Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Bastlíš, bastlíme, bastlíte .....

Konďa (586)|22.6.2013 12:24
Asi nejlepší možnost, neb by mohl taky víc pokazit, než opravit...
Konďa (586)|22.6.2013 20:32
[QUOTE=píďa_m;460712]gabo: mericom kapacity nezmerias vnutorny odpor kondensatora = ESR.
Ale skůs to. Alespon pomeris výstupní napeti na zdroji pri zatezi.
UZ NIKDY NEKUPUJ SAMSUNG![/QUOTE]
Kamarád je ze Slovenska a asi zná češtinu a rozumí ji. Lepší je odpovídat češtinou, než slovenštinou s chybama, i když snaha se cení...
mirekv (7169)|24.6.2013 09:59
píďo, ten vnitřní odpor elytu úzce souvisí se ztrátou kapacity, takže měřák ho odhalí. Já mám na to metodu - stará vysokoohmová sluchátka a nesmí to brumit. Jasně, že to nemůžeš použít na vstupy spínaných zdrojů, kde je 300V :-D

Proč? Víš jak by prozřel :-D (doplnit si dovolil I.M.)
Konďa (586)|24.6.2013 18:05
[QUOTE=mirekv;460839]píďo, ten vnitřní odpor elytu úzce souvisí se ztrátou kapacity, takže měřák ho odhalí. Já mám na to metodu - stará vysokoohmová sluchátka a nesmí to brumit. Jasně, že to nemůžeš použít na vstupy spínaných zdrojů, kde je 300V :-D

Proč? Víš jak by prozřel :-D (doplnit si dovolil I.M.)[/QUOTE]
Metod je víc... Já jsem měl rád svůj starý analogový měřák, o němž jsem věděl jaký má vnitřní odpor. Opravoval jsem s ním i televize, s digitálním to nešlo. Dalo se s ním poznat skoro všechno, když člověk věděl... Můžeš píďo klidně reagovat, v soukromých zprávách se toho moc nedozvíme. Ale zřejmě souhlasíš...
píďa_m (716)|24.6.2013 19:03
mirku dovolím si nesouhlasit. Párkrát se mi stalo, že kondík měl kapacitu jen o pár procent menší a ESR jako prase.
Konďa, anologový (ručičkový) měřák používám na seřizování NF úrovní, neb digital multimeter je pomalý.
mirekv (7169)|24.6.2013 19:10
konďa: víš, že dodnes používám ruský avomet? Na měření odporů jedinečná věc a i když jsem dělal na Pradědu, do digitálního se nakmitalo vf a naměřil nesmyslné hodnoty.
píďo, sežeň si ty sluchátka!
Konďa (586)|24.6.2013 19:18
Téma zajímavé, ale asi tomu člověkovi tím nepomůžeme:) Multimetr má velký vnitřní odpor a navíc přeblikávají furt čísílka.
Po dnešních Hranicích se studenty v Bircheru (http://www.bircher.cz/cz/kontakty), zapojovali si rozvaděče, a užití si bolestí kloubů po 5km pochodu (změna počasí) si asi půjdu lehnout k telce. Zítra mrknu, jak se théma s kondíkem vyvinulo:)
Konďa (586)|24.6.2013 19:46
[QUOTE=mirekv;460882]konďa: víš, že dodnes používám ruský avomet? Na měření odporů jedinečná věc a i když jsem dělal na Pradědu, do digitálního se nakmitalo vf a naměřil nesmyslné hodnoty.
píďo, sežeň si ty sluchátka![/QUOTE]
Ten měřák byl stejný asi jako ten tvůj:)
Píďa má sluchátek dle mě dost, nemusí shánět:) Navíc zatím asi žádný zdroj teďka neopravuje. Možná by stačil osciloskop na zjištění činitele zvlnění, u sluchátek je to na zvyku, ale zase u sebe vždycky osciloskop netaháme, to je pravda:)
Konďa (586)|24.6.2013 20:19
Ukázka z toho Bircheru, když jsem to načal...
Bircher1.jpg Bircher3.jpg Bircher4.jpg Bircher6.jpg Bircher8.jpg
píďa_m (716)|24.6.2013 20:22
ano, vysokohmová sluchátka někde mám, ale naposledy jsem je používal když jsem byl malej a dělal krystalku.
Na zvlnění U na zdroji používám osciloscop. Máme starý digitální Tektronix 4kanál viz foto.

