Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-C karta v UPC

kraja (3)|21.4.2013 23:29
Ahoj,
omlouvam se za mozna duplicitni tema, ale vetsina prispevku co jsem nasel byla bud stara a proto dost mozna neaktualni, nebo takova "mozna to jede".

Doporuci mi nekdo prosim konkretni zarizeni, abych od UPC chytal signal co mam v TV i v PC? TV mam zapojenou do HDMI v KAON boxu, pak mam druhy KAON box, co jsem jeste nevratil.
Takze se mi tu rysuje moznost nejakeho pripojeni PC k tomu druhemu KAONu (kilo za pronajem mesicne snesu), nebo nejaka PCI karta, kterou pichnu do PC a chytim tam co v TV, coz zapojim pocitam normalne do dalsi zasuvky?

A pak je otazka, ktere karty jsou "podporovane"? Tj. UPC programy s dalsi kartou od UPC tam pojedou OK, vcetne sifrovanych? V CR jsem skoro nic DVB-C nenasel (vyjma nejakych prodejen s Technisat CableStar HD2, coz jsou ale nejaci zivnostnici a nikdo velky to nema, takze to spis vidim na neupdatovane skladove zasoby), neco jsem nasel na eBay, ale pokud mate nekdo osobni zkusenost s necim co fakt aktualne funguje, budu moc rad :) Diky
Ivo Mašek (10205)|22.4.2013 07:35
Pro zařízení od UPC lze pořídit karty přímo od nich, nebo od firmy Lica (a UPC ti je pak spáruje buď s TV, nebo s STB)
http://www.upc.cz/televize/Prijimaci-zarizeni-digitalni-televize/ca_modul/
http://www.dvb-c-shop.cz/produkty/ca-moduly.htm
Set-top-box nemusí být přímo od UPC.
kraja (3)|22.4.2013 07:51
Teď si asi nerozumíme - já to potřebuji nějak dostat do PC. Na což mi tenhle samostatný modul je k ničemu, musím ho do něčeho strčit :)
Ivo Mašek (10205)|22.4.2013 10:39
Tak to potom něco takového: http://www.dvb-c-shop.cz/produkty/technotrend/tt-connect-ct-3650-ci.htm

[ATTACH=CONFIG]23056[/ATTACH]
ttconect.jpg
Pavel_tempx2 (829)|20.5.2013 00:14
nebo něco takového? není to sice přímo DVB-C karta do PC, ale dají se potom nahrané filmy přes USB přehrát v počítači ;)
http://www.abcomcz.cz/produkt/ab-cryptobox-550hdc-1118434.html
+ ještě Conax modul spárovaný s kartou

nebo něco takového ;)
http://www.omko.cz/technisat-cablestar-combo-hd-ci/
Ivo Mašek (10205)|20.5.2013 06:54
U toho druhého odkazu pozor. Neumí pracovat s kartami CI+ (a např. UPC jiné nedodává)
Pavel_tempx2 (829)|20.5.2013 10:54
tak tam je to i přímo napsané v popisu ;)
Ivo Mašek (10205)|20.5.2013 11:04
Což znamená, že pro kabelovku UPC je nepoužitelná. Což je podstatný a dost důležitý fakt. Proto jsem na to upozornil, protože ne všichni čtou vše a po nákupu pak mají problém. Tyhle výrobky je nejlepší vůbec zde neuvádět.
devy_ (15)|11.7.2013 10:20
V podstatě se v tom moc nevyznám, ale doufám ,že píšu správně.

