Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prosba o rady ohledně vzdálenosti a 3D

jankie (9)|5.12.2013 10:44
Ahoj všichni,

po letech jsem opět našetřil na projektor a tentokrát to neutratil za opravu auta, novou lednici apod.
Jsem sice ajťák, ale přece jen bych měl nějaké dotazy na zkušenější. (typ projektoru, parametry, zaměření pokoje apod. v přiloženém pdf)

První problém jsem řešil, který projektor a po dlouhých výběrech to padlo na Benq 1080ST.
Jelikož háže krásně široký obraz, zvolil jsem plátno 150". Jenže se budu dívat jen ze 2.5m.
Když jsem si to ale nakreslil na stěnu, bylo to už moc vysoké a široké. Raději jsem to zmenšil na 135".
První prosba o radu je tedy, zda se na to plátno bude dat dívat. (plátno široké 3m, vzdálenost 2,5m, fullHD, DLP)
Pokoj má na šířku 2,7m, kdy 2,25 z toho je postel. U nohou by bylo plátno a nad hlavou projektor.

Dalším problémem je vysoký strop (3,4m) na zavěšení. Pokud bych použil plátno 150", není problém. Pokud ale
zmenším na 135", vychází mi vzdálenost od stropu 140 cm, kdy nejdelší držák jsem našel 114 cm. Lze jej ale o 15° sklopit.
Bude to stačit? Co deformace obrazu, byť dorovnaná v nastavení? Nějaký jiný nápad, viz dispozice v pdf?
Chci aby obraz začínal 40 cm nad zemí, jelikož se dívám z postele.

A poslední dotaz je na 3D. Připojení bude primárně k PC s ATI Radeonem. Pokud použiji 3D Bluray, nepředpokládám problém.
Co ale, pokud použiji MKV se SBS? A teď ten nejdůležitější problém, co 3D a počítačové hry bez karty nVidia?
O tom jsem na netu nenašel nic. :(

Děkuji moc za reakce.
RoPo (6061)|5.12.2013 10:55
Ze 2,5m 150" obraz bude problém... Jak pro vytvoření, tak pro sledování.

125" je tak akorát pro vnímání obrazu z nejmenší pozorovací vzdálenosti 4m. Odhaduji, že ze 2,5m jdi s uhlopříčkou níže k 90-100".

Plátno pověs na zeď. Projektor nemůžeš dát na druhou stranu místnosti na nějakou polici či konzoli na svislé zdi? Druhá strana místnosti proti plátnu je jak daleko?

U Benqu se podívej na kalkulátor vhodné vzdálenosti, uhlopříčky a umístění.
jankie (9)|5.12.2013 11:01
O něco výše jsem napsal, že rozměry místnosti jsou 2,7m. Pokud bych tedy dal projektor dozadu, úhlopříčka je 164". Musím tedy na strop. (navíc je přes celou stěnu obrázek)
V přiloženém pdf jsou právě i různé možnosti vytvořené v benq kalkulátoru.

Při plátnu 135" se z postele dívám přímo na střed plátna. Směrem nahoru a dolů je to ok, ale problém je spíše v horizontálním směru.
RoPo (6061)|5.12.2013 11:16
Ta uhlopříčka na tuto vzdálenost je příliš velká. Mám uhlopříčku 125" a standardně koukám ze 4,5m a je to opravdu tak akorát.
jankie (9)|5.12.2013 11:29
[QUOTE=RoPo;475007]Ta uhlopříčka na tuto vzdálenost je příliš velká. Mám uhlopříčku 125" a standardně koukám ze 4,5m a je to opravdu tak akorát.[/QUOTE]

Já si dělám 95" pomocí levného daťáku z práce přímo na zeď. Ale pořád mám pocit jakoby jen z větší TV než jako z kina. Proto uvažuji nad 100"+
Asi to bude chtít vyzkoušet. Jenže u menší úhlopříčky dojde navíc na kolizi s lustrem :(

Třeba i monitor na stole u pracovního počítače mám 32", sleduji ho 6 let z 50 cm a super. Ale již 40", co jsem zkoušel jako upgrade, bylo nepoužitelné.
RoPo (6061)|5.12.2013 11:38
32" PC TV dostupný monitor snad neexistuje. Možná tak TV 32" s FullHD (hrubé rozlišení na 50cm vzdálenost). Největší PC monitor je 30" s 2560x1600.

