Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Budoucnost tv vysílání

Retiree (659)|3.11.2013 17:57
Zajímavá úvaha je [odkaz, pro zobrazení se přihlaste].
jito (999)|3.11.2013 18:24
Nic zásadního-nového se tam nepíše.
Je to normání vývoj v technologiích.
man100 (235)|3.11.2013 18:58
Kdo čte mezi řádky, zjistí, že DVB-T2 je především o penězích. Technologie umožní jen vysávání více peněz od diváků. Lze s největší pravděpodobností předpokládat, že tzv. veřejnoprávní média i komerční využijí možnosti systému a mohou zavést (zavedou) jen placený přístup. Podobně jako to je už dnes u kabelové a satelitní TV.
Takže se nedoplatíme... Koncesionářské poplatky plus platba za přístup. Děkuji, nechci.
jito (999)|3.11.2013 19:40
Komerční TV ať si klidně zavádějí placené DVB-T2 vysílání.Stejně časem zjistí,že něco volně musí nechat-jinak by na ně už nikdo nekoukal.A je to také o provozních nákladech.Vysílání přes satelit je o dost dražší,než v DVB-T/T2.
Ale veřejnoprávní TV se pozemní kódování netýká,alespoň nevidím důvod.
Ivo Mašek (10205)|3.11.2013 21:59
[QUOTE]že DVB-T2 je především o penězích[/QUOTE]
Musím nesouhlasit. Přečti si něco o rozdílech a hlavně množství místa v DVB-T a DVB-T2. Něco najdeš i v této sekci DVB-T
man100 (235)|4.11.2013 10:06
[QUOTE=Ivo Mašek;471662]Musím nesouhlasit... [/QUOTE]

Je správné, že jsou mezi námi idealisté, kteří věří že vše nové je jen a pouze pro naše dobro! Za situace, kdy drtivá většina diváků nepozná rozdíl v kvalitě obrazu mezi standardem PAL (720x576) a Full HD je na pováženou, komu poslouží pokrok směrem k ještě digitálnější budoucnosti.

P.S.
Jsem také idealista... A to už se na nás chystá UHD (4k) televize.
Ivo Mašek (10205)|4.11.2013 11:21
To, že někteří lidé nepoznají rozdíl mezi SD a HD, ještě neznamená, že ti, co ho poznají a chtějí ho, mají utřít nos. když to trochu přeženu - tak by jsme dodnes nepoznali kolo. Vývoj se nemůže řídit dle takových lidí.
Ono jde o to, že pokud chceš rozšiřovat tv signál a ne na úkor bitrate (to jsou pak ty "blitiny"), tak je přechod na DVB-T2 nutný. Mluvíme o terestrialním vysílání. Však i ten satelit přešel na DVB-S2 (prostě musel). Kabelovka zatím nemusí, protože v tom kabelu je místa až až (a to má pořád větší bitrate, než satelit). Ale i přesto už se provádělo zkušební vysílání v DVB-C2 (v Německu).
Ivo Mašek (10205)|4.11.2013 11:27
Ještě abych to doplnil. Svět se nebude podřizovat nám, ale my se musíme podřídit jemu. Pokud ne, ujede nám vlak a my budeme mít problémy. V DVB-T2 už dnes frčí Ukrajina, Velká Británie, Srbsko, za 2 roky na to přejde Rumunsko, tuším, že i Rusko jede na DVB-T2, v Rakousku a Chorvatsku jedou některé muxy v DVB-T2, .....
Retiree (659)|4.11.2013 11:53
No ono asi taky záleží na tom, kdy se ta která nová technologie zavádí a kdo o jejím zavádění rozhoduje. Typickým příkladem může být NTSC a PAL, nyní ATSC a DVB-T/C...
Kdybychom se rozhodovali o zavedení DVB nyní, asi bychom také neuvažovali o DVB-T, ale už jen o DVB-T2 (tím My nemyslím sebe ani běžné spotřebitele)... Ono nic není černo-bílé, někdy je to spíš černější...
man100 (235)|4.11.2013 15:00
[QUOTE=Retiree;471698]... Ono nic není černo-bílé, někdy je to spíš černější...[/QUOTE]
Máš pravdu - ne každý pokrok žene vývoj vpřed - někdy je to odbočka nesprávným směrem. Ale díky i za to, alespoň víme, že tudy cesta nevede.
Inovační cykly se neuvěřitelně zkracují. Obvykle všechny ty vymoženosti (alespoň z počátku) jsou drahými hračkami pro hrstku nadšenců. Ale ostatní to musejí kupovat a platit za něco, o čem nemají ani tušení k čemu to vlastně slouží...