Mám na adrese dle UPC dostupné pouze "Analogová kabelová televize". Pokud bych si chtěl koupit http://www.upc.cz/televize/Prijimaci-zarizeni-digitalni-televize/ca_modul/ , tak mi to nijak ve zlepšení kvality signálu (obrazu) nepomůže? Mám TV Panasonic TX-L42ET60E. Díky za pomoc - nevěděl jsem vůbec kam ten příspěvek poslat. Obecně bych prostě potřeboval lepší kvalitu signálu k zlepšení kvality obrazu. A hledám nejlevnější a nejrychlejší metody. Když mi sem vypíše ještě další alternativy a cca náklady na jejich zřízení, budu jen rád.
Ivo Mašek (10205)|11.7.2013 10:42
Ten CA modul budeš potřebovat jen v tom případě, že od UPC budeš odebírat digitální nabídku (ne analogovou). Ten modul ti umožní dekodování těch digitálních programů, které si zaplatíš ( http://www.upc.cz/televize/ ). Pokud budeš sledovat jen a pouze analog, je ti to (ten modul) k ničemu
Pavel_tempx2 (829)|13.7.2013 00:17
přesně tak, ověřil bych si jestli opravdu neběží v kabelu digitální signál, pokud ne tak na Conax modul rovnou zapomeň, pokud ano, tak to chce rozlišit jestli je to DVB-T nebo DVB-C
Ivo Mašek (10205)|13.7.2013 08:35
DVB-T je v kabelovce UPC-ČR běžně šířen a dokonce byla tato služba rozšířena o další DVB-T multiplex ( http://www.digizone.cz/clanky/kabelova-televize-od-upc-otevrela-dalsi-dvb-t-multiplex-nabizi-v-nem-pet-novych-stanic/ ). Pokud tazatel chytá od UPC analog a jeho TV umí i digitál, tak by měl chytat i kompletní nabídku DVB-T po kabelu.
peto.vac (525)|22.7.2013 11:09
Ja mam od UPC natiahnuty stary kablovkovy kabel uz asi 20 rokov a pred rokom a pol som si zaplatil digital a kurier mi doniesol CI kartu,ktora mi tie programy odkoduje.Teda ak mas zavedeny analog,kludne cez to naladis digital,no potrebujes "dekoder"- CI kartu,alebo STB...V obyvacke mam CI kartu,kde je obraz pekny,no v izbe nemam na monitore CI kartu,len analogovy kabel a digitalne programy,ktore tu xytam (STV 1 HD,Markiza HD,JOJ HD,PLUS HD)su o nieco horsie,nez v obyvacke...Teda samotny dekoder ti obraz aj "vylepsi",no do PC sa klasicky dava digitalna TV karta,tiez som volakedy mal,potom som kupil monitor s TV...
Ivo Mašek (10205)|22.7.2013 11:31
Tazatel devy_ má digitální TV a zde v Čechách máme tu výhodu, že po kabelu je i šířen DVB-T (UPC_SK to také šířila, vím o Bratislavě, ale údajně to zrušili - jak jsem zjistil od jednoho slováka z Bratislavy). UPC_ČR dokonce DVB-T rozšířila o další multiplex. Takže tazatel má defacto vše vyřešeno i bez CI karty (pokud nebude chtít vyloženě kabelové programy, placené)
Ale tazatele už to asi zajímat nebude - neozval se
Retiree (659)|22.7.2013 11:35
[QUOTE=peto.vac;462657]Teda samotny dekoder ti obraz aj "vylepsi",no... [/QUOTE]
To je zásadní omyl! CA modul s kartou slouží jen a jen k dekódování zakódovaných a současně předplacených programů, nic víc, nic míň. Pokud máš na druhé tv HD programy "o niečo horšie, než v obývačke", je to způsobené kabeláží nebo rozbočovačem signálu, nebo obojím...
vivid.sk (11472)|22.7.2013 12:59
[QUOTE=Retiree;462663]Pokud máš na druhé tv HD programy "o niečo horšie, než v obývačke", je to způsobené kabeláží nebo rozbočovačem signálu, nebo obojím... [/QUOTE]
a ja doplnim, ze na kvalitu digitalnych kanalov nema vplyv rozbocovac, ani kabelaz (pokial signal nestvorcekuje a dosahuje kvalitu dostatocnu pre digitalny tuner). Obavam sa, ze pricina je velmi jednoducha. V druhej izbe mas horsi TV :D
peto.vac (525)|22.7.2013 13:19
Urcite nieje,kedze som testoval CI kartu aj tu na monitore (nieco sa mi nezdalo s menu karty) a obraz bol o poznanie lepsi...!!!Tiez som si to najprv myslel,ze asi obraz bude horsi preto,ze je to predsa len monitor s TV a nie plnohodnotna TV,ale mylil som sa...V izbe mam analog kde je par HD stanic digitalnyx a v obyvacke mam analog,kde vdaka karte dekodujem digitalne programy...

