Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Smutná realita dnešnej doby

jarino1978 (8045)|1.5.2013 21:32
Jeden smutný, ale žiaľ pravdivý článok o tom, ako sa svet audia a videa zmenil za pár rokov...

http://hdmag.cz/clanek/hd-zvuk-1-neco-je-spatne-prolog
vivid.sk (11472)|1.5.2013 21:50
Zmenil toho, kto si to nechal nanutit.
Pochybujem ze najdes niekoho s hudobnym vzdelanim (pripadne hudobne zameraneho cloveka, ktory ma muziku rad, ci hra na nejakom nastroji, atd ...) bez audia v akejkokve pouzitelnej forme.

Tieto moznosti tu nastastie su a dostupnejsie ako kedykolvek predtym. Zial ked sa v supermarketoch prezentuje "domace kino" ako sada plastovych repracikov, ktorych kvalita reprodukcie je o maly chlp lepsia ako interne repro lepsieho TV, niet sa comu cudovat*.

A ten, kto nikto doma hudbu nepocuval, nebude mat nutnost riesit podobne experimenty ani dnes ... uplne staci, ze ma "velky obraz".

Inak fajn zhrnuty clanok.


* preco to pisem, minule som v Tescu nakupoval a na malej TV zn "Technika" tam bol prezentovany novy 007 trailer. Vsetko by bolo v poriadku, keby k TV nebolo zapojene "DK Sencor" s pidi repracikmi a mini subwooferom. Nevedel som, ci sa mam smiat, alebo plakat - aky zvuk z toho siel. To bolo snad na urovni mojho TV Samsung (co je absolutne peklo).
Pokial si niekto nieco taketo kupi naslepo z internet shopu, tak zbohom. Niet divu, ze sa muzika nepocuva. Na tomto tak akurat za trest.
jarino1978 (8045)|1.5.2013 21:59
je to vidno pekne, keď porovnávali nahrávky po určitých rokoch ( re-edície ). Ďas...:-k
Ja už som raz o tom dávnejšie písal, zvuk DVD-Video / BD filmov. Proste strašná dynamika. Len nech to búcha, trieska, duní. Jemné detaily, fuj... Pred týždňom som schválne skukol Titanic z DVD ( 1. vydanie ) a vydanie na BD a ten slastný cinkot príborov aj napriek 2 násobnom bitrate DD stopy už vôbec nebol to, čo bol na začiatku pri DVD. Nie že by ma ten film nejako náramne bavil, ale porovnával som audio stopy z DVD/BD. Hrôza bola o to ešte väčšia, že aj stopa DTS-HD bola čo sa týka detailov biedna, ten cinkot napríklad vôbec teda neznel tak, ako z DVD. Dynamika bola oveľa väčšia, ale len pre efekt, nie pre detail.
vivid.sk (11472)|1.5.2013 22:06
A nebolo to tym, ze si to v tom case pocuval na inej aparature?
Podla mna medzi re-ediciami (ak to nie je zvlast uvedene, napr. ako v pripade Das Boot) sa zvuk zasadne nemeni. Pouzije sa rovnaky master. Kto by tie ruchy nanovo nahraval?

Schvalne si tu scenku pozri, prilep si audio z DVD a porovnaj, som zvedavy, ci tam bude taky zasadny rozdiel. Keby som mal Titanik na disku, kludne si to porovnam, ale nemam ani SD ani HD verziu a tahat to koli tomu nebudem.
Ivo Mašek (10205)|2.5.2013 07:47
Ony ty "normalizační" HiFi soustavy Tesla nebyly vůbec špatné (jen tak mimochodem - solidní exportní artikl). To se jenom po roce 1990 všechno z té doby hází do jednoho pytle s označením brak. Což je špatně. Pamatuji si, když jsme zkoušeli stereo, a jak jsme později hledali možnost, jak si udělat tehdejší novinku kvadro. V každém městě existoval při Svazarmu klub amatérů, co se v tom různě hrabal a šťoural. Stavěli jsme si z Amatérských radií (časopis a v něm návody) různé tunery a HiFi soupravy. Byl na to čas. Dneska je všechno v krámě pod nosem, reklamní masáž blbne lidi, nikdo nemá čas, všichni někam spěchají, stres, honička, .... divná doba
puschpull (921)|2.5.2013 08:05
... na tohle téma bychom si asi mohli hodně povídat. Zvuk (hlavně stereo zvuk a reprodukce hudby) to je pro mě velké téma a dlouhou dobu svého života jsem se tím více či méně zabýval. Nyní už zase hlavně hudbu poslouchám a zvuk moc neřeším (pro sebe mám vyřešeno a na čem a jak poslouchají druzí mě zas tak moc nezajímá) :-)
Ladys (1829)|2.5.2013 08:07
Zrovna nedavno jsem resil zvuk s kamosem a presvedcoval ho o tom, ze by si mel pro svou mistnost s projektorem a platnem poridit i lepsi repro a AVR.On mi na to odpovedel, ze mu staci kdyz to duni a hulaka, ze nejake detaily a tony mu jsou ukradene.
Na jedne strane je kvalitnejsi hifi sestava samozrejme drazsi a pro vetsinu lidi mene dostupna, nicmene oni sami nemaji potrebu se honit za lepsim zvukem a jak pise Ivo, sahnou po tom nejdostupnejsim, s tim se spokoji a to je voda na mlejn vsem vyrobcum.