Určitě si to však vyzkoušej. Záleží také na formátu zda se bavíš o 4:3 nebo 21:9 nebo 16:9 formátu obrazu.
jankie (9)|5.12.2013 11:41
Samozřejmě se jedná o TV používanou jako monitor. I tak stála přes třicet tisíc. ;-)

Bavíme se jen o 16:9.
RoPo (6061)|5.12.2013 11:49
[QUOTE=jankie;475011]Samozřejmě se jedná o TV používanou jako monitor. I tak stála přes třicet tisíc. ;-)
Bavíme se jen o 16:9.[/QUOTE]

Podle mě ze 2,5m na uhlopříčku 135" budeš mít hlavu jak balón. Ten Benq nemá lens shift, proto musí být na středové ose plátna.

Lens shift mají Epsony. Je to však technologie 3xLCD místo DLP, která je u tohoto Benq.
jankie (9)|5.12.2013 11:55
[QUOTE=RoPo;475012]Ten Benq nemá lens shift, proto musí být na středové ose plátna.[/QUOTE]

Přesně proto tady mám ten dotaz. ;-) Mám strop 3,4m. Pokud chci malé plátno, musím nízko, nedosáhne tam úchyt a dopředu a to mi navíc vyjde přesně na lustr.
Jediná možnost, která mne napadá je projektor sklopit, jenže co pak deformace obrazu? (viz první příspěvek zde)
Druhé (krajní) řešení je, nechat si od kamaráda zámečníka udělat nástavce na prodloužení uchycení.
LuckyCat (283)|5.12.2013 11:55
jankie.. Ked to rozbehas daj vediet ake to je obrazovo aj 3D. O niecom takom uvažujem do budúcnosti tiež.
jankie (9)|5.12.2013 12:07
Pokud bych šel do plátna "jen" 92 palců, zvolil bych projektor Epson EH-TW5200, jelikož to chci i na hry. Chtělo by to někoho, kdo má zkušenost s 3D u her a s 3D s tak velkým plátnem (130") z blízka.
RoPo (6061)|5.12.2013 12:21
[QUOTE=jankie;475014]Jediná možnost, která mne napadá je projektor sklopit, jenže co pak deformace obrazu?.[/QUOTE]

Projektor by měl mít úpravu kosodélníku. Jak veritkálního tak horizontálního. To se podívej do manuálu u konkrétního modelu. Projektory to mívají. Alespoň já to mám, protože mám projektor 5cm pod stropem, aby nezavazel.
jankie (9)|5.12.2013 12:22
Tak nějak jsem předpokládal, že tu úpravu má. Já myslel deformaci obrazu až po té opravě. Viz první příspěvek. Proto jsem do něj psal co nejvíc informací. ;-)
RoPo (6061)|5.12.2013 12:24
Jakou další deformaci? Je jedno jestli dáš projektor výše nebo níže. Vždy jej budeš naklápět a musíš dorovnat vzniklý lichoběžník.
jankie (9)|5.12.2013 12:40
No a na tom, co máme v práci je i po dorovnání ten obraz znatelně horší, než když se to dá na přímo.
A na to se tedy ptám, jestli je i u lepších projektorů stále znát tato oprava.
Omlouvám se, myslel jsem, že je ten dotaz jasný...
RoPo (6061)|5.12.2013 13:16
Asi záleží jaký je rozdíl mezi umístěním, které je optimální dle parametrů a skutečné umístění. U mě to je nepatrné dorovnání a nic není zhoršené.
vomic (671)|6.12.2013 10:52
já řešil podobný problém místo držáku jsem pořídil polici, a na projektor měl dva roky tuto polici a byl jsem maximálně spokojenej ... byl na ní EPSON 3200 a pak Panasonic PT5000
http://www.hyperelektro.cz/system-stenovych-polic-1-1h21-1-police-cerna/

Jinak nenech se zblbnout do zbytečně malý úhlopříčky ... 95 nebo 100" je málo, v pohodě bude z tvé vzdálenosti koukatelných 125".
Pro zavěšení plátna doporučuji koupit v obi držáky na poličku 30x30 cm ... takové klasické černé á cca 50 Kč. plátno na držák jednoduše přišroubuješ šroubkem za úchyty určené na strop. Někde zde na foru najdeš fotky realizace co jsem to měl doma.
jankie (9)|6.12.2013 13:42
No, já tím trávím již několik dní. Pročetl jsem desítky článků a pokud se budu řídit specifikacemi a doporučeními (od anonym fóra až po THX), tak mi vychází 92". Jak dle úhlopříčky, tak dle vertikálního i horizontálního úhlu. Pocitově se bohužel cítím alespoň na 120". Dokonce jsem si udělal statistiku 35 uživatelů s jejich parametry. V průměru se drží spíše lehce pod doporučením. Kdybych použil jejich průměrný poměr, tak se dostanu na pouhé 82" plátno.

