Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

naco optika??

Ibrahim (7)|16.10.2013 13:15
Ahoj, mám možno blbú otázku, ale načo sú vlastne optické vstupy/výstupy, keď v dnešnej dobe sa všetko dá prepojiť cez HDMI?? Ďalej napr. neviem, ako mám rozumieť tomuto: v manuále blu-ray prehrávača som našiel takúto tabulku (viď príloha). Vyplýva z nej, že keby som prehrávač prepojil s AVR cez koaxial, nedosiahnem HD kvalitu?
Snímka obrazovky 2013-10-16 o 13.03.20.png
vivid.sk (11472)|16.10.2013 13:30
[QUOTE=Ibrahim;469626] načo sú vlastne optické vstupy/výstupy[/QUOTE]
Pretoze existuju zariadenia, ktore HDMI vstupy nemaju. Optika (presnejsie SPDIF) tu bol totiz skor, ako HDMI. Naviac, ako inak by si chcel dostat multikanal priamo z TV? (HDMI ARC tu je len poslednych par rokov a vyzaduje kompatibilitu na oboch stranach retazca).

Tabulka vysvetluje technicke obmedenia SPDIF, pratlacis nim len stereo PCM a komprimovane DD / DTS. Multikanalove PCM ani nove HD lossless audio formaty nie.
Ibrahim (7)|16.10.2013 22:56
Ano, v podstate som čakal odpoveď typu "len kvôli starším zariadeniam"... Je pravdepodobné, že v budúcnosti SPDIF zanikne a postupne sa bude zo zariadení vytrácať??
vivid.sk (11472)|16.10.2013 23:05
[QUOTE=Ibrahim;469675]"len kvôli starším zariadeniam[/QUOTE]
Nie je to len koli starsim zariadeniam. Audio komponenty (napriklad zvukovka) maju bezne SPDIF digitalny vystup (pripadne tie lepsie aj vstup). Nie je ziadny dovod, aby SPDIF zanikol, je to jedine komercne rozsirene digitalne audio rozhranie.
Ibrahim (7)|16.10.2013 23:12
Ahaa, okej diky za vysvetlenie
bastlir (3245)|16.10.2013 23:17
[QUOTE=Ibrahim;469675]Ano, v podstate som čakal odpoveď typu "len kvôli starším zariadeniam"... Je pravdepodobné, že v budúcnosti SPDIF zanikne a postupne sa bude zo zariadení vytrácať??[/QUOTE]

Na to ti tu asi nikdo korektně neodpoví. Kolikrát jsem se už dočetl o koncích RS232, Scart, IEE-1394, USB apod. a ono se to na různých zařízeních stále objevuje. Já osobně si myslím, že hudbou budoucnosti bude bezdrátové propojení na separovaných frekvencích s krátkým dosahem a že dráty odpadnou vůbec.
vivid.sk (11472)|17.10.2013 00:40
[QUOTE=bastlir;469684]hudbou budoucnosti bude bezdrátové propojení na separovaných frekvencích s krátkým dosahem[/QUOTE]
Najlepsie spojenie vzdy bolo a aj bude fyzicke. Uz len koli potrebe napajania droty neodstranis a pokial mas chces spolahlivost a bezpecnost, ten kabel si urcite vyberies ako alternativu aj v buducnosti (okrem mobilnych zariadeni ako Smartfon, tablet, notebook...).
bastlir (3245)|17.10.2013 08:19
Cha, myslíš, že by Ti někdo ani ne před sto lety věřil, že budeme jednou telefonovat přes sklo?:-) A v tom napájení nemáš pravdu, protože už dnes se užívá bezdrátové nabíjení. Bohužel vývoj, jeho rychlost a hlavně směr nemůže nikdo ani odhadnout. Mám doma časopisy, které vlastně vyšly nedávno a v nich jsou články, že ta či ona firma cosi objevila jako nějakou převratnou technologii. A já to dnes už úplně samozřejmě používám. Tím chci říct, že doba opouštění drátů vlastně už dávno začala.
Pytkin (7947)|17.10.2013 08:25
bezdrotove spojenie je nespolahlive a zbytocne drahe .. fyzicky spoj (ci uz opticky alebo metalicky) , tu bude vzdy ..
bastlir (3245)|17.10.2013 08:38
[QUOTE=Pytkin;469710]bezdrotove spojenie je nespolahlive a zbytocne drahe .. fyzicky spoj (ci uz opticky alebo metalicky) , tu bude vzdy ..[/QUOTE]
A jak to můžeš vědět? Dnešní bezdrátové spojení je nespolehlivé a dnes je i drahé. Když jsem natahoval dráty k reprákům, nebylo to ani jednoduché a už vůbec ne levné. A navíc u drátů musíte řešit další problémy, vzpomenu třeba estetické. Tvrdit ale, že něco bude vždy nebo naopak nikdy je úsměvné.
Pytkin (7947)|17.10.2013 08:51
ja si fakt neviem predstavit , ako by som toto prenasal bezdrotovo :



