Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Anamorfický objektiv.

rezigent (13)|12.6.2013 22:41
Zdravím,

již delší dobu hledám návod, jak zhotovit anamorfní předsádku či nějaký doplněk k objektivu pro záznam obrazu 16:9 na kameru, která nahrává ve formátu 4:3. Prohledal jsem už kde co, ale nic jsem nenašel. Když najdu nějaký odkaz, tak už nefunguje. Hledám rozměry jak dvou klínů, tak i na klasický anamorfot objektiv. Potřeboval bych postup, výpočty, vzorce nebo nějaký návod na výrobu.

Prosím nepište o letterbox či jiném ořezu obrazu. To vím. Potřebuji anamorfický obraz.

Na ebay jsou různé objektivy, ale jsou určeny pro projektory. Někteří je připojují k fotoaparátům. Tyto objektivy neznám.

Kamera má objektiv se závitem 72 mm, zoom 16x, f 7-112.

Dík za info.
kameranp (322)|13.6.2013 09:05
to by taky objektiv musel zdeformovat obraz tak aby natlacil o nieco väcsiu sirku
do obrazu kamery 4:3 a potom obraz v programe len natiahnut na 16:9
neviem co to je za kameru a ci ma vôbec zmysel takto laborovat
ci by nebolo jednoduchsie, lacnejsie a kvalitnejsie kupit novsiu kamerku, alebo kameru
Pytkin (7947)|13.6.2013 11:45
take objektivy sa bezne kedysi pouzivali .. mozno dnes aj pouzivaju .. ale vyrobit si ho .. tak neviem teda :)
rezigent (13)|13.6.2013 12:13
Kamera je JVC GY-DV5000 s HDD, PAL 3CCD 1/2" a jede pořád dobře.

Objektiv je Canon YH 16x7; 7-112 mm; 1:1,9; 16x zoom; závit 72 mm. Napadla mne myšlenka, nedávat to před objektiv, ale mezi objektiv a CCD snímače.
101 komp.jpg
BEPE (539)|13.6.2013 18:29
Řekl bych, že je to vcelku v domácích podmínkách nerealizovatelné. Znamenalo by to totiž precizní práci na úrovní optika a jemného mechanika a současně prográmek, který by to de-anamorfoval. Pamatuji si, že na toto téma v historii byl uvedený článek v časopisu "Amaterský film", kde se ale ta sama předsádka následně použila před projektor, a byl to systém na bázi optických hranolů-klínů. Myslím, že by to vše vyšlo dráže než nová kamera.
rezigent (13)|13.6.2013 20:13
Optiku bych nevyráběl, sehnal jsem jednu firmu, která by mi to vyrobila. Potřebují však výkresovou dokumentaci k výrobě, kterou ještě nemám. Já jsem byl v Technické knihovně Praha, ale nebyli schopni mi k problematice anamorfní optika či návrhy objektivů vyhledat nějakou knihu. Pokud byste někdo věděl název knihy ze které bych mohl čerpat, prosím uveďte název a autora (pokud možno v českém jazyce). Potřeboval bych hlavně výpočty týkající se návrhu složení optických prvků. Jak vypočítat rozměr, ohniskovou vzdálenost, jestli použít spojku nebo rozptylku a pod. Nevím, jaký vnitřní úhel mají mít lomné hranoly a musím vypočítat jejich rozměry nebo mohu navrhnout torickou optiku, kterou mi vyrobí. Jen to musím navrhnout, ale nemám z čeho čerpat.
Pytkin (7947)|13.6.2013 21:51
bepe : deanamorfizuje to dnes kazdy software .. v tom ziaden problem neni ..