A do toho jsem narazil na úžasný Epson TW5200 (umí vypnout noise detekci a vyrušit tím latenci kvůli PC hrám).
Pokud bych šel do Epsona, nedostanu v pokoji více než 92". Pokud bych zůstal u Benq, tak se dostanu klidně i nad 150" (short throw).

vomic: poličku si udělám vlastní, pokud bych šel do Epsona, protože musí být úplně nejdál od stěny co to půjde - tedy na stěně protější. V případě Benqu by musel být uprostřed místnosti, tedy na stropě. Kdybych ho dal na zadní stěnu, mám úhlopříčku přes 4 metry. ;-)

P.S. nemá někdo zkušenosti se speciálním nátěrem místo plátna?
Sybik (86)|7.12.2013 00:46
Zdravím jankie. Psal jsem PM... Jinak budu mít na showroomu teď na 3dny zrovna TW5200 na test, tak je možné se na něj rovnou podívat a popřípadě řádně vyzkoušet :)

Jinak ohledně pozorovací vzdálenosti doporučuji se držet SMPTE FOV 43,4 stupně pro cinemascope(mám to cca takto nastaveno v showroomu a lidem vyhovuje perfektně)...
hakmar (401)|7.12.2013 13:36
Sybik škoda že nie si bližšie, hneď by som ťa navštívil.
hakmar (401)|15.12.2013 00:47
[QUOTE=Sybik;475181]Jinak budu mít na showroomu teď na 3dny zrovna TW5200 na test,[/QUOTE]
Ahoj, tak by ma zaujímalo ako dopadlo testovanie, lebo tiež poškuľujem po projektore a práve 5200 ma zaujíma, dík.
Sybik (86)|15.12.2013 15:27
Ahoj, akorát sepisuji recenzi.Bude k nahlédnutí u mě na webu. Počítám nejpozději v úterý, ale možná už dnes hodně pozdě večer :)
Sybik (86)|15.12.2013 23:23
Tak tady je slíbená recenze:
http://www.projektordoma.cz/reviews/detail/4
Sybik (86)|15.12.2013 23:24
Tak tady je slíbená recenze, docela jsem to i stihl..
http://www.projektordoma.cz/reviews/detail/4
hakmar (401)|17.12.2013 10:38
Tak som si prečítal tvoju recenziu a pripadá mi že 5200-ka má docela dosť mínusov, hlavne čo sa týka BL, som teraz na vážkach nakoľko projektor chcem používať hlavne na BD filmy, príp. na šport.
RoPo (6061)|17.12.2013 10:58
Epson 5200 nemí špatná, ale je to LCD technologie. Zkus projektory založené na DLP, který dokáže dát lepší kontrast. Ale pokud nevíš opravdu co, tak se jdi někam podívat na oba typy projektorů (LCD, DLP).
Deputy (54)|17.12.2013 13:18
[QUOTE=RoPo;476324] Ale pokud nevíš opravdu co, tak se jdi někam podívat na oba typy projektorů (LCD, DLP).[/QUOTE]
Nevěděl by někdo kde se dá v rámci Brna zkouknout? Hlavně bych rád viděl DLP a ověřil si jak sem vnímavý na duhu.
hakmar (401)|17.12.2013 14:06
Do Brna by som tom mal bližšie ako do Prahy to je fakt, pripájam sa k dotazu.
Sybik (86)|17.12.2013 22:55
To hakmar - právě každý projektor je "předurčen" pro někoho. A každý má jiné preference. Fanda do filmů na večerní koukání musí kouknout trošku vedle, nebo si raději připlatit.

To: Deputy a hakmar : To už je skoro abych otevřel pobočku ještě v Brně :) Tak třebas jednou. Nebo se můžete složit na cestu do Prahy... :) Jinak Oni v podstatě všechny projektory do 30tisíc kč, nemají moc dobrý BL. Zatím... Spíš jde o to, že nemají vělký dynamický rozsah a přitom mají vcelku velkou svítivost. Projektor se slušným BL musí mít i menší svítivost, nebo to být Lcos :) Což je jiná cenová kategorie. Proto pro večerní koukání je vhodné vybírat pojektor s nižším jasem, ne tím větším, nebo mít velké plátno, ale to si nemůže dovolit každý.
hakmar (401)|18.12.2013 20:48
Som ochotný ísť tak max. do 1500Eur, ak máš nejaký tip na najlepší projektor pre filmy v tejto cene +/-, sem s ním, rád si nechám poradiť.
RoPo (6061)|18.12.2013 21:09
V horní hranici této ceny bych se určitě podíval na EPSON EH-TW6100 (bezdrátová varianta EH-TW6100W).
Počítej však, že jsou to velké bedny kvůli 3xLCD, filtru a ventilaci.

