Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Výber MMC (+blu-ray)

Premo2 (69)|13.5.2013 21:05
Zdravím,
chtěl bych poprosit o rady:
1.) Chtěl bych pořídit zařízení pro přehrávání full HD filmů. Jde mi o co možná nejširší podporu formátů a kodeků, zejména v kontejneru MKV. Cena max.5000Kč +- včetně externího disku 1-2TB. Má cenu jít do samostatného MMC s ohledem na šíři podpory formátů nebo prostě pořídit nějaký blu-ray přehrávač, který snad přehraje přes USB totéž ? Tím bych zabil 2 mouchy jednou ranou. Byl by nějaký tip na přehrávač ?

2.) Je lepší pořídit ext.disk 2.5" nebo 3.5" k MMC (nebo blu-ray) ? Vím, že 3.5" disky potřebují ext.napájení, zajímají mě zkušenosti s kompatibilitou.

Díky za rady.
Premo
KamilZ (10277)|13.5.2013 21:28
Ad 1) Takový přehrávač není, je pár MMC s BD mechanikou, ale stejně je lepší to rozdělit (i cenově to vyjde stejně, dokonce možná lépe).

Ad 2) Rozměr nemá s kompatibilitou celkem co dělat. Důležitá je hlavně požadovaná kapacita. 2.5" mají menší kapacitu (aktuálně tuším do 1TB), 3.5" zase mnohdy velkou (>2TB), což ne všechny přístroje zvládnou. 1TB 2.5" externí disk ale už nemusí bez napájení jezdit. Osobně bych asi šel do MMC s interním HDD, ideálně 2.5".
Dagy2 (3153)|14.5.2013 18:47
[QUOTE=KamilZ;456942]Ad 1) Takový přehrávač není, ....[/QUOTE]

je. Notebook.

ale premo je aj tak celkom realista, väčšina ostatných to žiada priamo od telky :)
Premo2 (69)|14.5.2013 19:28
Co říkáte na toto MMC?
DUNE HD TV-303D
http://multimedialni-centra.heureka.cz/dune-hd-tv-303d/

Co jsem koukal na 2.5" 1TB ext.disky, tak všude píšou napájení jen z USB.

Vím, že USB3.0 je kompatibilní z USB2.0, přesto nemůže být problém ext.disk USB3.0 a MMC USB2.0 ?
KamilZ (10277)|14.5.2013 20:18
Pokud to jsou disky podle USB 2.0 tak by to teoreticky mělo jezdit, pokud jsou podle USB 3.0 tak problém být může, právě kvůli napájení, protože USB 3.0 může mít max. 900mA, kdežto USB 2.0 pouze 500mA. Takže disk je sice "datově" kompatibilní, ale nemusí se díky napájení rozjet. Nicméně záleží na obou stranách, jak u disku, tak u MMC (může mít USB s povoleným vyšším odběrem). Nelze globálně říct, jestli to pojede nebo ne. Měli jsme tady oba případy (HDD s USB 3.0 a TV s 2.0 a někomu to jelo, někomu ne). Pokud by to nejelo, jde to napravit USB nabíječkou a Y kabelem.
Výše uvedené samozřejmě platí pro externí disky, pokud budeš mít interní, tak to neřešíš.

Co se týká MMC, tak neznám tento konkrétní model, ale obecně s DUNE nebo POPCORN (podívej se na A400) se pohybuješ v lepší společnosti a Sigma jsou dobré chipsety.

