Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Projektor - par otazok

peter125 (44)|3.11.2013 12:04
Ahojte, rozmýšlam nad projektorom.

Vybral som Benq 1070. Chcem to premietať na velkosť uhlopriečky cca 120".

Nikdy som nemal projektor , nevidel som ani ako to to vyzerá naživo pri prehrávaní filmu v zatelmenej miestnosti, len na prezentáciach kde je vela okolitého svetla a to tabulky, grafy, text a podobné veci.


Páči sa mi predstava velkej zobrazovacej plochy. :)

Dá sa používať projektor namiesto TV? Konkrétne spomínaný model udáva výdrž lampy v eco mode 6000 hodin. Pri premietaní 5 hodín denne to výde na cca 2 roky. Väčšinou aj tak TV ide menej ako 5 hodín denne. Len tu sa obávam kvality SD vysielania. Je to vôbec pozeratelné? Pretože nie všetko sa vysiela v HD.
V akej kvalite/rozlíšení sa vysielajú satelitné HD programy? 1080p asi nie, či?


Ďalšia vec čo ma zaujma, je dôležité plátno alebo stačí premietanie na bielu stenu?

Cena plátna je dosť vysoká, hlavne toho s pohonom, kde je cena cca 50% z ceny projektora.
Tu som našiel video na tej stene je vidno štruktúra, ale zase tie farby na plátne sa mi zdajú dosť šedivé. Určite sa mi viac páči obraz na stene v tomto videu.

Dikes :)
RoPo (6061)|3.11.2013 12:14
Ohledne uhlopricky take hodne zalezi jak daleko budes mit projektor umisteny. Tento projektor nebo moc velky rozsah zoomu.
hakmar (401)|3.11.2013 12:29
Čo sa týka plátna, našiel som plátna za prijateľnú cenu, len neviem v akej sú kvalite. http://premietanie.sk/index.php?route=product/category&path=20_62
peter125 (44)|3.11.2013 13:11
RoPo: Vzdialenosť je cca 4m.

hakmar: stále je to cca 200-250€. :/ To sa mi dávať neche teda.

Je naozaj treba to plátno? Keď pozerám na to video , pre mňa je prijatelnejší ten obraz na stene, na tom plátne to je šedivé úplne. Akurát, sú tma vidieť nerovnosti, ale čo pozerám na stenu, tak tá je pekne hladná a ani nie lesklá.


Zaujmalo by ma v akej kvalite vysiela SkyLink HD programy. A ako to bude vypadať.
RoPo (6061)|3.11.2013 13:40
Platno je vzdy lepsi. At uz elektricke nebo pevne v ramu.

Na 4m budes mit vetsi uhlopricku. Podivej se na kalkulator vzdalenosti a uhlopricky na stranky vyrobce.
Aby jsi mel uhlopricku 4m musis dat projektro blize.
peter125 (44)|3.11.2013 14:14
V čom je lepšie to plátno? Okrem toho, že je to hladká plocha?
Pokial mám rovnú hladnú stenu, tak to neni jedno?

Okrem toho plátno stojí nemalú čistku penazí plus k tomu podla toho videa je obraz na plátne šediví, čo sa mi nepáči.

Asi mi teda uniká podstata plátna. :D

Projektor bude na plafóne, teda to už sa bude dať dostelovať na požadovaný rozmer.
RoPo (6061)|3.11.2013 14:37
Obraz na platne neni sedivy. Platno ma vyssi odrazivost. Stena neni nikdy hladka jako platno.

Ze 4m u tohoto modelu budes mit uhlopricku vyssi. Dostelujes maximalne jeste vetsi uhlopricku, ale ne 120".
peter125 (44)|3.11.2013 14:46
Ale veď ked dám projektor od plátna 3m od plátna tak sa to bude dať nastaviť, Tento projektor má pomer projekčnej vzdialenosti 1,15 - 1,5. Teda to si nastavím. Nie je problém dať projektor ešte blyžšie. Alebo je?
Max čo ho môžem dať od plátna je zhruba 3,5-4 m


