Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Archivace audia na VHS (Hi-Fi Stereo)

durkovic (8)|22.11.2013 14:06
zdravím,

chcem sa spýtať či ešte niekto z vás praktizuje archváciu obľúbených audionahrávok (albumov) na VHS kazety. Osobne to praktizuje a osvedčilo sa mi to ako najtrvácnejšia forma archvačného záznamu zvuku hneď po LP platniach, v roku 2000 ked sa objavili CD recordéry Philips CDR765 a pdo skúsil som digitalizovať 6 LP platní na CD-R Audio, po 8 rokoch CD (zn TDK aj Philips) sú disky nečítateľné prípadne, šumia na koncových trackoch alebo preskakujú... zatial čo videokazety fungujú prefektne nedropujú tracking drží a zvuk je v podstate 1:1. takže ja osobne stále archivujem muziku ktorá sa mi páči (či už celé albumy alebo si spravím výber) na VHS (v režime LP na kazetu E240 to činí 8 hodín hudby) roky mi k tomu slúži videorekordér JVC HR-D370E, predtým sa tomu venoval trochu otec. samozrejme hudbu do auta si vypálim v PC prípadne to čo mám na VHS spravím kópiu na CD-R a počúvam v aute. MC audiokazety taktiež ešte zbežne používam.

tak aké máte skúsenosti s archváciou muziky na VHS? prípadne na čo točíte ?

dík za postrehy

Ďuro.
SAM_0586 (Large).JPG
vivid.sk (11472)|22.11.2013 14:20
Nepomylil si si aktualny rok ?
Zalohu na opticke medium si spravi len niekto, kto o zalohu chce skor ci neskor prist (snad DVD-RAM je vynimka, napriek tomu, ziadne opticke media ako jedina zaloha nemoze byt akceptovatelna).
Ak by si si pred tymi 8 rokmi ponechal original (wav/flac), mas ho nezmeneny dodnes (bit perfect) a na audioCD vypalis kedykolvek, ked to budes potrebovat.
Co sa o magnetickych paskach neda povedat.
durkovic (8)|22.11.2013 14:40
no neviem či akutálny rok hrá v tomto prípade úlohu, mne sa jedná o archvíciu záznamov bez použitia PC zvukových kariet softvérov a pod. samozrejme skúšal som to aj týmto spôsobom (výsledný súbor FLAC) ale to už nieje ono človek príde o tú peknú kulisu použitia stolových prístrojov. samozrejme je tu tá možnosť si zabezpečit zvukovú kartu za pár stovák € a výsledné digitalizované súbory vo flacu mať na nejakom externom HDD a ten pripojený k modernému receivru .... no nejak ma to neláka... samozrejme ten HDD môže kedykoľvek odísť :( čo sa o páske povedať nedá jedine žeby som ju roztrihol... (to sú ale extrémne prípady)
vivid.sk (11472)|22.11.2013 14:44
[QUOTE=durkovic;473497]samozrejme ten HDD môže kedykoľvek odísť [/QUOTE]
jasne, s tym musi pocitat kazdy, kto archivuje cokolvek, co ma pre neho zmysel (rodinne foto, video, atd ...).

[QUOTE=durkovic;473497]človek príde o tú peknú kulisu použitia stolových prístrojov.[/QUOTE]
V danom pripade ide skor o nostalgiu a tazko je diskutovat o alternativach, kedze tato ti je srdcu blizka. V tomto pripade je vsetko v poriadku.

Obdobne su na tom ludia, ktori stale maju radi prehravanie z LP alebo CD (kultura citania bookletu, vkladania do pristroja, fyzicky kontakt s mediom, atd ...).

[QUOTE=durkovic;473497]čo sa o páske povedať nedá[/QUOTE]
Paska ma problem, ako vsetky analogove media (resp. presnejsie analogove zaznamy) - casom a aj samotnym prehravanim starne a kvalita samotnej nahravky klesa.
durkovic (8)|22.11.2013 15:13
ano ano vystihol si to presne , ide asi to kto ma čo rád a na akej úrovni "prfesionality a kvality" to vykonáva z môjho pohľadu nieje nad to vložiť médiá do prístrojov nastaviť si záznamovú úroveň sledovať občasne VU metre prečítať si čo je na booklete a pod a vychtnať si muziku (ked sa robí výber je s tým viac hrania žejo :D ) u toho záznamu analogu do PC samozrejme záleží na kvalite samotnej zvukovky, od toho sa odvíja samotná kvalita výsledného flacu /wav a pod. CD medium ma ako archvačné medium sklamalo, tam vzniká väčšie poškodenie záznamu ako pri bežných páskových médiach čo som bol veľmi prekvapený (výrazný šum, praskanie, preskakovanie vypadávanie reprodukcie) takéto chyby som dokonca nepostrehol ani pri páskových médiach , tam jedine u MC kaziet a reel to reel príde človek o istú frekvenčnú časť (najčastejšie vysoké tóny). tieto chyby som pri zázname do šikmých stôp FM modulovaného signálu v VHS nepostrehol ani po rokoch (26 ročná nahrávka) samozrejme s plným komfortom automatického vyhľadávania skladieb, prehrávania 10 sek začiatkov skladieb a pod.

takže je to zrejme o tom čo kto už viac preferuje, samozrejme budem rád ak niekto napíše aj svoje skúsenosti s podobným druhom archivacie (kolekcie muziky) napríklad aj na Beta Hi-Fi
RoPo (6061)|22.11.2013 15:26
Na archivaci se pásky používají i dnes, ale jsou jiné kvality než standardní VHSky o kterých píšeš.