[QUOTE=Ivo Mašek;462662]Tazatel devy_ má digitální TV a zde v Čechách máme tu výhodu, že po kabelu je i šířen DVB-T (UPC_SK to také šířila, vím o Bratislavě, ale údajně to zrušili - jak jsem zjistil od jednoho slováka z Bratislavy).[/QUOTE]
Definuj DVB-T v UPC-maju to zevraj prehodene.T-terestrial,teda analog...???Ved ten nezrusili...
[QUOTE=vivid.sk;462674]a ja doplnim, ze na kvalitu digitalnych kanalov nema vplyv rozbocovac, ani kabelaz (pokial signal nestvorcekuje a dosahuje kvalitu dostatocnu pre digitalny tuner). Obavam sa, ze pricina je velmi jednoducha. V druhej izbe mas horsi TV :D[/QUOTE]
Signal nestvorcekuje,ale akoby FULL HD stanica (1080i) mala menej nez HD ready,taky neostry by som povedal...
vivid.sk (11472)|22.7.2013 14:20
[QUOTE=peto.vac;462676]...[/QUOTE]
Je to blbost. A tu blbost si mozes sam doma overit, pusti si na oboch TV napriklad Markiza HD, alebo JOJ HD (tieto kanaly pojdu aj bez dekodovacej karty. Z TV, ktory ma "krajsi obraz" kartu pred porovnanim vytiahni). Rozdiel, ktory vidis je v kvalite a nastaveni TV!
Ivo Mašek (10205)|22.7.2013 14:23
[QUOTE]Definuj DVB-T v UPC-maju to zevraj prehodene.T-terestrial,teda analog...???Ved ten nezrusili...[/QUOTE]
UPC_ČR posílá po svém kabelu digitální kabelové programy. Dále po svém kabelu posílá i to, co se vysílá digitálně vzduchem, tedy obsah DVB-T a také ještě v kabelu mají analog.
Kabel má defacto neomezené možnosti (proto zatím po testech DVB-C2 se s touto modernější eventualitou, kam se vejde mnohem více kanálů, nepočítá). Digitální kabelovka má dokonce větší bitrate, než satelit (což je i logické).
peto.vac (525)|22.7.2013 14:31
[QUOTE=vivid.sk;462681]Je to blbost. A tu blbost si mozes sam doma overit, pusti si na oboch TV napriklad Markiza HD, alebo JOJ HD (tieto kanaly pojdu aj bez dekodovacej karty. Z TV, ktory ma "krajsi obraz" kartu pred porovnanim vytiahni). Rozdiel, ktory vidis je v kvalite a nastaveni TV![/QUOTE]
Ved pisem,ze som to robil a obraz sa zlepsil,ked som do monitora supol CI kartu,ale OK,koli tebe to vyskusam este raz... :D
[QUOTE=Ivo Mašek;462682]UPC_ČR posílá po svém kabelu digitální kabelové programy. Dále po svém kabelu posílá i to, co se vysílá digitálně vzduchem, tedy obsah DVB-T a také ještě v kabelu mají analog.
Kabel má defacto neomezené možnosti (proto zatím po testech DVB-C2 se s touto modernější eventualitou, kam se vejde mnohem více kanálů, nepočítá). Digitální kabelovka má dokonce větší bitrate, než satelit (což je i logické).[/QUOTE]
No a co z tohto teda UPC na slovensku prestalo vysielat,ako si pisal...???
Ivo Mašek (10205)|22.7.2013 14:37
[QUOTE]No a co z tohto teda UPC na slovensku prestalo vysielat,ako si pisal...???[/QUOTE]
Tak tady v ČR, pokud máš v bytě koncovku UPC kabelovky, tak si platíš ten nejlevnější analog, a přesto máš defacto zdarma komplet nabídku DVB-T a to v excelentní kvalitě. Pokud na Slovensku si platíš nejlevnější nabídku (teď odhaduji, že to bude ten základní analog), tak holt máš jen ten analog. Z digitálních kanálů nemáš nic. (ale nevím, jak je nastaven cenový tarif a co vše je v té nejzákladnější nabídce na Slovensku)
vivid.sk (11472)|22.7.2013 14:38
[QUOTE=peto.vac;462685]koli tebe to vyskusam este raz...[/QUOTE]
Koli mne nemusis, vyskusaj koli sebe a nasledne si oprav svoje prispevky :D. Je tu na to tlacitko, ktore sa vola "Upravit" :D.

