Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

montaz paraboly na strechu panelaku

richard550 (10)|26.9.2013 17:59
Ahoj.
Ma niekto skusenost s montazou paraboly na strechu panelaku - ide mi hlavne o to, ci ma byt tato parabola (jej drziak) spojeny s bleskozvodom
nejakym vodivym lanom, alebo ci je este nejaka podobna podmienka pri montazi na strechu? (jeden satelit tam je a ten je spojeny s bleskozvodom takou medenou paskou)
Chcem to namontovat na vytahovu sachtu klasickym drziakom na stenu, z dovodu, ze chcem prijimat skylink, ktory ma druzicu na juznej strane a byt mam orientovany na vychod-zapad, cize z okna by bol problem, alebo by bolo treba velmi dlhy drziak, byvam uplne hore, na najvyssom poschodi.
Pripadne by som bol vdacny za nejake skusenosti - hlavne nevyhody satelitu na streche - zatial som nemal nikdy satelit, tak neviem ako to je v zime, ci je treba nejakym sposobom parabolu cistit a podobne :) ..

Este by som bol vdacny za posudenie toho, co by som chcel kupit:
Parabolu planujem nejaku 85-90 gibertini, emme Esse, alebo Mascom - na znacke asi nezalezi.
Monoblock Silver Sky, alebo Mascom, pripadne Smart s 2 vyvodmi, chcem si naladit astru 19,2 a 23,5
Kabel potrebujem cca 25m x 2 (2prijimace) - docital som sa, ze by bolo dobre nejaky lepsi, napriklad Cavel KF114
No a prijimac to je najtazsie, precital som obrovske mnozstvo recenzii - jednemu mrzne ten, inemu druhy, jednemu dlho prepina kanaly, inemu zasa cosi ine...
Vybral som nejake (chcem do 100€) s certifikaciou Skylink a Irdeto citackou:
bud GoSAT GS 7056 HDi alebo THOMSON THS812 HD IRDETO, pripadne BenSat 350IR, alebo nieco ine v podobnej cenovej relacii -
nepotrebujem to na nahravanie, ani ako multimedialny prehravac, ani nic podobne, staci mi, aby tam bol pekny obraz (v SD aj fullHD), nerobilo to v obraze nejake kocky a podobne.
Prosim odhovorte ma, ak chcem kupit nejaku sprostost...
Dakujem.
Ivo Mašek (10205)|26.9.2013 19:20
Tady je vzor:

[ATTACH=CONFIG]24746[/ATTACH]
100514083447_1077197519_.jpg
Dagy2 (3153)|26.9.2013 20:11
1/ nevýhody paraboly na streche
- keďže ty nebudeš klasicky na streche ale na stene výťahovej šachty, budeš mať z viacerých bežných nevýhod len jednu - to čistenie snehu v zime. Namiesto povedzme vystrčenia metly z okna budeš musieť behať na strechu. Pri mokrom snehu sa ti môže stať že tam budeš musieť aj 3x za večer. Preto doporučujem mať doma sviečku, fľašku červeného a vykašľať v takom počasí na TV

2/ ochrana antény.
otázka je, čo chcel autor montáže ktorú si videl dosiahnuť spojením antény s bleskozvodom. Takto urobil z antény súčasť bleskozvodu a jeden zo snímačov - ak trčí nad strechou podobne ako na Ivovej fotke.
Nechápem prečo všetci špekuľujú a vymýšľajú blbosti. Jediné správne riešenie je napísané v STN-EN 34 1390. Doporučil by som na výťahovú šachtu v mieste inštalácie antény vztýčiť bleskozvodný zberač (tyč) a tú pripojiť k bleskozvodnému systému. Parabola pod ním tak bude namiesto toho aby slúžila ako zberač naopak chránená proti zásahu blesku. chránené objekty takouto tyčou sa nachádzajú v kruhu pod tyčou, pričom uhol medzi tyčou tvoriacou os ochranného kužeľa a fiktívny plášť kužeľa je v onej norme a je pokiaľ si to ešte dobre pamätám 52°

