Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nespadnúť do linuxovej pasce

Dagy2 (3153)|22.4.2013 01:02
Drobná informácia ktorá možno pomôže niekomu zo záujemcov o prijímač s otvoreným Linuxom:
- Od predajcu kupujete prístroj, ktorý v stave, v akom ho dodal výrobca zodpovedá svojou funkčnosťou low end prístrojom. Všetko to, čo očakávate od prístroja („umí vše“) z neho robia aplikácie a FW ktoré sa do neho dodatočne inštalujú a konfigurujú.
- Vzhľadom k tomu, že neexistuje návod na konfiguráciu prijímača, niektorí predajcovia aby uľahčili používanie týchto prístrojov a pomohli zákazníkom, ktorí nemajú chuť a čas bádať po fórach a hľadať nastavenia a funkčné softvéry ponúkajú služby inštalácie prijímača za úplatu alebo u drahších prístrojov v rámci ceny prístroja.

Pri objednávke SAT prijímača s otvoreným Linuxom máte teda väčšinou možnosť na web stránke predajcu zvoliť
-Či si prajete aby predajca predinštaloval funkcie prijímača (Enigmu, imidže, plug-iny, iné nastavenia, ktoré sú v bežnom prijímači v základnom firmware)
-Či si prajete aby predajca nainštaloval a oživil interný HDD, prípadne zvoliť veľkosť HDD.

Pred kliknutím na voľbu profesionálnej inštalácie SW a HDD od predajcu sa možno ešte zamyslite, či je to skutočne dobrá služba alebo linuxová pasca?
-V prípade, že viete čo kupujete a ste si istí, že prístroj spĺňa vaše predstavy je to určite dobrá služba.
-V prípade, že prístroj poznáte len z cudzích recenzií môžete doma zistiť, že vám prístroj nevyhovuje napríklad už základnými parametrami - biedna kvalita obrazu, mrznutie softvéru, nevyhovujúce DO alebo celkový spôsob ovládania – a potom sa môžete odcitnúť v linuxovej pasci.

Predajca totiž prístroj ktorý ste si objednali môže považovať (resp.považuje) „za upravovaný“ – bez ohľadu na to, že úpravu priamo ponúka a vykonal ju on sám svojim odborným personálom! Úpravu ste totiž zaškrtnutím políčka v ponúknutej objednávke sami odsúhlasili a je urobená na vašu požiadavku. Takýto prístroj nie je možné ani vrátiť ani reklamovať (samozrejme okrem viditeľnej hw poruchy).
V prípade, že si HDD nainštalujete sami, predpokladám, že táto úprava bude zase považovaná za neoprávnený zásah do prístroja s rovnakým výsledkom.

Doporučil by som
-pred kúpou sa minimálne informovať čo si predstavuje vami vybraný predajca pod pojmom „upravovaný prístroj“
-kupovať prístroj, nie na základe nabublaných recenzií a „rád“ typu „nejrychlejší, největší, nejlepší, …co všechno umí..., 1GB RAM, EMU“ ale prístroj, ktorý ste si niekde v reále a v kľude odskúšali.

Otázkou je, či sa vôbec dá niečo také odskúšať v rýchlosti v kamennom obchode alebo u známeho. Cena prístroja môže byť 80 ale aj 800 EUR, pričom 800 EUR nemusí byť zárukou že je to lepší prijímač ako ten za 80 EUR.
Tak šťastnú ruku pri výbere.
Pytkin (7947)|22.4.2013 01:24
to co pises je hlupost .. do pristroja predsa mozes dat originalny firmware a funguje ako po kupe .. nikto nikdy nezisti , aky SW si tam kedy instaloval .. ziadna pasca tam nehrozi ..
marcelmmx (8)|22.4.2013 07:27
[QUOTE=Pytkin;454659]to co pises je hlupost .. do pristroja predsa mozes dat originalny firmware a funguje ako po kupe .. nikto nikdy nezisti , aky SW si tam kedy instaloval .. ziadna pasca tam nehrozi ..[/QUOTE]