Zde je malá recenze: http://www.mediasmartserver.net/2013/02/07/review-dune-hd-tv303d/
Premo2 (69)|15.5.2013 18:08
Které MMC by jste upřednostnili ?
DUNE HD TV-303D
Procesor: Sigma Designs 8672
http://multimedialni-centra.heureka.cz/dune-hd-tv-303d/
nebo:
Xtreamer Prodigy Black
chipset: Realtek RTD1186DD+
http://multimedialni-centra.heureka.cz/umax-xtreamer-prodigy/
KamilZ (10277)|15.5.2013 18:31
Premo2 (69)|16.5.2013 21:46
Tak 2.5" ext.disk je doma, koupil jsem WD Elements SE 1TB USB 3.0, jede bez ext.napájení i na USB 2.0.
Co se týče MMC, tak to Prodigi je co jsem tak četl je spíš pro masochisty.
Vážně uvažuju o DUNE HD TV-303D a trochu jsi mě nahlodal s Popcorn Hour A-400. Je už nad limit, ale pokud by ta investice byla ospravedlněná (podporou formátů a kvalitou obrazu), tak bych do něj možná šel. Co jsem tak zběžně četl anglické recenze, tak nemám moc ten pocit.
Ještě by mě zajímalo: Dá se s těmito 2-ma výše uvedenými MMC fungovat bez připojení k internetu (k domácímu routeru) ? Z počátku bych využíval výše uvedený ext.disk, později bych koupil do MMC interní. Dá se běžně přes MMC kopírovat data z ext. na interní disk ?
Premo2 (69)|17.5.2013 15:31
Tak jsem zkusil na ext.disk nakopírovat nějaké filmy (mkv, divx,xvid) a moje TV si se spoustou neporadí, ale jen proto, že neumí přehrát DTS audio stopu, a neumí přepnout na další. Těch co skutečně nejelo bylo o dost míň. Teď jsem u rodičů a ti mají BD přehrávač Samsung s USB, a ten přehraje téměř vše co jsem zkoušel, u pár blblo ang.audio, ale po přepnutí na české fungují bez problému.
Mohl by mi někdo odpovědět na otázky z mého minulého příspěvku ?
KamilZ (10277)|17.5.2013 17:16
[QUOTE=Premo2;457281] Dá se s těmito 2-ma výše uvedenými MMC fungovat bez připojení k internetu (k domácímu routeru)? [/QUOTE]Ano, není důvod proč ne.
Premo2 (69)|17.5.2013 23:50
2KamilZ> Můžu se zeptat jaké MMC máš ty a jaké by sis koupil ?
Foolproof (2713)|18.5.2013 00:42
Vždy, když se diskutuje na toto či podobné téma dávám odkaz na MPC klub, kde je víceméně světová obrázková statistika.:-D
[ATTACH=CONFIG]23341[/ATTACH]
Premo2 (69)|18.5.2013 20:56
Tak musím opravit, některé filmy v MKV, které se zdálo, že u rodičů na BD přehrávači běhají v pořádku mají problém se zvukem, periodicky na půl vteřinky vypadává zvuk nebo se zvuk a titulky desynchronizují s obrazem.
vivid.sk (11472)|18.5.2013 21:09
[QUOTE=Premo2;457418] periodicky na půl vteřinky vypadává zvuk nebo se zvuk a titulky desynchronizují s obrazem[/QUOTE]

to je problem "odbornikov", ktori lepia dabovane audio z DVD k BDripom bez nutneho spomalenia. Nie je to problem playera, ten s tym nic nemoze robit, obzvlast ak sa to posiela von do AVR.
Je mozne to "za behu" upravit softwarovo (playere v PC to vedia spomalit), ale v danom pripade audio ide von ako PCM. To vsak neospravedlnuje prasacky pristup "prilepovacov" audia.


resume: pozeraj filmy v originalnom zneni, alebo si dabovane stopy upravuj sam. Na kadejake pochybne stiahnute ripy od amaterov, ktori nemaju sajnu o tom, co je framerate sa nemozno spoliehat.
Premo2 (69)|18.5.2013 21:40
Ale na PC v soft.přehrávači to běhá ok...
vivid.sk (11472)|18.5.2013 21:51
ved ti to pisem. Pokial by vsak zvuk dekodoval AVR (PC by posielal audio stream bez dekodovania "as-is"), ani PC ti nepomoze.
Premo2 (69)|20.5.2013 21:59
[QUOTE=KamilZ;456942]Osobně bych asi šel do MMC s interním HDD, ideálně 2.5".[/QUOTE]
Můžu se zeptat, proč píšeš s interním HD ideálně 2.5" ? Cenově vychází lépe 3.5" disky s cenou za GB a těch pár W v zapnutém stavu mě nějak netíží.