3/ anténa - zase to nie je tak úplne jedno akú značku. To poznáš až pri nastavovaní, či drží smer pri jemnom ladení alebo sa samovoľne posunie. Taktiež povrchová úprava môže byť lepšia a horšia - prečítaj si obsiahly článok v archíve na parabola.cz od človeka ktorý montuje roky. Za mňa Gibertini

4/ monoblock je tvoja voľba, ja som zásadne proti ale sú tu aj zástancovia. Nezabudni v každom prípade anténu smerovať na 23.5E, druhé LNB bude šilhať

5/ kábel - pozor na ohyby, treba veľké oblúky a sifóny tak aby voda odkvapkávala

6/ prijímače - prečo ťa tak strašne láka interná čítačka Irdeto nechápem. Okrem toho že možno "dobre vyzerá" z diaľky (podobne ako "stopárky" pri ceste) je to rovnaká ku... Má len nevýhody. Rovnako ako slávny FastScan.
richard550 (10)|27.9.2013 19:04
To čistenie snehu ma odradilo (nemam chut chodit v zime na strechu - je to dost komplikovane), zrejme sa poobzeram radsej po UPC - tam je moznost parabolu namontovat priamo na panelak k oknu, alebo lokalnom poskytovatelovi IPTV cez optiku (tam sa trochu bojim kvality obrazu - nepoznam nikoho, kto to ma doma).
Trochu ma to mrzi, pretoze na astre je velky pocet nekodovanych stanic a na intelsate, kde je UPC nie je nic...:/
Teda sa budem musie poobzerat aj po nejakom inom prijimaci...
Ale dakujem :)
Hornet F-18 (1328)|27.9.2013 22:26
richard550,
zobral si moc vazne :-) ten sneh spadne aj sam. Ja mam sice parabolu na balkone, ale za 2,5 roka som ju neometal ani raz. A snehu bolo dost. Vzdy sklzol dolu, a ked sa trochu drzal, prijem bol dostacujuci, obraz ok. Problem robia snad len tazke burkove mraky pri velkom lejaku, vtedy to niekedy vypadne.
Takze ked chces 19,2 a 23,5 kludne to tam daj :-) myslim, ze sa to oplati aj za volne HD programy na nemcoch.
bastlir (3245)|28.9.2013 00:08
Pravda, ještě mě nikdy ani na jedné parabole nenapadlo odmetat sníh.:-E Sice se prodávají jakési pokličky, které se navléknou přes parabolu, ale to je celkem dost drahá zbytečnost.
Z důvodu ochrany před poryvovým větrem je lepší parabolu namontovat v zákrytu za šachtou, komínem apod. Já bych volil nějakou 80-85cm hliníkovou parabolu, o kterou se nemusíš léta starat. Neutrácej zbytečně za super-značkové paraboly, protože obě Astry, které chceš přijímat, mají natolik silný signál, že to není třeba řešit.
K hromosvodu stožár (ráhno) v nejnižším bodě hromosvodářským drátem směrem dolů (!) připoj k hromosvodnému vedení za použití předepsaných a k tomu určených svorek.
Rovněž nejsem přítelem monobloků, protože někdy se stane, že po bouřce ti odejde konvertor, a to ty bys musel měnit celý monoblok. Navíc ty pro dva STB budeš potřebovat duál.
Není to sice technicky jediné řešení, ale nejjednodušší a nejlevnější. Raději bych použil dva samostatné duální konvertory. Kabel měď 7mm. Pozor na ohyby přes okap apod. Já do těchto míst na kabel dávám silnou hadici, husí krk apod.
STB - Skylink Ready z pohledu zkušenějších uživatelů zejména linuxových STB jsou sr..čky. Na druhou stranu pro tvoji potřebu je to jedno, který z nich si vybereš a je to jen na subjektivních zkušenostech uživatelů.
Na závěr bych tě rád upozornil, pokud dostaneš do paraboly přímý zásah, ani hromosvod neuchrání tvůj konvertor a dole STB. Proto při místní a nízké bouřce F-kovou rychlospojkou vedení odpojuji od STB.
Ivo Mašek (10205)|28.9.2013 11:28
Jinak se dá použít vyhřívání (v některých oblastech celkem nutné)
http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/fuba-vyhrivani-sat-ant-daa-80

