Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Velmi vás prosím o pomoc s výběrem kamery, uvítám každou radu

Mlokz (2)|29.4.2013 22:20
Zdravím vážení přátelé. Jsem si jistý, že vás unavuje neustálé dotazování na nejlepší volbu kamery, nicméně pro nezasvěceného člověka je velmi obtížné rozhodnutí učinit sám. Osobně nejsem s technickou problematikou videokamer obeznámen, umím si tak maximálně vyhledat jednotlivosti, ale to nestačí.

Kamera bude okrajově sloužit i pro mé osobní záležitosti (které jsou pro výběr irelevantní, protože by stačily natočit i na foťák), avšak hlavním účelem bude natáčení krátkých neziskových dokumentů z exteriéru a interiérů a pořizování záznamu a reportáží z organizace a průběhu turnajů ve stolních a karetních hrách, včetně záznamu kompletních utkání na nejvýše bodovaných stolech. Příznivci těchto her jsou zvyklí skousnout ledacos, avšak já jim chci nabídnout přeci jen trochu kvalitnější obraz.

Věřím však, že staticky umístěná kamera nad stolem zvládne hru natočit dobře i bez extrémně pokročilých technologií, proto se prosím zaměřte i na první požadavek - a sice točení krátkých dokumentů v exteriérech a interiérech. Chtěl bych neblikající nevlnící se nerozmazaný pěkně barevný obraz, povětšinou pomalejší švenkování a dlouhé záběry celků a velkých detailů droboučkých věciček, nemyslím, že s tím kdy budeme točit automobilové závody (ale kdyby ano, nechtěl bych, aby kamera totálně selhala)

Co je potřeba:
1) Natáčení interiérů i exteriérů za sníženého osvětlení (citlivost se cení)
2) Produkce videa v nějakém rozumném formátu, aby šel dobře stříhat.
3) Možnost pořídit audionahrávku extra buď z headsetu či jinak připínacího mikrofonu, nebo z klasického mikrofonu do ruky.
4) Video bude sice relativně amatérské, avšak nemělo by vyloženě urazit ani profesionála.
5) Dlouhá životnost, nízká poruchovost.
6) Dlouho trvající baterie a možnost si baterie dokoupit, aby byl možný celodenní provoz bez možnosti dobytí, to samé platí pro počet GB na záznam.
7) Kamera musí natáčet kvalitní HD záznam, který se následní bude zveřejňovat pro fanoušky žánru na youtube.
8) Cena 8-14 tisíc.

Co není potřeba:
1) Fantastické efekty a modifikace natáčení (doplním si je případně při stříhání, ale celkově budeme točit „vážné“ věci zaměřené na obsah)
2) Technické vychytávky ala vestavěný projektor či funkce na machrování.
3) Dokonalý vzhled.

Je mi vcelku jedno, jak bude vypadat, jde mi jen a pouze o výkon a výsledky. Samozřejmě chápu, že malá levná kamera nemůže nahradit profesionální, ať se budeme v postprodukci snažit jakkoliv, avšak rozpočet je prostě omezený.

Dále bych uvítal tipy na:
Mikrofon pro tvorbu dabingu v interiéru v postprodukci.
Mikrofon na hlavu či připínací na oblečení, který bude většinou snímat zvuk do externího záznamového média.
Lehký cestovní skládací stativ pro pořizování záběrů přes zoom.

Budu vám skutečně nesmírně zavázán za jakýkoliv tip či radu. Uvítám i přímo odkazy na jednotlivé eshopy. Sám jsem se dobral k modelu, který se zdál dobrý (sony HDR-CX570), avšak v ČR se už zdá se neprodává. Tak jsem objevil ještě Panasonic HC-V720EP-K, který nabízí dva eshopy, ale nevím, zda k tomu seženu i brašnu, náhradní baterie a podobně...
BEPE (539)|30.4.2013 14:34
Můj názor je ten, že v této cenové kategorii jsou si kamery svými parametry značně podobné, takže asi by požadavky naplnil i ten Panasonic HC-V720EP-K . Chtělo by to ještě porovnat s podobnými kamerami například zde http://camcorder-test.slashcam.com/compare.html Jinak brašna se dá pořídit v každé foto prodejně a náhradní baterie snad ke všemu na netu, jen pohledat. Jinak samozřejmě oblast audia je již jiná parketa, tu je třeba řešit samostatně, tj. i investičně.
Rybrcoul (48)|30.4.2013 18:02
add 3:
Tady máš kravatové bezdrátové mikrofony i s klasickým bezdrátovým mikrofonem do ruky.

http://www.janzaudio.com/bezdratove-sety-s-bateriovym-prijimacem.html
arkij (540)|30.4.2013 18:12
[QUOTE=Mlokz;455324]1) Natáčení interiérů i exteriérů za sníženého osvětlení (citlivost se cení)[/QUOTE]
Bez světla kamerou za 8-14 tisíc nic kloudnýho nenatočíš, rozdíly mezi jednotlivými typy v tomto směru jsou mizivé
Rada: POŘIĎ SI POŘÁDNÝ SVĚTLA (Nemusí být drahá ale musí dostatečně nasvítit scénu) a nehoň tu citlivost amatérskou kamerou, neboť ji takto nahonit nelze

[QUOTE=Mlokz;455324]2) Produkce videa v nějakém rozumném formátu, aby šel dobře stříhat.[/QUOTE]
Dnes běžně používaný standardizovaný formát AVCHD, nebo v případě páskové kamery HDV je už běžně stříhatelný současnými editačními SV (Edius ve všech formách, Corel Video editor, Premiere, Vegas ....), záleží jen kolik do něj chceš dát a PC by taky nemělo být nějaká úplná "šunka".

