Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dvouletá záruka na zakoupené zboží skončí

Ivo Mašek (10205)|26.4.2013 12:00
Od ledna příštího roku začne platit nový obchodní zákoník, který se výrazným způsobem promítne i mezi obchodníky a spotřebiteli v oblasti záruk a reklamací. Nejvýznamnější změnou je konec dvouleté zákonné záruky za vady zboží způsobené při jeho používání.
Prvních šest měsíců při reklamacích bude zákazník dostatečně chráněn - průkazní břemeno za vady výrobku, které nevznikly špatným zacházením, budou vždy na straně obchodníka. Od sedmého do 24. měsíce bude prokazování, jak byl výrobek poškozen, na straně zákazníka. Novinka se týká kamenných prodejen i e-shopů.
BOBA (590)|26.4.2013 12:42
Osobně bych to viděl tak, že by se záruka na ty šmejdy měly začít zvyšovat. Tak na 5 let.
puschpull (921)|26.4.2013 13:11
Spíše by to chtělo kvalitní výrobky. Kdysi mělo video kovové mechanické díly a životnost mnoho let. Staré zesilovače a další high-end i hi-fi technika se dala bez ztráty kvality poslouchat celá desetiletí. Stará mikrovlnka (Siemens), či kafemlýnek (Bosh), které jsme dostali jako svatební dary před 25 roky nám slouží dodnes (respektive ten mlýnek na kávu letos dosloužil a koupil jsem téměř identický Bosh za 450 Kč, ale pochybuji že ten nový vydrží 25 roků! :-)

Dnes se vyrábí na spotřebu, opravy jsou nerentabilní a přístroje vydrží tak s odřenými uchy tu záruku ...
mirekv (7169)|26.4.2013 13:50
Ale uznejte ža 2 roky záruka třeba na boty nebo jeansy byla blbost! Na elektroniku apod. bych ji ještě zvedl.
Ivo Mašek (10205)|26.4.2013 14:29
V roce 1961, když jsem se narodil a jako batole :-D jsem potřeboval mixovanou stravu, koupili rodiče mixer ETA. Ten mixér máma dodnes používá každý víkend (což je 52 let !!) a jediné, co se u něj obměňuje, jsou uhlíky. Ovšem, bakelitového na něm toho moc nenajdete.
V letech 1956 až 1959 se vyráběl vysavač, jaký je na obrázku:

[ATTACH=CONFIG]23086[/ATTACH]

Někdy v té době ho rodiče koupili a já si pamatuji, že ještě roku 1975 (před stěhováním do Liberce) jsem s ním luxoval. Ten vysavač měl v příslušenství skleněnou nádobku a rozprašovač na kytky !! Nakonec, po odstěhování jsme modernizovali a z funkčního vysavače jsme nechali pouze motor, který je dodnes v Liberci v garáži. Zbytek skončil v odpadu.
V roce 1969 rodiče kupovali maďarskou televizi Fortuna, která je na obrázku:

[ATTACH=CONFIG]23085[/ATTACH]

Licenční německý výrobek. V té době jediná TV na našem trhu, která "měla německý zvuk" (pro ARD a ZDF idealní). Tuto televizi, po mém osamostatnění a pořízení bytu jsem bez závad používal až do roku 1990, kdy jsem modernizoval. Funkční Fortuna, bohužel, skončila u popelnice.
Ještě před tím jsme měli televizi Ametyst:

[ATTACH=CONFIG]23087[/ATTACH]

Vyhozen jako funkční k popelnici, protože už byl velmi morálně zastaralý.