[ATTACH=CONFIG]24766[/ATTACH]
fup85v.jpg
bastlir (3245)|28.9.2013 21:57
Tak já si myslím, že je lepší, místo toho ty peníze propít. A to jsem abstinent!:-E Ale vážně ... to má snad smysl jen pro "středové" paraboly.
Nicméně si neodpustím jednu poznámku. Někdy v němém údivu zírám na to, na jaké doslova haluzi lidé mají namontovanou TV anténu nebo dokonce parabolu. Pominu-li takovou "zbytečnost", jako je uzemnění, lidi si vůbec neuvědomují, kolik taková anténa váží, popřípadě parabola s motorem když letí z pátého patra, kabel rupne jako nit a dole to může s přehledem někoho zabít či způsobit vážné škody.
Ivo Mašek (10205)|28.9.2013 22:21
To vytápění se hodí do obydlených míst v horách, kde to fouká a v zimě je námraza všude. Ono stačí vyjít kousek od mého bydliště v podhůří Krušných hor (např. Boží dar), kde jsou otevřené prostory a námraza je úplně všude. ( v Praze tohle zažijete, až bude doba ledová :-D )
bastlir (3245)|29.9.2013 00:18
Nojo, jenže to by ta parabola musela být zavátá, samotná námraza nevadí. A u Astry 1 a 3B to by už muselo být.

---------- Doplněno v 00:18 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 00:16 ----------

A mimochodem, díky inverzi je někdy v Praze chladněji jak u vás třeba na Kovářské.
murder (46)|29.9.2013 06:46
Ale v Praze bývá tzv. suchá námraza, kdežto na horách není problém několik cm členitého krystalického ledu, tam se už odraz signálu = nule.
Jinak jak někdo psal, že sníh nevadí tak opět je rozdíl pár cm prašanu a vrstva těžkého mokrého sněhu. To jsem musel ometat třeba i po půl hodin. Letos jsem překopal parabolu pod převis střechy, tak se těším že nebudu běhat s košťátkem, už budou vadit jen těžké mraky.
Z hlediska údržby bych dal parabolu pod okno, ale pozor na architekturu, aby to městu nevadilo, když jsem bydlel ještě v Praze, bylo na paneláku několik parabol, co nám byla zavedena kabelovka, museli všechny dolů a nepovolili nám ani společnou na střechu...
Dagy2 (3153)|29.9.2013 07:24
[QUOTE=bastlir;467785]K hromosvodu stožár (ráhno) v nejnižším bodě hromosvodářským drátem směrem dolů (!) připoj k hromosvodnému vedení za použití předepsaných a k tomu určených svorek.
.[/QUOTE]

BASTLIR dúfam, že si nemyslel pod slovom "RÁHNO" držiak na ktorom je namontovaná parabola. Ak nebodaj áno, SI NEBEZPEČNÝ ČLOVEK !
Pokiaľ toto odporúčaš svojim kamarátom a nedajbože zákazníkom ak si montér, tak poteš pánbuh. TY PRIVÁDZAŠ PRIAMO prípadný zásah bleskom od KTOREJKOĽVEK KOVOVEJ ČASTI strechy do BYTOV SVOJICH KAMARÁTOV príp. zíkazníkov !!!
Toto tvoje zapojenie hrozí vyhorením celého paneláku. ČLOVEČE ty si si neprečítal základné normy pre inštaláciu antén na streche a doporučuješ takéto zapojenia. Ak si to niekde realizoval, tak si švihni aby si to do ďalšieho leta zapojil tak ako to má byť.