K tomuto projektoru dávajú aj plátno o velkosti 92" čo je cca 230cm. Na tom to môžem vyskúšať, ak to nebude ono tak predám, ak to bude dobré tak toto predám a kúpim 120".
Pytkin (7947)|3.11.2013 15:04
[QUOTE=RoPo;471605]
Aby jsi mel uhlopricku 4m musis dat projektro blize.[/QUOTE]

ja mam projektor 4.5m a premietam 3m uhlopriecku..
Pytkin (7947)|3.11.2013 15:06
Peter: ja premietam na stenu a celkom mi to staci.. Platno je ale urcite lepsie.. Konieckoncov kup projektor a uvidis.. Platno mozes vzdy dokupit ..
RoPo (6061)|3.11.2013 15:56
[QUOTE=Pytkin;471612]ja mam projektor 4.5m a premietam 3m uhlopriecku..[/QUOTE]

V poradku, ale bavime se tady o projektoru Benq 1070. Ten nema takove moznosti upravy zoomu.
To je potreba si uvedomit!

Ja mam projektor vzdaleny 4,3m a uhlopricku na elektrickem platne 125". Ale take jiny projektor.

---------- Doplněno v 15:56 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 15:55 ----------

[QUOTE=peter125;471611]Ale veď ked dám projektor od plátna 3m od plátna tak sa to bude dať nastaviť, Tento projektor má pomer projekčnej vzdialenosti 1,15 - 1,5. Teda to si nastavím. Nie je problém dať projektor ešte blyžšie. Alebo je?
Max čo ho môžem dať od plátna je zhruba 3,5-4 m


K tomuto projektoru dávajú aj plátno o velkosti 92" čo je cca 230cm. Na tom to môžem vyskúšať, ak to nebude ono tak predám, ak to bude dobré tak toto predám a kúpim 120".[/QUOTE]

Psal jsi o vzdalenosti 4m. Pokud muzes dat projektor blize, tak u tohoto projektoru to budes potrebovat. Je projektovany na kratsi vzdalenosti.
peter125 (44)|3.11.2013 17:37
Ano môžem ho dať bližšie. Na plafone je dost miesta :)

Inak ked pozerate na FHD zo vzdialenosti 4m na 120" je to ok? nebudo to kockate? sa bojim aby to nevyzeralo ako SD rozlisenie na 42" TV v tejto vzdialenosti. Teda vzdialenost zostava, len sa zvysuje rozlisenie a plocha v podobnom pomere. :/

Pozerate na tom TV niekto? SD a HD? Ake su vaše skusenosti?

Inak , išli by ste znova do projektora? Ste s nim spokojny v porovnaní s TV? :)
Pytkin (7947)|3.11.2013 17:57
[QUOTE=RoPo;471615]V poradku, ale bavime se tady o projektoru Benq 1070. Ten nema takove moznosti upravy zoomu.
[/QUOTE]

Ja som myslel, ze mensiu uhlopriecku spravi kazdy zoom..
Pytkin (7947)|3.11.2013 17:58
Peter: ja kukam aj dvdcka.. Kockate nie su .. Len trosku rozmazane oproti HD

Pozeram aj telku .. Niekedy ok .. Nieke nic moc .. To uz zavisi od konkretnej stanice a relacie..

Projektor je super.. Siel by som do neho znova .. Ale telku nenahradi ... Treba mat k nemu aj telku..
RoPo (6061)|3.11.2013 18:25
[QUOTE=Pytkin;471632]Ja som myslel, ze mensiu uhlopriecku spravi kazdy zoom..[/QUOTE]

Ale v závislosti na vzdálenosti. Zoom není nekonečný a to oběma směry. A každý model projektoru má jiné omezení k dané vzdálenosti.

---------- Doplněno v 18:25 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:22 ----------

[QUOTE=peter125;471630]Ano môžem ho dať bližšie. Na plafone je dost miesta :)

Inak ked pozerate na FHD zo vzdialenosti 4m na 120" je to ok? nebudo to kockate? sa bojim aby to nevyzeralo ako SD rozlisenie na 42" TV v tejto vzdialenosti. Teda vzdialenost zostava, len sa zvysuje rozlisenie a plocha v podobnom pomere. :/

Pozerate na tom TV niekto? SD a HD? Ake su vaše skusenosti?

Inak , išli by ste znova do projektora? Ste s nim spokojny v porovnaní s TV? :)[/QUOTE]

Satelitní signál jak SD, tak HD v pohodě. Samozřejmě záleží na datovém toku a kvalitě výstupu SAT přijímače. Blu-ray výborný.

