Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak zlepšit příjem DVB-T z Černé hory

Martin Suchánek (85)|11.9.2013 07:59
Na parabole se nikdo neozval, zkusím svoje "štěstí" tady.....
Současná situace: - příjem z Černé hory odrazem od kopce Bor, když jsem to tenkrát ladil přímo na černou horu tak zřejmě terén způsoboval, že 40 kanál byl nestabilní v tom smyslu, že signál držel na 60% a občas spadl až na nulu. Trápil jsem se s tím několik dní a pak jsem si našel tu odrazovou polohu. Anténa je směrová Emme Esse 45TLS http://www.abalarm.cz/ishop/cs/dvb-t-venkovni-anteny/1195-emme-esse-45-tls-antena-super-dvb-t.html, zkoušel jsem ji jak bez tak s několika předzesilovači a jeden jsem vybral (dle úrovně signálu na diboxu). Rozbočovač určitě není aktivní a nějaká ztráta tam je.......
Google car: http://goo.gl/maps/lN8Hs

Předpokládám, že by mohl pomoci nějaký aktivní rozbočovač který by zlikvidoval útlumy v rozvodech.

Rozvody:
- na nejkratším 4m je novej Panasonic, kterej bude asi mít super tuner, protože krom jiného na něm sice hraničně ale běží k45 chlum čož mi přijde naprosto nemožný:
k40 černá hora, multiplex1, kvalita signálu 100%
k61 černá hora, multiplex2, 80% (pozn:už bylo přeladěno na k38, aktuální situace zřejmě uspokojivá)
k60 černá hora, multiplex3, 40%
k45 hradec králové chlum, multiplex4, 10%, často se sype (bude zřejmě posílen příjem v oblasti Náchod z lokality Dobrošov k44 ERP 158W, je to sice za kopcem ale předpokládám, že to nějakým odrazem podchytím.
k21 černá hora regionální síť7 (ČT HD, D a spol.) 20%, občas se sype
k25 poláci, 100%

- další zařízení je dibox na 10m svodu, k21/60 se sypou
- třetí je Samsung TV nevím jaký typ na 20m svodu, většina kanálů nekoukatelná, v rámci dne příjem kolísá, oproti panasonicu bude mít mizernej tuner protože jsem je mezi sebou prohazoval a ve svodu to není

Kdo by chtěl pomoct tak zde najde zbytek podkladů: http://www.uschovna.cz/zasilka/MAE7IET8JU82CMK8-AAC cca 25MB, minimálně potřebuji:
- zlepšit signál natolik aby se daly bez velkých problémů sledovat k60, k21 na panasonic a dibox a co nejvíc kanálů na samsungu který se po většinu dne nedá použít
Ivo Mašek (10205)|11.9.2013 09:26
K tomu Samsungu budeš muset koupit externí set-top-box pro DVB-T. Čímž nahradíš ten mizernej tuner v TV. Jaký je nejvhodnější, to nevím. Musí se ozvat lidé, kteří STB používají. (Ten kanál K60 je na konci rozhraní a K21 zase na jeho úplném počátku - ten Samsung s tím už asi bude mít potíže)
Co se týká kanálů K21 a K60. Tam by pomohl antenní kanálový zesilovač - bohužel jsem nikde nenašel takový, který by propouštěl a od ruchů ochránil tyto dva kanály. Dělá se hodně druhů, dokonce umí propouštět i tři kanály, ale úplně jiné (abys měl představu, jak to vypadá: http://www.omko.cz/antenni-kanalovy-zesilovac-alcad-zg-412-k55-k56/ (tento je na kanál 55 a 56)
Ještě lze použít antenní kanálovou propusť (z ní nevyleze jiný kanál, nebo kanály, než ty pro které je propusť určena (umí samozřejmě odšumit okolní ruchy). pro představu to vypadá takhle: http://www.omko.cz/tv-sat-prislusenstvi/odladovace-propusti/
mirekv (7169)|11.9.2013 10:22
nj, to je dost složitá situace, to se dá řešit jedině na místě. Poprosit nějakou firmu, já to mám bohužel daleko. Nejsem moc kamarádem aktivních rozbočovačů, volil bych stávající a před něj zařadil zesilovač asi 20dB.
Martin Suchánek (85)|11.9.2013 12:00
No jo, a pak přijde jinej mizernej tuner a zas to bude v pytli, nehledě na to, že ten samsung se využívá i systémově.................. Kanálový zesilovač taky nevidím jako řešení, jednak se neco pořád přelaďuje a mění, relativně vysoká cena a to vše při vědomí že to nemusí pomoct......... měl jsem informaci že něco jako napájený rozbočovač existuje, že to stojí do pěti set a spolehlivě to zabrání útlumům v rozvodech, myslím, že by to stačilo, posunout to takhle trochu výše....