Doporučujem ti prečítať dobre nasledujúci výňatok z výkladu normy pre ochranu pred bleskom:
Vonkajšia ochrana, bleskozvod, teda LPS musí zabrániť vniknutiu bleskového prúdu do vedení elektrických systémov, v ktorých má bleskový prúd elektrické a lektromagnetické účinky (obr. 3). Ochranu pred týmito účinkami rieši STN EN 62305-4, ktorá nadväzuje na STN EN 62305-3 a je s ňou koordinovaná. Opatrenia v týchto normách tvoria navzájom koncepčný systém ochrany. Z tohto dôvodu STN EN 62305-3 odporúča NEPRIPÁJAŤ kovové konštrukcie, anténové stožiare a zariadenia na strechách k bleskozvodnej sústave, aby sa obmedzili bleskové prúdy vnikajúce do budovy. Preto je potrebné, aby zachytávacia sústava bola navrhnutá tak, aby všetky takéto zariadenia boli v ochrannom priestore (TO JE TA TYČ KTORÚ SOM ODPORÚČAL VZTÝČIŤ NAD PARABOLOU NA VYŤAHOVEJ ŠACHTE) a vzdialenosť „s“ zachytávacej sústavy od týchto zariadení bola taká, že nemôže nastať preskok na takéto zariadenia !!!!!

HOWGH. A ešte poraď odpojovať F-konektor a bleskoistku z elektra za 5Kč na koax. Videl si už niekedy niečo po zásahu bleskom?
Toto už nie je sranda ako keď sa doťahujeme linux-nelinux, skylink-upc. To je na basu.
Sory, neber to v zlom, nervy mi ušli už včera keď som čítal ten tvoj príspevok a musel som moju reakciu vymazať ale zapojenie ktoré si tu odporučil ohrozuje priamo životy a majetky ľudí. že to tak montujú "odborné" montážnícke firmy viem. No a kto dokáže takej firme pri zásahu bleskom že keby to zapojila inak tak by sa nič nestalo?

Pre info všetkým celé znenie:
http://www.atpjournal.sk/buxus/docs/casopisy/atp_2008/pdf/atp-2008-03-40.pdf

to čo páni píšu v tom výklade o starej norme CSN 34 1390 je pravda len čiastočne, riešenie ochranou v ochrannom priestore zberača blesku (stožiar, mrežová sústava) samozrejme existovalo len ho málokto využíval. Kto sa zamyslel prakticky nad pomermi na obytnom dome nemohol sústavu nikdy takto navrhnúť. Pekná pasáž v článku je, že na Slovensku máme problém s projektantami, ktorí si dodnes neprečítali nové normy. Mám pocit že mnohí ani staré.
Myšlienka, že blesk zbehne z paraboly najnižším bodom v ktorom sa uzemnenie vykoná " nejnižším bodě hromosvodářským drátem směrem dolů" je zaujímavá ale asi scestná. Pri napätí milion voltov na bleskozvodnej sústave na streche prúd potečie všetkými možnými cestami, tzn. aj pripojenou parabolou a koaxom a nie len smerom nadol.
Vždy je lepšie predchádzať problému než riešiť následky keď problém nastane. Preto aj normy vyššie uvedené sa snažia predchádzať zásahu bleskom do anténnych zariadení a nie riešiť kam odviesť energiu po zásahu, naviac vytvoriť pripojením antény k sústave na streche z antény aktívny prvok LPS !

