Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Editace starších příspěvků

tdlmarek (1566)|21.12.2013 15:42
Rád bych se zeptal, jak jsou zde na fóru nastavena pravidla pro editaci vlastních příspěvků. Všiml jsem si, že po uplynutí určité doby (řádově v dnech/týdnech) už nejsem schopen své starší příspěvky editovat. Za normálních okolností to není potřeba, ale bohužel to zcela znemožňuje elegantní správu různých informačních témat s pravidelně aktualizovaným titulním příspěvkem (návody, přehledy, ...).

Viz např. https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31143-Navod-na-perfektne-prehravanie-v-MPC-HC-aktualizacia-29-01-2012-1055-hod. Plutotype to zde řeší tak, že vlastní návod je v externím PDF souboru, a při každé aktualizaci tedy musí poslat příspěvek s novými odkazy. Nebylo by lepší, kdyby byl návod realizován přímo formou titulního příspěvku tématu? Myslím, že by to pro fórum bylo zajímavější i z hlediska hodnocení obsahu Googlem.

Toto prosím bráz opravdu pouze jako příklad, já rozhodně nechci uživateli Plutotype radit, co a jak má dělat. Ale sám už jsem několikrát uvažoval o tom, že bych založil nějaký "informační" thread, ale odrazuje mě právě to, že příspěvky nelze udržovat aktuální.


EDIT: Tak dodatečně jsem se dočetl, že by doba pro editaci měla být stanovena na 6 hodin. Měl jsem dojem, že je to déle (řádově dny), ale nejsem si jistý. Každopádně moje otázka a zdůvodnění zůstává.
Ivo Mašek (10205)|21.12.2013 15:49
Neomezené možnosti v editování mají pouze admini a moderátoři. U běžných userů to nelze. Nejsou jen dobří lidé a zpětné úpravy lze solidně zneužívat. Kdo by to ohlídal - to mi není jasný.
vivid.sk (11472)|21.12.2013 15:53
To je skor otazka na admina fora. Nejde tento cas nastavit na urovni uzivatela?
Tiez sa pod to podpisujem. Myslim, ze viac uzivatelov by to realne ocenilo (napr losos).
tdlmarek (1566)|21.12.2013 15:58
No ve vedlejším (uzamčeném) tématu je zmínka o uchovávání historie editací:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/12032-Nejde-editovat-prvni-prispevek?p=136893&viewfull=1#post136893

Což by (pokud to skutečně je nasazené) fungovalo jako řešení případných konfliktů. Už datum poslední editace zobrazené pod každým příspěvkem je jakýsi základní nástroj pro samovolnou regulaci bez zásahu moderátorů - těžko někdo může začít argumentovat nějakým zeditovaným tvrzením, když všichni jasně vidí, že byl příspěvek před chvílí zeditován.

Také si myslím, že ten potenciální přínost v možnosti vytváření informačně hodnotných příspěvků převažuje riziko, že se výjimečně někdo utrhne ze řetězu a začne dělat problémy.
vivid.sk (11472)|21.12.2013 16:12
Myslim, ze sa toto zmenilo po prechode na vyssi vBulletin. V starsom bola moznost editacie naozaj niekolko dni (tyzdnov).

update: funguje to aj teraz, vlastny prispevok sa da editovat este 7 dni.
Ivo Mašek (10205)|21.12.2013 16:17
Nejde to a za sebe říkám - sem rád, že to nejde. Jsou zde jedinci, u kterých si to nedovedu představit a kteří by v tom dělali guláš. My moderátoři (a jsme jen dva - berte to v potaz) pak budeme mít plnou schránku upozornění a budeme mít akorát práci navíc.
Nebudu se tu veřejně o tom více rozepisovat, protože by to každý mohl pochopit po svém a bylo by zbytečně zle.
joeh (1358)|21.12.2013 16:50
Osobne sa za niektoré vlastné príspevky hanbím /stydím/, takže edit historie by som uvítal. Na druhej strane, by to určite skončilo u toho gulášiku.
Aspon nás to naučí 100x myslieť a raz písať ....
RoPo (6061)|23.12.2013 09:19
[QUOTE=joeh;476756]Osobne sa za niektoré vlastné príspevky hanbím /stydím/, takže edit historie by som uvítal. Na druhej strane, by to určite skončilo u toho gulášiku.
Aspon nás to naučí 100x myslieť a raz písať ....[/QUOTE]

Nechci vyvolávat rozepře, ale pokud se jedinec za svoje činy (zde příspěvky) stydí, tak ať je nedělá/nepíše vůbec nebo by se měl nad sebou zamyslet.