No mozes, ak to vies :) On pise skor o ludoch, ktori o tom moc nevedia.
Pytkin (7947)|22.4.2013 13:09
no ale netreba ich strasit , ze instalaciou nejakeho firmwaru pridu o zaruku ..
Dagy2 (3153)|24.4.2013 23:16
Pytkin, čítaj ešte raz a pomaly čo som napísal:
- objednáš si linuxový prístroj NAKONFIGUROVANÝ PREDAJCOM (5x podčiarknuté) tak ako sa to občas radí - nevieš to, zaplať si službu - s čím na 100% súhlasím
- objednáš si inštaláciu a oživenie HDD DODANÉHO A NAKONFIGUROVANÉHO PREDAJCOM (5x podčiarknuté), pretože nechceš do nového prístroja v záruke zasahovať

takže predajca presne vie, čo ti predal. KAPIŠTO?
nikoho nestraším. Píšem, že si máš pri kúpe overiť, aké sú možnosti vrátenia prístroja ktorý si nikdy nevidel, nemal možnosť odskúšať a doma zistíš že má obraz horší ako prijímač za 50 EUR, alebo napríklad za 10 dní ťa dva krát nechá s čiernou obrazovkou. KAPIŠTO?
Pytkin (7947)|24.4.2013 23:58
dagy : asi som zle pochopil tvoj prispevok prvy .. mne z toho prislo , ze strasis ludi od experimentovania , ze mozu prist o zaruku .. co je samozrejme blbost ..
ucetni (312)|25.4.2013 07:02
[QUOTE=Dagy2;454658]Úpravu ste totiž zaškrtnutím políčka v ponúknutej objednávke sami odsúhlasili a je urobená na vašu požiadavku. Takýto prístroj nie je možné ani vrátiť ani reklamovať (samozrejme okrem viditeľnej hw poruchy).[/QUOTE]

toto je pekna blbosť. neviem odkial to máš.... to si možem objednať rovno z Horných Burúnd, kde ma prístroj vyjde o polovic lacnejšie...
Dagy2 (3153)|25.4.2013 08:26
[QUOTE=ucetni;454912]toto je pekna blbosť. neviem odkial to máš.... [/QUOTE]

toto je otázka alebo konštatovanie?
kasr (133)|15.2.2014 23:01
U plnohodnotnych linuxovych stb, kde je enigma povazovana za original fw(u niektorych stb ani iny fw ako enigma neni) nehrozi neuznanie zaruky. A ostatne su zhruba patlaniny az na par vynimiek.
bastlir (3245)|16.2.2014 03:06
Jelikož předpokládám, že obchodní zákon na Slovensku a v Čechách je v podstatě stejný, nemůže si žádný prodejce podmiňovat záruku u "otevřeného" linuxového STB svou imagí. Nehledě k tomu, že si ji tam na prodejně mohou hned znova nainstalovat.
Ale spíš bych varoval všechny nové uživatele "Linuxů", aby si takové přístroje vůbec nekupovali, pokud si nejsou ochotni přečíst ani přiložený návod a neřku-li ani něco o základech instalace a nastavení Enigmy (image).
Dagy2 (3153)|16.2.2014 11:57
chlapi, vy stále pletiete ftákoviny dokola. Pritom tu vôbec nejde tak ako som hneď na začiatku napísal ani o kvalitu prístroja, ani o moju lenivosť niekde niečo týždne študovať, ani hádať sa o tom či je lepší linux a nelinux, ani zakladať vlákna o porovnávaní linuxových a nelinuxových prístrojov ani o strašenie aby si niekto niečo nekupoval. Je to suché konštatovanie o tom, že inštalácia HDD (alebo iného HW) do prístroja u predajcu, ktorý vám to priamo ponúka môže byť dôvodom (aspoň u toho jednoho predajcu) na odmietnutie vrátenia prístroja.
Toto vlákno je dobrá rada skonzultovať dopredu s predajcom, čo považuje za úpravu a čo nie. Netuším čo ďalšie by to mohlo byť. Napadá ma napr. doinštalovanie ďalšieho tunera u prístorojov ktoré to umožňujú.
V názve je slovo "linuxová" nie pre dráždenie miestnych guru ale preto, lebo predpokladám, že úpravy prijímačov, doplnenie HW sa týka najmä týchto prijímačov.
--------------------------------------------------------------
Tak teda ešte raz od nuly. Len aby som uviedol na správnu mieru niektoré dohady a poznámky, kecy že to nie je pravda, polemiky o zákonoch a podobne. Zabudnite teda na všetky predchádzajúce príspevky a čítajte len tu:
A/ HARDWARE
1/ vybral som si na webe prístroj z ponuky doporučeného predajcu. Mal ho tam uvedený presne - VU+Solo2 / 1TB HDD. (boli tam tiež verzie bez HDD, 500G, 2T). Tzn. nič navyše čo by nemal predajca v ŠTANDARDNEJ PONUKE. Bola tam priamo cena za každú kombináciu. Predpokladám teda že je to skutočne jeho štandard. A nechcel som do prístroja liezť ja, je predsa normálne, že prístroje sú zapečatené a teda som sa chcel vyvarovať tomu, že zostanem bez HDD.

