Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Benq W1070 nebo Acer K520

drpepper33 (19)|17.12.2013 08:39
Dobrý den, uvažuji o koupi projektoru z těchto 2 modelů. Koukat se budu z 4,20 metrů. Projektor budu mít nad postelí na poličce. Promítat budu na stěnu. Projektor bude využíván na hry a filmy full HD. Připojovat budu nejvíce laptop s rozlišením 1920x1080. Mám půjčený Benq W1070 a mohu říci, že jsem byl uchvácen z obrazu. (s projektory nemám zkušenosti)Benq stojí 20 000,- a životnost lampy je řekněme ty 2 roky (5000 hodin). Už jsem si ho chtěl kupovat, ale našel jsem ten Acer který teď zlevnili o 50% z 20 000 na 10 000. Další výhoda je že je to hybrid s LED lampou která má vydržet až 20 000 hodin. Otázka je jaká to bude kvalita. Navíc Acer moc dobře znám z NTB a je to nejhorší značka na poruchovost. Další věcí je že Acer má nativní rozlišení 1024x768 a nevím jak bude dávat těch 1920x1080 přepočítaně. Na filmy asi ten Acer nebude moc dobrej.

Pro mě těch 10 000 sleva je dost. Je divné že v zahraničí ten Acer K520 stojí pořád 20 000 a v česku 10 000. Jestli tady není nějaká jiná várka pro ČR.

Chtěl jsem se zeptat zda li se vypalují ty zrcátka na DLP čipu? Jestli za ty 2-3 roky jak budu měnit lampu tak jestli budu muset měnit i ten čip pokud vemu Benq.
RoPo (6061)|17.12.2013 09:01
Pokud je projektor 1024x768 a budeš do něj cpát 1920x1080, tak jej bude obrazově prasit.

Pokud jsi spokojený s vyzkoušeným W1070 a to s velikostí obrazu na danou vzdálenost dle umístění, tak jej pořiď.
Jsou další alternativy, ale dražší např. od Epsonu a jsou založeny na 3xLCD technologii. Kdežto benq dělá DLP technologii.
Obě technologie mají plusy a mínusy.
drpepper33 (19)|17.12.2013 09:16
DLP a 3XLCD plusy a mínusy sem pročetl. DLP je na prd s těma lampama. Snad tu lampu slevni za 2 roky až odejde. Jinak duhový efekt vůbec nepozoruji. Ono jde o to že 10 000 sleva za snížení rozlišení na 1024x768 je dost. Otázka jak ty filmy a hry u toho budou vypadat. U toho ACERU je napsaný XGA (1024x768), max. UXGA (1920x1080), co je uxga nevím- předpokládám zobrazeni po přepočítání
Sybik (86)|17.12.2013 23:15
DLP naprd s lampama? Popravdě to nemá s DLP nic společného, i LCD a Lcos mají lampu a vyrábí je většinou jedni výrobci. V podstatě dva nějvětší :) Jinak K520 je sice hybrid, ale hybrid není moc výhra, kor ne u Aceru. Nejen že má velkou chybu v zelené, z důvodu modrého laseru na zelený fosfor, ale pokles v prvních hodinách je docela vysoký. Takže pokud někoho otravuje životnost lampy tak LED projektory jsou lepší varianta. Ale v této cenové kategorii to nemá moc smysl. Jinak 1070tka bude mít Xrát lepší obraz a to opravdu o moc. Hlavně pro to,že 1070tka je home cinema projektor a K520 je prezent. Jinak rozdíl v rozdlišení je markantní. Když už levnější projektor na filmy tak H5370BD se slušným CMS, pěkným BL, slušným 3D a kvalitní odezvou. Sice ho o dost zdražili,ale mám jeden právě na prodej opravdu mírně jetej za rozumnou cenu se zárukou samozřejmě, tak kdyby náhodou tak do PM pls.

