Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zyxel NSA325 - raid1

miky2004 (4)|10.10.2013 20:46
Koupil jsem si NAS server Zyxel NSA325. Jsou tam vložené 2X2TB disky. Mám ho hlavně kvůli RAID 1, abych mohl zrcadlit data. Ukládám zde převážně video z kamery a fotky o které bych nechtěl přijít. Můj dotaz je na případ havárie jednoho z disků, zda to je jak si myslím. Po vložení disků a nastavení se oba disky zformátovaly. Předpokládám, že jsou zformátované jako FAT (ne NTFS) takže pokud dám jeden z disků do PC s Win tak běžně data uvidím. Jak to je při havárii jednoho disku. Vytáhnu poškozený disk , a nahradím jej novým. Jak je to ale s formátováním nového disku. Bude se formátovat samostatně (nebo musím naformátovat jinde). Pokud by se formátovaly oba disky musel bych nepoškozený disk zase někde zazálohovat.
KamilZ (10277)|10.10.2013 20:53
Neznám Zyxel, ale na 99%:
- disk je naformátovaný na nějaký Linux filesystém (Ext4 apod.)
- když Ti odejde HDD a dáš tam nový, tak jen potvrdíš rebuild a NAS se o vše postará
RoPo (6061)|10.10.2013 21:16
Po vložení disku do NSA se přihlásíš do administrace a tam uděláš vše co potřebuješ. Vytvoříš logický disk s tím, že buď jako RAID nebo JBOD a provedeš formátování.
Každopádně to není FAT32. Už jen kvůli velkým souborům. Jinak by jsi byl omezen velikostí na max. na 4GB soubory.
Koukl jsem do NSA. Disky jsou formátovány jako EXT4.

Každopádně pro tento případ disk formátovat v PC ti je k ničemu.

Při poškození disku se po vložení HDD do NSA provede rebuild - NSA zkopíruje data z dobrého disku na nový.
vivid.sk (11472)|10.10.2013 22:08
[QUOTE=miky2004;469119]Ukládám zde převážně video z kamery a fotky o které bych nechtěl přijít[/QUOTE]
A rada na zaver:
- v tom pripade ale vies, ze by si mal mat este dalsi backup (externy HDD mimo domova, pripadne inaksie medium trvalo nezapojene na rovnaky zdroj). Pretoze ak ti vinou elektroniky odidu oba disky, nebudes spokojny. Naviac RAID neriesi logicke chyby na disku a ludske omyly (relativne casty dovod, preco ludia prichadzaju o data).
sanchez13 (1071)|11.10.2013 10:35
Ludske chyby sa aspon ciastocne daju kompenzovat aktivaciou "kosa" na NAS-e...
Aj ten ma ale nejaku nastavenu max velkost a potom su data v... :-)