Já nevidím žádný podstatný důvod a smysl v editaci starších příspěvků. Jsem moderátor několika konferencí a vím jaký v tom je potom binec kvůli mnoha nezodpovědným jedincům (pak i pochopíte smysl vět, které mám v mém podpisu u mých příspěvků).
Proto Ivo Maška plně chápu proč o tom takto píše a má na needitaci příspěvků daný názor - prostě "ne".
THeBaNDiT (497)|23.12.2013 09:33
samozrejme vsetko ma svoje plusy a minusy, ale ked sa vedenie rozhodlo editaciu tymto sposobom nepovolit, tak potom ma zakladatel nejakej temy s uvodnym hlavnym prispevkom v podstate len dve moznosti, ako ho udrziavat aktualny:

a) ako spominal tdlmarek, samotny navod mat vo forme odkazu na externe umiestneny subor, ktory moze menit
b) text zmeneneho prispevku preposlat niektormu z moderatorov a ten mu ho v predmetnom prispevku prehodi... (otazka ctrl+a a ctrl+v, ale zavisi to aj od vytazenia/ochoty moderatorov a frekvencie updatov prispevku)
Ivo Mašek (10205)|23.12.2013 10:04
[QUOTE=joeh;476756]Osobne sa za niektoré vlastné príspevky hanbím /stydím/, takže edit historie by som uvítal. Na druhej strane, by to určite skončilo u toho gulášiku.
Aspon nás to naučí 100x myslieť a raz písať ....[/QUOTE]
Není za co se stydět. Nejsme dokonalí, jsme jen lidi a holt občas napíšeme blbost. Já jsem tu také občas nějakou kravinu vypustil (lze dohledat zpětně - odkazy vám tu nedám :-D ), a ač mám tu možnost si to po sobě smazat, neudělal jsem tak. Prostě tak šel čas a vývoj (když to v dalších postech napravíme, není co řešit). A ten, kdo na to bude poukazovat (na ty omyly z minula) a někomu to připomínat, vězte, že takový člověk neví nic a je to vůl ....
"Kdo nic nedělá - nic nezkazí. Ale také se nikam neposune"
tdlmarek (1566)|23.12.2013 10:23
[QUOTE=joeh;476756]Aspon nás to naučí 100x myslieť a raz písať ....[/QUOTE]

[QUOTE=RoPo;476850]Já nevidím žádný podstatný důvod a smysl v editaci starších příspěvků.[/QUOTE]

Nevím, jestli jsem to nenapsal dost jasně, nebo kde je problém. Ten důvod je to, že současný systém neumožňuje vytvářet různé návody a přehledy s pravidelně aktualizovaným prvním příspěvkem, jak je jinde běžné. O nějaké zpětné editace vlastních názorů tu vůbec nejde.

Přijde mi to zkrátka škoda. Některé lidi to může od tvorby přínosného obsahu odradit úplně, jiní to pak bastlí nějakým pokoutným způsobem s odkazy na PDF soubory - což je nepřátelské jak pro čtenáře, tak pro google.

Ale to už se opakuji, takže nevidím důvod to dál rozebírat. Pokud by se k tomu vyjádřil ještě někdo z vedení, budu rád. Ale jinak díky za reakce a asi se budu muset smířit s tím, že zde na fóru jsou pravidla zkrátka nastavena trochu jinak :)
Ivo Mašek (10205)|9.3.2014 19:41
[QUOTE]a tedy ani udržovat jakékoliv návody, přehledy,[/QUOTE]
Pokud se aktualizace často mění (jak psal KamilZ), tak je prostě NUTNOST UDRŽOVAT návod AKTUALNÍ. Ne to sem mrsknout, pak se nestarat, co bude nového za týden, 14 dní, měsíc a nepostovat sem návod aktualizovaný.

Dodatek: Kdo budete psát návod v *pdf, tak vězte, že je zde limit pro upload. Abyste někdo nenapsali slohovou práci, kterou byste sem nemohli postnout. Ten limit si nepamatuji
tdlmarek (1566)|9.3.2014 19:52
Téhle reakci moc nerozumím. Kvůli omezení editace příspěvků právě návody udržovat aktuální nelze, o tom bylo to moje předchozí rýpnutí.
Ivo Mašek (10205)|9.3.2014 20:02
[QUOTE=tdlmarek;484074]Téhle reakci moc nerozumím. Kvůli omezení editace příspěvků právě návody udržovat aktuální nelze, o tom bylo to moje předchozí rýpnutí.[/QUOTE]
Jestli sem dáš návod v *pdf, a za měsíc v něm nastanou změny, tak musíš napsat nový *pdf návod a opět sem ho nahrát. Řada přispěvovatelů to tak dělá, co jsem si všiml
tdlmarek (1566)|9.3.2014 20:32
Pořád si nerozumíme. Já nemluvím o uploadování pdf souborů, ale psaní návodu přímo jako příspěvku na fóru - tak jak je běžné jinde, ale zde není povoleno. Což je právě ten důvod, proč to řada přispěvovatelů obchází krkolomným uploadováním pdf, zatímco ostatní to odradí úplně.

Ale takto dalece do off-topic jsem zajít nechtěl, takže klidně tyhle příspěvky smažte, nebo přesuňte do souvisejícího tématu.