Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vypadávání snímků

Slowly (10)|23.5.2005 07:29
Dobrý den,
měl bych takovej dotaz. Vlastním TV kartu Leadtek PVR2000 a když dám zachytávat video v plném PALu např. do DIVXu - standartní kvalita + deinterlace filtr - vyskočí zátěž procesoru na 100% a začnou vypadávat snímky jak na běžícim páse :) V klidovém stavu, když mam jen spuštěnou aplikaci WinFast a sleduju film, tak je vytížení 10%.
Sestava: Athlon 64 3000+, 2x512MB DL CL2.5, MB ABIT AV8, ATI RADEON 9600Pro, Systémovej disk 80GB 2MB cache IDE, Disk na kterej se ukládá video je 200GB 8MB cache IDE. Zvukovka SB Audigy 2 ZS. Systém Windows XP SP2.
Oba disky jsou čerstvě defragmentovaný, oba běží v režimu Ultra DMA 5. Zkoušel jsem odinstalovat + odstranit z registrů všechny zbytečné kodeky a ukončit všechny zbytečné aplikace, které se natahujou po spuštění systému.
Verze ovladačů k TV kartě je 5.13.1.4008, grafická karta má ovladače Catalyst 5.3 a základní deska Via Hyperion 4in1 verze 4.55
Počítač by to měl snad zvládat v pohodě, ale neni tomu tak. Tak bohužel netušim v čem by mohl být ještě zakopanej pes. Nenapadá někoho něco? Cokoliv (snad kromě reinstalu) :)
mirekv (7169)|23.5.2005 07:53
Sestava by měla v pohodě stačit. Jak zachytáváš zvuk? Zásadně do PCM (nekomprimovaně), komprimace užere kus výkonu procesoru.
Slowly (10)|23.5.2005 08:05
Zkoušel jsem jak s komprimací, tak do PCM a dokonce i nezachytávat zvuk a zátěž je stále stejná.
mirekv (7169)|23.5.2005 09:27
Taky záleží na bitrate, kduž jsem kdysi dělal pokusy, tak pri 3000kb/s vypadávaly snímky, kdežto při 1500 ne. Ovšem to mám Athlona 2100+, takže kde je chyba, to nevím. Zkus ještě zachytávat interlaced, co to udělá.
Slowly (10)|23.5.2005 10:17
To zkusit můžu, ale až budu doma :)
Jinak tohle mi to dělá i při bitrate 1000kb/s a níž už se mě moc nechce :))
Vůbec mě nenapadá proč dochází k takovýmu zatížení :(
Brko (201)|23.5.2005 19:25
V nastavení kodeku si dej klíčovej snímek každej. DivX má po instalaci přednastaveno jako klíčovej snímek asi až po 300 snímcích. Ty ostaní pak interpoluje a zvyšuje tak zátěž procesoru. Velikost výsledného souboru se nijak dramaticky nezvětší.
mirekv (7169)|23.5.2005 19:27
jj, to mě potom napadlo taky, navíc se výsledek dobře stříhá.
Brko (201)|23.5.2005 19:36
Tak, tak, střih jde mnohem lépe.
Slowly (10)|23.5.2005 20:18
Tak tohle mohlo, zátěž se dostala na nějakejch 55% a snímky nevypadávaj, ale na druhou stranuse strasně zhoršila kvalita výsledého videa, což také neni dobré :)
clee (6592)|23.5.2005 20:47
tak zachytavej do mjpegu nebo DV, to jsou keyframe only kodeky, a kompresuj to az potom 2passem, jedina rozumejsi volba...
pavelpt (2713)|23.5.2005 22:11
Vyměň DivX za Xvid a půjde to - z vlastní zkušenosti.
ODSakEda (2278)|24.5.2005 00:09
Clee -netvrdil bych že jediná!
pavelpt -tak tak! Taky valím přímo do XviD a deinterlovaně (snese pak menší dat tok a je to perspektivnělší neb brzo klasická TV umře a bylo by to na LCD a datavideoprojektorech problem) A nevyrábím stovky GB dat nějakými TV pořady, co možná smažu a někdy i ostřihnu a zaarchyvuji na DVD-R jen jako data(cca 2-3h/1DVD-R 8-) )! a nemusím to hodiny přeppočítávat a pod.... 8-)