---------- Doplněno v 09:58 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 09:55 ----------

já tam tenkrát technika měl, nevěděl si rady až pak jsme zkusili odraz a k40 začal být stabilní, ale celou dobu to je hodně nahraně............... nerozumím poznámce o zesilovačích, měl jsem od technika půjčený tuším 16 a 30dB a prohazoval jsem je abych zjistil se kterým to poběží lépe, zustal 30db a ten tam je viz fotky..........

BTW sorry ale tohle přidávání příspěvků jsem nepochopil, přidávám to klasicky do threadu jako větvičku a ono mi to mastí do jedné nesouvisející zprávy...
Ivo Mašek (10205)|11.9.2013 12:23
Aktivní rozbočovače samozřejmě jsou (http://www.ivo-pt.cz/pozemni-vysilani-dvb-t-fm-aktivni-rozbocovace-b985.000.htm ) , ale těžko odsud z fleku určit který použít pro daný případ (signál 20 procent je prostě málo, musí být alespoň kolem 60 procent a výše)
Proto ti na Parabole nepomohli, protože to není vůbec jednoduché a vzhledem k procentuálnímu výkonu, který k tobě doleze, to může být i nemožné.

[QUOTE]BTW sorry ale tohle přidávání příspěvků jsem nepochopil, přidávám to klasicky do threadu jako větvičku a ono mi to mastí do jedné nesouvisející zprávy... [/QUOTE]
pokud píšeš časově chvíli za sebou, tak se to vměstná do jednoho chlívku
mirekv (7169)|11.9.2013 13:01
Aktivní rozbočovač je v zásadě zesilovač a rozbočovač v jednom. Kanálové zesilovače taky nepoužívám právě kvůli změnám, někdy je ovšem nutno použít kanálovové propusti (bývají i přeladitelné) při použití více antén z různých směrů, ovšem to chce řešit, až když jsou vyzkoušeny samostatné příjmy programů na jednu anténu.
Ivo Mašek (10205)|11.9.2013 13:23
Jenže kolega má právě z Černý hory úroveň signálu 20 procent, proto mu to kostičkuje až tzv. sype. Zesílit signál "nějak" alespoň o 30 procent - sem pesimista. To je strašně moc.
Martin Suchánek (85)|11.9.2013 14:53
Nevím proč na Parabole nikdo nereagoval ani obvyklým flameware, měl jsem k tomu tématu několik předchozích threadů kde bylo příspěvků až hanba......... Na druhou stranu cena aktivního rozbočovače je příznivá (nehledě na to že bych si ho i někde mohl půjčit) a mohl bych ho aspoň otestovat o kolik se to zlepší. Doufám, že to funguje tak, že od místa od jeho osazení už prakticky nedojde k útlumu v koaxu. Předpokládám, že se napájí úplně stejně jako zesilovač tj. stejnou voltáží po koaxu nahoru. A jak to udělám se zesilovačem když u všech aktivních rozbočovačů píšou že nejsou průchozí pro napětí?
bastlir (3245)|11.9.2013 18:11
Vzhledem k tomu, že ten Chlum vysílá asi na 10kW, tak se jím moc nezabýval. Ačkoliv nejsem dogmatik, přesto se rád vrátím ke svému oblíbenému tématu - kvalita montáže a konektory. Pokud je nestabilní signál bez zjevného důvodu, skoro vždy to je v montáži či v poškozeném kabelu. Proto každému doporučuji, používej i pro DVB-T F-konektory, a to včetně dalších komponentů svodu. Tím myslím, rozbočovače/slučovače, zesilovače apod. Prostě vše na F-kách. Výsledem někdy bývá opravdu překvapující i bez aktivních prvků. Dále pro 20m doporučuji měděný koax od 7mm výš s dodržením předepsaných poloměrů ohybu. A staré známé anténářské pravidlo - nejlepším zasilovačem je kvalitní anténa.
Konďa (586)|11.9.2013 20:08
Předpokládám, že by mohl pomoci nějaký aktivní rozbočovač který by zlikvidoval útlumy v rozvodech.
- Jen krátce zareaguji, i když asi nepřinesu nic moc nového. Aktivní rozbočovače jsou širokopásmové a zesílí vše, tedy i šum a další přidají. Měl jsem dobré zkušenosti s kanálovými předzesilovači v anténní krabici. Pak cca po 2 metrech svodu širokopásmový. Problém byl jen se sloučením, ale úzkopásmové kanály se sloučit dají... Všechno co se děje dál je už na úkor poměru signál/šum a nic hezkého nepřinese. Lepší je zesilovač s větším ziskem blízko antény a pak použít pouze pasivní rozbočovače. Mají sice útlum, ale stejnou měrou pro užitečný signál a šumové napětí. Souhlasím plně, že nejlepší zesilovač je anténa. Zvýšit zisk se dá i soustavou zfázovaných antén...
