Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Proměření rozvodů

jurec84 (3)|21.10.2013 08:04
Dobrý den,

obracím se na vás s dotazem kolem ceny práce a případně kontaktu na nějakého fachmana přes anténní rozvody v Ostravě.

Před několika týdny jsem rekonstruoval byt a elektrikář (známý), který mi tahal nové rozvody elektro, natáhl i nový coax (vše zasekáno do zdi v podhledech atd.).
Účastnickou zásuvku UPC mám vytáhnutou nad vchodové dveře do castle v předstěně ze SDK , odkud mám tři samostatné "větve" antén do každého pokoje (na každé jedna průchozí a jedna koncová anténní zásuvka). Technici UPC udělali F konektory. Na základě rady člověka v elektro prodejně (GME) jsem si pořídil hybridní rozbočovač s tím, že pokud nebude stačit stačí dokoupit zesilovací člen. Rozbočovač jsem připojil a zkoušel jsem zapojit televizi Samsung s CA modulem v nejbližším pokoji a televize našla pouze 17 kanálů (místo 140) a ty ještě navíc jely bez obrazu.
Zkoušel jsem pak propojit napřímo přes spojku a pořád stejný stav. Při připojení nového kabelu (udělaný ze stejného coax) přímo do zásuvky UPC telka najela s kompletní nabídkou. Vypadá to tedy na problém v zesílení, ale nejspíš také problém někde na trase kabelu. Navíc si známý zapomněl označit při tahání kabelů vstupy a výstupy (a je možné že to má v anténních zásuvkách přehozené). Elektřina šlape bez nejmenších problémů, revize úspěšně za mnou, ale ty antény nějak podcenil...

Vzhledem k tomu, že tam může být problém někde na trase, v nutnosti zesílit signál na tři větve a ještě k tomu možné přehození kabelů v anténních zásuvkách, tak bych to rád někomu cenově rozumnému svěřil. Mohl bych s tím sice laborovat, ale vzhledem k tomu, že mám ještě milion nedodělků a stěhování před sebou, si teď ani to dopoledne o víkendu nemůžu moc dovolit obětovat.

Můžete mi poradit kolik může takové proměření stát (myslím hlavně práci, je mi jasné že můžu mít rozbočovač za 400 Kč ale takjy za 1500 Kč). Řekněme tedy kolik je běžná cena za proměření signálu na zásuvkách, říct tady je blbě zapojená anténní zásuvka. Případně tenhle rozbočovač bude nevhodný i po zesílení. Dejte tam raději tento.

Můžete mi doporučit někoho z Ostravy?

Předem moc díky za všechny rady doporučení a tak

Martin

PS: Snad jsem to posla aspoň trochu srozumitelně a patří to sem na fórum. Pokud ne tak se předem omlouvám za spam.
RoPo (6061)|21.10.2013 08:15
Zesilovač může zesilovat jen určité pásmo/spektrum. Nevím co je to za zesilovač. Použitý kabel může mít špatnou/nevhodnou impedanci. Koncové zásuvky mají vysoký útlum.

Obyčejné proměření může stát tak 300-500,-.
Ivo Mašek (10205)|21.10.2013 09:06
Pokud máš kabelovku od UPC, vřele doporučuji si zavolat technika z UPC a ten provede proměření a odstraní nalezené chyby.
Dagy2 (3153)|21.10.2013 13:04
[QUOTE=Ivo Mašek;470171]Pokud máš kabelovku od UPC, vřele doporučuji si zavolat technika z UPC a ten provede proměření a odstraní nalezené chyby.[/QUOTE]

Absolutný súhlas. A pred tým, než technik UPC príde tak by som vrele doporučil odmontovať všetko čo si tam nabastlil. Sú tie rozvody urobené hviezdicou z nejakého rozvodu na chodbe alebo zásuvky ťahané priebežne z poschodia na poschodie a ty si ich u teba v byte rozbočil?