Rozdíl oproti TV je v menší svítivosti ve dne.
Pytkin (7947)|3.11.2013 22:33
Ropo : no .. nemal som moc vela projektorov v rukach .. moj LG ma dialkovo ovladany zoom a fakt sa da dost vyladit .. na dakoho odporucanie tu (mozno tvoje?) som kupil do prace ten EPSON 3200 .. a tam to ide snad nastavit od nuly do plneho zoomu .. preto som si myslel ze to snad ide v kazdom zoome nastavit, ze mas malicky obraz ..
RoPo (6061)|3.11.2013 22:52
Pytkine: Ne to opravdu neni pravda. Kazdy model to ma jinak a prave Benq 1070 je delany schvalne na mensi projekcni vzdalenosti pri stejne uhlopricce jako jine projektory umistene dale.
Pytkin (7947)|4.11.2013 00:05
ropo : jo len nechapem , ze optika proste nevie zmensit obraz az do nuly .. divne ..
RoPo (6061)|4.11.2013 07:55
pytkin: Optická soustava je jedna věc a mechanické možnosti a konstrukce zoomu druhá věc.
To přeci není nepochopitelné....:OO

Navíc čím více se používá zoom, tím se více mohou objevovat chyby a limity dané optické soustavy.
Pytkin (7947)|4.11.2013 08:16
no ked vidim ten objektiv pri epson 3200 , tak mam lepsi pocit , ako pri inych , kde to je dnu , ako trebars v tom mojom LG .. u toho epsonu to ide nastavit skoro z nuly az do maxima .. mne skorej pride ze pri maximalnom rozmere treba posuvat projektor , ale do zadu samozrejme ..
Sybik (86)|7.11.2013 18:33
pozor také na to že čím dále projektor je tím ztrácí fL na promítané ploše... Proto je dobré projektor umístit co nejblíže jak to jde pro požadovanou velikost plátna. Nebo poté mít slušně svítivý projektor. Ten TW3200 naštěstí svítivý je, ale lampu má postarší, takže jde rychleji dolu..
KUFI (63)|28.12.2013 18:34
Koukam, ze W1070 je bezkonkurencne nejoblibenejsi projektor. A rozhodne pravem. Vzhledem k cene se na moc veci ani stezovat neda a obraz je za tu cenu excelentni. Odpovedi na tvoje otazky najdes u me v podobe fotek. https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36509-Projektor-VS-svetle-a-tmave-vymalovana-mistnost-fotky-model-Benq-W1070
Osobne ho na TV vysilani nepouzivam, takze s tim neporadim jak je to s SD vysilanim, ale staci si pustit nejaky video na utube v nizkym rozliseni (240,360,480p). Asi netreba rikat, ze na 3x2m je to obludnost. Navic takhle velka plocha nic neodpousti a kazda znamka komprese a aliasingu u her je tu hrozne znat (na PS3 jsem diky 720p prestal zcela hrat, pac to trhalo oci). Pokud mas vykony PC a muzes si dovolit zapnout co nejlepsi anti-aliasing a rad koukas na Bluray, tak je projektor skvela volba. Bez problemu je i prace na PC. Dulezity je cpat do nej pokud mozno nativnich 1920x1080, idealne 4K signal. Kterej, ackoliv downscalovanej, dela z 1080 vylozene mazanici a je pak tezky se vracet k fullhd. Jenom to bude ze zacatku asi trochu nezvyk. Me se z toho velkyho obrazu pri hrani strilecek docela tocila hlava nez jsem si zvyk. Nevnimas okraje a prijde ti jako bys byl uvnitr. Neco jako bys mel nos nalepenej na monitoru. Tak trosku placata VR.
Bila stena je absolutne dostacujici, ovsem pokud je vymalovana neutralni matnou bilou barvou. Taky musi mit dokonale hladkou texturu, zadny hrboly, praskliny a diry po hmozdenkach. Obzvlast ve svetlych scenach je to dost rusivy. Platno pouze ramovy, rolety jsou vyhozeny penize. Nejdou poradne vypnout a diky tomu se krabati. Zatemeni musi bejt co nejvetsi, idealni je jeskyne co pohlcuje 100% svetla. Jakykoliv prisviceni sisuje obraz, cerna sedne a kontrast mizi. Pri rozsviceny lampicce je to jeste ok, za denniho svetla neni videt temer nic. Pokud teda nemas nejaky drahy cerny platno stvoreny za ucelem promitani v osvetelym prostredi coz je asi 200 tisicova investice.
F_r_o_s_t (5)|17.1.2014 12:11
Ahoj,