[QUOTE=Mlokz;455324]3) Možnost pořídit audionahrávku extra buď z headsetu či jinak připínacího mikrofonu, nebo z klasického mikrofonu do ruky.[/QUOTE]
Má-li kamera vstup pro externí mikrofon, může z něj samozřejmě pořídit záznam, stačí jen u vybraného typu kamery hlídat, zda ho má, dnes už jej mají i mnohé foťáky co zvládají videozáznam.

[QUOTE=Mlokz;455324]4) Video bude sice relativně amatérské, avšak nemělo by vyloženě urazit ani profesionála.[/QUOTE]
Nejsem profesionál ale domnívám se, že profesionála určitě neurazí, bude-li natočeno s dostatkem světla a za dodržení alespoň základních zásad tvorby videozáznamu a hlavně "bude-li mít co říct" - v použité technice to není.

[QUOTE=Mlokz;455324]5) Dlouhá životnost, nízká poruchovost.[/QUOTE]
Pouze zbožné přání u současné elektroniky která má prý zamontována "kurvítka" a poté co zruší tu dvouletou záruku tak to nebude ani přáním, neboť převládne systém "použij, zahoď a kup nové".

[QUOTE=Mlokz;455324]6) Dlouho trvající baterie a možnost si baterie dokoupit, aby byl možný celodenní provoz bez možnosti dobytí, to samé platí pro počet GB na záznam.[/QUOTE]
Celodenní provoz na jednu baterii asi nezvládne v této cenové relaci žádná kamera, baterií ale lze mít více a postupně je měnit, nebo měnit a dobíjet externí dobíječkou. U záznamového média je třeba zvážit kapacitu ve vazbě na formát záznamu, od věci není ani úvaha, zda není lépe mít médií více, co kdyby jedno "kleklo" ....

[QUOTE=Mlokz;455324]7) Kamera musí natáčet kvalitní HD záznam, který se následní bude zveřejňovat pro fanoušky žánru na youtube.[/QUOTE]
Jakýkoliv záznam, jež bude primárně "kvalitní" (třeba si jako měřítko můžeš zvolit zobrazení na standardní TV s alespoň metrovou úhlopříčkou) nebude mít následně po převodu na YouTube problém.

[QUOTE=Mlokz;455324]8) Cena 8-14 tisíc.[/QUOTE]
Těžko radit, neboť já dokážu celkem kvalitně natočit HD video za dobrého světla na foťák za 5 tisíc a za špatného světla mám problém dostat něco kloudného z kamery za 28 tisíc, přičemž za určitých podmínek smíchám záznamy z obou tak, že nepoznáš, na který bylo co natočeno.

Závěrem:

Zkus si něco na základě svých kritérií vybrat a požádat prodavače, zda si můžeš kousek záznamu pořídit třeba v prodejně a doma si jej pak otestovat (prodejna mívá málo světla, takže na test dobrá). Nebo Ti třeba někdo z tebou vybraného typu kamery, má-li ji, kousek záznamu poskytne přes internet apod.

Pokud nemáš se zpracováním HD záznamu zkušenosti, stáhni si nějakej trial SW pro editaci videa a někdo Ti třeba kousek záznamu na otestování poskytne (já Ti můžu poslat AVCHD z foťáku a HDV z páskové kamery oboje SONY) a uvidíš, s čím se Ti bude lépe dělat.

Já vím, že to není rada : KUP TO a TO, ale na Tvé dotazy není jednoznačná rada, jak píše BEPE - v této cenové kategorii mají kamery obdobné vlastnosti a mnohdy rozhodne drobnost, která zrovna Tebe zaujme.
Mlokz (2)|30.4.2013 21:30
Pánové děkuji vám za velmi cenné rady, obzvlášť Akrij poskytl skutečně detailní rozbor mého požadavku i s návrhem alternativního řešení. Dozvěděl jsem se tedy, že kamery jsou si v cenové relaci dost podobné a výsledek projektu bude tedy záležet spíše na mé snaze, invenci, zkušenostech a rozumu. Vytipuji si několik modelů po českých eshopech a pak se na ně půjdu podívat a vyzkošuet do obchodu. Líbí se mi také srovnávač, který mi linknul BEPE, avšak zrovna camcorder HC-V720EP-K jsem v seznamu ani nenašel.

Se stříháním a editací materiálu zkušenosti mám, avšak jednalo se vždy o záznamy z foťáků, případně o elektronicky pořízený záznam z počítačových aplikací. Vše řeší odpověď, že s formátem by neměl být problém ve většině moderního SW.

Každopádně jste mi moc pomohli (-: Děkuji!
Pavel_tempx2 (829)|5.5.2013 22:31
jak se to říká? za málo peněz hodně muziky? :D :D

opravdu to chce dobře nasvítit scénu a potom může být i levnější kamera do 20tis., ale pokud to bude ve tmě, tak nepomůže ani kamera za 100tis. (ikdyž ta bude mít lepší obraz)...pokud to celodenní natáčení bude statické, tedy nebude kamera každých 5minut v pohybu, tak stativ + cívku na 230V a vždy si natáhnout elektřinu až ke kameře...nevím co je rozumný formát, hodně záleží na HW střihového počítače...dvoujádro nemá problém s HDV, ale s AVCHD už je trošku problém, čtyřjádro už to zvládá líp ;)