Jako levnější dostupnou variantu Epson EH-TW3200
Sybik (86)|19.12.2013 21:16
Mohl bych se optat na optomu HD83, sice je to dražší kousek, ale znám se s optomou velmi dobře, tak třebas by sme se vešli :)
Je to perfektní stroj, umí takové věci když se skalibruje, jako máloco.

http://www.optoma.co.uk/projectordetailshc.aspx?PTypeDB=High%20Definition%20Home%20Cinema&PC=HD83
hakmar (401)|20.12.2013 00:39
Tak tá je drahšia o cca. 1000eur, to je už dosť za tú cenu by som bral asi Sony VPL-HW50ES alebo Panasonic PT-AT6000E, píp. JVC DLA-X35W.
Sybik (86)|20.12.2013 09:30
mno zkusím se optat. A z těch tří jasná volba :)
KUFI (63)|28.12.2013 00:45
[QUOTE=jankie;475004]První prosba o radu je tedy, zda se na to plátno bude dat dívat.[/QUOTE]

Mam model W1070, coz je az na par drobnosti jeden a ten samej projektor a muzu se podelit s osobnima skusenostma. Pokud se chces koukat na 135" velkou plochu, tak pocitej MINIMALNE s trimetrovym odstupem, idealne 3,5-4m. Jinak uvidis rastr. Ja mam projekcni plochu velkou 117" a od 2,5m zacinam rastr videt. Az nad tuto vzdalenost zacinaji jednotlivy body splyvat. Pri 117" je jeden bod presne 1mm velikej a pri 135" pocitej tak s 1,2mm velkym pixelem. Na kratkou pozorovaci vzdalenost pri velky uhlopricce to chce bez debat 4K projektor, aby byl obraz jemnej, protoze 1920x1080 je zkratka a jednoduse malo. Coz je ale v soucasnosti nekolikasettisicova investice. Jinak pocitej budto s posunem gauce, nebo se zmensenim projekcni plochy.


[QUOTE=jankie;475004]Dalším problémem je vysoký strop (3,4m) na zavěšení. Pokud bych použil plátno 150", není problém. Pokud ale
zmenším na 135", vychází mi vzdálenost od stropu 140 cm, kdy nejdelší držák jsem našel 114 cm. Lze jej ale o 15° sklopit.
Bude to stačit? Co deformace obrazu, byť dorovnaná v nastavení?[/QUOTE]

V mem pripade je strop vysoky asi 3,1m a drzak mam od stropu 40cm (plus dalsich 10cm k čočce), coz je nejkratsi mozna vzdalenost mojeho typu. U me to jinak nejde, nebot tesne pod projektorem zacinaji dvere, ktere se oteviraji smerem k nemu. Projektor neni nakloneny vubec a promita v naproste rovinne. Duvodem je ona deformace obrazu, ktere se opravnene obavas. Jakmile ti projektor bude smerovat dolu, budes mit obraz lichobezne zkresleny. Vypada to tak, ze je dole sirsi nez nahore. A vypada to pekne blbe. Da se to sice korigovat v nastaveni a udelat obraz stejne siroky jak dole tak nahore, ale za cenu toho, ze bocni strany jsou jakoby sesekane. Nevypada to dobre a pripomina to trochu jako by byl po stranach osekany nejakym majzlikem. Pri vetsi projekcni vzdalenosti si toho clovek asi nevsimne, ale podle me je to spatne. Obraz ma mit naprosto dokonalou geometrii po vsech strankach. Jinak s cockou projektoru se da pomoci funkce "lens shift" horizontalne pohybovat, zhruba pul metru nahoru/dolu. A da se tak obraz posuvat bez lichobeznikove deformace. Bohuzel, z pro me nepochopitelnyho duvodu, tuhle schopnost W1080 nema, ackoliv je o par tisicovek drazsi nez W1070. Proto jsem taky dal prednost 70ce.
V mem pripade obraz zacina 66cm nad podlahou a konci asi 50cm pod stropem. Posaz mam 40cm vysoky a trictvrte obrazu mam nad urovni oci. Takto mi to vyhovuje a nemam s tim zadny problem. Nikde jsem nebyl schopnej vyhledat jednoznacnou odpoved v jaky vysce ma byt platno (nekde pisou, ze oci maji byt v polovine, jinde ze maji byt ve ctvrtce atd.), tak jsem si to udelal podle svyho. Pri sezeni jsem opreny a mirne zakloneny a koukam tak primo do prostred platna. Hlava se mi nikam neotaci, nenaklani a oci nelitaji nahoru/dolu a nemam ani trochu unaveny zrak. A to ani po 12ti hodinove seanci. Jelikoz projektor pouzivam misto monitoru (o TV ani nemluve) a delam na nem vse, od grafiky az po hrani her. Snad ti moje skusenosti budou k uzitku.

PS: Detail rastru, foceno z cca 20cm