můžu se zeptat, jak je to tedy přesně s projekční vzdáleností vs velikostí projekční plochy?
Původně jsem se naivně domníval, že nebude problém nastavit si libovolný projektor tak, aby mi ze vzdálenosti 4.5m vytvořil plochu cca 1920x1080(cm). Umístit projektor blíž víceméně nelze, protože by měl být na protilehlé stěně (strop je otevřený -> mezonet, stolek uprostřed místnosti nechci), a na větší promítací plochu není prostor (ač bych samozřejmě jinak větší úhlopříčku ocenil).
Teď teprve zjišťuju, že pokud správně chápu udávané parametry projektorů, tak na ideálně ostrý obraz musí být daný projektor právě v konkrétní vzdálenosti od projekční plochy (+-0,5m) a že promítá vždy tak velkou plochu, jaká se u něj udává. Tedy ve většině případů z potřebné vzdálenosti vyjde příliš velká projekční plocha.
Můj dotaz víceméně je, co se děje s kvalitou obrazu v případě volby jiné vzdálenosti?.. Např. jestliže je projektor dimenzován na vzdálenost 6m, aby vytvořil plochu např.3x2m, co se stane, když takový umístím do poloviční vzdálenosti? Projekční plocha se zmenší a obraz nepůjde ideálně zaostřit? Nebo to třeba bude úplně v pořádku?..
RoPo (6061)|17.1.2014 13:14
Každý model umožňuje jinou uhlopříčku z dané vzdálenosti. Většinou to je tak, že lze dokorigovat na stejnou uhlopříčku vzdálenost +/- 1-1,5m.

Pozoruji, že novější projektory se dělají s kratší projekční vzdáleností a omezeným zoomem. Vím, že EPSON je na tom prozatím ve variabilitě velmi dobře. Takže kvůli tomuto doporučuji koukat po EPSONech.
Je to podle mého názoru, že to dělají pro to, aby ušetřili na lampě, chlazení a spotřebě. Porotože čím delší vzdálenost tím výkonnější lampu potřebuješ při stejné svítivosti na plátně.

