Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T2

Retiree (659)|6.12.2013 12:08
Nedá mi to, musím reagovat na příspěvek IM v uzamčeném tématu stejného názvu...
"Standard DVB-T2 už dávno existuje a v některých zemí se již běžně používá. U nás bude stejný standard !!!"
Standard DVB je jedna věc, v něm používané kodeky jsou věc druhá. Tipuju, že vývoj kodeků je poněkud rychlejší, než přijímání standardů.
Aniž bych znal teoretické základy, troufám si tvrdit, že ve standardu DVB-T mohu použít v podstatě jakýkoli kodek (tedy kodeky s různými stupni komprese), dnes se používají pouze MPEG-2 a MPEG-4 respektive AVC/h.264. Totéž platí o standardu DVB-T2.
Pochybuju, že v okolních zemích, kde se v DVB-T2 již vysílá, budou v dohledné době schopni přejít na kodek HEVC/h.265, ve kterém se již testuje (na příklad)...
Ostatně povolanější už zde o těchto souvisejících problémech psali...
Souhlasím, že jsme v mnoha ohledech blbci, ale netřeba to neustále zdůrazňovat, jinde určitě chytřejší nejsou (spíše naopak)
Ivo Mašek (10205)|6.12.2013 12:19
My se musíme (ať se nám to líbí, nebo ne) podřídit ostatní vyspělé Evropě. Pokud si budeme vymýšlet něco extra svého, tak je to cesta do izolace (a tedy do pekel)
tdlmarek (1566)|6.12.2013 12:37
Já tomu teda rozumím jak koza petrželi, ale žil jsem v domění, že s H.265 se tak nějak počítá všude (viz předchozí Kamilova zprávička). Takže mi nepřijde nic divného na tom, že místo toho, abychom nyní začínali tam, kde byl svět před pěti lety, tak společně s nimi přejdeme už rovnou na H.265.
RoPo (6061)|6.12.2013 12:49
H.265 neznamená, že v DVB-T2 bude. H.265 musí být aktuálně dostupný a bezproblémový hlavně na HW straně u vysílatele a distributora signálu. Pak taky musí být pro toto výrobci koncových zařízení po HW stránce připraveni (TV, apod.). Což také nejsou. Nevím, jestli se v nejbližší době na tuto implementaci H.265 chystají v masovém měřítku, zda jsou ji6 dostupné spolehlivé a standardy "zapouzdřené" HW řešení (chipy apod.). Nezkoumal jsem.

Není to taj jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Musíme (ČR) rozumně zvážit, kterou cestu zvolit, protože se nedá změnit během několika let, ale je to rozhodnutí na několik desítek let (minimálně na 10let).

Do roku 2017, kdy Rakousko chce přejít na H.265 se ještě může na straně HW mnoho změnit.
Ivo Mašek (10205)|6.12.2013 14:02
[QUOTE]Musíme (ČR) rozumně zvážit, kterou cestu zvolit[/QUOTE]
Takovou, jakou zvolí státy v EU. Jiná, tzv. samostatná cesta neexistuje. A pokud ji nějaký šílenec prosadí, tak to v závěru bude hodně, opravdu hodně drahý. Viz skutečný příklad z Uruguaye:
[QUOTE]Uvedu skutečný příklad z Jižní Ameriky. Na tomto kontinentu má prim v ekonomice, hospodářství a politice Brazílie. Asi jako v Evropě to je Německo, kterému do zadku leze Francie (my s tím nic nenaděláme, tam s tím také ti okolo nic nenadělají). První digitalizace na jihoamerickém kontinentu byla provedena v Uruguay, a protože tato země měla úzké kontakty na Evropu, tak dostala od EU technickou pomoc a zařízení. Jak jinak, než tehdy DVB-T s plánem na přechod na DVB-T2. Jenže přišel problém. Brazílie má velmi úzké kontakty na Japonsko, japonci mají v Brazílii nespočet svých poboček ohledně AV techniky, a tak Brazílie, ač o něco později přecházela na digitál, se logicky nechala inspirovat japonským systémem ISDB-T (od japonců dostala Brazílie veškerou pomoc). Ostatní země na jihoamerickém kontinentu, kde se teprve rozhodovali, se logicky také rozhodli pro brazilský ISDB-T (je malinko odlišný od japonského). A přizpůsobila se i Uruguay (je posazena uvnitř zemí s ISDB-T, takže jí ani nic jiného, z důvodu technických záležitostí, nezbylo.[/QUOTE]
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31048-dvb-t2-nebude#post393031
Retiree (659)|6.12.2013 16:08
Jako laik si o různých Radách nemyslím nic dobrého, ale dle čeho soudíš, že testováním vysílání v DVB-T2, které nyní provádějí ČRa, směřujeme po své vlastní cestě?
Ivo Mašek (10205)|6.12.2013 16:19
Protože si tu zpracováváme nějakej vlastní D-Book. Točí se kolem toho dost lidí, kteří se na tom slušně pakují. Přitom by mělo být každému jasné, že stejně musíme provést to, co státy EU (a prim bude mít Německo).
KamilZ (10277)|6.12.2013 16:44
Český d-book: http://www.ctu.cz/cs/download/digitalni_vysilani/d-book_2012_7_18_v3-05.pdf


Ale nemyslím, že by kdokoli v zahraničí měl H.265 ve specifikaci DVB-T2, ku kvůli datu vzniku (resp. finalizace specifikace) H.264.
Retiree (659)|6.12.2013 16:52
Kdybychom neměli svůj vlastní D-Book (tak jako asi má většina vyspělých států), mohli by nás dovozci zásobovat třeba televizory pro normu ATSC, s tunery o nízké citlivosti (byly by lacinější), s rozhraním pro italský teletext, bez dekódovacího modulu HEVC, atd atd, prodejci by nás naopak přesvědčovali o výhodnosti nákupu takových přístrojů (nemám valné mínění o odborné kvalifikaci dovozců a už vůbec ne prodejců, ale to z nás asi většina).

Tady jsou odkazy na D-Book a na tiskovou zprávu ČTÚ

Kamil byl rychlejší...