Ad - A jak to udělám se zesilovačem když u všech aktivních rozbočovačů píšou že nejsou průchozí pro napětí? Některé jsou a pokud ne, tak si je upravím. Stačí 2 kondenzátory cca M1 a tlumivka navinutá na malém feritovém jádru přemosťující vstup a výstup... Hm ale jelikož jsou na vstupu i výstupu vazební kondenzátory, může stačit jen ta tlumivka. Záleží na zapojení.
Jen jsem "proletěl" debatu krátce a je fakt, že moc zkušeností se současným digitálním vysíláním nemám...
Ivo Mašek (10205)|12.9.2013 07:30
Můj názor (bývalý anténář a za časů analogu i provozovatel dálkového příjmu) je ten, že tam přímo na místě musí být člověk, který se tím zabývá, nebo přímo živí a má možnost vyzkoušet různé varianty, vyzkoušet několik zařízení, atd.
Zfázované anteny (dvě, nebo čtyři) - to je vlastně styl dálkového příjmu. Pro regionální síť 7 se to opravdu nevyplatí. Tam musí v pohodě fungovat normální anténa. Jenomže tam právě dochází k výkyvům už tak slabého signálu (příjmu). Může být zapříčiněno různými odrazy apod. Čím slabší příjmový signál, tím náchylnější na výkyvy v příjmu signálu.
Antena je tam použitá dobrá. Tam by nepomohla ani "hiršmanka" (možná by se navýšil příjem o 5 procent - a to kdoví jestli, a stejně je to málo).
Myslím, že zde na dálku to asi bohužel nevyřešíme. opravdu to chce někoho, kdo se tím živí, přímo tam na místě (a pro každého profíka je tohle solidní výzva)
Martin Suchánek (85)|12.9.2013 09:59
Ale kde ho mám vzít a když už bude jak poznám, že je to profík pro DVB-T? Jednoho mám a je velmi ochotný, půjčí mi součástky když potřebuju něco vyzkoušet, ale předpokládám, že se spíše zabývá SAT technikou a po půdě jsme tenkrát bezradně pobíhali oba (pokud čte tak zdravím :-)). Za posledních 20 let tam byl 2x Yagiex http://www.zlatestranky.cz/firmy/%C4%8Cerven%C3%BD+Kostelec/H713211/YAGIEX+-+ANT%C3%89NN%C3%8D+TECHNIKA/............
Ivo Mašek (10205)|12.9.2013 10:13
[QUOTE]že se spíše zabývá SAT technikou[/QUOTE]
Tudíž ví naprosto přesně, o čem je řeč :-) . je úplně jedno, zda je profík do satelitu, či terestialu. On přímo na místě může vyzkoušet různá zařízení (zesíky, předzesíky, rozbočovače, ....) a někam dospět (třeba i do stavu, kdy ti řekne, že to není v té lokalitě možné). Stojí to pouze hodně času - tohle se nevyřeší za pár hodin
Jde o to, že tady ti nikdo neřekne, jaký konkrétní zesilovač, nebo rozbočovač koupit, aby to fungovalo na 100 procent. Ta síla příjmu je tak nízká, že tohle se opravdu musí zkoušet přímo v té lokalitě. S tím, že zařízení se budou zkoušet, prohazovat a až to bude hotovo (a to také nemusí), tak potom to koupit.

---------- Doplněno v 08:13 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 08:09 ----------

Není problém ti tu napsat: kup tohle a tohle a ono to půjde .... a pak nad tím mávnout rukou a je nám to jedno. Ale to není řešení a není to profesionální. To aby sis nemyslel, že tě chceme odbejt
bastlir (3245)|12.9.2013 22:34
Existuje ještě jedno nepublikované, ale i zakázané řešení - vlastní vykrývací vysílač. Podstatou věci jsou zadkem k sobě otočené dvě antány na kopci, kdy jedna je natočená směrem k vysílači a druhá dolů do údolí do místa příjmu. Obě antény mohou být i posílené zesilovači. Zesilovače mohou být klidně napájené z baterií. Zásadní nevýhodou tohoto řešení je jeho již zmíněná nelegálnost a možnost krádeže, pokud by tato soustava nestála na vlastním či kamarádově pozemku.
bastlir (3245)|12.9.2013 22:47
Možná bych se ještě mohl podělit o svoje zkušenosti, pokud hledám "NĚCO" na signálovém smetišti.
1. Zjistím si, který z kanálů a z kterého vysílače je v místě hledání nejméně problemový.
2. Tento kanál si pak předvolím na měřáku. Lze to nahradit miniTV, který byl naladěn u souseda.
3. K měřáku připojím prutovku a hledám místo po střeše i mimo ni. A proč prutovku? Protože je všesměrová a pochopitelně s nulovým ziskem.
4. Když něco objevím, na tom samém místě přehodím prut za směrovku a teprve pak hledám směr signálu (odrazu).