PS: to trdlo na snimku jednoho koutu naší dílničky nejsem já ale spolužák. Já ho fotil.
jeden z koutu v dilne.jpg
Ivo Mašek (10205)|24.6.2013 20:39
Konďa:
Tohleto asi už neučíte, že?

[ATTACH=CONFIG]23818[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]23819[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]23820[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]23821[/ATTACH]


Tohle mě živí, tohle programuji, a také se oháním pájkou. Zařízení vyvinuté před 40 lety, ale u nás stále funkční (takové provozuschopné muzeum)
Fotografie0003.jpg Fotografie0004.jpg Fotografie0007.jpg Fotografie0005.jpg
Konďa (586)|24.6.2013 21:31
Nene, my jsme slaboproud, i když se to dnes míchá. Navíc je u nás málo praxe:( Co funguje, na to se nemá sahat:D A co bylo vyrobeno za totáče a vydrželo, vydrží na věky:) Jen občas s tou pájkou no... Likvidovali jsme tišťáky počítače Minsk kdysi, mohl pracovat i ve stodole a než se dostala pájka přes ruský lak, tak skoro odešlo pájecí očko:) Jdu spát, snad se mi nebude zdát něco z elektrotechniky:)
Koukám, že se asi jedná o nějaký počítač, RAM atd... Ale dnes neřeším, nepotkal jsem v praxi...
píďa_m (716)|24.6.2013 21:53
no podle knoflíku a pojistkových pouzder je to TESLA.. ale také netuším na čem Ivo pracuje.
Ale vypadá to imposantně.
Ivo Mašek (10205)|24.6.2013 22:15
To je ZAT Příbram, chlapci. Je to automat, který řídí asi 600 strojů a přes PC je vněm naprogramováno, kdy který stroj se má rozjet, kdy zastavit, a tak podobně. Celkem legrace. Dneska tohle všechno obsáhnou asi tak 2 skříně. My s tímhle zázrakem těch skříní máme 50. (a máme i novinku - InTouche)
mirekv (7169)|25.6.2013 08:10
Tohle mám doma, ruský (tedy sovětský) stroj, opajcovaný R&S začínali jsme spolu na Pradědu v r. 1978, bez jediné závady po celou dobu, měl jsem štěstí, že jsem ho získal. Jo a pro mody, odsuňte to někam jinam, pokecat můžeme i tam.
Přírůstek do rodiny.jpg
mirekv (7169)|25.6.2013 20:46
S kamarádem máme metodu, prostě nemilosrdně vyměnit i když si nejsi jistý! I babu.
mirekv (7169)|26.6.2013 08:27
Jj, ty elyty poblíž chladiče nevěstí nic dobrého. Vyměnit i bez měření! I ty na jihovýchodě. píďo, pokud si dáváš práci s vypajováním, tak už nemá cenu je tam vracet.

Edit: ebastlírna je dobrá, ale neznalý se tam prostě "utopí". Navíc je to dost přísné fórum, když se zeptáš na něco, co se řešilo třeba i před rokem, tak tě vyfakujou.