Jen důrazně varuji!:
-nemít při recordingu fuul screen-tedy obraz zvětšený přes celý monitor
-XviD nastavit při rozlišení 720x576 na dat tok od 2000 do 3000 kb/s dle výkonu PC (tedy nééé jak někteří použijí přednastavených 900kb/s a vyrábí jen kostky...) a spíše ten vyšší(používám 2500), nastavíteli pro pozdější přesnější střih Max. I-frame namísto přednastavených 300, na každých cca 25(tedy každou sekundu, neb se digitalizuje PAL co má 25f/s) nebo i méně (pod 10 nedoporučuji, leda by PC zvládlo až 6000kb/s!), kdyby někomu připadla 1s moc dloho a střih hrubý.
-u nejnovších XviDů vypnout v nastavení statistiku, grafy co stále běží i po zavření na pozadí a zatěžuje zbytečně CPU!!!!!
-a nejdůležitější parametr nakonec! Kvalitu: Motion Search Precision, nezvládne ani 3GHz CPU v reálném čase(tedy digitalizovat analog PAL a zároven koprimovat do takto pokročilého kodeku!) větší jak: 4-High!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (přednastavená je právě na maximum: 6-U.High!, což bylo původně pro rozlišení 320x240 maximálně 640x480 a dat tok těch taky přednastavených 900kb/s...)

Rekapitulace:
-nezkoušejte zachytávat(digitalizovat) analog (PAL) do rozlišení 720x576 a současně komprimovat do XviD (DivX), namáteli CPU alespon (P4) 2,4GHz!!! a frekvenci sběrnice desky 533MHZ!
-Fuulscreen při recordingu přímo do XviD -nejnáročnějšího kodeku na výkon CPU(ale nejlepšího 8-) ), který bude místy až 99%, sice jen o málo, ale přece ještě více zatíží již tak na max vytížené CPU a dochází k výpadkům snímků! (frame)
-S rozlišením a I-frame roste nárok na vyšší dat tok!!! Jinak se generují jen kostky a subkostky... (Dat tok jen doporučuji od 2000 do 3000- sami si vyzkoušejte, co se vám líbí a dostačuje a na co má vaše PC :-) , nejvíce a optimálně (kdy je kvalita lepší než MPEG-2!) však 6000 a max 8000kb/s, at zbude něco na zvuk-DVD pak umí nejvíce se zvukem 10000kb/s)
-Precision nastavit na 4-High ... (ale kámošovo počítadlo s P4HT 3,2GHz/800MHz zvládne i 5-Very High -vyzkoušejte :-) )
-Deinterlaci doporučuj! (Prokládání bude brzo přežitek a navíc u XviD, podobně jako i dig. fotky a komprimaci JPG, kdy se šetří-krátí údaje barevně podobné a větší souvislé plochy. Vroubky Interlace(prokládání) tyto plochy rozbije a působí pro kodek stejně jako jako šum, což jaksi moc souvislé plochy nejsou , žeano... a kodek s tím má problémy, což se projeví kostičkováním především u mnoha pohybu v obraze-listí, hradiny řeky a pod., a nižších dat. tocích a tedy roste zbytčně nárok na dat. tok!) Interlaci odře (zatěžuje) CPU i když se předpokládá podpora i TV karty!
clee (6592)|24.5.2005 00:23
jo ale ta tvoje neni rozumna :-E , stolni playery pri takhle vysoky bitrate cukaj, muj kiss napriklad (cokoliv pres 2000) a kdyz si prectes mikovu recenzi DP-1100 tak novej model je na tom uplne stejne....
stayman (12393)|24.5.2005 00:25
U Mpeg-4 (DivX, XviD) od 2000kbps a vyssie s tym stolny DVDplayer cuka ??? :OO
clee (6592)|24.5.2005 00:28
kiss mi neustoji video co ma prumernou bitrate 2500, u statickejch scen pohoda, ale jakmile je trochu dynamictejsi zaber jde to srat...
stayman (12393)|24.5.2005 00:31
Aha, a co 720x576, zvladne to?
clee (6592)|24.5.2005 00:33
prave ze 720x576
stayman (12393)|24.5.2005 00:42
To mas take AVI ?
mirekv (7169)|24.5.2005 06:13
Dělal jsem včera pár testíků, takže: při toku 1500kb/s a vzdáleností keyframů 200 bylo vytížení procesoru cca 60%, při zmenšování vzdálenosti sice mírně klesalo - až na 50% při všech klíčových snímcích, ovšem rychle klesala kvalita a při všech klíčových snímcích se obraz skládal prakticky už jen z čistých makrobloků. Rozumný kompromis je asi těch 25, jak píše Eda.
Při toku 3000kb/s se zvýšilo zatížení na 80% a při reklamách až na 100% a začaly vypadávat snímky.
Obecně se mi zachycený obraz moc nelíbil, pohybující předměty mají kolem sebe takový přelívající se šum a v případě nastavení vzdálenosti keyframe na 25 pozadí v sekundových intervalech lehce pulzuje.
Pro srovnání obraz zachycený do PIC kodeku na q=18 byl OK a zatížení kolem 30%.
Zkoušel jsem taky Xvid, ovšem tam při jakémkoli bitrate vyletělo zatížení nekompromisně na 100%. Kodek byl v defaultu, asi by chtěl nastavit, tím jsem se nezabýval.
Slowly (10)|24.5.2005 07:35
Hehe tak abych to možná trochu ještě upřesnil, tahle karta má HW encoder, takže když potřebuju zachytit nějakej film, kterej dále budu upravovat, tak to neni žádnej problém, ale mě jde spíš o vytvoření nějakého menšího (více komprimovaného) videa, např. na nahrávání MASHe 4077, kterej běží každej den a nechce se mi po každém nahrání hardwarově ho pak znova komprimovat na nějakou rozumnou velikost a kvalitu, přece jenom dělat to každej den, tak to zabere dost času a navíc mě to přestane po pár dnech bavit :))
Takže bitrate 1000 mě zrovna moc vadit nebude a velikost videa stačí na ten MASH bohatě 640x512, tak to sice nahrávat jde bez "vypadávání" snímků, při vzdálenosti keyframů 50 a deinterlace filtru. Ale vytížení procesoru je mezi 80-95%
Mě spíš jenom zaráží, že když kámoš, kterej má sice P4, tak když nahrává při rozlišení 720x576, bitrate třeba těch 1000 (lepší pro porovnání :)) vzdálenosti keyframů 300 a deinterlace filru má vytížení procesoru maximálně 20%, ale v průměru spíš tak kolem 15%
Pořád se mi zdá, že je něco blbě, když ten můj komp nestíhá...
mirekv (7169)|24.5.2005 07:49
Slowly
15%? To se mi nechce věřit. Ale u tebe chyba někde je, možná ještě v nastavení kodeku, ovšem to už je mimo mě.
ODSakEda (2278)|24.5.2005 10:18
mirekv: Zkoušel jsem taky Xvid,............, zatížení nekompromisně na 100%. Kodek byl v defaultu, asi by chtěl nastavit, tím jsem se nezabýval.