Praxe mi ukázala, že pokud v místě signál na prutovku ani "neškrkne", nemá cenu se tam do něčeho pouštět. Ale svoji praxi nikomu nevnucuji, každý používáme jiné vychytávky.
KamilZ (10277)|13.9.2013 07:57
A není lepší prostě při takových problémech přejít na DVB-S? T-Mobile má základ zdarma, freeSat a Skylink za pár šupů.
Martin Suchánek (85)|13.9.2013 09:02
@Ivo Mašek: Ale on si moc rady nevěděl..........je možné, že kde nic není ani smrt nebere, ale např. všichni říkají že pořádná anténa je základ. Je něco lepčího než tato emme esse aj.? Pokud jsem si všiml tak nasazuje tyto popř. stejné jiných výrobců v cenové relaci 700,- Kč a já o ničem lepším nevím......... Když mě ta návštěva "profíka" bude stát X kKč tam musím mít "jistotu", že to bude skutečně člověk, který to pořeší.....
Martin Suchánek (85)|13.9.2013 09:08
@KamilZ: tak jistě je to řešení, sám mám skylink a v té lokalitě o které mluvíme je skylink na jedné TV taky, ale vem to takhle - spousta investic do nových zařízení a karet, poslední dobou je*ačka se skylinkem kterej neví jak by svým zákazníků znepříjemnil příjem apod. Dnes tam jedu, možná bych mohl zkusit připojit Samsunga přímo za anténu, alespoň budu vědět jestli stačí řešit svody nebo je už problém v příjmu...

drobné odlehčení - asi před rokem když jsem se v tom patlal tak mi táta říkal ať to dám do původního stavu před 20? lety. Marně jsem mu vysvětloval, že zaprvé anolog už nevysílá a hlavně: že na nestíněnou černou dvoulinku nechytne nic po třech metrech, a my ji měli nataženou pře pár dřevěných sloupů na 100m určitě :-)
Ivo Mašek (10205)|13.9.2013 09:25
[QUOTE]Je něco lepčího než tato emme esse aj.?[/QUOTE]
Nejlepší seriově vyráběnou anténou je tzv. hiršmanka. Vymysleli ji v Německu a u nás se vyrábí pod názvem ColorSupra
http://www.omko.cz/color-supra-21-69k-10-16db/


[ATTACH=CONFIG]24602[/ATTACH]
ANTCOLSUP.jpg
Ivo Mašek (10205)|13.9.2013 09:38
[QUOTE]Když mě ta návštěva "profíka" bude stát X kKč tam musím mít "jistotu", že to bude skutečně člověk, který to pořeší.....[/QUOTE]
Ten člověk musí mít sebou měřák na příjem signálu. Pokud přijde jenom se servisní minitelevizí, tak ho rovnou vyhoď.

[ATTACH=CONFIG]24603[/ATTACH]


Tenhle přístroj ti nekompromisně řekne, zda tam je použitelný signál, nebo ne. (těch měřáků je více - tohle je novinka)
dreamsky1.jpg
Dagy2 (3153)|14.9.2013 11:44
mám ako neprofík ale užívateľ diaľkového príjmu FM od 80-tych rokov dve poznámky:
1/ kanál 21 a 60 -> aký je rozdiel v dĺžke vlny? Môže to zvládnuť jedna aj keď super anténa? Super anténa vždy bola ladená na určité pásmo, hlavne keď má množstvo prvkov pre veľké zosilnenie. Alebo fyzika už u DVB-T až tak neplatí?

2/ DVB-T som ladil len 2x a pokaždé výsledok úplne nelogický. Staré "sito" s predzosilňovačom.
V jednom mieste je anténa rovnako natočená na nejaký odraz, úplne nelogicky. Vyzerá že je to na plechovú strechu od suseda. Natočenie do smeru vysielača neprinieslo v podstate žiadny signál. Externý STB Evolve (tak za 15 EUR).
V druhom mieste bežia bez problémov rakúske programy z vysielača vzdialeného 100km a bratislavské s takmer priamou viditeľnosťou vyseilača sú totalne na hrane na uvedené "sito". Pritom ale na anténku tvorenú dvomi spárovanými vodičmi stvarovanými do štvorcov beží MUX1 a MUX2 na prvom poschodí domu OK (malé občasné výpadky od externého rušenia, napr. mobily, TV 5 rokov stará SONY), MUX3 neškrtne, na prízemí úplne bez šance TV LG LW650s.