Takových výrobků jsem zažil spoustu (dodnes používám tuner VideoTon z roku 1988) a žádný nepotřeboval nijakou záruku. Ty výrobky ji samozřejmě měly, ale nebylo potřeba uplatňovat. Leckteré mašinky jsou schopné fungovat i 50 let !! (a možná i déle - viz onen mixer). Dodnes mám schovanou Remosku, kterou rodiče kupovali někdy roku 1959. Ještě má originál přívodní šňůru - a ta je opletená ! (v té době nebyly šňůry v PVC) Remoska je funkční. Projížděl jsem inet, kde je sposta fotek oné historické remosky, ale u všech už je vyměněn přívodní opletený kabel za kabel z PVC. Budu asi jeden z mála, který má ještě originál.
ametyst.jpg lux56_59.jpg fortuna1.jpg
Pytkin (7947)|26.4.2013 14:40
[QUOTE=puschpull;454989]
Dnes se vyrábí na spotřebu, opravy jsou nerentabilní a přístroje vydrží tak s odřenými uchy tu záruku ...[/QUOTE]
ja som rad ze to tak je .. kludne nech to vydrzi len rok a nech to stoji polovicu .. a kazdy rok si kupime novu telku ..
puschpull (921)|26.4.2013 14:55
no já mám rád, když věci vydrží, raději připlatím za trvanlivost ...
Můj mobil mám už víc než 10 roků (Ericsson T39m)
... a možná až letos koupím nový (jen proto, že nechci někde ztratit ten svůj historický ...)
Vyhlídnul jsem si novinku: Nokia 301
Connor (509)|26.4.2013 17:18
Nemohu si pomoc, ten článek mi připadá trochu jako blábol.

V 1.odstavci píší o obchodním zákoníku, ve 3.odstavci najednou o občanském zákoníku... a to je dost podstatný rozdíl.
V novele občanského zákoníku jsem nic takového nenašel, ale celou jsem ji fakt nečetl. :-)
Na první pohled to vypadá, že se nic zásadního nezměnilo a jen si někdo spletl odpovědnost za vady při občanském prodeji mezi nepodnikateli vs. při koupi věcí od podnikatele. Případně do toho zamotal i obchodní zákoník (kde 2 letá záruka nikdy nebyla).

Anebo si tento oficiální komentář vykládáte jinak?
http://obcanskyzakonik.justice.cz/cz/faq/smluvni-pravo/naroky-z-vad-plneni.html

Ale rozjímat o tom, jak dřív bylo všechno lepší a kvalitnější můžeme klidně dál. :-)
Pytkin (7947)|26.4.2013 17:36
puschpull : kazdeho bavi nieco ine .. ja chcem radsej lacne veci a kazdy rok si kupit nievo nove .. vyvoj ide tak strasne do predu , ze ked kupis novu vec , tak vlastne uz je stara ..
Pavell007 (790)|26.4.2013 18:04
[QUOTE=puschpull;454989]Dnes se vyrábí na spotřebu, opravy jsou nerentabilní a přístroje vydrží tak s odřenými uchy tu záruku ...[/QUOTE]

No ale když si vezmu, že ten trvanlivý vysavač ETA rodiče koupili asi za 1200 kčs a můj nástupní plat byl tehdy 1600 kčs, tak možná kdyby byl někdo dnes ochotný vyrábět obyčejný vysavač třeba za 20 000 kč, tak věřím, že by byl vyroben kvalitně a vydržel taky 20 let. Ale koupil by to někdo?
Byla jiná doba se vším všudy, to se nedá porovnávat. Jo barevný televizor Tesla Color 416 za krásných 16000kč, což byl v podstatě můj roční plat, to byla paráda. :)
Za můj současný roční plat si těch televizí koupím klidně deset ob tři roky jednu a mám na 30 let vystaráno a furt budu mít novou technologii.
Connor (509)|26.4.2013 18:10
[QUOTE=Pavell007;455042]...Ale koupil by to někdo?...[/QUOTE]

