Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zmuchlaný pásek v kazetě HI8

Agnus (19)|5.9.2013 07:08
Chci digitalizovat pásky nahrané ve videokameře HI8, ale v několika případech jsou pásky místy zmuchlané, takže výsledný obraz je nekvalitní nebo přímo vypadává. Lze nějakým způsobem pásky narovnat, docílit lepší reprodukce?
romana51 (355)|5.9.2013 07:57
S tím nic neuděláš, vyžehlit to nejde :-) a nejlépe je to vystřihnout až ve video editoru. Vystříhat a lepit videopásku nedoporučuji (můžeš zničit rotační hlavy), není to audio které se dalo lepilo při střihu běžně.
Můj nebožtík magič Tesla B3 měl na to i lepící drážku a v rozhlase se kdysi tak prováděly veškeré střihy, než přišly PC.
píďa_m (716)|7.9.2013 00:10
...ale jde to vyžehlit.
Jen to nesmí "vytahat"

Lepit to opravdu nejde.
interfernet422 (1575)|7.9.2013 07:43
...a jakou teplotu žehličky zvolit? Umělé vlákno, bavlnu, nebo len?
romana51 (355)|10.9.2013 07:34
Jak to jde vyžehlit mne velice zajímá i když už dávno točím na karty. Nechci si hrát na chytrého a tak jsem se ptal známé, která celý život pracovala jako zvukový technik v ČR. Přes polovinu své kariery stříhala manuálně a pásky lepila lepící páskou (než přišel počítač s WaveLabem). Tomu "žehlení" se smála, až se za břicho popadala :-D
Protože pracovala s audio pásky, (a v rozhlase byly pásky mnohem širší než v magičích pro domácnost a lépe se s nimi pracovalo) tak třeba video pásky jsou něco úplně, ale úplně něco jiného! Třeba nám to Píďa vysvětlí jak na to! Člověk se rád poučí, byla by to bomba.
bastlir (3245)|10.9.2013 17:40
Ono také záleží na tom, jestli záznam je digitální či analogový. Pokud si pamatuji, někdo někde popisoval, jak pásek rovnal nad párou. Na druhou stranu jsem už pár hlupáků poznal, co se z neznalosti za cosi smíchy popadali, střihač není technolog na záznamová média a pekař si zpravidla pec také sám neopraví. Toto je otázka spíš na kriminalistickou laboratoř, protože oni pořídit kopii zmačkaného pásku dokáží.
romana51 (355)|11.9.2013 08:53
Další informace která je Agnusovi a nakonec i mně (také mám jednu kazetu Digital8 stejně postiženou) jenom na 2 věci. Už víme že to jde, ale nevíme jak. Těžko budeme hledat pomoc v kriminalistické laboratoři. Myslím, že když někdo ví že to jde, má říci jak a jde-li to v amatérských podmínkách. O to tazateli jistě šlo!