2/ pri vrátení prístroja predajca tvrdil že som si neprečítal jeho VOP, kde píše, že "upravované výrobky není možno vrátit ani v zákonné lhutě a bla bla bla". T.j. akceptuje opravu v záruke, v prípade, že HW nefunguje.

3/ na otázku, kto má vedieť čo považuje za upravené práve on (keďže predáva asi 1000000 výrobkov ani ma nenapadlo, že táto veta sa vzťahuje na osadenie HDD do prijímača ktoré urobí on sám, prijímača, ktorý má všetko vnútri včetne káblikov nachystané) bola odpoveď nasledovná:
- v predajni najprv konštatoval, že má obrovské problémy predať vrátený prístroj ďalšiemu zákazníkovi. Načo potom prevádzkuje i-netový obchod, ktorý podľa zákona s týmto musí počítať ???
- ďalej tvrdil, že všetci zákazníci pečlivo kontrolujú, či prístroj nemá napríklad povolované skrutky na dekli (tak toto mňa v živote nenapadlo) a teda že prístroj je po vrátení skoro nemožné ďalej predať
- "poradil mi", že som si mal kúpiť prístroj bez HDD a doma si ho sám zabudovať. takže potom by mi ho zrejme nevzal z dôvodu, že by boli poškrabané skrutky na dekli... Na tento dotaz mal len jednu odpoveď "vučko se nevrací".


B/ Poznámka k SOFTWARE
predajcovia ponúkajú inštaláciu E2 + inštaláciu hromady funkcií. Podľa mňa toto je výborná ponuka, pretože nie každý (včítane mňa) má chuť hrabať sa v sat prijímači dlhšie ako pol dňa aby nastavil funkcie ktoré prijímač umožňuje.
bohužiaľ tomu môjmu predajcovi sa ani toto nepodarilo. ale to nebolo predmetom vrátenia.
Konštatovanie, že "dagy měl problémy které nikdo jiný neměl" je správne. Asi som presne vedel čo chcem od toho prístroja a ten prístroj to po nastavení odbornou firmou a za akceptovnú úplatu nevedel.
Verím ale, že je hromada kupujúcich ktorí si kúpia výrobok a žijú s ním síce nespokojní ale nikde to nešíria pretože ani netušia že to ide inak. Takže nič nereklamujú, s ničím na prvý pohľad nemajú problém (len z prvej - množstvo majiteľov DigiTV "vie", že keď prší tak sa nedá pozerať, pretože je to satelit a fungujú tak roky, nesťažujú si, netušia že iné platformy fungujú bez problémov. Poznám tiež príbeh, keď 5 rokov starší manželia jazdili v Š100 bez kúrenia v kožuchoch, nespokojní, ale netušili že auto má kúrenie. atd atd)

C/ poznámka o manuáloch
Tak konkrétne onen predajca nemohol za tých 10 dní čo vučko bolo u mňa žiaden návod ani len nájsť. Ten originál, ktorý je pribalený v krabici s VU+ má asi 2 strany a úplne presne popisuje ovládanie tlačítka zap/vyp a možno ešte tak voľbu programov pomocou číselných tlačítiek na DO. (teraz som trochu ale vážne len trochu preháňal)
Takže ak podľa priloženého návodu k VU niekto nainštaluje E2, nastaví čítačku, nainštaluje aspoň základné pluginy aby dosiahol aspoň úroveň funkčnosti najprimitívnejšieho STB má u mňa basu šampanského.