Na FM používam roky HB9CW anténu a tam stará dobrá fyzika stále funkčná rovnako :)
bastlir (3245)|14.9.2013 11:55
1. Ano, zvládne to většina antén pro IV. a V. pásmo. Dnes stačí říct, že chceš anténu na DVB-T či terestriál. Vlastně ani nevím, že by se někdo vážně zabýval prodejem antén pro I. či III. pásmo.
2. Může to mít logiku v tom, že v místě silného signálu může být anténa a navíc se zesilovačem přebuzená.
Dagy2 (3153)|14.9.2013 12:25
1/ chápem že "sito" to zvládá. Ale anténa na fotke vyššie s x-prvkami má zvládnuť 470÷800 MHz. OK.

2/ u prebudenej antény bude teplomer ukazovať 100% signál a kvalitu 0 alebo aj signál bude 0 pretože to tranďáky v zosíku nezvládnu vôbec?
bastlir (3245)|14.9.2013 13:05
1. Anténa s větším počtem prvků má nejen větší zisk, ale je také směrovější. Neboli má kapkovitý "příjmový lalok", kdežto síto (bez nástavců) má lalok kruhový, ale také podstatně menší zisk. Dnes už se nemusíš zabývat tím, zda ti pokryjí všechny kanály.
2. Tzv. "teploměry" mají v přijímačích jen informativní, a tedy nikoliv měřící funkci. Navíc výrobci nemusí dodržovat žádné referenční hodnoty. Takže se neodvažuji tvrdit, co ti mají teploměry u přebuzeného signálu ukazovat. Snad bych vsadil na ukazatele síly signálu, který bude nejspíš ukazovat 99% (100%).
Konďa (586)|14.9.2013 13:58
[QUOTE=Ivo Mašek;466281]Nejlepší seriově vyráběnou anténou je tzv. hiršmanka. - souhlas:)
Konďa (586)|14.9.2013 14:06
1/ kanál 21 a 60 -> aký je rozdiel v dĺžke vlny? Môže to zvládnuť jedna aj keď super anténa? Super anténa vždy bola ladená na určité pásmo, hlavne keď má množstvo prvkov pre veľké zosilnenie. Alebo fyzika už u DVB-T až tak neplatí? - dnešní antény a např. ta logaritmicko-periodická anténa je širokopásmová. Pokud by všechny direktory měly stejnou délku, bude patrně úzkopásmová, ale to právě nemají.
Dagy2 (3153)|14.9.2013 16:56
[QUOTE=Konďa;466400]Pokud by všechny direktory měly stejnou délku, bude patrně úzkopásmová, ale to právě nemají.[/QUOTE]

no práve z tej fotky sa mi zdajú všetky prvky rovnaké, je pravda že smerom k reflektoru sa ich počet zhusťuje. Takže by som skôr predpokladal frekvenčne naladenie na jednu vlnovú dĺžku a iný lalok než kruhový. Ale OK, verím vám že to tak funguje.

2/ je mi jasné, že teplomery neukazujú v % nejakú hodnotu ktorá by sa dala porovnať medzi dvomi prijímačmi alebo s merákom. Ale v zásade 0% a 100 (alebo trebárs 90%) je vypovedajúca hodnota. U toho evolve je napr. vždy a všade 16% po zastrčení antény do koax konektoru, t.j. meria nejaký šum z antény.