P.S. co se týká poruchovosti DMD čipů, tak jsou to velmi spolehlivá zařízení, svědčí o tom i že TI nabízí 5let záruku na DMD čip. Občas se stalo že byl projektor špatně navrhnut a díky nedostatečnému chlazení odcházeli DMD čipy, ale to je spíše u hodně svítivých prezent projektorů, ne u home cinema projektorů. Jinak výměna DMD čipu není sranda, člověk si to sám v podstatě jen tak neudělá, zkušený technik ano, ale cena nového DMD čipu je většinou polovinou cenu, kor u nižších cenových kategorií.
KUFI (63)|28.12.2013 18:11
Ber W1070. Pripadne Optomu HD25. Nic lepsiho do 30 tisic nekoupis. U W1070 me sere jenom jedna vec - duhovej efekt. Ale to je problem DLP technologie vseobecne. Cerna by taky mohla bejt cernejsi, ale vzhledem k cene je ok. Na vetsi kvalitativni skok uz je potreba investovat tak 70k+
kadell (212)|1.1.2014 18:26
Taky bych mel otazku, a to jestli vzit tenhle Benq nebo Optomu HD131Xe? V Alze jsou za podobnou cenu a oba s platnem. Diky
Sybik (86)|1.1.2014 20:25
Optoma je svítivější (tím i lepší 3D). Usvítí větší plátno. Jinak kvalitou je optoma drobet líp na tom,ale ne nějak znatelně. Hlavně Xečko je i v černé(nově v bílé), tak se hodí i lidem do tmavší místnosti. Benq má zase mírný Lens Shift, ale jen ca 10%. Ani s jedním nelze udělat chybu.
kadell (212)|5.1.2014 17:43
Tak jsem poridil optomu, zatim promitsm na zed a mam takovej problem. Kdyz si hodim do projektoru text, tak ho nemuzu doostrit. Kdyz doostrim v horni casti, rozmaze se mi spodek. Naklonenim to neni, je v rovine a na lichobeznikovou korekci to taky nereaguje. Je to normlani?
RoPo (6061)|5.1.2014 17:49
Normální to není. Toto by právě měla řešit lichoběžníková korekce.

Projektor máš dle os plátna umístěn jak? K horní straně plátna? Ke spodní straně plátna? Vlevo, vpravo od středu? Jak daleko od plátna projektor máš?
kadell (212)|5.1.2014 18:02
Mam ho doma hodinu, tak jsem ho jen ze zvedavosti dal na zidli asi 3 m od zdi, uprostred platna, uhlopricka 197 cm. Poustim to na zed. Ale zkousel jsem ho ruzne naklanet a porad to tam je. Lichobeznikova korekce funguje, ale porad je to rozostreny. Zitra snad povesim platno, ale zatim budu mit projektor na stole, protoze mam sadros a musim teprve vymyslet, jak ho povesit, aby mi nespad. Jeste se zeptam, jak ho mam zazoomovat? Na kolecku neni vyznacena vychozi poloha.
RoPo (6061)|5.1.2014 19:48
Výchozí hodnota na kolečku být ani nemůže, protože výrobci nemůže být známá výchozí vzdálenost od plátna.

Čím je dobré se řídit je na stránkách benq kalkulačkou min. a max. projekční vzdáleností a dané uhlopříčky.
kadell (212)|5.1.2014 19:54
To chapu, ale myslel jsem, ze ten zoom je jen pro lehky korigovani, ze se uhlopricka dela hlavne vzdalenosti od platna a pak se jen lehce doladi zoomem. Jinak mam Optomu hd131xe, pisu to do blbyho tematu, ale kdyz uz jsen to tu nacal...

edit: kurva, uz ctu na amazonu, ze s tim ma taky nekdo problem.
RoPo (6061)|5.1.2014 20:49
Vzdalenost od platna určuje uhlopříčku a u některých projektorů zoomem jen více či méně dokoriguješ jak velikost uhlopříčky, tak ostrost.

Proto před výběrem projektoru je potřeba vědět jakou uhlopříčku chci a jaké jsou možnosti vzdáleností mezi projektorem a plátnem k požadované uhloipříčce. Pak na uvedených kalkulačkách vybereš vhodný projektor. A Benq1070 nemá moc velké možnosti změny uhlopříčky zoomovacím kolečkem.
kadell (212)|5.1.2014 21:04
Myslel jsem, ze cim vic zoomuju, tak tim vic jde kvalita dolu, proto jsem chtel znat vychozi polohu zoomu, abych projektor dal na zed a pak jen trochu dozoomuval. Ted me spis stve ta neostrost. U filmu to neni moc znatelny, ale porad s tim budu muset kroutit. Kdyz si zaostrim na titulky, ktere jsou dole a pak se budu divat na fotbal, kterej ma zase text nahore, tak mi z toho asi jebne. Zitra nahodim platno, zkusim si s tim pohrat a kdyztak ho vratim
KUFI (63)|6.1.2014 07:42
stejnej problem jsem mel s W1070kou, kdy byl lehce maznutej pravej spodni roh a pri pokusu ho zaostrit se mazala protilehla strana. Pomohlo mi zvetseni uhlopricky z 97 na 117". Nevim jak je to mozny, ale problem z rozmazanym rohem zmizel. Skus si teda pohrat s velikosti obrazu, treba ti to taky pomuze.
RoPo (6061)|6.1.2014 08:10
[QUOTE=KUFI;478548]stejnej problem jsem mel s W1070kou, kdy byl lehce maznutej pravej spodni roh a pri pokusu ho zaostrit se mazala protilehla strana. Pomohlo mi zvetseni uhlopricky z 97 na 117". Nevim jak je to mozny, ale problem z rozmazanym rohem zmizel. Skus si teda pohrat s velikosti obrazu, treba ti to taky pomuze.[/QUOTE]

A co jsem psal o požadované uhlopříčce, promítací vzdálenosti a podle toho vhodném projektoru (a jeho svítivostí - aby danou uhlopříčku na danou vzdálenost také usvítil)?