Jo, fanoušci Miele a zájezdů na Karlštejn za 69,-. :-)
Ivo Mašek (10205)|26.4.2013 18:40
Ty výrobky pro domácnost v 60-tých letech u nás nebyly nijak drahý. Byl to standard. Na našem trhu byly tak dva modely od každého výrobku, přičemž ten jeden byl pod pultovým zbožím. Značka ETA vyráběla hodně pro export do západní ciziny (pouze se nepoužíval štítek ETA).
Když vezmu tehdejší západní země, kde nebyla deformována ekonomika vs. hospodářství, jako ve Východním bloku, tak tam se vyráběla za velmi přijatelnou cenu vysoká kvalita. Mohl si ji dovolit skutečně každý člověk. Výrobců bylo hodně a konkurence bohatá. Kupodivu, valná většina výrobců normálně vyráběla a nebrečela, že musí snížit kvalitu, aby si každá rodina rok co rok kupovala nové zboží, tedy aby továrna nezkrachovala kvůli tomu, že již je nasycený trh. Tohle to se začalo omílat až po vzniku globalizace, a omílá se to tak dlouho, že tomu snad už každý věří. Jako by lidi začali existovat a žít až po roce 1990. Do té doby asi tady na Zeměkouli bylo pusto.
Devastace kvality nastala díky globalizaci, kdy místo toho, aby se železná opona přesunula k hranici bývalého SSSR, tak byla zrušena (obchodní ano, zájmové sféry velmocí ne). A tak se nám najednou začali objevovat velmi levné (protože levná pracovní síla) výrobky z dalekého Východu, kde ze dne na den zemědělci, kteří se tisíciletí brodili v polích rýže, "naučili" vyrábět elektroniku a podobné věci. Podle toho to taky začalo vypadat a mnohdy i 3 roky záruky jsou moc - sotva to tu dobu vydrží. Nastala deformace kvality, deformace mezd, deformace hospodářství. Deformace lidské práce.
Např. po roce 1948, kdy se naše hospodářství přeorientovalo na Východ, se z SSSR začali ozývat hlasy, že oni nepotřebují kvalitu, ale množství. To byl začátek deformace kvality a práce u nás. i přesto se tu lecos zachovalo. Protože zaměstnanci byli vyučení u lidí, kteří jim vštěpovali právě tu kvalitu a poctivost. tahle sorta lidí skončila v 70-tých letech a nová nastupující generace už to mrvila, přesně dle hesla - my chceme množství. Teď je to ve velkým snad na celé zeměkouli
Tohle to se nám jednou vrátí (však on začátek už tu je). Nezaměstnanost, bankroty, a pomalu se bude hroutit celý systém.
geronimoh (2327)|28.4.2013 20:10
Ono to ani není nekvalitní výrobou, ale plánovanou krátkou životností, na které jsou všichni výrobci domluveni ....
StD (8612)|28.4.2013 21:49
Koukám, že tady je to sbírka jedinců vyrábějících ty hory nebezpečného odpadu a budou raději bydlet na skládce vydrancované planety, jen když budou "in" a mít všechno "nej", jak si marketing a kapitalista přeje... Ono mít vlastní mozek už se vlastně nenosí a není "in". Na co pak čučíte, když tak sedíte u těch hyper-duper výdobytků??? Je mi vás líto.

BTW těm kocourkovským přeplaceným zákonodárcům i šiřitelům zdejších blábolů nějak uniklo, že EU naopak chystá 10leté zákonné záruční lhůty na některé skupiny elektro-výrobků...
píďa_m (716)|28.4.2013 23:01
i když mám povečerce..
dost souhlas s |Ivo M. ale kdo naučil Japnce po válce mikro? Němeci. ..nebo pře dválkou? to je fuk.
Oni Jap. jsou pečlivý a pracovití a tak díky této vlastnosti v té době ovládly jemnou mechaniku odkoukanou ze záp.eu.
Dneska velké společnosti USA a EU (již ca. >10 let) toto využívají i u ostatních východních národů.
Dále - levná pracovní síla, neb oni tam (ne v Japan) uměli jen rejži a makali hodně..
"Někdo" si toho vššiml a dal jim vydělat,tak dnes nekopou a letujou.
Jenže v posledních letech si pár chytrých šikmoočků řeklo: no nebudem makat na ty fyrmy,začneme samy: a je tu tudíš plno plagiátů (dost se jim nedařili) a mastěj to dál a lidi v EU to kupujou...
Kdysi jako malékuře jsem dost čet lromány pana Trosky (tata mi je doporučil) a tam byla někde hrozba žlutého (nebo tak nějak) nebezpečí pro svět ekonomiku.
V té době sem nechápal, dnes už vím.
píďa_m (716)|28.4.2013 23:46
... mám v pokojíku něco ze zbírky " starých krámů od tat."
maranz, accuphase, bedny dynaudio, heco...
ono to hraje.. když sem přijedou puboši co si koupili nové zařízení za 20 a více k, tak jen koukaj jak to hraje.
A to je straá technika a fakt nevím kolik let to mělo záruku.
A myslím, že ani páni výrobci v době výroby neřešili (a ani dnes neřeší) jak dlouho to bude hrát, neb to dělali kvalitně a navždy.
Je teda fakt, že to v asi Tesco angebotu nenakoupíte.
vivid.sk (11472)|29.4.2013 01:27
[QUOTE=píďa_m;455207] ..bedny...[/QUOTE]
tie si dobre straz. Kvalitne repro su na nezaplatenia a preziju vsetku dnesnu techniku. Budu ti robit radost este dlhe roky. To je celkom usmevne oproti tomu, co tu ini pani v susednych vlaknach riesia "za nezmysly", kazdy rok novu TV za tazke lowe. A ty sa s bednami mozes spokojne usmievat, lebo kym nova TV vydrzi par rokov, repro ostanu.
puschpull (921)|29.4.2013 07:16
[QUOTE=StD;455203]Koukám, že tady je to sbírka jedinců vyrábějících ty hory nebezpečného odpadu a budou raději bydlet na skládce vydrancované planety, jen když budou "in" a mít všechno "nej", jak si marketing a kapitalista přeje... Ono mít vlastní mozek už se vlastně nenosí a není "in". Na co pak čučíte, když tak sedíte u těch hyper-duper výdobytků??? Je mi vás líto.