Bastíř a ostatní skúsení kolegovia ak máte NORMALNY NAVOD k E2 a pluginom bez ktorých žiaden linuxový prijímač s E2 normálne nefunguje tak prosím za všetkých budúcich kupujúcich - pripichnite ho tu do nového vlákna "Návod na inštaláciu a nastavenie E2". Tak, ako to robíme pre iné prijímače.

P.S. Existuje ale zdá sa slušný predajca, ktorý tieto návody poskytuje ale je potrebné sa u neho registrovať. Zaujímavé, že jeho meno alebo link na jeho stránky tu nikdy nepadol...Možno škoda.

Na konečné vysvetlenie:
Mojím snom nebolo kúpiť si predkonfigurovaný prijímač a ešte aj tak stráviť s ním hodiny študovania a nastavovania. Moja predstava bola zaplatiť si spoľahlivý prístroj s konfiguráciou funkčných čítačiek, funkčný plugin na EPG, funkčný strih záznamov a dobrý obraz, čerešničkou navrch 2xHD PIP aby som nešiel nižšie než som dnes. To sa nepodarilo. či môžem zvoliť zelené alebo modré menu je mi srdečne jedno.
Obnoviť HW som potreboval z dôvodu že môj jestvujúci prístroj je poplatný svojej dobe a je 1xDVB-S2+1xDVB-S takže pri stúpajúcom počte HD a MPEG4 programov sa z neho pomaly stáva 1-tuner.
bastlir (3245)|16.2.2014 12:10
Nepsal jsem o návodu k E2, ale spíš k samotnému přístroji. Mě spíš děsí, že noví uživatelé STB se pouští do zásadní reinstalace systému a ani si nepřečtou návod, jak ho naloadovat (USB/RS232) apod. Ačkoliv sám se zdaleka a zdaleka nepovažuji za odborníka na Enigmu, musel jsem si toho o ní mnoho přečíst na fórech a poučit se vlastními chybami na všech přístrojích od Dreamu až po VU+. Návod na Enigmu jsem nikdy nikde neviděl snad i proto, že existuje mnoho verzí pro různé procesory. Ono se to nějak přesně jmenuje, zapomněl jsem jak.8-)
kasr (133)|16.2.2014 12:40
Ja mam sice iba Ipbox 9900, ale v navode je presny popis ako instalovat hdd a druhy tuner. Na stb neboli ziadne blomby.
A instalacia novej "origo" enigmy je dostupna priamo z menu stb.
S instalaciou hw u rôznych predajcov u rôznych stb problemy byt môzu, ale instalaciou originalnej enigmy nie.
KamilZ (10277)|16.2.2014 13:13
Dagy2: sorry, ale když čtu vlákno s vychvalovaným ISIO, tak mě to vaše laborování s nastavením připadá podstatně horší jak mé VU+ a já rozhodně snadněji nastavím VU+ než bych se drbal s Technisatem. Jestli je to podle Tebe příklad "user friendly" přijímače, tak tedy nevím, nevím.
kasr (133)|16.2.2014 13:34
Dagy- veru, ze, vucko sa nevracia. A ked ti na nom nieco chybalo, tak to je iba tvoja chyba. Ziaden technisat mu nesiaha ani po kotniky.
Dagy2 (3153)|16.2.2014 13:50
[QUOTE=bastlir;482423]Nepsal jsem o návodu k E2, ale spíš k samotnému přístroji. Mě spíš děsí, že noví uživatelé STB se pouští do zásadní reinstalace systému a ani si nepřečtou návod, jak ho naloadovat (USB/RS232) apod. Ačkoliv sám se zdaleka a zdaleka nepovažuji za odborníka na Enigmu, musel jsem si toho o ní mnoho přečíst na fórech a poučit se vlastními chybami na všech přístrojích od Dreamu až po VU+. Návod na Enigmu jsem nikdy nikde neviděl snad i proto, že existuje mnoho verzí pro různé procesory. Ono se to nějak přesně jmenuje, zapomněl jsem jak.8-)[/QUOTE]