Naco se snažím! že?...: -a nejdůležitější parametr nakonec! Kvalitu: Motion Search Precision, nezvládne ani 3GHz CPU v reálném čase(tedy digitalizovat analog PAL a zároven koprimovat do takto pokročilého kodeku!) větší jak: 4-High!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(( :(( :((

Slowly -to malé zatížení je blbost! čím více něco zabaluji, pokročile komprimuji (ale i přehrávám-kdy vlastně rozbaluji), tím větší zatížení CPU! Již méně náročný kodek MPEG-2 zatěžuje takový CPU na 30-80%! Nemá náhodou kámoš nějakej HW s HW podporou MPEG-4?! To dnes již také existuje, nejen pro MPEG-2! 8-) Proč by HW podporu tedy výrobci řešili?!
Slowly (10)|24.5.2005 10:32
No těch 15% sem viděl na vlastní voči :)) Taky sem tomu původně nevěřil, ale s úplně stejnym nastavenim jako u mě mu to jelo se zátěží 15% a u mě 100% :)) použitej byl naprosto stejnej kodek, nastavení, stejnej program (FLY2000TV) i systém Windows XP SP2 :)
Jinak on má obyčejnou TV kartu - Asus TV/FM tuner 7135/Philips (aspoň na ní teda nevidim nic tak zvláštního) :))
Je to celý nějaký divný :)
jojto (865)|26.5.2005 05:26
Asus 7135 nema problemy s vypadavanim snimkov ani na slabsich zostavach, na rozdiel od mnoho inych kariet. Sam ho vlastnim a zachytavam na durone 818 full PAL MJPEG 18 bez filtrov bez vypadkov sminok (co sa o predchadzajucich TV kartach nedalo povedat). Zatazenie je u P4 @3,8 GHz cca 7% a AMD 3200+35% (sledovanie s filtrami) 9-).
Fantas! (3016)|31.5.2005 07:45
[quote=mirekv]Sestava by měla v pohodě stačit. Jak zachytáváš zvuk? Zásadně do PCM (nekomprimovaně), komprimace užere kus výkonu procesoru.[/quote]