BTW těm kocourkovským přeplaceným zákonodárcům i šiřitelům zdejších blábolů nějak uniklo, že EU naopak chystá 10leté zákonné záruční lhůty na některé skupiny elektro-výrobků...[/QUOTE]

Naprostý souhlas, mluvíš mi z duše. Opravdu nechápu ty postoje typu: " ... za ty prachy si můžu koupit každý rok poslední model ... " ! Tohle mi tedy hlava nebere.
Pytkin (7947)|29.4.2013 10:47
proc ne ? vyvoj TV ide tak strasne do predu , ze mat telku 20 , alebo 10 rokov je totalny nezmysel .. v roku 2000 som si kupil 72cm CRT 16:9 televizor za 45.000 korun .. zene som to zdovodnoval , ze to mame navzdy .. On ten TV sice stale funguje .. Ale nikto ho nezapina .. odvtedy sme uz kupili dalsie 2 ..
mirekv (7169)|29.4.2013 11:37
... mám v pokojíku něco ze zbírky " starých krámů od tat."
maranz, accuphase, bedny dynaudio, heco...


Audio vydrží dlouho beze změn (bedny heco mám taky), s TV je to horší, ale pokud nemáš bůhvíjaké nároky, tak vydrží dlouho. Já mám Panasonica 32" už asi 7let a zatím si nestěžuji. U CRT TV to bylo jiné, prostě se po pár letech začala rozostřovat obrazovka a muselo dojít k obměně.
Ivo Mašek (10205)|29.4.2013 12:19
Já mám sharpíka už třetím rokem. Co by mě mělo nutit kupovat si TV každý rok? Jaký vývoj se tam tak rychle objevuje, že už defacto zaostávám o 3 roky.
Když vynechám různé sarapatičky, co se dnes cpou do TV, tak to já nepovažuji za nijaký vývoj v oblasti TV (jsou různé "chytré krabičky", co ta sarapatičky u TV, kde nejsou, nahradí - a to trvale). Vývoj beru jako najetí na 4K (ale kdo dá půl milionu korun za schopnou 4K televizi?).
Já novou TV kupoval z důvodu, že přece jenom CRT o úhlopříčce 55cm už nebylo to pravé ořechové a HD to neumělo. Proto jsem kupoval rozměrově větší TV a to fullHD, protože se to začalo objevovat a vše nové už se v SD nedělá. A vybíral jsem televizi takovou, kde mám alespoň částečnou jistotu dlouhé výdrže, jistou kvality, atd. Nutně to v tom roce musel vyhrát SHARP. (mít přebytek tak 200 000 .-Kč, tak jdu klidně do BeoVision, nebo Metz, nebo velké úhlopříčky TechniSat).
A také je taková TV velmi dobrá pro BluRay filmy a tak podobně.
Pavel_tempx2 (829)|29.4.2013 18:06
ani 4K mě neláká, na rozměry obýváku je to zbytečnost, leda mít v obýváku televizi přes celou stěnu a obývák dlouhý 15m :D navíc žádný poskytovatel obsahu to nebude dělat tak, že vypne SD a HD a nechá jenom 4K, takže další stovky Kč za možnost sledovat TV programy (v kterých stejně nic není) ve 4K?

zatím mi slouží doma staré CRT Panasonic 82cm a jediné co mi na něm chybí je možnost připojit notebook přes HDMI nebo VGA :D

Navíc v poslední době stejně není čas na sledování TV, takže je to spíš jenom kulisa a opravdu si nemůžu dovolit každý rok vyhazovat oknem 20tis. za nový model :D
puschpull (921)|29.4.2013 18:42
koukat na TV je ztráta času !!! A ještě se pachtit za nejnovějšími technologiemi !!?!?!
Jako kulisa mi TV stačí i ve slušném 720x576 :-)