Neviem ako je to v Ostrave ale predtým som mal byt s UPC a rozvody boli podľa zmluvy majetkom UPC, do ktorého zásah je postihovaný pokutou. Mali sme borca, ktorý si tiež namontoval rozbočovač a nejaké zásuvky navyše v byte a tým odstránil signál z kábla ďalším piatim bytom. Ty nemáš problém so zosílením ale namontovaním rôznych rozbočovacích krabíc si podľa mňa vytvoril odrazy vo vedení. Zosilňovač ti nepomôže, treba napraviť neporiadok na vedeniach. a to najlepšie myslím urobí technik UPC. Preštuduj zmluvu na čo máš nárok a na čo nemáš, možno budú chcieť po tebe 500Kč za zásuvku na druhý TV a pod.
jurec84 (3)|21.10.2013 13:29
[QUOTE=Dagy2;470195]Absolutný súhlas. A pred tým, než technik UPC príde tak by som vrele doporučil odmontovať všetko čo si tam nabastlil. Sú tie rozvody urobené hviezdicou z nejakého rozvodu na chodbe alebo zásuvky ťahané priebežne z poschodia na poschodie a ty si ich u teba v byte rozbočil?

Neviem ako je to v Ostrave ale predtým som mal byt s UPC a rozvody boli podľa zmluvy majetkom UPC, do ktorého zásah je postihovaný pokutou. Mali sme borca, ktorý si tiež namontoval rozbočovač a nejaké zásuvky navyše v byte a tým odstránil signál z kábla ďalším piatim bytom. Ty nemáš problém so zosílením ale namontovaním rôznych rozbočovacích krabíc si podľa mňa vytvoril odrazy vo vedení. Zosilňovač ti nepomôže, treba napraviť neporiadok na vedeniach. a to najlepšie myslím urobí technik UPC. Preštuduj zmluvu na čo máš nárok a na čo nemáš, možno budú chcieť po tebe 500Kč za zásuvku na druhý TV a pod.[/QUOTE]

Zatím moc díky za rady. Jen abych to uvedl na pravou míru. Už když instalovali krabici nad dveře v mém bytě věděli, že tam bude rozbočovač a jak je to zapojené a neviděli v tom problém., Na kabely mi namontovali i F konektory a nechali spojku. Říkali, že bude stačit pravděpodobně i pasivní rozbočovač. Rozbočovač tedy je až za jejich krabicí.

Bohužel jsem si na pána nevzal kontakt. Nebyl to přímo člověk od UPC, ale jen firma co pro ně montuje. Proto jsem si říkal, než tam bastlit a řešit to metodou pokus omyl, raději se obrátit na odborníka. Hlavní důvod proč jsem to nenechal rovnou montovat UPC byl za prvé zmiňovaný 500 Kč poplatek za zásuvku (při mém počtu 6 to už je balík, nehledě na jejich hnusný vzhled a krabice na zeď)), předražený rozbočovač a poplatek i za to, že ten kabel jen prasácky neleží přisponkovaný někde u zdi. Já všechny kabely zasekával a tahal případně v SDK podhledu, zasekával krabice, atd.

Chtěl jsem právě doporučit/sehnat nějakou firmu, která normálně dělá pro UPC. Zaplatím peníze raději jim (a méně) něž k tomu krmit ještě UPC, které jim ve finále dá polovinu.
Pokud bych za to měl dát 3000 tis tak to už se mi ale vyplatí i bastlit...

Jdu tedy prostudovat jejich ceník, a zkusím jim cinknout.
Pokud byste někdo měl kontakt na někoho kdo pro UPC externě dělá z Ostravy, budu rád.