Jinak díky za rady, asi půjdu do Dune HD TV-303D nebo ještě zvážím ten Popcorn Hour A-400.
KamilZ (10277)|21.5.2013 06:30
Nejde o spotřebu, ale 2.5" jsou méně hlučné a méně topí (přestože existují různé 3.5" disky Pipeline, AV apod. tak fyzika stále platí). Tedy ne že by to byla v případě 3.5" nějaká tragédie, při běžném provozu v obýváku ho asi neuslyšíš, záleží na konkrétním provedení MMC. Já mám rád absolutní klid, proto mám i v DVB-S aktuálně narvané SSD :-). Navíc nejsem příznivcem kapacitně ultravelkých HDD v MMC, při větších kapacitách raději už NAS s RAID. V MMC má HDD přes síť tragicky pomalý přístup na nějaké kopírování apod. a není tam vůbec žádná ochrana.
Premo2 (69)|24.5.2013 17:55
Chtěl jsem se zeptat:
Jakou mají MMC založené na Sigma čipsetech (konkr.mě zajímají Dune HD TV-303D a Popcorn Hour A-400) propustnost USB 2.0 (popř.i USB 3.0) portů. Jde mi o to, že zpočátku (nejen) budu používat k přehrávání ext.USB disk, a zajímá mě jaký bitrate ta implementace USB v těchto přehr.zvládne.
Rodiče mají BD Samsung BD-E5500 a před chvíli jsem na něm zkoušel z ext.disku přes USB (2.0) film s udávaným bitratem 19 Mbit/s (CABAC) a film se mirně občas sekal. Disk přes USB 2.0 na PC dává kolem 30MByte/s.
KamilZ (10277)|24.5.2013 18:43
Tady máš test Dune (včetně USB) a Popcorn má ještě vyšší řadu CPU.
Premo2 (69)|27.5.2013 20:56
Díky za odkaz. Naproti tvým doporučením půjdu časem asi do 2TB 3.5" interního disku do MMC. Který by jste doporučili ?

Značku bych preferoval asi WD (nechám si poradit). Vzít klasický GreenPower (WD20EZRX, WD20EARX) nebo vzít speciální AV-GP disk (WD20EURS) nebo jít do RED (WD20EFRX)?
Díky.
KamilZ (10277)|27.5.2013 21:19
U RED nevyužiješ vlastnosti, ostatní jsou celkem jedno. EURS má mít optimalizaci pro paralelní streamy, což se spíš využije v rekordérech při nahrávání více věcí současně a čtení najednou. EARX má z těch disků asi nejmenší spotřebu, takže bych sáhnul asi po něm. Ale je to opravdu celkem jedno, mimo RED, kde přeplácíš nevyužité věci.
tdlmarek (1566)|27.5.2013 21:49
Kamile, co přesně myslíš těmi vlastnostmi RED disků, které se v MMC nevyužijí? Já na o rok delší záruce a konstrukci pro dlouhodobější provoz nevidím nic špatného, to se hodí v podstatě kdekoliv. Tedy pokud není primárním cílem ušetřit jednotky wattů na spotřebě.

EDIT: Tak poslední poznámku beru zpět, RED má údajně ještě o něco nižší spotřebu než Green.
KamilZ (10277)|27.5.2013 22:11
Nemyslím záruku, ale firmware pro RAID (proti delší záruce nic nemám :-) ).
Premo2 (69)|27.5.2013 22:13
Toto jsou údaje z Alfacompu:

[ATTACH=CONFIG]23496[/ATTACH]


Takže s ohledem na hlučnost a spotřebu (a záruku EURS a EFRX mají 3roky oproti 2 u EARX a EZRX) vycházjí nejlépe právě EURS a EFRX.
porov.jpg
tdlmarek (1566)|28.5.2013 08:37
[QUOTE=KamilZ;458320]Nemyslím záruku, ale firmware pro RAID (proti delší záruce nic nemám :-) ).[/QUOTE]
Což je strašně marketingový pojem, zatím nikde se mi nepodařilo najít, co je vlastně tou optimalizací pro RAID myšleno :) Běžný desktopový disk je totiž pro RAID zcela vyhovující - tedy pokud nebereme v úvahu právě Greeny od WD, které jsou kvůli svým "specialitkám" (IntelliPark a emulace 512 B sektorů) naopak značně nevhodné. Takže se mi zdá, že většina "optimalizací pro RAID" u WD RED není nic jiného, než zahození těchto nesmyslů a návrat ke klasickému disku. Pokud tedy odhlédnu od takových vlasností jako už zmíněná rozšířená záruka, návrh dimenzovaný na provoz 24/7, menší vibrace a spotřeba, ... Tyto věci beru ale jako univerzálně přínosné, nejen při použití v RAIDu.

O vlastnostech, které běžný člověk nevyužije, bych se bavil spíše u té AV-GP řady. Tam už je skutečně rozšířená sada ATA příkazů pro přímý zápis např. z kamer a optimalizace pro paralelní přístup k datům.