výborné návody tu, hlavne strana 7, parabola musí ležať v ochrannom pásme:
http://www.kves.uniza.sk/kvesnew/dokumenty/Elektroenergetika_1_Extern/Prednasky/Rozvod/LPS.pdf
richard550 (10)|29.9.2013 11:52
Dagy dakujem, celkom pekne si to popisal, u nas na vytahovej sachte je lapač - tyč odjakživa. Inak bol som na streche a su tam vseky kovove casti pospajane s bleskozvodom, vratane poklopu, kade sa na strechu vychadza, vsetkych plechov ktore su pouzite na okrajoch strechy (mame plochu strechu), ventilatora odsavania (sice uz je nefuncny, ale je tam) a aj parabola, ktora tam je uz hadam 5 rokov je spojena s bleskozvodom takou zvlastnou (ako keby medenou 1cm sirokou) paskou - a myslim si, ze to spojenie s bleskozvodom nariadil nejaky revizny technik, lebo je vidno, ze to je dorabane - t.j. nebolo to tam namontovane pri montazi paraboly.
Tak teraz neviem....kate-tade vidim po okoli namontovane po strechach kadejake komunikacne zariadenia a aj paraboly na spolocnom stlpe, ktory ma na vrchole bleskozvod - pochybujem ze tieto paraboly su od toho stlpa nejako odizolovane...
Co sa tyka mna, asi sa na to vykaslem a zriadim si predsa len TV cez optiku (jediny problem je ten, ze sa to neda za rozumne peniaze bez viazanosti a teda neviem ake to bude s kvalitou - ale ten rok nejak vydrzim a uvidim :) )
bastlir (3245)|29.9.2013 12:46
[QUOTE=Dagy2;467898]BASTLIR dúfam, že si nemyslel pod slovom "RÁHNO" ....[/QUOTE]
Ale ano, myslel. Tak zaprve, na výtahových šachtách po obvodu bývají bleskosvodné tyče, takže (chceš-li) držák s parabolou bude pod nimi. Navíc parabola bude krytá proti větru stavbou šachty. A zadruhé, přesto tento držák připojuji k hromosvodu. Doposud jsem neměl žádné revizní připomínky.
Shodou okolností jsem zásah bleskem zažil sám na sobě (už jsem to tu někde i popisoval). Na střeše mám dvě paraboly z toho jednu s motorem. Tu pevnou mám připojenou nad patou stožáru STA, a tedy k hromosvodu a tu druhou z lenosti nikoliv. No a odnesla to ta, která byla připojená k hromosvodu. A od ní všechno, co bylo nějak připojeno k zásuvce nebo přes LAN. Takže vč. TV skoro všechno. Pak si teprve uvědomíš, jak všechno se vším je propojené.
Z toho plyne, že pokud koax fyzicky neodpojíš nepomůže ti nic, ani tebou zmíněná bleskojistka ať za 5 Kč (takovou neznám) a ani za 500 Kč.
Nikomu nic nevnucuji, ty si to udělej jak chceš, klidně se drž norem, já zase praxí a věř tomu, až to práskne do paraboly tobě, šlehneš si to ty.:-D
murder (46)|29.9.2013 16:22
[QUOTE=bastlir;467938]
Shodou okolností jsem zásah bleskem zažil sám na sobě (už jsem to tu někde i popisoval). Na střeše mám dvě paraboly z toho jednu s motorem. Tu pevnou mám připojenou nad patou stožáru STA, a tedy k hromosvodu a tu druhou z lenosti nikoliv. No a odnesla to ta, která byla připojená k hromosvodu. A od ní všechno, co bylo nějak připojeno k zásuvce nebo přes LAN. Takže vč. TV skoro všechno. Pak si teprve uvědomíš, jak všechno se vším je propojené.[/QUOTE]

Jsem jen laik bez elektrotechnického vzdělání, ale vždyť potvrzujes víše napsané, dal bych krk na to že si o vše přišel právě diky připojení na hromosvod. Mimo jiné už slyším to nadávání až bude někdo šikovný odpojovat F-ko a zapomene vypnout STB a šikovně si škrtne...
mirekv (7169)|29.9.2013 17:07
V nových normách (ČSN EN 62305 - 1 AŽ 4) existuje pojem "oddálený hromosvod", v tomto případě anténa, ani její nosná část není na střeše spojená s ničím, ale za určitých podmínek. Jednak musí být v ochranném úhlu stávajícího hromosvodu, který je nutno spočítat podle výšky budovy a hladiny ochrany (rodinné domy, bytové domy mají obvykle tř. III) tedy už neplatí starých 112st. Dále je nutno spočítat minimální vzdálenost mezi prvky hromosvodové soustavy a nejbližším bodem anténní soustavy. Ovšem je třeba AS přizemnit drátem na ekvipotencionální přípojnici uvnitř domu.
Dagy2 (3153)|29.9.2013 18:44
Bastlir, v každom prípade sa ti ospravedlňujem za ostrú reakciu (vidíš že tú predchádzajúcu som ešte aj vymazal :) ) ale
1/ tie slová "nikomu nic nevnucuji" môžeš používať ako som písal v diskuzii o linux-nelinux, sky-upc, led-plazma. Tam ide v skutočnosti o prd.
u montáže paraboly na strechu už ide o život. Pokiaľ tu napíšeš "hlavne to dobre pripoj k niečomu" tvoj názor berie osadenstvo tohto fora a ľudia ktorí to čítajú naozaj ako názor odborníka alebo niekoho kto sa v tom vyzná.
Takže v tomto prípade neberiem od teba vykrucovačky typu nech si to každý urobí ako vie.