Vždyť vezměte děcka ven, na zahrady, pole, lesy, hory .... Plno dětí ani nebí jak vypadají stromy, rostliny, zvířata. Všechno mají z TV, internetu, mobilů ... Až jednou někde "kiksne" přenos dat, tak bude tato generace vyřízená !! :-)))
Vemte si pily, sekery, kosy, atd .., běžte na seno, na dříví, a trochu makat! To by všem těm co si kupují pořád nové TV, mobily atd .. jedině prospělo.
:-)
Je to prdel, když dnes dítě ve škole neví "jak se vyrábí mléko" .
joeh (1358)|29.4.2013 18:50
puschpull - lenže buduceho zamestnávateľa toho decka nebude na pohovore zaujímať "jak se vyrábí mléko", ale či ovláda Excel.
Pavell007 (790)|29.4.2013 18:57
svět se mění a my s ním, na tom ani něčí romantické představy nic nezmění, kromě toho, kdyby šli všichni někam s kosama, tak tady nebudeme moct kecat na internetu. :)
Kromě toho je super se po celodenním výletu v třeba prachovských skalách večer doma natáhnout před super HD telku a pustit si National geografic a kouknout se, jak to vypadá na druhém konci zeměkoule. Nic není černobílé, pokrok je fajn a je na každém z nás, jak ho bude rozumně či nerozumně užívat. Mně se například líbí jak kupovat ty nové televize, tak strávit dovolenou pod stanem....
tesla15 (505)|29.4.2013 18:58
V sedmdesátých letech TESLA ORAVA měla spočteno: výrobky je dobré by vydržely nějakých 12 - 15 let. To byla doba za kterou stačily TVP obměňovat na trhu. Dovoz ze soc.zemí neměl šanci toto ohrozit. Několik málo výrobků ze západu prodaných v TUZEXU bylo třešničkou na dortu. BOMBOU po 90 tém roce byla vylepšená ORAVA Color 416 pod. s tříletou zárukou, dovoz fa MELETZKÝ..
Pavell007 (790)|29.4.2013 19:00
jo, po 416 jsem jako kluk toužil, rodiče koupili něco strašnýho barevnýho ruskýho (to druhý než rubín), proti tomu ta 416 byl excelentní hitech-ukazoovalo to fakt pěkně.
Ivo Mašek (10205)|29.4.2013 19:14
Nebyla to ruská Selena?
Pavell007 (790)|29.4.2013 19:26
spíš něco jako elektron-obrovská stokilová kráva se spoustou čudlíků na zadní straně, s kterýma se dalo hodně pokazit. :)
joeh (1358)|29.4.2013 19:45
- v Tesle Orava /potom OTF/ som praxoval /4roky/ práve v dobe, kedy sa pripravovala výroba tv Tesla Color. Asi najzaujímavejši fakt bol stupen utajenia prebiehajucich rokovaní, so západným dodávateľom obrazoviek. Dosť často sa objavovali v malej oravskej obci Nižná Tatry 613. O tv nebol záujem a fabrika prenajímala od sukromníkov kdejaké priestory na sklady. Potom sa začalo dariť, tv Color bol nedostatkový tovar. Smutný koniec asi poznáte.
mirekv (7169)|29.4.2013 19:50
[QUOTE=Pavell007;455285]spíš něco jako elektron-obrovská stokilová kráva se spoustou čudlíků na zadní straně, s kterýma se dalo hodně pokazit. :)[/QUOTE]

nj, konvergence! Ku*váááá, co já se stím nadrbal!
tesla15 (505)|29.4.2013 20:21
P.S. joeh Já po absolování 10ti měsíčního kurzu barevné TV ( 1973 ) byl v Oravě na týdení praxi. Tehdy jsem se dopustil životního omylu.... několik stájí ve kterých se TV doseřizovaly .... technik pod kterého jsem spadal každou chvíli z pracoviště odcházel. Já prohlásil: takové pracoviště by se mi líbilo.. Háček byl v tom, ON CHODIL NACHYTAT DENNÍ SVĚTLO. S kolegou jsme se rádi procházeli tamní přírodou. Rád vzpomínám..
joeh (1358)|29.4.2013 21:14
tesla15 " Rád vzpomínám.. " - to potešilo.
Heartwork (2358)|29.4.2013 21:45
Můj kůň byl v té době Цветной телевизор Электрон 711 :-E