[QUOTE=Premo2;458322]Takže s ohledem na hlučnost a spotřebu (a záruku EURS a EFRX mají 3roky oproti 2 u EARX a EZRX) vycházjí nejlépe právě EURS a EFRX.[/QUOTE]
Z důvodů uvedených výše a také kvůli malé drobnosti, že EFRX je o generaci novější model, bych tedy z WD disků volil zmíněný RED.
KamilZ (10277)|28.5.2013 10:00
Hlavní rozdíl je v neparkování hlaviček a jiné chování při chybě, aby ho NAS hned nevyřadil z RAID a nedegradoval tak pole (na rozdíl od Green má povolen TLER). Může být i mírně pomalejší jak Green. Ale jsme tu OT, normálnímu smrtelníkovi může být pro potřeby MMC celkem jedno, co si tam dá, rozdíl nepozná.
PS: Za markeringovou masáž u REDu já považuji "3D antivibrační systém" :D
Premo2 (69)|29.5.2013 13:30
Tak jsem nakonec pořídil Popcorn Hour A-400, ale byl jsem trochu rozčarovaný z různého tuhnutí a restartování, ale zjistil jsem, že v něm byl firmware z počátku prodeje (2.10.2012 - snad úplně první), tak jsem provedl update na poslední verzi a uvidí se. Disk koupím později (asi ten RED).
Premo2 (69)|31.5.2013 13:18
Co jsem tak četl na http://networkedmediatank.com fóru, tak tam obecně nedoporučují 5400ot. disky od WD z důvodu Intellipark technologie, neboli častého parkování hlaviček, ikdyž někteří uživatelé je mají a parkování nevypli a nemají problém, co vy na to ?
KamilZ (10277)|31.5.2013 14:23
Nevidím důvod tam nedát disk s parkováním. Problém s parkováním byl v některých systémech (většinou Unix systémech, Windows na HDD sahají prakticky pořád), které něco občas četly a neustále se mezi čtením parkovalo. MMC je zařízení, kde HDD buď stojí, nebo jede a přehrává se z něj.

To parkování jde (resp. šlo, aktuálně nevím, nezkoušel jsem) vypnout: http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=609&sid=113
tdlmarek (1566)|31.5.2013 18:15
[QUOTE=Premo2;458674]ikdyž někteří uživatelé je mají a parkování nevypli a nemají problém, co vy na to ?[/QUOTE]
Tak ono to bezprostředně žádné problémy nezpůsobuje, ten disk by měl reagovat celkem normálně. Jenom do zblbnutí provádí tuhle zbytečnou operaci a pak místo pěti let vydrží třeba jenom dva nebo méně. Že někdo dva týdny po koupení "nemá problém" tedy naprosto nic neříká, pokud to není podloženo SMART výpisem.
Premo2 (69)|2.6.2013 12:10
[QUOTE=KamilZ;458682] Problém s parkováním byl v některých systémech (většinou Unix systémech)[/QUOTE]
No právě pch A-400 je Linux based systém, ale co jsem četl, tak právě RED disky častým parkováním hlaviček netrpí. (viděl jsem SMART po půl roce používání v PC a asi 330 Load Cycles Count).
KamilZ (10277)|2.6.2013 13:53
Tohle je ale trochu jiná situace. Tyto zařízení jedou primárně z interní flash a ne z hdd. REDy parkováním netrpí, protože ho nedělají. Problémy s parkováním byly při uvedení těchto (green) hdd na trh, kdy s tím systémy nepočítaly. Na obou stranách pak byly změny a optimalizace (kernel Linuxu i firmware hdd). Dnes bych se toho opravdu nebál a nemyslím si, že by byla poruchovost na dostatečném vzorku hdd a zařízení nějak odlišná od ostatních hdd. Nebo myslíš, že by výrobce pořád uviděl na trh už několik let tak problematický hdd?
Jen čistě hypoteticky - REDy nejsou z dlouhodobého hlediska prověřeny, jsou moc mladé (ale nemyslím si, že by byly špatné).

PS: případnou dvouletou vydrží bych "nestrašil", to by musela být opravdu velká souhra náhod (nevyhovující režim provozu), aby kvůli parkování hdd odešel.
PS1: Ačkoli rudé (a vlastně i zelené) nesnáším, tak proti REDu nic nemám, jak by se možná mohlo zdát.