Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test/porovnání MiniDV pásek

Tommy3 (73)|3.6.2013 17:10
Ahoj,

chtěl jsem se zeptat existuje nějaké porovnání kvality MiniDV pásek? Přímo se mi jedná o porovnání MiniDV: SONY DV premium a Mini DV: PANASONIC DVC.

Zajímala by mě třeba kvalita podání barev a kvalita obrazu obecně, max. počet přepsání, dlouhodobá výdrž pro archivaci materiálu.

Díky
KamilZ (10277)|3.6.2013 17:16
[QUOTE=Tommy3;459005]Zajímala by mě třeba kvalita podání barev a kvalita obrazu obecně[/QUOTE]
MiniDV není digitál?
Tommy3 (73)|3.6.2013 17:26
je, ale má kvalita pásky vliv na kvalitu obrazu? Nebo je kvalita pásky posuzována pouze s ohledem na mechanické vlastnosti?
KamilZ (10277)|3.6.2013 17:29
Sice detailně neznám MiniDV, ale pokud je to digitál a jednotný standard přes všechny výrobce, tak je diskuze o kvalitě obrazu stejná jako diskuze o kvalitě filmu na dvou různých HDD nebo o vlivu HDMI kabelu na kvalitu obrazu. Neuvažuji teď problémy typu ztráty dat, přeslechů apod., to je něco jiného.
Tommy3 (73)|3.6.2013 17:33
to je to na co se ptám, zda je tento standart jednotný nebo to lze nějak ovlivnit! Proč se tedy prodávají MiniDV jako DV a jako DVC - digitál je to taktéž a na DV lze nahrát HDV a i na DVC lze nahrát DV - tak proč výrobce nabízí tyto možnosti? Jaký je v to tedy rozdíl?!
arkij (540)|3.6.2013 18:00
Na kazety MiniDV lze nahrát jak DV v SD rozlišení, tak HDV v HD rozlišení a protože se jedná o digitální záznam, nemá to na samotnou kvalitu obrazu vliv. Rozdíly mezi kazetami jsou pak v kvalitě použitého materiálu pásek a asi i mechanik - ty dražší pak obvykle více vydrží. No a z toho vyplývá, že na těch dražších je pak méně případných chyb (v éře analogu nazývaných drop-out).

Co se týká porovnání:
SONY DV premium - mám jich cca 150 už od éry SD a fungovaly dlouho spolehlivě, než se jejich kvalita v poslední době dramaticky zhoršila - dnes už se jim pro HDV vyhýbám, na archivy pro SD ale pořád ty co už mám koupené používám

PANASONIC DVC. - tyto dnes používám pro HDV ale že by byly úplně bez chyb říci také nemůžu, nicméně jsou spolehlivější
joeh (1358)|3.6.2013 18:01
[QUOTE=Tommy3;459015]to je to na co se ptám, zda je tento standart jednotný nebo to lze nějak ovlivnit! Proč se tedy prodávají MiniDV jako DV a jako DVC - digitál je to taktéž a na DV lze nahrát HDV a i na DVC lze nahrát DV - tak proč výrobce nabízí tyto možnosti? Jaký je v to tedy rozdíl?![/QUOTE]
- kvalita HDV záznamu na miniDV kazetu sa nedá ovplyvniť, áno je to štandart. Rozdiel v kazetách miniDV je minimálny, niekto preferuje Fuji, iný Sony alebo Panasonic. Osobne som roky používal Sony Premium a Sony HDV. Občas nejaký výpadok - dropout, inak OK.
Tommy3 (73)|3.6.2013 18:12
Díky za info!!
Tommy3 (73)|3.6.2013 18:43
[QUOTE=arkij;459019]Na kazety MiniDV lze nahrát jak DV v SD rozlišení, tak HDV v HD rozlišení a protože se jedná o digitální záznam, nemá to na samotnou kvalitu obrazu vliv. Rozdíly mezi kazetami jsou pak v kvalitě použitého materiálu pásek a asi i mechanik - ty dražší pak obvykle více vydrží. No a z toho vyplývá, že na těch dražších je pak méně případných chyb (v éře analogu nazývaných drop-out).

Co se týká porovnání:
SONY DV premium - mám jich cca 150 už od éry SD a fungovaly dlouho spolehlivě, než se jejich kvalita v poslední době dramaticky zhoršila - dnes už se jim pro HDV vyhýbám, na archivy pro SD ale pořád ty co už mám koupené používám

PANASONIC DVC. - tyto dnes používám pro HDV ale že by byly úplně bez chyb říci také nemůžu, nicméně jsou spolehlivější[/QUOTE]

Vlastní zkušenost se cení!! Ale nevíte zda je na webu nějaké porovnání MiniDV jako takových?! Mám na mysli porovnání, které například provádí d-Test!
Pytkin (7947)|4.6.2013 00:06
no hlavne by clovek mal pouzivat stale jeden typ pasok ..
Pavel_tempx2 (829)|7.6.2013 13:42
přesně jak píše Pytkin, ona si totiž mechanika "zvykne" a je potom náchylná na jiné "chemické" složení jiného výrobce, mám přímo zákaz používat od našeho servisáka Sony Premium, protože nechávají na mechanikách nějaký proužek a jakmile mu dám kameru, tak je schopen poznat na mechanice kamery jestli tam Sony P. jelo...