Pro me osobne dela zvuk 50% filmu.
Pavell007 (790)|2.5.2013 08:07
Vivid-no když to má někdo prudký a dynamický z produkční společnosti potřebu znova v nějaký edici zmasterovat, tak nemusí znova nahrávat nic přece, prožene to přes kompresory a enhancery a kdovíco ještě a zvuk je hlasitější a jásavější, to bych se ani nedivil, že se to může dít. Ale je fakt, že by se tím asi na bookletu pochlubili... Co mě třeba poslední dobou nasralo, byl nově zmasterovaný Pražský výběr-Straka v hrsti. Já tam normálně díky tý vysoký kompresi občas slyším na činelech artefakty, sice tam jsou opravený některý chyby v míchačce a je to na první dojem samozřejmě barevnější, ale něco důležitějšího to ztratilo....
jarino1978 (8045)|2.5.2013 21:55
[QUOTE=vivid.sk;455560]A nebolo to tym, ze si to v tom case pocuval na inej aparature?
Podla mna medzi re-ediciami (ak to nie je zvlast uvedene, napr. ako v pripade Das Boot) sa zvuk nemeni. Pouzije sa rovnaky master. Kto by tie ruchy nanovo nahraval?.[/QUOTE]

no práve som to pozeral/počúval na súčasnej aparatúre a ten rozdiel tam je. Zvuk je síce viac dynamický, ale menej prekreslený, tie tichučké, jemnučké detaily sa skoro celkom stratili. Keď to preženiem, tak náznak tam je, ale je potlačený. Ono to na prvé počutie znie pompézne, keď to laikovi postíš prvý krát, bude z toho nadšený, lebo ako som písal, má to viac "šťavy". Ten Titanic bol vždy na demo dvd diskoch ako referenčný zvuk, nemyslím celý film, ale právo tá pasáž, ako počas chodu cinkali príbory. Tie zvuky sa dali fakt presne lokalizovať a dokázali vtiahnuť do deja. teraz to tak nie je.

[QUOTE=Pavell007;455587]Vivid-no když to má někdo prudký a dynamický z produkční společnosti potřebu znova v nějaký edici zmasterovat, tak nemusí znova nahrávat nic přece, prožene to přes kompresory a enhancery a kdovíco ještě a zvuk je hlasitější a jásavější, [/QUOTE]

no veď to. Čo sledujem , tak je presne toto záležitosťou posledných 5 rokov ( vo filmoch ). Naposledy dodrbali Skyfall, veľa recenzií hodnotilo zvuk vysoko pozitívne, no mne tak nepripadal.
vivid.sk (11472)|2.5.2013 22:51
[QUOTE=jarino1978;455727]tak je presne toto záležitosťou posledných 5 rokov[/QUOTE]
Mne to pripada skor vecou zvukara a studii. Napriklad Pixar animaky mali vzdy pre moje ucho (od doby DVDciek) spickovy zvuk. Detto vsetky filmy od Nolana. To je zvukova referencia.
Uznavam, ze na lacnych plastovych DK to asi huci, obzvlast ak pride nejaka efektna scena a repraciky to nestihaju a zacnu kvilit a jacat, ale mne sa dnesna filmova dynamika paci. Film sa da pocuvat aj potichu, ked pride nejaka akcna scena, spravi to fantasticku atmosferu vratane tej ktoru nepocut usami. Toto sa uz neda porovnat s tym, co davkuju TV, kde je to prehnane cez kompresor.
Foolproof (2713)|4.5.2013 18:09
[QUOTE=jarino1978;455551]Jeden smutný, ale žiaľ pravdivý článok o tom, ako sa svet audia a videa zmenil za pár rokov...

http://hdmag.cz/clanek/hd-zvuk-1-neco-je-spatne-prolog[/QUOTE]

Nevím, o čem tam autor píše, víceméně si protiřečí.