2/ to, že si nemal od revizákov pripomienky plynie zrejme z toho, že bolo vždy zaužívané - hlavne všetko kovové pospojovať dokopy. O tejto skúsenosti hovorí aj článok na ktorý som dal link. Mimochodom už ste videli niekedy merať zemný odpor bleskozvodu niekde na paneláku? Mala by si zaraziť do zeme meracia tyč, odpojiť zvod a odmerať zemniaci odpor každého jedného zemniaceho bodu. Kde na vyasfaltovanom sídlisku toto niekto urobí? Ja som býval v paneláku 40 rokov a nikdy som nič také nevidel. Napriek tomu som si istý, že všetky baráky mali a majú revízne správy v poriadku. Tak ako hormada áut pripomínajúcich kopu šrotu má STK.
tu nejde predsa o to, mať papier ale ochrániť svoj vlastný majetok.

3/ To, že má výťahová šachta atiku pripojenú v bleskozvodu je výborné, ak je na nej navyše tyčový zberač je to presne čo potrebuje richard. (o závetrí som písal hneď v prvom príspevku). Teraz treba len dúfať, že bleskozvod paneláka je funkčný (často sú zvody v neistom stave pod omietkou, stretol som sa aj s tým, že zo steny trčali v novostavbe káble pre svietidlá, ktoré mali pod omietkou len 10cm a nikam neviedli) - už z tohto dôvodu by som nerád svojou parabolou a zvodom koaxu do vlastného bytu nahradzoval nefunkčné zvody panelového domu.
V žiadnom prípade by som neriskol spojovať s neurčitou sústavou ale použiť systém vzdialenej ochrany - ten riziko prenosu energie blesku do budovy znižuje, pripojenie k sústave na streche zvyšuje. Ak je tá vzdialená sústava nefunkčná mám smolu ale obmedzil som riziko nie zvýšil.

V prípade priamej rany do paraboly môžeš mať ochranu akú chceš, včítane odpojeného F-ka, skončí to zrejme minimálne vytrhanými káblami zo steny tak či tak. Satelitný prístroj bude zo všetkého tou najmenšou škodou.

4/ tvoj prípad s parabolou pripojenou k bleskozvodu skutočne presne vystihuje ako to dopadne. V čase mojich štúdií sme mali VVN laboratórium vedľa laboratória rádioelektronických zariadení. Vždy po testoch vo VVN labáku sa menili prístroje u radistov. Než prišli na to, že ich zemniace sústavy sú nešťastne prepojené.