ale obviedol som vás od témy DVB-T z černé hory.
Tzn., z vašich odpovedí vyplýva, že "tazatel" môže použiť jednu anténu pretože je širokopásmová a teda 21-60 jej nerobí problémy.
mirekv (7169)|14.9.2013 19:41
Zvláštností této antény je, že používá celovlnný dipól a dvě řady půlvlnných direktorů (křidýlka), které nejsou vzájemně propojeny (proto mají vyšší zisk, tedy ta anténa). Širokopásmovosti se dosahuje proměnnou vzdáleností mezi direktory, na které závisí kmitočtové vlastnosti direktorů. Antény kvůli své délce vyžadují homogenní elmag. pole, takže někdy jsou paradoxně lepší výsledky s tzv. "síty".
Konďa (586)|14.9.2013 20:21
Já jsem sice studoval obor radiotechnika, ale nakonec lékařskou elektroniku a tak jsem se nedostal do takových podrobností, které zná i z praxe Mirek. Klasická Yagiho anténa to má jednodušší. Díky za vysvětlení. Takže u této antény jsou opravdu direktory stejné... Mohl bys někdy udělat přednášku našim čtvrťákům, ale jelikož dle osnov na televizní techniku mají jen pár hodin a nezajímá je skoro nic, bylo by to asi jen házení perel sv...:D Někdy jsem rád, že pochopí Poyntigův vektor, i když jsou výjimky a mnoho absolventů jsou již inženýry a potěší mě, když zajdou do školy a sdělí nám, že jsou odborníci ve firmách a naše škola jim dala dobrý základ.
Kdysi jsem se o příjem TV zajímal a vím, že návrh antén je věda a nedá se vše spočítat, ve finále se nastavovaly v laboratořích. Problém dlouhých antén je opravdu v homogenitě elm. pole. Pokud není homogenní, tak dlouhá anténa nemá význam, jak psal Mirek. Trošku je to duchařina:) Proto souhlasím se všemi, kteří zde psali, že se musí problém řešit přímo na místě a odborníkem.
bastlir (3245)|14.9.2013 21:32
[QUOTE=Konďa;466431]...... že návrh antén je věda a nedá se vše spočítat, ve finále se nastavovaly v laboratořích. Problém dlouhých antén je opravdu v homogenitě elm. pole. Pokud není homogenní, tak dlouhá anténa nemá význam, jak psal Mirek. Trošku je to duchařina:) Proto souhlasím se všemi, kteří zde psali, že se musí problém řešit přímo na místě a odborníkem.[/QUOTE]

Duchařina to opravdu je a mnohdy mimo výpočty i praxi. Kdysi jsem do toho nacpal spoustu peněz, antény jsem sfázovával, přepínal, odlaďoval a mnohdy s totálním fiaskem. Dnes je úsměvnou historií, když jsme si doma vyráběli krabičky z pocínovaného plechu či z cuprextitu, z Německa si vozili VF tranzistory a stabilní pasivní součástky a pak hledali např. v A.S. Popovovi nějakého fandu, aby nám to tam vzal na wobler opod. a sladil. Na druhou stranu to byly krásné časy klubů, kutilství a fandovství. Dnes z té party snad zůstali jen "pípáci".
petrsatik (17)|22.10.2013 22:47
Zdravím Vás, mám prosbu v mém místě příjmu mám možnost přijímat jen vysílač Černá hora .K 40 jde bez problémů K 38,K60 vypadává ve večerních hodinách úplně se ztratí.Anténu používám Hirschman 817N60 K21-60 od antény 1,5m koaxiál kabel Draca měděný 3 krát stíněný , dále filtr UFON,LTE ,zesilovač FTE K21-60 zisk 40dB šum 0.8dB, dále 24m koaxiálního kabelu opět Draca ,potom rozbočovač na 4tv Teroz dále k tv přijímačům v délkách do 5m .Signál z jiných vysílačů zde kvůli kopcům není možný.Jedinný tento signál je přijatelný, není to odraz je to přímý směr, údolím Sázavy obec Zlenice okres Benešov. Vzdálenost od vysílače je 130km .Anténa je na stožáru 12m nad zemí.Nemůže to být inverzním počasím?Je sice jasná noc stav 22 říjen 2013 22.00hod. Přes den je vše v pořádku.Anténu montoval odborník není to bastlírna.Děkuji za odpověď.
RoPo (6061)|22.10.2013 22:51
Jestli to montoval odbornik, tak odbornik muze signal promerit. Nebo to nelze?
petrsatik (17)|22.10.2013 23:06
Už to není možné byl to známý ,už nebydlí v mé lokalitě. A problém je jen na podzim od 22 hodiny.Napadlo mě jestli je tato anténa vhodná pro tento příjem do kopcovitého terénu? Někdo zde doporučuje síto TVA 21-60 Plzeň kvůli nehomogennímu poli.Ta anténa byla tenkrát nejlepší volba, nic jiného zde nefungovalo.
petrsatik (17)|22.10.2013 23:26
Jinak ohledně anténařiny nejsem úplně neznalý,anténařinou jsem se zabýval 20 let v době analogu měl jsem i profi měřící přístroj dnes je vše jinak.Měřák už na DVB-T měl jen můj známý.A já dnes v této době a v mém věku už ho kupovat nechci,proto píši o radu.
Ivo Mašek (10205)|23.10.2013 08:20
mirekv (7169)|23.10.2013 08:20
Jesli se 40 dB zesilovač nezahlcuje blízkými signály, chtělo by to vidět spektrum. Zkus utlumovat signál na vstupu do zesilovače.
petrsatik (17)|23.10.2013 18:43
[QUOTE=mirekv;470345]Jesli se 40 dB zesilovač nezahlcuje blízkými signály, chtělo by to vidět spektrum. Zkus utlumovat signál na vstupu do zesilovače.Blízké vysílače ,ani signály v okolí nemám, vše je za vysokými kopci.Tak v tom problém není.Když utlumím zesilovač na vstupu tak rapidně se zhorší příjem K40,38,60.