durkovic (8)|22.11.2013 12:44
keďže záznam HI8 je ešte analogový (digitál bol až s označením Digital8) HI predstavuje alternatívu k systému S-VHS C (pre videokamery) tie pásky v kazetách sú tak tenučké a náchylné na poškodenie že si to "žehlenie" neviem predstaviť, preto záleží aj na bezchybnom stave mechaniky Video8 ktorá je v danej kamere (decku). zrejme sa bude jednať o kameru SONY. osobne mám s tým skúsenosť že to zvlnenie zapríčiňuje opotrebená prítlačná kladka, kedže mám kamieru VIDEO8 XR (SONY CCD-TR417E) kúpenú v roku 2000 tak po 13 rokoch začaka na niektorých kazetách muchlať pásky, obraz síce bol ale značne sa začal horizonatálne vlniť. Prítlačnú kladku je už veľmi obtiažné zohnať (ak vôbec niekde) tak treba proste tú pôvodnu (ak nieje stvrdnutá na kameň ale len vymačkaná) regenerovať aby dosiahla svoju pružnosť a pododajnosť, sú k tomu vhodné prostriedky ako REGUM alebo niektoré prostriedky ktoré obsahujú lanolín, zmäkčuje gumu a tá dosiahne skoro svoj pôvodný stav a kamera pracuje znova rovnako ako pred poruchou zas na niekoľko rokov. (vyskúšané na kamere Video8XR aj na Digital8 - princíp vedenia pásku v PD rovnaký)
bastlir (3245)|22.11.2013 18:11
[QUOTE=durkovic;473481]... tie pásky v kazetách sú tak tenučké a náchylné na poškodenie že si to "žehlenie" neviem predstaviť ....[/QUOTE]
Tak to já také ne, ale přesto to v nějaké laboratoři dělají, to však v domácích podmínkách nemá asi smysl řešit. Princip přítlačných kladek unašeče páskové dráhy je principiálně všude stejný. Já jsem kdysi opravoval páskové datarecordéry a problém těch kladek nebyla ani tak tvrdost gumy, jako spíš postupná soudkovitost. Takže jsem vymontoval kladku z ramínka, přefrézoval (stačilo pár desetinek) a jelo to dál. Někdy jsem musel i přelapovat hlavu. Máš ale pravdu, že muchlání pásky vzniká tady. Do rekondice gumy bych se však vůbec nepouštěl, protože nevíš, kdy se zastabilizuje. Mohl bys totiž z ní udělat žvýkačku a ta ti pak může zničit celou dráhu vč. pásek. Z praxe vím, že se vždycky dá sehnat nějaká náhrada, nebo upravit kladku z něčeho jiného. Kéž by to byl jediný problém.
durkovic (8)|22.11.2013 20:57
osobne som sa ešte pri servisovaní rekordérov (mám zbierku VHS strojov) nestretol aby sa mi takto zrenovovaná kladka zmenila na "žuvačku" prípadne chitila "lepivú vlastnosť" samozrejme je to možné riešiť aj mierným zfrézovaním povrchu kladky, len neviem či sa frézovaním obnový poodajnosť gumy na kladke, proste aby páska necestovala hore dole po capstane, samozrejme k tomu vlneniu pásku môžu prispievať aj iné faktory prílišný ťah pásku , (u VHS) veľký ťah prevíjacej spojky ktorá je už pridretá-poškodená... zlá funkcia regulátoru ťahu pásku (pásková brzda ľavého unášača) a pod, ale zhodneme sa že väčšina problémov vzniká opotrebenou prítlačnou kladkou, páska začne cestovať po capstane (ted aj po A/C hlave) a už to nedrží ani tracking prípadne to dokolavyhľadáva najoptimálnejšie sledovanie stopy.
bastlir (3245)|22.11.2013 22:51
K té gumě - je to pochopitelně o použitých prostředcích a já se přiznám, že do tohoto jsem se nikdy nepouštěl, protože jsem si říkal, když už je guma tvrdá, jako nová stejně už nikdy nebude.
Soudkovitost kladky odstranit musíš, jinak ztratí svoji funkci synchronizace pohybu. Jsem líný to namalovat, ale je důležité, aby se kladka svým přesahem přes pásku dotýkala hřídelky unašeče. Pokud je kladka soudkovitá, dotýká se jen pásku, který tedy není výškově stabilní, je mechanicky nerovnoměrně namáhán (vlnění) a ani nemůže dojít k synchronizaci pohybu. Spojky, brzdy v tomto okamžiku mají jen zástupnou funkci a starají se víceméně o to, aby se pásek nepřešponovával na cívce.
romana51 (355)|26.11.2013 13:39
Tak konečně víme, jak z této diskuze vyplývá, že je žehlení videopásek v amatérském prostředí sajns fikšn. A myslím že i v profesionálním.
Jsem rád, že moje známá o které jsem se zmiňoval na tomto vláknu 10.9.2013 v 7:34, se smála asi právem. Neodpustím si kontrovat, že i já jsem
poznal pár hlupáků, kteří papouškovali "dobré rady" aniž věděli jestli a za jakých podmínek je lze vůbec uskutečnit.