[QUOTE=peto.vac;462685]No a co z tohto teda UPC na slovensku prestalo vysielat,ako si pisal...??? [/QUOTE]
Na Slovensku UPC momentalne vysiela DVB-C a analog (neviem hovorit za vsetky lokality), DVB-T bolo zrusene. Z toho DVB-C je par kanalov nekodovanych (STV1, STV1 HD, STV2, Markiza HD, JOJ HD, JOJ+HD, TA3 a este zopar lokalnych a krestanskych). Okrem toho je tam kvalitativne nepozeratelny analog (tiez zaklad + zopar madarskych, ceskych a rakuskych stanic).

Tieto kanaly idu teda vsetkym uzivatelom UPC, staci mat od nich napriklad internet.
peto.vac (525)|22.7.2013 15:07
[QUOTE=Ivo Mašek;462687]Tak tady v ČR, pokud máš v bytě koncovku UPC kabelovky, tak si platíš ten nejlevnější analog, a přesto máš defacto zdarma komplet nabídku DVB-T a to v excelentní kvalitě. Pokud na Slovensku si platíš nejlevnější nabídku (teď odhaduji, že to bude ten základní analog), tak holt máš jen ten analog. Z digitálních kanálů nemáš nic. (ale nevím, jak je nastaven cenový tarif a co vše je v té nejzákladnější nabídce na Slovensku)[/QUOTE]
Akoze nie...???Ved na monitore mam digitalne STV1 HD,STV2,Markiza HD,JOJ HD,PLUS HD,TA3 + programy co su HD su aj neHD...
[QUOTE=vivid.sk;462688]Na Slovensku UPC momentalne vysiela DVB-C a analog (neviem hovorit za vsetky lokality), DVB-T bolo zrusene. Z toho DVB-C je par kanalov nekodovanych (STV1, STV1 HD, STV2, Markiza HD, JOJ HD, JOJ+HD, TA3 a este zopar lokalnych a krestanskych). Okrem toho je tam kvalitativne nepozeratelny analog (tiez zaklad + zopar madarskych, ceskych a rakuskych stanic).[/QUOTE]
Co je ale DVB-T...???
vivid.sk (11472)|22.7.2013 15:47
[QUOTE=peto.vac;462690]Akoze nie.[/QUOTE]
Ukludni sa, Ivo pisal o situacii v CR. Situaciu v SR som ti objasnil. Co je DVB-T si nastuduj tu
Retiree (659)|22.7.2013 15:55
Mám pocit, že peto.vac v tom má mírný guláš (nevím, zda maďarský :-)).
DVB je označení pro digitální vysílání televize. U nás (tedy SR a ČR) je známo několik způsobů šíření DVB: Satelitni DVB-S/S2, Pozemní DVB-T/T2 a Kabelový DVB-C/C2.
V systému DVB-T, ač je označen jako terestrický, je možno šířit programy i po kabelu, přestože je pro šíření signálu po kabelu předurčen systém DVB-C. Od analogového vysílání se před několika lety upustilo, přesto v některých kabelových společnostech stále přetrvává právě proto, že stále ještě u mnoha zákazníků přetrvávají i televizory schopné přijímat pouze analogové vysílání.