Já archivuji na několik serverů (s více disky) a něco na DVD-RAM. Ještě mám nahraných v zásobě několik desítek miniDV a VHS-C pásek v suchu, temnu a v teplotě cca 20st. Ale nevím v jakém jsou stavu. Na druhou stranu média CDR Yamaha vypálená cca. před 18ti lety (pálená na SCSI vypalovačce Yamaha CDR-100) jsou čitelná...
bastlir (3245)|22.11.2013 17:54
VHS je dnes už out. Jak píšou kolegové, dnes se jakkákoliv média doma ukládají na NASy. Vzpomínám si ale (snad mi kolegové pomohou), že kdysi někdo vymyslel úpravu VHS recordérů na digitální záznam a to dokonce i pro tehdejší počítače (pásková paměť, když se ještě používala). Takže z tohoto pohledu by to mohlo jít. Jenže stačí, aby se ti namatlala kladka přítlaku hlavy a zacuchá se ti pásek a jsi na tom stejně jak s CD. Jak tu ale píše RoPo, o archiv CDéček se musíš starat. Zaprvé musíš si vybrat kvalitnější nosiče, které rychle nepodléhají oxidaci (myslím, že jsou to ty zlaté) a skladovat je podle předpisu. Takže překousni nostalgii a vydej se cestou kvality a jistoty.
vivid.sk (11472)|22.11.2013 18:04
[QUOTE=durkovic;473503] u toho záznamu analogu do PC samozrejme záleží na kvalite samotnej zvukovky[/QUOTE]
Nielen zvukovky. Dolezity je prave vystup z gramca, ktory je najdolezitejsi (pokial je zly zdroj, spickova zvukovka to uz nezachrani).
Profi zvukovku, urcenu na nahravanie nieje dnes problem kupit za rozumnu sumu (ktora je parametrami na mile daleko vzdialena parametrom, ktore ti lezu z gramca).
Pytkin (7947)|22.11.2013 23:24
[QUOTE=durkovic;473493]v roku 2000 ked sa objavili CD recordéry Philips CDR765 a pdo skúsil som digitalizovať 6 LP platní na CD-R Audio, po 8 rokoch CD (zn TDK aj Philips) sú disky nečítateľné prípadne, šumia na koncových trackoch alebo preskakujú... za[/QUOTE]

strasne zavisi od medii .. tiez sa mi stalo s TDK , ze po mesiaci sa uz medium nedalo citat .. Zlate kodaky ale maju 15-20 rokov a idu citat stale ..
Pavel_tempx2 (829)|26.11.2013 01:04
na důležitou archivaci používám tyto http://www.alza.cz/dvd-r-medium-verbatim-archival-grade-photo-printable-d72538.htm, ale je pravda že při dnešní ceně médií nemůžeme čekat zázraky
Pytkin (7947)|26.11.2013 01:32
ja by som neveril ziadnym optickym mediam .. ked sa teda bavime o archivacii .. viac verim harddisku na policke .. nehovoriach teda o mnozstvach .. u nas sa projekty hybu radovo v stovkach GB .. to sa na DVDcka ani neda zalohovat ..
Pavel_tempx2 (829)|26.11.2013 17:32
tak to každopádně ;) ale tyto média mají prý zaručeno 25-30let, harddisky jsou na video určitě nejlepší, ale ideální by byly nějaké diskové pole, nejlépe na třech kontinetech :D
bastlir (3245)|26.11.2013 19:51
Vzhledem k současným cenám HDD je to asi opravdu nejbezpečnější a nejlevnější k 1GB archivační médium. Nemá smysl být schizofrenní, protože když si uvědomím, po kolika letech každodenního a i celodenního provozu HDD v PC klekne v porovnání s občasným spuštěním HDD pro zálohu dat, pak to nemá smysl ani řešit. Spíš bych se obával, že kdybych např. rodinná data archivoval nějaké desetiletí, pak by se mohlo stát, že mezitím vyměním počítače za nějaké jiné s jinou technologií a já vlastně současné HDD nebudu moci už k ničemu připojit. Ale to je otázka, že?
vivid.sk (11472)|26.11.2013 20:12
Hlavne nemoznost verifikacie integrity odsuva opticke disky mimo pouzitelnost. Pri velkom mnozstve diskov je to maximalne nefektivne a pracne overovat citatelnost, lebo je nutny ludsky faktor, ktory meni disky v mechanike.
Pri HDD je to otazka par hodin, pri vytvorenych checksumoch skontrolovat integritu kompletneho HDD.
Pytkin (7947)|26.11.2013 20:20
[QUOTE=Pavel_tempx2;474023]tak to každopádně ;) ale tyto média mají prý zaručeno 25-30let, harddisky jsou na video určitě nejlepší, ale ideální by byly nějaké diskové pole, nejlépe na třech kontinetech :D[/QUOTE]

ale z diskoveho pola prave tie projekty archivujeme na disky :)