Poslouchal hudbu na bednách vyrobených v HiFi klubu, tedy jeden z mála, ostatní poslouchali škrčící tranzistoráky a rozhlas po drátě.
Dnes ti od těch tranzistoráků přešli na mobily a mp3, fajnšmekr pro kvalitu už do HiFi klubu kutit nemusí chodit, stačí trochu šetřit a výsledek je 100x lepší, než sestava Tesla........:-E
mirekv (7169)|6.5.2013 15:23
Základ jsou bedny, já si na svoje Heco nemůžu stěžovat, receiver Sony, trochu horší je to se zdrojem, do klasických vinylů se mi už nechce, i tak se dá sehnat slušná kvalita, třeba ve Flac.
puschpull (921)|6.5.2013 16:58
Se zvukem, hlavně na poslech hudby (tedy 2+0, v dnešní "moderní" terminologii) je to velmi ošemetné a zajímavé téma.

Na filmy nějaké 5+1, 7+1 a já nevím kolik plus kolik je to celkem buřt, stejně nikdo neví jak to má znít!

Ale u živé hudby, akustické nástroje, lidský hlas ... tam si každý snadno může ověřit jak mu tu jeho bedýnky hrajou. :-)
Foolproof (2713)|6.5.2013 20:24
Hm...
Vše je v rukou zvukařů.
Příklad: ABBA - mám klasiku vinyl, mám CD, ale mám i výběr v DTS - 5.1. Asi je to remastered nevím, ale je to nesrovnatelné, zejména při "koncertní" hlasitosti.:-)-
vivid.sk (11472)|7.5.2013 00:28
Dnes je celkom moda ta cierna analogova platna. Je to sice velky krok naspat, ale moda je moda :). Ale voci gustu ....
puschpull (921)|7.5.2013 06:48
No ono to bude tím, že zvuk z klasické LP, za předpokladu zdařilého výlisku, kvalitního pohonu, přenosky, hrotu, MM či MC předzesilovače ... je daleko přirozenější než zvuk z CD. Já takovou aparaturu nemám, ale mnohokrát jsem gramofon na sladěné sestavě slyšel.
vivid.sk (11472)|7.5.2013 12:31
[QUOTE=puschpull;456152] je daleko přirozenější než zvuk z CD[/QUOTE]
To je na dlhu debatu. Ak totiz pochadza z digitalu (co dnesne vinyly zarucene pochadzaju), povedzme si, preco to nepocuvat v povodnej forme v Hi-Res (DVD-A, SACD, pripadne dnes uz aj Blu-Ray), v akej to autor zmastroval. Skor je tu problem CD, ktore byva donicene kompresiou a master, ktory je na CD je v 99% iny, ako ten, z ktoreho je vyrabany vinyl. A este si k tomu pripocitaj specificky zvuk platne (s danym skreslenim a pukanim) a perfektny zvuk je "hotovy". To je ako debatovat o elektronkovych zosilnovacoch. Tiez ma svojich privrzencov, aj napriek meratelnemu skresleniu a charaktetistickemu "teplemu" zvuku. A mnohym sa to tak paci. A je to tak dobre - lebo kazdemu sa paci nieco ine. A kazdy ma svoje ritualy, ktore ho naplnaju.
puschpull (921)|7.5.2013 13:15
jo jo - lampy ...
http://puschpull.org/old_web/solf2.php

málo jich je opravdu dobrých, ale pokud se podaří, tak to stojí zato! (Za předpokladu spojení s vhodnými reprosoustavami)
mirekv (7169)|9.5.2013 13:26
Nj, CD jsou doničeny lineární kompresí, takže tiché pasáže bývají už poznamenané. Mě nostalgie vinilů už nepostihla, protože pokud existuje originální matrice, tak se dá poslechově dosáhnout origo zvuku bez nutnosti lisování vynilu. Elektronkové zesilovače jsou kapitola sama pro sebe, něco jsem se jich nastavěl! Ale s dnesní technikou el. zesilovač dokonale napodobíš.
StD (8612)|9.5.2013 13:50
Když už jste tady v té "nostalgii" - nechce někdo "za odnos" kombinaci NZK145 (Tesla Litovel, kombinace gramo, zesík + kazeťák), 2 páry dvoupásmových repro (jeden dřevo druhý bílé) plus stereo tuner NEC T330E (FM/MW/LW, stříbrný "Authentic Line" ve standardní šíři pro HiFi věž). Vše funkční. Stěhování na krku, už to nepoužívám a je mi to líto vyhodit do sběrného dvora... :-(((
mirekv (7169)|9.5.2013 17:36
Na Aukru určitě uspěješ!
Ivo Mašek (10205)|9.5.2013 19:54
Mít auto, tak to vezmu - je to použitelné, u mě by to i bylo zachováno v provozu a hlavně by to neskončilo bůh ví kde (je to škoda - hlavně ten tuner!)
interfernet422 (1575)|9.5.2013 23:13
Repro bych vzal do garáže. Kolega má příští týden cestu do Prahy, že bych ho za tebou poslal?
StD (8612)|10.5.2013 08:14
OK, hodím ti pak na SZ adresu a tlf.