DVB-T se šíří vzduchem z pozemních vysílačů, může se šířit i po drátě, tedy po kabelu. Je odolnější proti různým poruchám. DVB-C se šíří jen po kabelu, ve stejném kabelu je možno šířit všechny tři systémy, analog, DVB-T i DVB-C (a mnoho dalších služeb, třeba internet)
Všechny tři systémy používají stejný tuner (rozuměj ladící díl) se stejným frekvenčním rozsahem. Teprve další díly přijímače tento naladěný signál zpracovávají. Staré televizory dokáží zpracovat pouze analogový signál, mají pouze analogový "tuner" - dekodér. Novější televizory dokáží zpracovat analogový i digitální signál, mají tedy analogový "tunerů i digitální DVB-T "tuner", ve skutečnosti DVB-T dekodér. Další přijímače mají analogový, DVB-T i DVB-C "tuner", ve skutečnosti mají stále jediný tuner, ale dokáží dekódovat bud DVB-T, nebo DVB-C.
Tak nevím, jestli jsem Ti trochu pomohl, spíš naopak...
peto.vac (525)|22.7.2013 16:24
[QUOTE=vivid.sk;462692]Ukludni sa, Ivo pisal o situacii v CR. Situaciu v SR som ti objasnil. Co je DVB-T si nastuduj tu[/QUOTE]
Sam sa ukludni...
Retiree: Vacsinu som vedel a akurat volne siritelny signal DVB-T som si zamenil za terestrial,to je cele...
Retiree (659)|22.7.2013 16:43
Pro volně šiřitelný signál se taky používá zkratka FTA Free-To-Air a to i pro programy šířené po kabelu...
peto.vac (525)|22.7.2013 16:49
S tym som sa este nestretol...
Ivo Mašek (10205)|22.7.2013 17:21
[QUOTE]akurat volne siritelny signal DVB-T som si zamenil za terestrial,to je cele...[/QUOTE]
Však to písmenko "T" značí terestial. Písmenko "C" značí cable, písmenko "S" značí satelite.
peto.vac (525)|22.7.2013 17:32
No teda tak,znamena to terestrial,ale UPC ma cez kabel oznacene ako terestrial...
KamilZ (10277)|22.7.2013 17:33
A když máš doma anténu na střeše, jak se Ti z ní dostane signál do TV? Kabelem. Není to logické? UPC nedělá nic jiného. Akorát to není moc optimální, v kabelu je DVB-C lepší. Jsou tam rozdíly v modulaci, kódování apod.
peto.vac (525)|22.7.2013 17:49
Ano,ale ked si pustim satelit,tak tam mam 5000 program,ale ked si pustim terestrial od UPC,tak tyx programov tam je 120...
KamilZ (10277)|22.7.2013 18:05
A co z toho má plynout?
peto.vac (525)|22.7.2013 18:26
No ze to maju zle pomenovane.
KamilZ (10277)|22.7.2013 19:06
Co mají blbě pojmenované? Pleteš si zřejmě základní pojmy a technologie.
sanchez13 (1071)|22.7.2013 20:14
UPC (kablove) prestalo sirit DVB-T na Slovensku tusim 2-3 roky dozadu (v Bratislave, mozno inde v tom pokracuje, ale pochybujem)... Urobili to podla mna hlavne preto, aby si viac ludi zaplatilo klasicke digitalne tarify... Okrem toho tam pustaju aj analogovy signal ako tu bolo spomenute...