Lidé si pořizují projektory a myslí si, že zoomovacím kolečkem nebo z jakékoliv vzdálenosti udělají ostrý obraz o jakékoliv uhlopříčce. \\/ To je velký omyl! :confused:

To platilo za dob domácích 8mm promítaček a teď to platí také a stále platit bude i u projektorů. Optická soustava projektorů je jaksi dána fyzikálními zákony.
kadell (212)|6.1.2014 08:21
Takze vlastne ten projektor neumi urcite uhlopricky? Zkousel jsem to ve vsech rezimech zoomu a ruzny vzdalenosti od steny a nic. Takhle vypada levej dolni roh kdyz mam zaostrenej pravej horni. Ruka se mi neklepala. To trochu moc, ne? To neni zadne mirne maznuty, to je proste rozmazany. Mam ho sice nalozenej v aute na vraceni, ale asi to teda jeste zkusim. Tohle je uhlopricka asi 180cm na nejaky 3m
RoPo (6061)|6.1.2014 09:01
Ano. Každý model projektoru je vhodný pro jiné uhlopříčky z dané vzdálenosti.

Neostrost v rozích, ale také může způsobovat nerovnoběžnost přední části projektoru s promítanou plochou. Čím je projektor blíže tím spíše je tento "efekt" patrný.

Na 3m dá HD131xe uhlopříčku 1,9-2,3m. Pro 1,8m uhlopříčku dej projektor blíže na 2,8m (nebo ještě blíže, kdyby jsi chtěl korigovat obraz zoomem) a zoom nech nejnižší na 1.00x.
kadell (212)|7.1.2014 00:14
Tak to je asi fakt vada nebo jsem tupej a neumim to nastavit. Uhlopricku zbetsovat nemuzu, protoze jsem zjistil, ze se mi tam vejde max 100", ted mam 92" a projektor asi 3,5 m od platna, jebal jsem s tim hodinu a stejne je to maznuty. Tak jsem to zaostril tak, aby oba rohy bily mirne maznuty nez jeden hodne. U filmu to videt neni a kvuli textu si obcas doostrim, no. Vracet ho nebudu, protoze jsem si uvedomil, ze by po me chteli i to platno, ktery bylo zdarma a to srani s instalaci (sadros - musel jsem delat konstrukci na pude a jeste v sikmine, kde snad je na vysku 20 cm) uz nechci zazit, takze na strope bude na veky. Maximalne zkusim reklamovat projektor, ale to az pozdejc. Kazdopadne diky za rady
RoPo (6061)|7.1.2014 08:52
Mě to připadá, že na danou vzdálenost nemáš vhodně vybraný projektor.
kadell (212)|7.1.2014 10:46
Cetl jsem na Amazonu par recenzi a par lidi si na to taky stezovalo. Na krabici je dokonce napsana vzdalenost pro platno 92", stejne tak i v manualu. Cert vi.
KUFI (63)|7.1.2014 22:30
[QUOTE=RoPo;478550]A co jsem psal o požadované uhlopříčce, promítací vzdálenosti a podle toho vhodném projektoru (a jeho svítivostí - aby danou uhlopříčku na danou vzdálenost také usvítil)?

Lidé si pořizují projektory a myslí si, že zoomovacím kolečkem nebo z jakékoliv vzdálenosti udělají ostrý obraz o jakékoliv uhlopříčce. \\/ To je velký omyl! :confused:

To platilo za dob domácích 8mm promítaček a teď to platí také a stále platit bude i u projektorů. Optická soustava projektorů je jaksi dána fyzikálními zákony.[/QUOTE]

Ten obraz byl mel bejt ostrej bez vyjimky po cely plose na rozmezi vzdalenosti kterou vyrobce uvadi jako vhodnou a da se najit na http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm Tenhle neduh s rohama spis pricitam cene. U drazsich a kvalitnejsich modelu asi nic podobnyho nehrozi.
RoPo (6061)|7.1.2014 22:32
Použitá vzdálenost kadellem k dané uhlopříčce neodpovídá tomu, co je pro tento projektor HD131xe vhodné.
kadell (212)|8.1.2014 11:00
Takze vzdalenosti, ktrery jsou v manualu nejsou vhodny?
RoPo (6061)|8.1.2014 11:20
Vždy je potřeba uvažovat o vzdálenosti vs uhlopříčka. Uhlopříčku lze více či měné dokorigovat k dané vzdálenosti zoom kolečkem. Ale ideální je do zoomu nešahat a nechat jej na 1:00 a korigovat vzdálenost. Protože korekcí zoomem se vždy projeví více či měně vada či limity optiky daného projektoru.
kadell (212)|8.1.2014 17:25
Tak mi to nedalo, platno jsem sundal a sel ho vratit, vzal jsem si novej kus a ten uz problem nema. Takze nejspis to byla nejaka vada. Diky vsem za prispevky.