Ohledně vzdálenosti, velikosti plochy atd..uvažuješ správně jen s tím, že zaostříš vždy, ale s menší uhlopříčkou než jakou chceš mít. Proto jak jsem psal výše. U nových projektorů se objevuje stav, kdy jsou projektovány na kratší projekční vzdálenosti k dané uhlopříčce.
F_r_o_s_t (5)|17.1.2014 15:43
Díky za odpověď!
Ještě bych měl doplňující otázku, co se týče správnosti výkladu tohoto kalkulátoru - http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm
Jestliže si nastavím u vybraného projektoru potřebnou plochu dole a odpovídající/potřebná vzdálenost (včetně případného zazoomování) bude v zeleném spektru, značí to pak optimální volbu?
Zatímco vzdálenost zasahující nalevo do žlutého spektra říká, že bude pravděpodobně nedostatečný světelný výkon projektoru, a červené spektrum napravo pak že bude obraz příliš jasný (tj. špatné podání černé/namáhání očí)? Nebo je vzdálenost v červeném spektru naopak výhodná, protože světelné ztráty sou minimální i v osvětlené místnosti?
Sybik (86)|17.1.2014 21:32
Tento kalkulátor počítá s ftL. Oni berou jako průměrné optimum 12-24(nebo 16-24). Na koukání za tmy cokoli nad 20 namáhá oči, a pod 12 je potřeba dedikovaná(kompletně tmavá místnost) max do 7, pod už to bída skoro vždy. Nad 20 je dobré mít při koukání ambient light. Pak je možné mít i 40ftL a očím to nevadí... Tento kalkulátor to právě ukazuje, "vhodné pro místno s low/ambient light" atd...
kadell (212)|19.1.2014 10:36
Nechci zakladat tema, tak se prifarim sem. Boli vas z projektoru oci? Mne docela jo a to mam pomerne malou uhlopricku na velkou vzdalenost, 92" na 4,5m. Doufam, ze je to jen o zvyku.
Sybik (86)|19.1.2014 11:18
Jen se zeptám, při koukání za tmy bolí oči??
kadell (212)|19.1.2014 12:31
U televize ne, projektor sleduju jen za tmy.
Sybik (86)|20.1.2014 00:07
A je to DLP projektor? Mohla by za to i špatně nastavená svítivost. Přes 16ftL za tmy má už spousta lidí problémy...
kadell (212)|20.1.2014 07:47
Jo jo, je to optoma hd 131xe a taky me to napadlo, podle kalkulatoru (ted nevim tu stranku) jsem v cervenym poli. Jeste se zeptam, ma cenu delat kalibraci kdyz mam zatim bile vymalovano? Zatim nechci malovat, protoze by manzelku jeblo, tee rozdychava, ze trci cosi ze stropu
RoPo (6061)|20.1.2014 08:50
Kalibraci dělat můžeš pokud počítáš s promítáním na tvoji bílou stěnu. Kalibraci se stárnutím lampy (nasvícených hodin) stejně budeš časem dělat znovu.
Já mám názor, že se má promítat na plátno. Ten obraz je jinej než na zdi. To si musíš rohodnout sám, když jsi si pořídil projektor, tak jsi se rozhodl pro určitou projekční plochu.
Bolení očí můžeš mít ze zbytečně velké nastavené svítivosti projektoru a ostrosti.
kadell (212)|20.1.2014 10:21
Ja promitam na platno, malovanim jsem myslel mistnost na nejakou tmavsi barvu. Slo mi o to, jestli tu kalibraci nebudou ovlivnovat odrazy od bile zdi kolem platna. Jestli nejdriv vymalovat tmavejc a az pak kalibrovat.
F_r_o_s_t (5)|20.1.2014 16:52
Teď malinko odskočím od tématu (ač tu žádné konkrétní zvoleno není). :)
Po poměrně důkladném hledání na netu jsem dospěl k závěru, že na projekci 2m obrazu (šířka) ze 4,5m existuje jediná možnost, a i ta zanedlouho nejspíš zmizí. Je jí Epson EH-TW3200, postarší model, bohužel bez podpory 3D, jehož cena navíc za poslední roky spíše stoupla. Moje otázka zní - jsem jenom slepý a nebo je skutečně nabídka (min. mezi výrobky do 30000Kč) tak tragická?
Sybik (86)|21.1.2014 00:57
To kadell: Ano budou ovlivňovat, pokud odstín bude barevný. Pak je moudré s kalibrací vyčkat. Pro snížení jasu, lze snížit kontrast(pozor ne brightness). Alespoň do začátku a hodit lampu do Eco.

To F_r_o_s_t:
Ano je to přesně jak píšete... TW3200 má velký rozsah, popřípadě to uměla i TW5910/6100, ale ty už jsou snad vyprodané. Zkusil bych se ještě podívat na benq W1500? Ale nejsem si jistý. DLP mají většinou menší možnosti ZOOMU než LCD. TW3200 bude prodej ukončet někdy na jaře.
F_r_o_s_t (5)|6.2.2014 16:52
To Sybik: Díky za odpověď!
Nakonec jsem tedy zvolil/zakoupil možnost TW3200. Měl bych doplňující otázku, asi hlavně na majitele Epsonů - jak rozeznat, jestli jsou konvergence v mezích normy a nebo už reklamovatelné (případně na pomezí, kdy je lepší vrátit daný kus raději ve 14idenní lhůtě)? Dlouho jsem prohlížel zkušební obrazec s bílými čárami a připadá mi, že např. na středu je červená barva uhnutá dolů, ale nevidím přímo červené pixely jako spíš jenom červenou mlhu pod tou bílou čárou - neboli nedokážu říci o kolik pixelů je ta červená vlastně přesně hnutá. Existuje nějaký přesnější laický postup jak se to dá zhodnotit, abych případně nevracel něco, co o moc lepší už v případě LCD projektoru nebude? Při filmu se mi zdá obraz pěkný, ovšem nemám srovnání, zda by nemohl být i výrazně lepší při lepším seřízení projektoru.
Za všechny rady předem díky!
Sybik (86)|9.2.2014 22:58
Hodně špatné je posun panelů o 2 pixely na jakémkoli místě. Měl jsem jeden takový TW3200, v pravém rohu to bylo vidět i na filmu. Průměr je tak 0.75-1pixel, a hodně dobré je 0,5 až 0. Dnešní epsony mají možnost to srovnat, takže obraz je pak ostrý dostatečně.