[ATTACH=CONFIG]23106[/ATTACH]

Když jsem přepínal programy, jako bych dříví štípal.
elektron-711.jpg
joeh (1358)|29.4.2013 21:52
- ten karusel je pekný...ale prečo si nepoužíval DO...
puschpull (921)|29.4.2013 21:53
já mám tady u sebe v pracovně plně funkční Minteslu
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wcatalid/0003813

tedy, už na ni nekoukám, mám tady nyní tu starou 50cm Metz TV, kterou jsme měli do ledna v obýváku ...
:-)
[ATTACH=CONFIG]23108[/ATTACH]
4156A.jpg
Heartwork (2358)|29.4.2013 21:58
Tak buď sem byl mladej a blbej nebo to byl sociální model bez dálky :)
joeh (1358)|29.4.2013 22:04
- ja viem prečo si nepoužíval DO - nebol si ženatý...
Ivo Mašek (10205)|30.4.2013 07:57
Dálkové ovládání existovalo i v době výroby černobílých TV, vážení :-) U některých TV se uvádí, že mají zásuvku na kabel, na kterém je dálkové ovládání. Tímto kabelovým dálkovým ovládáním se dal většinou měnit jas obrazu a hlasitost zvuku televizoru. Toto dálkové ovládání se dalo dokoupit, ve výbavě televizorů zpravidla nebývalo.


[ATTACH=CONFIG]23116[/ATTACH]
ovladac.jpg
Jarda.Bar (1238)|30.4.2013 08:29
[QUOTE=Ivo Mašek;455045]Ty výrobky pro domácnost v 60-tých letech u nás nebyly nijak drahý. Byl to standard. [/QUOTE]

Nejsou to 60tá léta, ale aspoň něco ... srovnání cen http://www.czso.cz/csu/dyngrafy.nsf/porovnani/mzdy_1985_?opendocument&porovnani=77C91125EEB4CE83C12574D30026F43E&ebe

V roce 1985 si pan průměrný koupil 0,19 ks TV za svůj měsíční plat. V roce 2011 by koupil 2,37 ks TV přijímačů.
U vysavačů je to 3,52 vs 7,85.
Elektronika se prostě stává dostupnější.

Jinak neznám statistiky, nicméně nevěřím, že je elektronika méně spolehlivá než dříve. Naši měli první TV Dajana, opravovala se mnohokrát, samozřejmě svépomocí, protože sme byli všichni z oboru, ale opravovala.
Stejně tak se několikrát porouchala i Tesla 110ST či Orava CTV 25. Má současná TV (LG) měla také závadu. Ale dělat statistiku na těch pár kusech nejde.
Ivo Mašek (10205)|30.4.2013 08:44
60-tá a 80-tá léta nelze takto spojovat. Po ropné krizi v první polovině 70-tých let nastala první velká změna. A ta krize se odrazila u všeho.
Když si v tom odkaze klepneš napravo, kde jsou různé komodity, tak se možná i budeš divit (třeba u vozů Škoda defacto žádný rozdíl). V 80-tých letech bylo naše hospodářství na konci. Co si pamatuji, tak v té době objížděl Štrougal zahraničí a žadonil o půjčky a o obchod. Dokonce v té době se k nám dováželi magnetofonové kazety z Iráku (jednu mám někde schovanou na památku). Východní blok byl na dně svých možností, až krachnul. Byl problém sehnat toaletní papír, např. Podpultový prodej a veksláctví bylo v té době na maximální výši.
Jarda.Bar (1238)|30.4.2013 08:59
Znám ty statistiky, třeba vodné/stočné je dnes několikanásobně drazší (důvodů je mnoho). Ale já reagoval spíš na elektroniku.
Třeba lze dohledat statistiku z let 60-70 ...
Ivo Mašek (10205)|30.4.2013 09:16
No ono se to má s tou kvalitou takto:
V 60-tých letech tu ještě na pozici techniků a dělníků pracovali lidé, kteří byli vyučení předešlou generací k poctivosti, solidnosti, atd. 60-tá léta byla možná nejlepší, co jsme mohli zažít. Vymýšleli se nové projekty, vřelo to i na poli kultury a politiky. Pak přišel srpen 1968 a byl konec. Definitivní. Řada schopných lidí utekla do emigrace (kde už od roku 1948 pobývala ta první polovina schopných lidí a tahounů), zbytek byl po roce 1970 nemilosrdně odstaven (normalizace). Plus k tomu přirozený úbytek té staré dobré generace. Na pozice techniků se dostávali lidé, kteří žrali Husákovu pokroucenost, ale jinak pracovně nic neuměli (za přirozených a normálních okolností by se na místa techniků nedostali). Komunisté založili různé švindlkursy (náhrada za střední průmyslovky atd.) a to vše se neslo nutně i s kvalitou výrobků. Západní zahraničí přestávalo od nás kupovat více a více výrobků - šuntů. nedostatek deviz ..... Prostě to se nejvíce podepsalo hlavně na těch 80-tých letech, kdy celý režim byl v úplném konci.