Jo a sluchátková metoda u spínaných zdrojů samozřejmě nefunguje.
Konďa (586)|26.6.2013 18:54
Nechtěl jsem se už zapojovat, neb už všichni odborníci reagovali. gabo5: neboj, s největší pravděpodobností je ta nová deska OK.
Pokud by nešlapala, tak ti tu někdo poradí, co dál.
ad Mirek: "píďo, pokud si dáváš práci s vypajováním, tak už nemá cenu je tam vracet..." No píďa je co vím dobrý elektronik a kondíky vyměňoval často, v TV studiu a tak, takže ví jak na to. V praktických činnostech dle mě dá do kapsy absolventy prumky.
Pokud bych měnil kondíky já, dám si velký pozor. Mamka mě plísnila na základce, že jsem kdysi usnul s pájkou v posteli, no napadlo mě si vzít ty hezké věci s sebou:) A furt nadávala - všude samé dráty!:) Je třeba samozřejmě odsávačka, nahřát akorát, aby se tišťák nevodlepil, co si budeme my elektrikáři povídat:)
Konďa (586)|26.6.2013 19:24
Já měl štěstí asi, že děda byl na vojně pípák a že mi koupili stavebnici cca v 6. třídě s triodou. Byla to stavebnice pro začínající elektrotechniky, ale hrál si s ní především tata a děda:) Napřed byla samozřejmě krystalka... Ale už s Ga.... ne s krystalem. Byla to nádhera. Děda i tata v Meoptě, dělal jsem doma od 5. třídy fotky čb, v devítce barvu. Ostatní chtěli být buď (s nadsázkou) kosmonautem, nebo popelářem, já elektrikářem:) Po prumce opravářem TV. No jen sranda na doplnění tématu. Stejně jsem nakonec skončil tam, kde jsem skončil. Můžete taky napsat, jak se vyvíjela vaše odbornost. Co třeba ty Mirku... Na vysílači to muselo být zajímavé, hned bych tam po škole šel...
mirekv (7169)|26.6.2013 19:49
Vy jste měli kluci štěstí na rodiče a tak. Já byl absolutní samouk, v okruhu 50km nikdo elektronice nerozumněl, nj na Jesenicku a Bruntálsku. Průmka v Rožnově to radikálně změnila. To byly moje nejlepší doby života.
Konďa (586)|26.6.2013 20:13
[QUOTE=mirekv;461014]Vy jste měli kluci štěstí na rodiče a tak. Já byl absolutní samouk, v okruhu 50km nikdo elektronice nerozumněl, nj na Jesenicku a Bruntálsku. Průmka v Rožnově to radikálně změnila. To byly moje nejlepší doby života.[/QUOTE]
To věřím, já taky mohl jít na naši prumku, tehdá strojařskou, ale odmítl jsem. Neměl jsem rád strojařské výkresy (tata si je tahal dom-kdysi ji absolvoval) a já byl jako žák z nich hotový, psal jak podle šablony, on v nich viděl 3D, já jen čáry:) Kreslil úžasně. Já šel za svým, takže SPŠE Olomouc. V Rožnově jsem byl u maturit kdysi. Jsou vedle sebe dvě školy, učňák a prumka. Také jedna z vyhlášených odborných škol. Máš dobrý základ. Já si nestěžuju...
mirekv (7169)|27.6.2013 07:36
Jo, tys poznal už tu novou, já ji o letních brigádách stavěl. Legenda školy = pan Simerský. "Děti, tyhle derivace a integrály jste měli v 7. třídě, tak tohle byste měli pochopit!" :-)
Konďa (586)|27.6.2013 18:59
[QUOTE=mirekv;461046]Jo, tys poznal už tu novou, já ji o letních brigádách stavěl. Legenda školy = pan Simerský. "Děti, tyhle derivace a integrály jste měli v 7. třídě, tak tohle byste měli pochopit!" :-)[/QUOTE]
Jojo tu novou. Byl tam ředitel, již si nepamatuji jméno, ale uznávaná osobnost, třeba to byl on, něco mi to říká... Asi ředitel obou škol, je to dávno... Pamatuji si, že jsem byl u maturit na tom učňáku. Na té prumce se zase konala každý rok školení pro učitele středních šk. oboru elektro s účastí vysokoškolských učitelů a firem... Přijely tam i dost velké kapacity, například na operační zesilovače prof. Český (myslím, už si je pletu, Český byl možná na něco jiného, po pivu se mi blbě vzpomíná), následovatel otce. Tam jsem též byl. Při cestě k maturitě mi ujel vlak v Hranicích, neb se přestavovalo nádraží, asi o 20s. Navazoval/nenavazoval na náš vlak z Přerova:) Jen pro rychlé nohy navazoval... Tam už byli nervózní, neb bez předsedy mat. komise nemohli začít. Dočkal jsem se tam zvláštních věcí, smíšené obory... Jedna holka mi utkvěla v palici (no ještě jedna, ale to je tak hrozná zkušenost, že o tom psát podrobně nebudu. Prohlížel jsem si jejich maturitní práce z českého jazyka a z odborných předmětů a jak jsem sáh na tu z ČJL, všechny oči učitelů zíraly na mě. Nevěděl jsem, jak reagovat po přečtení, nebyl jsem na to připraven, asi jsem měl volat číslo končíci 8, byla to zpověď... Holka dostala 5, neb se netrefila do tématu a život šel dál).
Ta první holka také neuspěla, neb neznala výrobky z brambor, nepomohlo, že jsem ji našeptával chipsy:) Zas jsem se rozkecal a mám tu rajskou s knedlíkem, tak du do ní...
Ivo Mašek (10205)|28.6.2013 07:38
Odstřih jsem to z oficiální Bastlírny. Poněvadž jsme se tu nějako moc rozkecali úplně o ničem jiném a drbe se tu jak na žižkovský pavlači B-)
mirekv (7169)|28.6.2013 07:47
Vždyť jsem psal, ať to někdo udělá!