Martin
Ivo Mašek (10205)|21.10.2013 13:45
[QUOTE]Nebyl to přímo člověk od UPC, ale jen firma co pro ně montuje.[/QUOTE]
Všichni technici, kteří pracují pro UPC v terénu (tedy chodí po bytech dělat rozvody a opravy) jsou externí firmy, nebo jednotlivci. Nikdo z nich není přímým zaměstnancem UPC. Firma UPC své vlastní techniky samozřejmě má, ale těch je jenom pár a starají se o chod rozvodných ústředen, pracují na softwaru pro STB, a tak podobně. S nimi se naživo vůbec nesetkáš.
jurec84 (3)|5.11.2013 10:49
Tak jsem nakonec problém vyřešil jednoduše a bez potřeby firmy. Primární problém byl v přílišném útlumu na anténních zásuvkách pro kvalitu signálu jsem použil na fórech hodně zmiňovaný aktivní rozbočovači Televes 5522 za cca 800 Kč a vše šlape jak má :-)
Pro srovnání: UPC chtělo 500 jen za výjezd bez práce, zesík a rozbočovač se dohromady pohyboval v ceně dalších 2000 kč, takže se určitě stálo za to tomu trochu věnovat :-)

Všem díky za rady

Martin
RoPo (6061)|5.11.2013 11:38
[QUOTE=jurec84;471805]Tak jsem nakonec problém vyřešil jednoduše a bez potřeby firmy. Primární problém byl v přílišném útlumu na anténních zásuvkách pro kvalitu signálu jsem použil na fórech hodně zmiňovaný aktivní rozbočovači Televes 5522 za cca 800 Kč a vše šlape jak má :-)
Pro srovnání: UPC chtělo 500 jen za výjezd bez práce, zesík a rozbočovač se dohromady pohyboval v ceně dalších 2000 kč, takže se určitě stálo za to tomu trochu věnovat :-)

Všem díky za rady

Martin[/QUOTE]

A co jsem ti zde mimojiné i o útlumu psal... :-E :BB:

Dopním jen, že lepší zásuvky mají útlum kolem 4 dB a standardní až 15dB.
Lumca_1 (218)|5.11.2013 15:10
ÚZ se určitě nedělí na "lepší" a "standardní". Každá je svým odbočným (nikoliv průchozím) útlumem určena do různých účastnických rozvodů a má svůj specifický účel. Ona je jich celá škála, koncové 1 a 3dB, průchozí 4, 7(8), 10 a 14dB, samozřejmě se bavím o TV ÚZ, nikoliv SAT ÚZ, tady je situace trošku odlišnější s ohledem na specifikum SAT účastnických rozvodů v bytových domech.
bastlir (3245)|5.11.2013 22:06
[QUOTE=Lumca_1;471829]ÚZ se určitě nedělí na "lepší" a "standardní". Každá je svým odbočným (nikoliv průchozím) útlumem určena do různých účastnických rozvodů a má svůj specifický účel. Ona je jich celá škála, koncové 1 a 3dB, průchozí 4, 7(8), 10 a 14dB, samozřejmě se bavím o TV ÚZ, nikoliv SAT ÚZ, tady je situace trošku odlišnější s ohledem na specifikum SAT účastnických rozvodů v bytových domech.[/QUOTE]

Souhlas. Pro zjednodušení výpočtu rozvodu v praxi je zavedená jedna berlička: 1 pasivní krabička=-4dB. A ono to vždy tak nějak +- vyjde.
RoPo (6061)|5.11.2013 22:25
Jasně, že mají "svůj specifický" účel, ale jdou použít např. 4dB tam, kde "pro specifický účel" má být 12dB. Záleží na celkovém zapojení.
Pavel_tempx2 (829)|25.11.2013 23:32
[QUOTE=Dagy2;470195]Neviem ako je to v Ostrave ale predtým som mal byt s UPC a rozvody boli podľa zmluvy majetkom UPC, do ktorého zásah je postihovaný pokutou. Mali sme borca, ktorý si tiež namontoval rozbočovač a nejaké zásuvky navyše v byte a tým odstránil signál z kábla ďalším piatim bytom. [/QUOTE]

Tohle mě trošku zarazilo, on přerušil kabel od UPC který mu vedl přes byt k dalším pěti bytům? Jinak "odstranit" signál dalším bytům pokud tam měl jenom kabel pro sebe nejde. Na výstupu rozbočovače ve skříňce UPC může být třeba 70dB a dalším zákazníkům na stejném rozbočovači neklesne signál pokud si na svůj kabel dám trojnásobný rozbočovač s 5dB útlumem a za něj zásuvky a TV ;)