Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Synchronizácia 8mm premietačky a snímacej webkamery

vrskod (3)|20.9.2013 13:21
Dobrý deň,
Som vo filmovej technike úplný amatér. Napriek tomu upravujem starú premietačku na 8 mm film Meopta AM8 na digitalizáciu mojich starých filmov. Vymenil som motor za motor na jednosmerný prúd, pridal elektronickú reguláciu otáčok a upravil prevody tak, že je možné regulovať rýchlosť premietačky prakticky od nuly. Ako zdroj svetla som použil výkonovú bielu LED diodu s elektronickou reguláciou jasu. Obraz snímam z matnice HD webovu kamerou synchronizovanou s premietačkou priamo do počítača. Tu som narazil na problém, ktorý ma trochu zaskočil:
Premietačka má posun filmu drapákovým mechanizmom ovládaným excentrom upevneným na trojlistovej clone. Až při overovaní funkčnosti synchronizácie premietačky a kamery som si uvedomil, že na jeden posun filmu o jedno políčko pripadajú tri zakrytia filmu trojlistou clonou. Inými slovami, na jednu otočku clony o 360 stupňov sa film posunie o jedno políčko a kamera spraví tri fotografie toho istého políčka (synchronizácia je riadená optosnímačom polohy trojlistej clony). To znamená, že film sa posunie 16 alebo 24krát za sekundu, ale film je premietnutý 48 alebo 72 krát za sekundu.
Pri prevedení do digitálnej podoby je potom potrebné použiť pri základnej frekvencii 16/sec všetky 3 nasnímané políčka (pri frekvencii 24/sec iba 2 políčka), čo zodpovedá konečnej snímkovej frekvencii digitálnej verzie približne 50/sec (fps) pre AVI záznam. Sú tieto moje úvahy správne? Ďakujem.
Pytkin (7947)|21.9.2013 00:37
su spravne .. ale zavisi od teba , ci chces tie frejmy duplikovat .. bezne sa film snima 24fps .. alebo teda sa snima video kamerou a vznika z toho 50i/p ..
duck130883 (200)|23.11.2013 23:22
Zdravim, kdepak je to jinak.

Digitalizaci filmu se jiz nejakou dobu zabývám a mam v plánu tak něco podobného zbastlit.
Takze spravně by to melo byt tak ze clonka se z projektoru UPLNE ODSTRANI a na otacejici osu nebo nekam jinam kde je primy prevod se umisti kolo s jednim vyrezem takovych rozmeru (pro snimac) aby to odpovidalo poloze projekce jednoho snimku.

Takze ve finale budes mit zdigitalizovano 16 nebo 24 plnych snimku, ktere pote bud nechas v originale nebo softwarove prevedes na 25p nebo 50i (dle tvych pozadavku).

Na druhou stranu bych se chtel zeptat zase ja tebe jakou jsi pouzil roptylku pred ledku abys dosahl rovnomerneho osviceni filmoveho policka (osobne nemohu nikde sehnat opalovy difuzor ktery by byl nejlepsi) Dale jsi se zminoval ze promitas obraz na matnici. Mas ji statickou nebo rotujici ci vibrujici ?

Predem diky za odpoved
vrskod (3)|17.12.2013 13:59
Nepamätám sa, či som už odpovedal, ale zdá sa, že nie.
Takže všetko je ešte vo vývoji, zatiaľ mám spravené:
- robím niečo ako Telecine - HD Webkamerou fotím vo vyššom rozlíšení jednotlivé políčka, upravujem ich softwarovo (Irfan, Avidemux alebo VirtualDub...)
- Clonku som neodstraňoval, vymenil som motor za jednosmerný a prevody premietačky som upravil tak, aby bola rýchlosť plynule riaditeľná pomocou elektroniky.
- Pri zníženej rýchlosti premietania som synchronizoval spúšťanie kamery pomocou magnetu nalepeného na clonku a magnetického relé v kombinácii s monostabilným obvodom, ktorý ošetruje zákmity relé (možno použiť aj optické alebo mechanické snímanie polohy clony).
- Na snímanie zatiaľ používam HD Webkameru so samostatným tlačidlom na expozíciu fotografie vo formáte jpeg - izolovaný výstup zo synchronizačného obvodu je zapojený paralelne ku spúšťaciemu kontaktu kamery.
- Na osvetlenie používam 5W LED modul (biele svetlo) umiestnený namiesto povodnej žiarovky premietačky. Napätie a prúd modulom (a tým aj intenzita osvetlenia) je plynulo riaditeľný prúdovým zdrojom s obvodom LM317. LED modul je kruhový, zložený z niekoľkých radov LED diód kúpený v GME.cz - LED 5W bílá; 120°; 9,2-10 V; 700 mA; Světelný tok: 320-500 lm, kód GME: 511-029 | P/N: 5VAC9DW6. Tesne pred modulom je opálové plexisklo, ktoré podľa mojho názoru dostatočne rozptyľuje svetlo - plexi som kúpil cez internet v obchode s plexisklovými panelmi. LED modul a obvody LM317 musia byť vzhľadom na výkonovú stratu chladené dostatočne veľkými chladičmi v kombinácii s malým ventilátorom z počítača.
- Matnica je statická, je to časť z Kaiser setu kúpeného v obchode Konrad - nie je ideálna, je vidieť zrno, ale vo VirtualDube sa dajú obrázky upraviť tak, že to zatiaľ vyhovuje. Povodné 8 mm filmy sú dosť nekvalitné a zrnité.

To je zatiaľ všetko