u všech kazet dojde občas k malým výpadkům (1-3 snímků), takže se to dát ještě ve střih. programu zachránit...v archivu máme cca 400 miniDV a z 90% to jsou jenom Panasonic AY-DVM60FE, sice šla kvalita taky dolů, ale během posledních 55ks na HDV (pořád ten stejný typ) jsem žádné velké komplikace s kazetami neměl...každopádně to jsou ty 60 a musí jet jenom v SP režimu a né LP 90min....

mimochodem úplně krásně je vidět jak šla kvalita dolů, stačí si vzít starší miniDV kazetku a měly by tam být ještě šroubky aby šla rozdělat a třeba zachránit pásek když se roztrhne nebo namotá, u nových už je to napevno zalepené ;) Tak ona tomu taky odpovídá i cena, dřív páska stála 90Kč, dneska jí koupíte za 50Kč (ikdyž v dnešní době už šly zase s cenou nahoru)...

zkoušel jsem si Panasonic DV Professional a žádný větší rozdíl tam v kvalitě nebyl...HDV miniDV jsem nikdy nezkoušel, takže nemůžu říct jestli jsou výrazně v něčem lepší....hodně asi ukáže až čas, ale co jsem zkoušel, tak Panasonic z roku 2000 jsem stále schopen přehrát bez chyb ;) jo a přepisovat pásku snad ani nemá při dnešní cenách smysl, daleko lepší je strčit natočenou pásku do archívu a rozbalit novou
Tommy3 (73)|7.6.2013 13:55
A ještě otázka, vyčistí mi kameru čistící páska, nebo nakolik je mi schopná v čištění pomoci? Nebo je nutné kameru rozebrat a vyčistit ručně nebo jí poslat rovnou do servisu?
arkij (540)|7.6.2013 14:14
[QUOTE=Tommy3;459381]A ještě otázka, vyčistí mi kameru čistící páska, nebo nakolik je mi schopná v čištění pomoci? Nebo je nutné kameru rozebrat a vyčistit ručně nebo jí poslat rovnou do servisu?[/QUOTE]

Čistící páska je jen jako okamžitá záchrana, pokud jsi v terénu a kamera hlásí špinavou hlavu, pustíš ji na 10 sekund, vyměníš
za normální a točíš dál a pak hned do servisu.

Jinak je čištění věcí odborného servisu a z preventivních důvodů podle toho jak moc točíš je dobré ji nechávat pravidelně čistit.
Já nechávám čistit kameru tak jednou za dva roky a pak vždy pokud jsem byl v prašném prostředí (typicky dovolená u moře).
Teď je to už méně často, neboť točím taky na foťák když nepotřebuju kontaktní zvuk a mám dost světla jako třeba loni dovolenou.
Tommy3 (73)|7.6.2013 14:45
[QUOTE=arkij;459387]Čistící páska je jen jako okamžitá záchrana, pokud jsi v terénu a kamera hlásí špinavou hlavu, pustíš ji na 10 sekund, vyměníš
za normální a točíš dál a pak hned do servisu.

Jinak je čištění věcí odborného servisu a z preventivních důvodů podle toho jak moc točíš je dobré ji nechávat pravidelně čistit.
Já nechávám čistit kameru tak jednou za dva roky a pak vždy pokud jsem byl v prašném prostředí (typicky dovolená u moře).
Teď je to už méně často, neboť točím taky na foťák když nepotřebuju kontaktní zvuk a mám dost světla jako třeba loni dovolenou.[/QUOTE]

Kolik stojí a jak dlouho trvá odborné vyčištění cca?!
arkij (540)|7.6.2013 15:07
Já čistím tady:

http://www.videoolomouc.cz/cenik-sluzeb-servisu.php

a trvá to dle dohody tak max týden
BEPE (539)|7.6.2013 19:20
Já tam čistím taky a velká spokojenost, jinak termín cca odpovídá.
Tommy3 (73)|7.6.2013 20:01
Ok, a nevíte v jakém programu lze živě přes FireWire propojit kameru s PC? Jenom, kdyby náhodou! Díky
arkij (540)|7.6.2013 20:39
Jakejkoliv, co umí přes FireWire video stahovat, typicky všechny střihové programy...
Tommy3 (73)|7.6.2013 21:42
chtěl bych to jako odkuk, takže ideálně fullscreen a s minimálním zpožděním! Třeba Pinnacle a Premiera, no nic moc! Někde jsem se dočetl, že to lze přes Media Player Classic - nastavit v other device, kameru najde všechno, ale pak vyskočí hláška: No video capture pin was found - co mám kde nastavit, aby to fungovalo?! Nebo jiný soft?!
Pavel_tempx2 (829)|11.6.2013 15:07
s tím čistěním se připojuji, pan Zapletal umí a zná...páskové kamery nechávám čistit každý rok, teď se tedy na ně tolik netočí protože máme kartovou, takže jezdíme méně často ;)