kazdy kto riesi taketo veci vie , ze kable su najlacnejsie a najspolahlivejsie riesenie .. z toho prameni moje presvedcenie , ze tu budu vzdy ..
Ivo Mašek (10205)|17.10.2013 10:13
Dráty jsou nejspolehlivější, spojení po nich je jistota. Dráty tu budou vždy, tak jako na velkých vysílačích (a nejenom tam) budou vždy elektronky.
RoPo (6061)|17.10.2013 11:28
Dráty budou, ale v jiné formě.
KamilZ (10277)|17.10.2013 11:43
Ale stejně se bohužel nechystá nějaká rozumná náhrada dnešního rozhraní. Kdyby udělali třeba obdobný systém jako ethernet, kdy se do jednoho místa (switche) nastrkají všechny "HDMI" (samozřejmě by to dnešní HDMI být nemohlo, proto v uvozovkách) a každé zařízení by si vybralo zdroj, který potřebuje, by bylo myslím lepší. Sice jsou Matrix switche, ale to je něco jiného. Pak by z každého zařízení vedl jeden kabel a vymalováno, možnosti nekonečné :-). Akorát by to muselo mít rozumnou šířku pásma :-)
Pytkin (7947)|17.10.2013 12:59
kamil : ved to je to .. dnes je sirka pasma zatial stale slaba .. v audiu to neni problem .. mame tu MADI , kde mas 128 audio kanalov v jednom kabli (jak metalickom alebo optickom) a mozes tam teda honit co chces .. pripadne Ethersound , DANTE, RSS .. to su vsetko multikanalove technologie over ethernet .. na Obraz ale zatial nic take neni .. na dnesne 4k rozlisenie potrebujeme SDI 6G (6gbps) .. takze naprat viac takychto kanalov do jednej zbernice je zatial dost narocne a drahe ..
KamilZ (10277)|17.10.2013 13:22
[QUOTE=Pytkin;469730]ved to je to .. [/QUOTE]
?? sám píšeš, že to není. Je jasné, že šířka je u videa problém, jak i já uvádím.
RoPo (6061)|17.10.2013 14:31
[QUOTE=KamilZ;469726]Ale stejně se bohužel nechystá nějaká rozumná náhrada dnešního rozhraní. Kdyby udělali třeba obdobný systém jako ethernet, kdy se do jednoho místa (switche) nastrkají všechny "HDMI" (samozřejmě by to dnešní HDMI být nemohlo, proto v uvozovkách) a každé zařízení by si vybralo zdroj, který potřebuje, by bylo myslím lepší. Sice jsou Matrix switche, ale to je něco jiného. Pak by z každého zařízení vedl jeden kabel a vymalováno, možnosti nekonečné :-). Akorát by to muselo mít rozumnou šířku pásma :-)[/QUOTE]

Nejen proto je ve standardu HDMI 1.4 "zadrátován" ethernet.
bastlir (3245)|17.10.2013 20:18
To Pytkyn a Ivo Mašek: K tomuto tématu už opravdu naposledy:) ..... pánové dáváte mně nevědomky za pravdu, neboť popisujete stávající stav a popravdě ani já si to zatím bez drátů nedokážu představit. Ale to je ten náš problém, že jsme omezeni stávajícími zažitými schématy, kterými zaplaťpánbůch netrpí výzkumníci. A co když (je-li vám bezdrátový přenos proti srsti) budou nějakýma minitrubičkama běhat nějaké baktérie s elektronama na zádech? Pokud mně někdo bude tvrdit, že to nikdy nebude, no tomu se mohu jen smát. Stačí se trochu ponořit do historie, kolik už tam takových výroků bylo! A přece se točí! Mě jen mrzí, že se tu s váma nemohu hádat za sto let a říct vám: "Já jsem vám to říkal!" :-E
Takže už končím svoji provokaci.
vivid.sk (11472)|17.10.2013 21:00
bastlir> nikto nespochybnuje, ze casom pribudnu rychlejsie a efektivnejsie bezdratove spojenia (nakoniec, vsetko dnes extremne rychlo napreduje), no moznost fyzickeho prepojenia kabla tu bude stale. A ak si budem moct vybrat taketo prepojenie pred intenzivnym elektromagnetickym ziarenim, volba bude vzdy jednoznacna.
Pytkin (7947)|17.10.2013 23:10
tak tak .. fixny spoj je fixny spoj .. nerozumiem preco by ho malo nahradit nieco horsie .. proste to nema ziadnu logiku ..
RossiD (1271)|18.10.2013 07:23
[QUOTE=Pytkin;469799]nerozumiem preco by ho malo nahradit nieco horsie [/QUOTE]

Tak bohužel, vývoj ne vždy spěje k tomu lepšímu :confused:
Pytkin (7947)|18.10.2013 08:06
parva pravda .. casto vyhra to horsie ale lacnejsie (napriklad VHS) .. ale spoj je lacnejsi a spolahlivejsi .. takze tam by som sa nebal :)
Ivo Mašek (10205)|18.10.2013 08:31
Už jsem dávno slyšel:
Nikdy už nebudou LP gramofonové desky. .... ale ony tu jsou, lisují se a budou se lisovat. A je o ně zájem
Nikdy už nebudou gramofony. .... jsou tu a vyrábí se dál a vyrábět se budou
Elektronkám už dávno odzvonilo. .... neodzvonilo a neodzvoní. Pro vysílače nenahraditelné (polovodič je jenom polovodič a moc toho nevydrží) a taktéž kvalitní zesilovače a i ty gramofony se bez klasických elektronek neobejdou.
.......