---------- Doplněno v 18:43 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:40 ----------

Dnes 23.10. je příjem zatím bez potíží po celý den na všech kanálech z Černé hory,tak nevím myslím si ,že problémy bude dělat změna počasí s inverzí.
bastlir (3245)|24.10.2013 01:24
Bývá dobrým mravem místních prodejců, že prodávají tzv. kanálové odlaďovače, propusti atd. V opačném případě dají se přes net objednat. Trimry na vstupech ant. zesilovačů mají funkci vyvážení soustavy a aby se zesilovač nerozkmital. Pokud např. někdo má dvouvstupový zesilovač - II. (III.) a IV-V pásmo, a tedy má dvě antény z různých směrů poslučované do jednoho vstupu, pak útlum tohoto vstupu nic neřeší. A pak ... pozor na kvalitu trimru, který může trpět neduhy známými u otočných potenciometrů. Tady může dojít a často i dochází ke skokové změně hodnot. Ale přesto, 40dB zesilovač je už "silnější káva". Většinou stačí "klasika" do 30dB.
Ivo Mašek (10205)|24.10.2013 19:29
Ale není nad tu krásu, alespoň na krátkou dobu koukat na digitální rakušáky, němce, Švýcary, .....
Za časů analogu jsem o inverzích skákal radostí a ladil o sto šest. Švédsko, Norsko, Španělsko, Itálii, ..... :-) (pravda - ne každý je z toho uchvácen)
bastlir (3245)|24.10.2013 20:15
Nojo, jenže to bývá jen při jedenáctiletých protuberancích. Já vlastně ani nevím, v jaké jsme teď fázi.
petrsatik (17)|24.10.2013 21:22
[QUOTE=bastlir;470460]Bývá dobrým mravem místních prodejců, že prodávají tzv. kanálové odlaďovače, propusti atd. V opačném případě dají se přes net objednat. Trimry na vstupech ant. zesilovačů mají funkci vyvážení soustavy a aby se zesilovač nerozkmital. Pokud např. někdo má dvouvstupový zesilovač - II. (III.) a IV-V pásmo, a tedy má dvě antény z různých směrů poslučované do jednoho vstupu, pak útlum tohoto vstupu nic neřeší. A pak ... pozor na kvalitu trimru, který může trpět neduhy známými u otočných potenciometrů. Tady může dojít a často i dochází ke skokové změně hodnot. Ale přesto, 40dB zesilovač je už "silnější káva". Většinou stačí "klasika" do 30dB.[/QUOTE]
Tento typ zesilovače nemá trimr otočný - potenciometr, je zde přepínač zisku 26,33,40dB zesilovač je dobré kvality od Španělské firmy FTE MAXIMAL .Hned po zesilovači Německém ULNA. Zisk zesilovače přepnutý 26 nebo 33dB po měření, byl nedostatečný ,až po přepnutí na 40dB byl signál pro rozvod TV vyhovující.Signál je po celý rok dobrý, jen v podzimních dnech a inverzích zlobí.
bastlir (3245)|24.10.2013 23:23
Eeee, to se mi nějak nelíbí. Jak je kabel starý? A jak je skutečně dlouhý? Nějak se mi vtírá myšlenka na vlhkost. Sakra 40dB to už je výkon na pokrytí řádky rozbočovačů (odbočovačů) a pár metrů kabelu. Já osobně to vidím spíš na poruchu kabelu, montáže, konektorů..., a to samozřejmě předpokládám, že proběhla aspoň vizuální revize antény.
petrsatik (17)|25.10.2013 19:29
Zdravím Vás,kabel je venkovní celoměděnný kvalitní stínění výrobce Draca 7,8mm černé provedení pro venkovní použití stáří kabelu 3 roky délka svodu 25 metrů , konektory jsou F izolované samosvařitelnou páskou s komponenty zesilovač a filtr jsou ve vodotěsné krabici na stožáru na krabici ze spodu je malá dirka pro odvod případné vlhkosti.Symetrizační člen v anténě je originál Hischmann vše je stříknuto bezbarvým lakem proti korozi.Za deště je příjem taky dobrý ve vlhkosti chybu nevidím.
bastlir (3245)|25.10.2013 21:51
Mně to připadá, že ta tvoje anténa je podle "poslední módy", ale přesto ti to nejede. Pak ti už mohu poradit už jediné, vem si k anténě třeba noťas s USB tunerem a zkus signál hned u antény. Předpokládám, že doma nemáš měřák. No a pak vylučovací metodou bys měl objevit problém. Nic chytřejšího mě ale nenapadá a sám jsem to tak dělal. Nakonec se téměř vždy objevila závada v místě, kde jsem to nečekal. Snad ještě jeden příklad z praxe, nový kabel neznamená bezchybný. Prověř ho. K tomu ti stačí obyčejná 4,5V baterie a malá žárovka. 1. prověření bez zkratu na jednom konci kabelu a 2. prověření s vyzkratovaným koncem kabelu. Samozřejmě oba konce musí být odpojené od antény a STB (zesilovače apod.)
Ivo Mašek (10205)|26.10.2013 07:04
Originál Hirschmann není "poslední móda". To jsou nejlepší anteny, co existují. A tazatel udělal moc dobře, že si ji pořídil.
Já bych to zatím opravdu neřešil. Podzimní inverze jsou pravidelné a pravidelně zlobí příjem TV (pokud nejsou namontovány kanálové propustě)
Lumca_1 (218)|26.10.2013 07:35
A jak by pomohla KP, když je rušící TX na stejném kanále? Problém bude někde jinde, ale bez změření úrovně tv signálů, MER, C-BER, V-BER, C/N se nedá nic radit! Co když dochází k zahlcení ant. zesilovače, když v určitém denním období dojde ke zlepšení příjmu a tím pádem ke zvýšení úrovní tv signálu (jak už uvedl kterýsi z předdiskutujících, stačí na jednom přijímaném tv kanále z TXu ČH) a zesilovač se zahltí (chcete-li přebudí), protože zesílení 40dB, to už je docela síla a právě bez znalosti parametrů se velmi těžko radí. pak by stálo za to, použít zesilovač s AGC, vyrábí jej třeba firma Fagor (jedná se o KV s AGC) a je to horká novinka s označením Nexum. Tazateli nezbývá nic jiného, než si na proměření přijímací sestavy pozvat odborníka vybaveného MP a znalostmi, který určitě příčinu těchto "problémů" odhalí, ale měření musí provádět v různou denní a noční dobu a za různých povětrnostních podmínek, která mají na příjem DVB-T nezanedbatelný vliv!
bastlir (3245)|26.10.2013 09:37
[QUOTE=Ivo Mašek;470661]Originál Hirschmann není "poslední móda". To jsou nejlepší anteny, co existují. A tazatel udělal moc dobře, že si ji pořídil.
Já bych to zatím opravdu neřešil. Podzimní inverze jsou pravidelné a pravidelně zlobí příjem TV (pokud nejsou namontovány kanálové propustě)[/QUOTE]