Asi tak, jako by si posluchač pověstného totalitního rádia "Hvězda" musel koupit komunikační přijímač se všemi rozsahy od 100KHz až po 30MHz.
Ivo Mašek (10205)|4.11.2013 15:23
Takže jinak
Na obrázku je jeden multiplex DVB-T2 s 24 programy (z toho 4 rozhlasové a 1 tv kanál v 3D, a je úplně jedno, jestli je to zrovna porno, nebo ne - to není rozhodující):

[ATTACH=CONFIG]25271[/ATTACH]

Aby to mělo kvalitní obraz v standardu HD, musí být splněno nějaké bitrate. Žádná nízká úroveň. U tohoto chorvatského multiplexu je bitrate 36,6 Mbps !! Nemůže být nižší, neb pak by to byla mazanice.
Jak chceš tolik programů, v kvalitní úrovni obrazu a navíc i v 3D umístit do standardu DVB-T ?? Narval bys to tam - ale výsledný obraz by byly barevné šmouhy, na kterých bys nepoznal vůbec nic
dvbt2.png
Retiree (659)|4.11.2013 18:04
Tak teď nevím, jestli reaguješ na můj příspěvek. Nechme technické otázky stranou, tam asi nebude sporu. Chtěl jsem jen říci, že v době, kdy bylo rozhodnuto o digitalizaci u nás, nebyla technologie DVB-T2 známá (nebo nedostupná, drahá a co já vím co ještě...). Bylo rozhodnuto o zvedení DVB-T. Po roce nebo dvou byla situace už jiná a operátoři nebo země měly při svém rozhodování na výběr mezi T a T2. A neber mě za slovo, ve skutečnosti nevím, kdy bylo rozhodnuto a kdo rozhodl a zda byla/nebyla technologie T2 reálně k dispozici... (Tak jako v době zavádění NTSC v severní Americe a Japonsku neexistoval standard PAL..., nevím, že by si Američané nebo Japonci stěžovali, že u nich byl zaveden tak zastaralý tv systém)
Ivo Mašek (10205)|4.11.2013 19:00
Moje reakce nebyla mířena na nikoho konkrétního. Byla mířena na ty, co si myslí, že DVB-T2 standard je zbytečný a neměl by se prosazovat. (dopředu předem říkám, že názory diskutérů, kteří budou tvrdit, že stejně koukají na 2, maximálně 3 programy, neberu vůbec v potaz a vážně)
Retiree (659)|4.11.2013 19:24
Já ji taky nebral jako výtku... V každém případě, technologický pokrok je daleko rychlejší, než je a může být rozhodování státních orgánů (různých Rad pro...). DVB-T tu je, bylo už zavedeno a argumenty, že Rumunsko, Ukrajina a podobné země zavádějí DVB-T2 jsou poněkud nepatřičné. Kdyby k přechodu na DVB docházelo i u nás až teď, taky by se asi zaváděla technologie T2... Nehledě k tomu, že to není jen otázka hardware, ale, a to především, nových komprimačních technologií, jejichž vývoj také nečeká a ani nové tv s podporou DVB-T2 tuším nezvládají kodek HEVC/H.265... (už to tu jinde někdo psal, tuším vivid.sk)...
Já taky stejně koukám na 2, maximálně 3 programy :-)-
Ivo Mašek (10205)|4.11.2013 19:30
[QUOTE]bylo už zavedeno a argumenty, že Rumunsko, Ukrajina a podobné země zavádějí DVB-T2 jsou poněkud nepatřičné[/QUOTE]
Uvedl jsem příklad a nutno podotknout, že dělají dobře.
Nedávno byly na jednom muxu u nás (pochopitelně v DVB-T) nějaké kanály v HD. Nova tam připrskla své nějaké kanály a HD se muselo zrušit. Určitě víš, proč. Kdyby to bylo v DVB-T2, nemuselo se žádné HD rušit.
Já nejsem zrovna typ, který hltá každou novinku. myslím, že je tu o mě známo, že jsem spíše konzervativní. Ale každopádně budu podporovat ty věci, které mají smysl a přinesou užitek. A sem ochotný to tu třeba po stý vysvětlovat. A standard DVB-T2 skutečně smysl má.
Retiree (659)|4.11.2013 19:43
Já netvrdím, že standard DVB-T2 nemá smysl, já jenom tvrdím, že před cca 8 lety, kdy se o přechodu z analogu na DVB rozhodovalo, nebyla technologie DVB-T2 dostupná, i když... U nás ČRa testovaly to, co jinde už komerčně běželo, ale nechci se nechat vtáhnout do diskuze o problému, o kterém nic nevím (termíny zavádění).
Prošli jsme přechodem z analogu na DVB, což znamenalo určité investice domácností, další přechod na jinou technologie s nutnými investicemi není asi v brzké době přijatelný.
Čili argumenty proč např. Rumunsko ano a my ne, jsou poněkud mimo...
Jinak, já jsem příznivcem nahrávání v pc, teprve pak si to v klidu přehraju. Už mám soft, který detekuje příjem HEVC, tedy jen detekuje, dekódovat neumí, taky k čemu by mně byl :mad:

Nebo ještě jinak: Standard DVB-T2 přišel pozdě a bude překonán dříve, než se stihne rozšířit...
Pavel_tempx2 (829)|26.11.2013 00:35
Nemyslím, standardy potřebují vždy nějakou dobu na zavádění, nejde teď začít tvořit zákon, směrnici nebo něco na ještě neexistující standard DVB-T3, když není reálně ani odzkoušený, nejsou na to technické prostředky apod. ;) proto i napřed DVB-T a teprve teď DVB-T2. Navíc je tam potom i rozdíl v ceně nákupu nových technologií nebo už starších.