Niekto možno namietne montáž GSM vysielačov a ich uzemnenie a pod. Tu si treba ale uvedomiť že pre ich ochranu sa zrejme používajú profesionálne bleskoistky za ceny rádove 10-tisícov, ktoré si pri montáži svojej paraboly ťažko niekto dovolí.
Samozrejme najbezpečnejšia montáž bude vždy na stene domu, kde je "krytie" strešným zberacím systémom. Aj tu by som sa vyvaroval nápadov pripojiť parabolu na okoloidúci zvod bleskozvodu.
bastlir (3245)|29.9.2013 23:31
[QUOTE=Dagy2;467967]Bastlir, v každom prípade sa ti ospravedlňujem za ostrú reakciu.....[/QUOTE]
Na to se vykašli, to mně žíly nerve. Mimoto, necítím potřebu se vykrucovat a ani není z čeho.:) Není pravda, že se hromosvod neměří, jak píšeš. Měří! A dokonce jsem byl u toho, protože pojišťovna nám bez toho nechtěla pojistit barák. A ta firma byla docela slušně vybavená akumulátorovým nářadím a měli s sebou i elektrocentrálu, takže v případě potřeby (když to přeženu) prokousali by se i betonem. Připouštím však, že asi takto všechny firmy vybavené být nemusí.
S tím ostatním s tebou už nehodlám na toto polemizovat. Zavolej si nějaké místní anténáře a uvidíš sám.
Před nějakou dobou, když mě to ještě bralo, měli jsme u nás na chalupě sraz coby bývalí svazarmovci, kteří se profesionálně či amatérsky zabývají VF technikou. No a tam jsme mj. testovali kabely, měřáky, udělátka apod. a hravně po letech pokecali. Jeden z "kluků" dělal na testování či výzkumu VN izolátorů a jeho vedlejším produktem byla bleskojistka. Byla to taková šílená roura s efkama na koncích a ta roura měla bodce k zabodnutí do země. On tvrdil, že to snese zadržet ránu (už si nepamatuji jakou), ale co hlavně řekl, že před přímým zásahem blesku tě neochrání nic. A jak i koneckonců sám píšeš, pořádná rána ti vyrve vedení ze zdi, mně teda z lišt. Takže v rámci nejjednodušší aspoň částečné eliminace škod každému doporučuji tu F-kovou rychlospojku. Já ji však nedávám za nábytek u STB, nýbrž při vstupu kabelu zvenčí, kde to i bývá lehce přístupné. Navíc na část kabelu, která je od paraboly opravdu dávám uzemněnou bleskojistku, která navíc ve spojeném stavu v STB chrání tuner proti běžnějším atmosférickým výbojům. Není to sice standardní, ale každého se zeptám, jestli do toho chce těch pár korun navíc vrazit. Rozpojení trvá do 5ti vteřin.
Pavel_tempx2 (829)|30.9.2013 13:24
dřív jsme běhávali ometat paraboly na střechu během sněžení několikrát denně, před minulou sezónou jsme museli kvůli rekonstrukci všechny sundat a namontovali jsme na ně rovnou el. vyhřívání s termostatem a od té doby jsme v zimě na střeše nebyl, ať už prší voda, která hnedka mrzne, nebo padá takové to mýdlo, které ani nemá cenu ometat ;)
bastlir (3245)|30.9.2013 19:03
[QUOTE=Pavel_tempx2;468013]dřív jsme běhávali ometat paraboly na střechu během sněžení několikrát denně, před minulou sezónou jsme museli kvůli rekonstrukci všechny sundat a namontovali jsme na ně rovnou el. vyhřívání s termostatem a od té doby jsme v zimě na střeše nebyl, ať už prší voda, která hnedka mrzne, nebo padá takové to mýdlo, které ani nemá cenu ometat ;)[/QUOTE]

Píšeš parabol-Y, to chceš říct, že na každou parabolu jsi dal vyhřívání za 2,5 tisíce? To vyjde levněji UK, který tam za ty prachy bude s tím koštětem běhat. :-E
jopein (450)|1.10.2013 15:16
[QUOTE=mirekv;467960]V nových normách (ČSN EN 62305 - 1 AŽ 4) existuje pojem "oddálený hromosvod", v tomto případě anténa, ani její nosná část není na střeše spojená s ničím, ale za určitých podmínek. Jednak musí být v ochranném úhlu stávajícího hromosvodu, který je nutno spočítat podle výšky budovy a hladiny ochrany (rodinné domy, bytové domy mají obvykle tř. III) tedy už neplatí starých 112st. Dále je nutno spočítat minimální vzdálenost mezi prvky hromosvodové soustavy a nejbližším bodem anténní soustavy. Ovšem je třeba AS přizemnit drátem na ekvipotencionální přípojnici uvnitř domu.[/QUOTE]

v nové mormě se už mluví o izolovaném hromosvodu
mirekv (7169)|1.10.2013 15:24
My jsme s jopeinem revizáci - kamarádi, tak pozor na nás! \\/:-)-