Ja jsem sehnal na netu DivX;o)audiokodec, kterym chytam rovnou komprimovany zvuk. Meril jsem zatizeni a ta audiokomprese je asi 1%
coz je myslim zanedbatelne. (nahraval jsem compozitni vstup, do ktereho jsem mel hozene video s jen modrou obrzovkou-setup, diky cemuz jel processor stale ve stejnem zatizeni...S kompresi MP3 jsem mel 65% a bez 64%-65%). Tak proc zvuk nekomprimovat rovnou, kdyz to vpohode jde a s naprostou synchronitou zvuku a videa! :-!!!

Koho bz to zajimalo, balik ve kterem je jak audio codec, tak i navod(printy)+ukazka je na teto adrese...ukazka je bez dodatecnych uprav, ve virtualdubu jsem pouze provedl vystrizeni tech par sekund s nastavenim direct stream copy. Schvalne jsem vystrihl dynamickou scenu...

http://www.dickinson.wz.cz/pl/takzachytavamja.zip

slysim tady hodne nazoru na to ze Xvid je kvalitnejsi a min zatezuje procesor nez DivX. Me se ale nikdy nepovedlo Xvidem zachytit kvalitnej. Tak by me zajimalo, jak to teda delate? Ani nastaveni, ktere tu popisujete, neni dle meho nazoru lepsi...
Toz tak... B-)
mirekv (7169)|31.5.2005 08:00
DivX a Xvid, to jsou formáty, které jdou mimo mě, mám sice filmotéku i přehrávač těhle formátů, ale sám zachytávám do MPEG-2, MPEG-4 a vlastně posledního půl roku do DV přes AD převodník v kameře a vyrábím výhradně DVD.
ODSakEda (2278)|31.5.2005 09:09
mirekv -myslel jsi DVD-video?! (nooo ale nepsal... a divil by si se kolik nedorozumění u většiny lidí tak vzniká!............................)
mirekv (7169)|31.5.2005 09:33
Pochopils to ty, ostatní snad taky. :-) Samozřejmě enkóduju do MPEG-2 a z toho dělám DVD-video.
Fantas! (3016)|31.5.2005 09:59
[quote=Slowly]ale mě jde spíš o vytvoření nějakého menšího (více komprimovaného) videa, např. na nahrávání MASHe 4077, kterej běží každej den a nechce se mi po každém nahrání hardwarově ho pak znova komprimovat na nějakou rozumnou velikost a kvalitu, přece jenom dělat to každej den, tak to zabere dost času a navíc mě to přestane po pár dnech bavit :))
Takže bitrate 1000 mě zrovna moc vadit nebude a velikost videa stačí na ten MASH bohatě 640x512] [/quote]
Tak jsem myslel ze se bavime o MPEG4. MPEG2 je zbytečne velky format na nejake serialy a filmy, na ktere mrknu a v zapeti je smazu... Jo ale pokud bude nejaky koncertik na CT2, tak to pak samoze DV kodek...:o)
ZAtim se mi nepovedlo zachytit MPEG2 tak aby mi ho vzal bez recomprese videa Architect... :-(( Pouzivam pro zachytavani z tv Fly2000TV)
Milosbb (889)|31.5.2005 21:06
[quote=Slowly]No těch 15% sem viděl na vlastní voči :)) Taky sem tomu původně nevěřil, ale s úplně stejnym nastavenim jako u mě mu to jelo se zátěží 15% a u mě 100% :)) použitej byl naprosto stejnej kodek, nastavení, stejnej program (FLY2000TV) i systém Windows XP SP2 :)
Jinak on má obyčejnou TV kartu - Asus TV/FM tuner 7135/Philips (aspoň na ní teda nevidim nic tak zvláštního) :))
Je to celý nějaký divný :)[/quote]

Na skusku skus zachytavat na ten systemovy HDD (80 GB) a nie na 200 GB HDD.A potom daj vediet, ake je zatazenie CPU.Na TV Freak-u uz niekto mal problemy zachytavat na velky HDD, pritom na mensi disk s tymi istymi nastaveniami to slo bez problemov.
Fantas! (3016)|4.6.2005 23:17
Milosbb - ze by problem nenastaveni DMA?