@peto.vac: CI modul+karta sluzia len na dekodovanie digitalneho signalu. To znamena, ze pokial nemas modul s kartou zasunuty v TV pojdu ti len nekodovane (FTA) programy na ostatnych bude cierna obrazovka a chybova hlaska (text je rozny podla typu TV, alebo STB).

Podla mna si sa pomylil v tom, ze si porovnaval analogovu stanicu s digitalnou a preto sa ti zdalo, ze je obraz lepsi...
Vacsina TV (aj monitorov s tunerom) umoznuje pri ladeni zaskrtnut volbu "len digitalne" skus si ju zaskrtnut a znovu naladit TV/monitor. Musi ti najst len DVB-C cize momentalne 151 kanalov (v BA). Potom porovnaj kvalitu nejakej volnej stanice (napr Markiza HD) s CI modulom a bez neho (cize to, co ti tu radili) a uvidis, ze tam rozdiel v kvalite nebude :cool:
peto.vac (525)|22.7.2013 21:52
Niekto v inej teme hovoril,ze UPC ma opacne pomenovane DVB-T,sak DVB-T je v podstate DVB-C...
Viem ako funguje CI karta a mam naladene analogove stanice v Terestrialnom (o tom hovorim,ze to maju prehodene) a digitalne stanice v Kablovom vysielani...
Ivo Mašek (10205)|22.7.2013 21:58
[QUOTE]sak DVB-T je v podstate DVB-C...[/QUOTE]
Není :-) . Kabelovku nechytneš na antenu, která bývá na balkoně, nebo jinde na baráku. Tak, jako na kabelovce nechytneš to, co se vysílá vzduchem (a pokud to v kabelovce existuje, tak to tam "nacpali" na ústředně kabelovky a šíří to kabelem (v ČR, u vás to není)
peto.vac (525)|22.7.2013 22:03
No sak ale myslim v UPC to tak maju prehodene,sak DVB-T sa vyznacuje vela kanalmi (nad tisic) a signal je sireny vzduxom.DVB-C zase sireny kablom s menej programami...
Ivo Mašek (10205)|22.7.2013 22:21
[QUOTE]DVB-T sa vyznacuje vela kanalmi (nad tisic)[/QUOTE]
Kdepak, ani omylem. Jestli je v DVB-T tak v průměru 15 kanálů, tak je to dost. To si zase pleteš s DVB-S (jinak v USA a Kanadě je i v jejich kabelovkách asi tak 200 až 300 kanálů. Ovšem tam se to nazývá jinak, ne DVB-C. Mají jiné normy)
peto.vac (525)|22.7.2013 22:35
No jo,DVB-T je pozemny,som si to pomylil so satelitnym teraz...
peto.vac (525)|23.7.2013 23:51
Troxu odbocim od temy,da sa UPC Fiber Power 100 - Download 100 Mb/s, Upload 8 Mb/s- opticky net tahat cez klasicky antenny 20 rocny kabel...???
Ivo Mašek (10205)|24.7.2013 19:39
Ne. K této službě, kterou si objednáš u UPC (jinak to nejde) dostaneš modem (buď Wi-Fi, nebo kabelový).
http://www.upc.cz/internet/modemy/wifi_modem/
http://www.upc.cz/internet/modemy/kabelovy_modem/
peto.vac (525)|24.7.2013 20:29
No ved ale to nebrani tomu,aby som na koniec antenneho kablu (kablovky) napojil rozbocovac a odtial viedol kabel do modemu a z modemu do PC...
Ivo Mašek (10205)|24.7.2013 20:43
To jistě můžeš dát na bytovou zásuvku UPC rozbočovač a jedním kablem táhnout spojení do TV (to by byl koax) a ....... modem nebudeš moci použít, jaký tobě se bude líbit. Ten ti právě dodá UPC (mám dojem, že nelze použít jakýkoli).
Koax starý 20 let - no nevím :-? . Pokud je to ten černý, co se opravdu hodně špatně ohýbá, tak ten byl kvalitní (ten se sem dříve dovážel z Německa).
peto.vac (525)|24.7.2013 21:02
Rozbocovac mi da UPC,tak isto aj ix modem,to neriesim...Nie cierny,sak klasicka stara kablovka,nevies aky kabel to je...???Ved biely,o nieco hrubsi nez je biely opticky kabel...
Ivo Mašek (10205)|25.7.2013 09:24
Na dálku (bez toho, aniž bych ho viděl a měl v ruce) fakt neumím říct, zda je 20 let starý koax dobrý, nebo ne. Vyrábělo se několik druhů., od tzv. nití až po kvalitní kabely.
sanchez13 (1071)|25.7.2013 13:01
[QUOTE=peto.vac;462876]No ved ale to nebrani tomu,aby som na koniec antenneho kablu (kablovky) napojil rozbocovac a odtial viedol kabel do modemu a z modemu do PC...[/QUOTE]

Optimalne zapojenie (pokial potrebujes viac pripojnych bodov) je priviest kablovku do priechodzej zasuvky, odtial viest kabel do dalsej priechodzej zasuvky atd az na poslednom mieste das koncovu zasuvku.
Cize napriklad pre 3 izby budes mat 2x priechodziu a 1x koncovu zasuvku. Pre 2 izby bude 1x priechodzia a 1x koncova. Potom bude jedno do ktorej zasuvky pripojis modem a na ktorej budes pozerat TV.

Co sa tyka kabla, skus ten stary a ak to bude mat prilis slaby signal, tak kup novy. Pochybujem, ze niekto dokaze podla farby, alebo veku kabla povedat, ci je OK, alebo nie :-E
peto.vac (525)|25.7.2013 13:31
Ja som mal na mysli skor teoriu,ako prax,som sa pytal ci je to mozne...Ale uz mi z UPC potvrdili,ze kabel od kablovky sluzi aj ako prenos optickeho internetu...Uz som mal takto natiahnuty 10megovy net pred 6timi rokmi a siel v pohode,len som si tym nebol isty...
Retiree (659)|25.7.2013 14:35
peto.vac Když pročítám Tvé příspěvky, tak mám dojem, že si pleteš pojmy s dojmy...
Ujasni si především pojmy související s optickým přenosem informací.