Jinak o DVB-T2 nebo teda spíše o frekvence bude ještě velký boj. Radiokomunikace by určitě rády co nejrychleji převedly svoje vysílání do T2, z jednoho prostého důvodu ze dvou celorepublikových frekvencí by všechny programy mohly dát na jednu T2 a ještě jim jedna zůstane na placené programy. Jsou firma a ta chce vydělávat a kde ještě jinde získat zákazníky, stačí když zavedou placený MUX T2 s Eurosportem, Nova Sportem, Sportem1, nějakým Discovery, Animal Planet, Viasatem apod. a budou mít dost předplatitelů ;) Zapomeňte na to, že budou všechny programy, které jsou teď v DVB-T v SD rozlišení automaticky v HD, to by radiokomunikace neměly důvod zavádět nový standard T2. Navíc jak někdo psal spousta lidí nepozná rozdíl mezi SD a HD nebo spíš je jim to jedno a nás HD úchyláků je malé procento v celkovém počtu.

ČT určitě bude taky chtít T2, alespoň přechodně, vždyť by snížili náklady za distribuci a navíc všechny programy by mělo v jednom MUXu a některé by mohly být i v HD verzi. U T2 nebude potřeba dablování, takže ČT1, 2, 4 můžou být v HD, ČT :D/ART a 24 v SD a ještě zůstane místo na další programy.

a co se týká DVB-C2, tak ano ještě nenastal čas, ale s narůstajícím počtem TV stanic na něj taky dojde, ikdyž teoreticky může být v DVB-C nějakých 90 kanálů, tak prakticky to je necelá polovina = cca 40, takže i ten vyšší bitrate (z 38Mbitps tak bude 66Mbitps) na jeden kanál bude důležitý. Bohužel u kabelovek je televize spíše na ústupu než na vzrůstu, takže si nějakou dobu s DVB-C vystačíme. Lidi totiž nemají v dnešní době moc peněz a první co jde pryč je zábava, takže kabelovky nemají důvod nakupovat další a další programy, když je neprodají, proto zatím ani není potřeba vyšší bitrate. To už se vůbec nebavím o ceně zařízení, které je oproti DVB-T několikanásobně dražší.
ai (2993)|26.11.2013 04:57
budoucnost by mela hlavne byt v tom, ze se divam na to co chci, a ne ani na 2 , ani na 3, ani ne na 40 kanalu z kterych si mohu vybrat, ono je totiz rozdil mit moznost se divat na 40 moznosti v urcitem momentu (40 kanalu) nebo na prinejmensim nejaky milion titulu, sportu, informaci, dokumentu co povaluje na serverech, ke streamingu, bohuzel stale jeste jen ke stazeni v CR atd... T, T2 uplne jedno - porad mam totiz jen na vyber jakousi smes zabavy a politicky korektni krmi,

T2 je asi +, samozrejme, ale bavite se to jestli to ma cenu jeste nebo uz ne, tak pridavam nazor, ze ani jedno :-)
Pavel_tempx2 (829)|26.11.2013 17:27
ano budoucnost by to byla hezká a určitě spousta lidí to bude používat, jenže jak se dozvíte o různých seriálech a filmech, sportovních přenosech? lidi si je sami budou hledat na anglických, německých serverech? už dnes tyto možnosti existují a přesto je milióny lidí nevyužívají, spousta z nich neumí hledat a dokud nebudou mít všichni doma SmartTV spolu s vysokorychlostním internem, tak masově televize nezanikne...můžu mluvit za sebe, mladšího člověka který celý den pracuje s počítači apod. a prostě se mi doma nechce ještě hledat co bych si měl pustit a kde co stáhnout, raději si unavený po práci sednu a pustím program, který se mi alespoň v něčem líbí...jasně sem tam si pustím nějaký film a nebo seriál co chci vidět, ale v 90% se dívám na vysílání některé TV stanice a nemyslím si že se to nějak výrazně změni s příchodem mladší generace, sice víc používají počítač, ale většina z nich hlavně je na facebooku nebo youtube :)

TV má ještě jednu krásnou vlastnost, je to univerzální formát, to že na ní jde pustit stovky různorodých stanic je jedna věc, ale to že si na stejné TV můžu pustit sportovní přenos, hudební klipy, film, seriál, telenovelu, večerníček a já nevím co všechno...přitom mi stačí jeden ovladač, ale u internetu to tak není, člověk už musí hledat, musí mít buď webový prohlížeč a vědět co má hledat, nebo nainstalované různé aplikace v TV kdy každá zobrazuje různé videa a přitom to není žánrově stejné a nejsou tam ani všechny...určitě tam je velký potenciál, jenom se to chce domluvit a né si každý hrát na svém písečku