Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Videokamery: HD 30p - sekání obrazu

Neregistrovaný (0)|30.9.2013 12:45
Tazatel: Pavel

Znění dotazu: Dobrý den, dosud jsem používal miniDV kameru. Chci přejít na Full HD. Půjčil jsem si kameru, ktrá natáčí buď 50i (tohle je ale na LCD buď "zubaté", nebo rozmazané (podle přehrávače), nebo 25p. Natočené video v 25p je v pořádku jen u statických záběrů. Při švenkování nebo natáčení pohyblivých objektů (automobil, cyklista) se obraz hrozně cuká (jeví se to tak, že 25 snímků na vteřinu je prostě moc malá frekvence. Objevují se i kamery,které natáčí v 50p, ale asi je problém takové video stříhat - zkoušel jsem Pinnacle, sony vegas a Canopus Edius a žádný tento formát nezná. Na druhou stranu - poloprofesionální kamery (např. Canon XF100) taky nenatáčí progresivně v 50p...Může mi prosím někdo objasnit, v čem je problém? Jaktože filmová produkce natáčí v 24p a filmy necukají? Nějaké lepší kodeky, než AVCHD? Větší datový tok? Např. zmíněný Canon XF100 natáčí v "mpeg2 long gop, 50 Mbit/s". Četl jsem, že částečné řešení je zajistit, aby snímek trval pokud možno celou "pětadvacetinu" vteřiny a tím pádem to sice bude mázlé, ale nebude to cukat. Já ale přece nemůžu při rodinných nahrávkách o dovolené pořád podle světelných podmínek nastavovat nějaký šedý filtr, abych zajistil, že závěrka nebude tisícina vteřiny, ale pětadvacetina... Nebo tuší někdo, jak se to správně dělá? Děkuji moc. Pavel
vivid.sk (11472)|30.9.2013 13:12
[QUOTE=]tohle je ale na LCD buď "zubaté", nebo rozmazané[/QUOTE]
Nie je to ani zubate, ani rozmazane. Pozri si HD vysielanie (hokej, futbal, zimna olympiada - vsade su rychle svenky) ..vsetko sa vysiela v 50i, mas pocit, ze to je zubate alebo rozmazane?
Problem vidim len v tom, ze to nespravne zobrazujes.

25p je samozrejme na plynuly pohyb malo - ale to si uz zistil. Ano, je to tak ako pises.


[QUOTE=vivid.sk;468011]Jaktože filmová produkce natáčí v 24p a filmy necukají?[/QUOTE]
Ale cukaju. Tisicky stran sa o tom tu popisalo (a este popise). Nemozes sa ale porovnavat s profikmi, ktori maju tieto znalosti v malicku a vedia ako na to.
Neregistrovaný (0)|30.9.2013 14:39
[QUOTE=vivid.sk;468011]Nie je to ani zubate, ani rozmazane. Pozri si HD vysielanie (hokej, futbal, zimna olympiada - vsade su rychle svenky) ..vsetko sa vysiela v 50i, mas pocit, ze to je zubate alebo rozmazane?
Problem vidim len v tom, ze to nespravne zobrazujes.
Ale cukaju. Tisicky stran sa o tom tu popisalo (a este popise). Nemozes sa ale porovnavat s profikmi, ktori maju tieto znalosti v malicku a vedia ako na to.[/QUOTE]


Pokud by to bylo tak, že televizní vysílání (i HD) se vysílá v 50i, tak je to ta lepší varianta a nebudu 50p řešit...
Já totiž mám starou CRT TV. Psal jsem o LCD monitoru. No a tam, když pustím nějaké prokládané video z miniDV kamery, tak je to buď zubaté (např. VLC player), nebo rozmazané (např. BS player). Půjdu to tedy zkusit k někomu, kdo má LCD televizi, jestli to bude lepší, než na monitoru, kde vide zobrazuje softwarový přehrávač.
Nebo je problém v pořadí půlsnímů (liché první vs. sudé první)? Že bych celá léta dělal videa špatně? :-((
josefíka (651)|9.10.2013 13:12
[QUOTE=;468020]No a tam, když pustím nějaké prokládané video z miniDV kamery, tak je to buď zubaté (např. VLC player)[/QUOTE]

Máš špatně nastaven VLC player, běž do nastavení.
Nastavení.jpg
vivid.sk (11472)|9.10.2013 14:28
[QUOTE=josefíka;468898]Máš špatně nastaven VLC player[/QUOTE]
Rovnako ako ty.
Ak chces korektne zobrazovat 50i, pouzi YADIF s 2xfps (pripadna HW akcelerovany Vector Adaptive deinterlace, ktory robi to iste). Vsetko ostatne je deinterlace na 25p a to je nespravne! (je hlupost zahadzovat tie (pol)snimky, ked tam uz su).
josefíka (651)|9.10.2013 19:11
Osobně toto nastavení používám od začátku a neměl jsem důvod to měnit. Je ale pravda, že se na PC na videa (filmy) stejně nedívám. Jen zběžně projedu soubor z kamery a to abych věděl co tam je, když nechci startovat editor. Takže zase to tak neřeším. Pro mě je proiritou TV.
vivid.sk (11472)|9.10.2013 22:17
[QUOTE=josefíka;468940]neměl jsem důvod to měnit[/QUOTE]
To vsak neznamena, ze je to nastavenie korektne. Ist to pojde, len neplynulo. Pri filmoch to nema vyznam, len pri prekladanom 50i zdroji - teda obvykle kamera.

[QUOTE=josefíka;468940]Je ale pravda, že se na PC na videa (filmy) stejně nedívám[/QUOTE]
Ak by si mal zdroj signalu PC (presnejsie HTPC) prepojeny s TV, spravne nastavenie je dolezite na to, aby boli videa prehravane korektne.
josefíka (651)|10.10.2013 11:13
Tak mu prosím ukaž jak to má nastavit.

U TV mám jen mediaplayer Dune, PC je pro mě jen na práci.
vivid.sk (11472)|10.10.2013 11:25
Uz som to spomenul tu.
[SPOILER]
Obrazok je len ilustracny

[ATTACH=CONFIG]24896[/ATTACH]
[/SPOILER]
yadifx2.png
ai (2993)|11.10.2013 03:33
Vegas normalne striha 50p, umi nastavit 50p projekt a exportovat 50p! A urcite i jine editory jako Edius, Premiera.

Pokud chces tocit tim stylem , ze namiris a tocis, bez filtru a kompromisu musis mit 50i nebo 50p,

Ja bych sel jedine do 50p dnes. Ale i tam bych si hlidal shutter speed, aby nebyl prilis kratky, pokud bys exportoval na web 25p z toho 50p, tak aby se to prilis necukalo, tedy pokud program jednoduse jen vyhodi kazdy druhy snimek.