---------- Doplněno v 07:16 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 07:14 ----------

[QUOTE=Jarda.Bar;455360]Znám ty statistiky, třeba vodné/stočné je dnes několikanásobně drazší (důvodů je mnoho). Ale já reagoval spíš na elektroniku.
Třeba lze dohledat statistiku z let 60-70 ...[/QUOTE]
Možná se někomu nehodí právě ta 60-tá léta moc vytahovat na veřejnost.

Pokud jsi sledoval seriál o našich projektech (auta i elektronika, a dalších věcí), které byly po roce 1970 hozeny do stoupy - lecos ti to napoví
tesla15 (505)|30.4.2013 09:19
Pane Mašek, dovolím si ještě doplnit článek. Info přímo z úst zprostředkovatele kterému jsem servisoval. Pan Frič, osoba pořádající pro ČSR světové výstavy zprostředkovala s Štrougalovi sezeni s japonskými průmyslníky. Zde vyšlo najevo::: celý hutní japonský průmysl měl méně zaměstnanců než slavná POLDI uklízeček. Mnozí dodnes nechápou důvod zhroucení tehdejšího systému. / Tradovalo se, chceš ztratit manželku? Nech ji zaměstnat v Poldovce.. / Umělá zaměstnanost..
Jarda.Bar (1238)|30.4.2013 09:21
Ivo:
Souhlas.

Jinak třeba ceny piva k mání jsou :) http://www.czso.cz/csu/dyngrafy.nsf/graf/pivo_1960_
Nicméně je třeba zohlednit průměrný plat tehdy a dnes. To graf výše neřeší.
tesla15 (505)|30.4.2013 09:37
Chcete říci, že pivo nyní cca 10 x dražší se vypije na osobu méně ? Statistiky mluví obráceně.. Stále se pohybujem na světovém vrcholu. Horší to bude v budoucnu s důchodem..:-k
Pytkin (7947)|30.4.2013 09:38
dochodku sa nedozijeme .. to nas trapit nemusi ..
Konďa (586)|30.4.2013 10:47
[QUOTE=Ivo Mašek;455362]Pokud jsi sledoval seriál o našich projektech (auta i elektronika, a dalších věcí), které byly po roce 1970 hozeny do stoupy - lecos ti to napoví [/QUOTE]
No to se chtělo člověku brečet, když to viděl. Byly to konkurenčně schopné projekty, které by prorazily. A možná právě proto naše "prozíravá" vláda a strana , tedy správněji strana a vláda, je stopla. Co převyšovalo šedý průměr, bylo pro naši socialistickou zahrádku nebezpečné.
Konďa (586)|30.4.2013 10:56
[QUOTE=Pytkin;455367]dochodku sa nedozijeme .. to nas trapit nemusi ..[/QUOTE]
Ano, všichni natáhneme kopyta na pracovišti. Zedník na lešení, pokývač na střeše, soustružník u zapnutého soustruhu, číšník s platem piv, řidič s plným autobusem za jízdy a učitel za katedrou... Viděl jsem v televizi vtipně udělaný šot s cca 70-letým programátorem, který skoro neviděl na monitor:)
Jarda.Bar (1238)|30.4.2013 11:09
[QUOTE=tesla15;455366]Chcete říci, že pivo nyní cca 10 x dražší se vypije na osobu méně ? Statistiky mluví obráceně.. Stále se pohybujem na světovém vrcholu. Horší to bude v budoucnu s důchodem..:-k[/QUOTE]

Já myslím, že o spotřebě nepadlo ani slovo :-).