na záznam už dááávno nepoužívají! Spíš bych se věnoval tomu převodníku.
budis (57)|15.1.2014 21:05
[QUOTE=mirekv;479601]Já myslel, že se TV karty na záznam už dááávno nepoužívají! Spíš bych se věnoval tomu převodníku.[/QUOTE]

Tak je to karta s Video vstupem. To že je TV nehraje takovou roli, na PAL s ní nemám problém, tak nebyl důvod ji nepoužívat.

Ale samozřejmě raději bych použil převodník. Ale jak na něj?
Foolproof (2713)|15.1.2014 21:45
Při zachytávání nastav jako master audio, žádný kodek ale wav. Pokud budou vypadávat snímky, častý důvod desynchronizace, je třeba zvolit kodek, který tolik nezatěžuje procesor, např. MJPEG.

Pokusit se použít program, který kartu umí jako generic, tedy universál. Jsou to editory jako Vegas a pod, dobře fungoval vždy i VirtualDub.Fungoval i MediaPortal.
budis (57)|15.1.2014 22:38
[QUOTE=Foolproof;479609]Při zachytávání nastav jako master audio, žádný kodek ale wav. Pokud budou vypadávat snímky, častý důvod desynchronizace, je třeba zvolit kodek, který tolik nezatěžuje procesor, např. MJPEG.

Pokusit se použít program, který kartu umí jako generic, tedy universál. Jsou to editory jako Vegas a pod, dobře fungoval vždy i VirtualDub.Fungoval i MediaPortal.[/QUOTE]

Jestli to chápu správně, tohle je myšleno nastavení pro snímání přes TV kartu. VirtualDub občas používám - takže MJPEG a zvuk jako nekomprimované WAVE?
Foolproof (2713)|16.1.2014 11:52
Ano, tak jsem to dělával asi před 15 lety........
Na přelomu století už jsem měl DV kameru, takže jsem zachytával přes ni, jako přes AD převodník, kamera byla přes FireWire do PC. Výsledek byl mnohem lepší.
budis (57)|16.1.2014 12:04
díky za radu. Můžu se ale ještě zeptat - VirtualDUB moc nepoužívám, takže ho tolik neznám. Kde mám nastavit capture v MJPEGu? Se zvukem si poradím, ale v nastavení obrazu je tu ztrácím.
Foolproof (2713)|17.1.2014 17:54
Po povelu "Capture AVI" zvolíš "Compresion". Je ovšem možné, že tento kodek nemáš nainstalovaný, musí to být VfW a bude to fungovat pouze tehdy, pokud má ten WinFast nebo jak se to jmenuje WDM drivery.

MJEPG lze získat Motion nebo Morgan, je to placené, už je to tak dávno, nemám to. Mohl bys zkusit jestli to pojede na Xvid - Vfw verze by se měla nainstalovat s jádrem - normální instalák -
mirekv (7169)|17.1.2014 18:08
Já bych pořád zkoušel ten převodník, není boha! Pokud umí vstup NTSC, tak výstup jsou data, která s PAL nebo NTSC nemají nic společného! Mohou se akorát lišit rozlišením. PAL a NTSC jsou normy pro přenos barev v analogové TV.
budis (57)|27.1.2014 18:54
[QUOTE=Foolproof;479797]Po povelu "Capture AVI" zvolíš "Compresion". Je ovšem možné, že tento kodek nemáš nainstalovaný, musí to být VfW a bude to fungovat pouze tehdy, pokud má ten WinFast nebo jak se to jmenuje WDM drivery.

MJEPG lze získat Motion nebo Morgan, je to placené, už je to tak dávno, nemám to. Mohl bys zkusit jestli to pojede na Xvid - Vfw verze by se měla nainstalovat s jádrem - normální instalák -[/QUOTE]

Tak bohužel, na Vaši radu jsem si stáhnul tento kodek http://www.free-codecs.com/motion_jpeg_codec_download.htm a nainstaloval jej. Ve VirtualDubu jsem capture nastavil na tento kodek a zvuk na nekomprimovaný PCM.

Ve výsledném cca 90ti minutovém videu je zvuk na konci o asi 3 vteřiny delší. Takto mi to u obyčejného XviD dělalo také.

Co jsem udělal špatně? Nebo nějaký jiný postup?
Foolproof (2713)|28.1.2014 13:38
To je podle mě docela slušný výsledek. Vypadlo za celou dobu asi 70 snímků.Z tohoto důvodu jsem nedělával velké balíky, ale buď použil software, které umí detekovat sceny a co scena to klip nebo to skládal z několikaminutových částí, proč viz dále.

Nyní bych ve VirtualDubu použil na zvuk funkci nebo filtr "stretch", z rozdílu časů hrubo vypočítal koeficient a metodou pokusů a omylů jej upřesnil. Pokud diference roste lineárně, úprava bude dostačující, ale péokud bylo na kazetě nějaké chybné místo, kde ty snímky vypadly, nezbývá než v editoru to místo najít a opravit.
budis (57)|28.1.2014 17:49
[QUOTE=Foolproof;480588]To je podle mě docela slušný výsledek. Vypadlo za celou dobu asi 70 snímků.Z tohoto důvodu jsem nedělával velké balíky, ale buď použil software, které umí detekovat sceny a co scena to klip nebo to skládal z několikaminutových částí, proč viz dále.

Nyní bych ve VirtualDubu použil na zvuk funkci nebo filtr "stretch", z rozdílu časů hrubo vypočítal koeficient a metodou pokusů a omylů jej upřesnil. Pokud diference roste lineárně, úprava bude dostačující, ale péokud bylo na kazetě nějaké chybné místo, kde ty snímky vypadly, nezbývá než v editoru to místo najít a opravit.[/QUOTE]

No tak to jsem to právě dělával doposud. Zvuk se bohužel neposunuje lineárně, nýbrž je třeba najít místo, kde se posune třeba o vteřinu. To je dost otrocká práce. Myslel jsem právě, že nejdu jednodušší způsob.
mirekv (7169)|28.1.2014 19:24
Hm, na to není jednoduchá rada, já se s jedním případem sral ve Vegasu celý den!