Ty mně připomínáš NĚKOHO doma, který mě chytá za slovo. :-E Většina lidí si ale koupí anténu v Tescu, protože je u ní napsáno, že je nejvýkonnější pro digitální vysílání a dokonce někdy i se zesilovačem. A k tomu nějaký kabel a očekávají spičkový příjem v místě, kde ostatní bojují se signálem. Takže se jen zařadí.:) Takže tazatel mezi tyto lidi evidentně nepatří. Souhlasím s kolegou, že bez měření to asi nepůjde. Jak jsem psal výše, začal bych nejdříve revizí.
Ivo Mašek (10205)|26.10.2013 09:57
[QUOTE]Ty mně připomínáš NĚKOHO doma, který mě chytá za slovo.[/QUOTE]
To aby ses tady cítil jako doma :-D
Jinak, "hirschmanku" v Tescu nepořídíš. Tento hyper-super- špica market takové výrobky neprodává
bastlir (3245)|26.10.2013 10:43
[QUOTE=Ivo Mašek;470682]To aby ses tady cítil jako doma :-D
Jinak, "hirschmanku" v Tescu nepořídíš. Tento hyper-super- špica market takové výrobky neprodává[/QUOTE]
No právě!
petrsatik (17)|26.10.2013 21:43
[QUOTE=bastlir;470684]No právě![/QUOTE]
Zdravím Vás.
Jedinná věc ,která mě ještě napadá vyndat filtr, může taky snižovat signál,na vstupu zesilovače nebo na zesilovači ubrat ze 40 na 33dB ,ale nevím zda-li to pomůže?Jestli to nakonec nepůjde k horšímu.Signál je opravdu na hranici příjmu proto byla zvolena Hirschmannka ,která po celou část roku vykazuje nejlepší výsledky až na ten podzim , jiné antény zde zklamaly.Je mi jen divné proč se to děje jen některé dny a ve večerních hodinách ,že se ztratí signál na kanále 38,60. Někdy to jde v pohodě celý týden někdy to zlobí obden hlavně tedy v podzimním čase.40 kanál nezlobí vůbec.Když je pod nulou tak je signál úplně nejlepší.Tím si myslím že závada v technice není ani v kabelech.