absolútne presné. Preto absolútne chápem že neexistuje presný návod.
u jednoho z predajcov si ale môžeš kúpiť nakonfigurovaný USB s E2 a je tam napísané na ktoré STB je to možné nainštalovať a ako.

off topic:
Kamile, ale toto predsa nie je vlákno o technisate. Toto je vlákno o rizikách doplnenia HW v prijímačoch ktoré to umožňujú. toto vlákno opäť opakujem ani nevzniklo ako vlákno o nastavení E2 ani o kvalite prístrojov. Ani nemá odradiť nikoho aby si do prístroja dával HDD alebo ďalší tuner.

U každého zariadenia platí na 100%, že ak ho mám prvýkrát v ruke, je potrebné si návod prečítať aspoň v momente keď mi niečo nefunguje a intuíciou na to neviem prísť. Dnes si to sám písal človekovi ktorý si kúpil samsunga... ak už musíme zase k technisatu tak ten má asi 220 stránkový návod pre totálne lamy s obrázkami atď. K tomu asi 5 strán navyše k nastaveniu UpNP a 10 k nastaveniu watchmi kanálov (pretože túto opciu sw nemá žiadny iný STB), niekoľko vídeí kde je krok za krokom nastavenie niektorých pokročilých funkcií
Čo sa v manuále nepíše je napríklad nastavenie "clock" pre CI-moduly - netuším kto vymyslel túto funkciu alebo popis bugov v danom FW alebo že sa dá kopírovať zoznam programov hromadne a podobne.
to, že dovozca sa tváril, že preklad do češtiny sa ho netýka je smutné a tomu pánovi som to tu písal - tých 220 strán je voľne prístupných v nemčine, ale môže si to stiahnuť ktokoľvek.

to, že dokážeš nastaviť VU za 10minut ti úprimne verím, o to viac je škoda že to nedáš na papier a nepichneš do vlákna "Inštalácia a nastavenie E2".
bastlir (3245)|16.2.2014 14:10
No s Enigmou je to trochu zapeklité. Někteří výrobci ji vůbec v návodu nezmiňují jako alternativu a naopak jiní ji zmiňují jako neoficiální SW. Je však pravda, že VU+ se mi ze všech linuxových STB co jsem měl, nastavuje nejlépe i z pohledu zálohy nastavení. U návodů mně obecně nejvíce vadí to, že je mnohdy překládají lidé, kteří o problematice nemají ani páru.

Mimochodem .... v příslušném vlákně jsem některé postupy nastavení VU+, aspoň si myslím, popsal dostatečně polopatisticky.:-R Na druhou stranu to stojí určitý čas a je dost lidí, kteří třeba instalují či nastavují něco jiného, ale jsou líní to sem napsat. V postatě tam +/- pořád diskutuji s těmi samými lidmi.
KamilZ (10277)|16.2.2014 14:15
Dagy2: Jak jsem Ti už několikrát řekl, tak psát takový návod nejde, byl by to návod pro konkrétní přijímač s konkrétním image v konkrétní verzi a konkrétní kartou (ICE, Pi-sys). Přesto jsem zde návod na to, jak do 10-ti minut rozběhat VU+DUO s VTI image a ICE kartou bez CI modulu dával.

A jak je vidět ve vedlejším vlákně, tak VU s modulem a kartou bez problémů rozběhal člověk, co ani nezná naprosté základy (pokud to čteš, tak to ber jako pochvalu, ne jako pomluvu :-) ) DVB-S věcí jako závislost nahrávání na počtu tunerů, rozdíl mezi kartou ICE a Irdeto Pi-Sys apod.