Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Modré soubory

wendy (260)|9.5.2005 08:05
Název předmětu zní komicky, ale takto výstižně popsáno se mi v Salamandru 2.0 zobrazují některé soubory (ostatní mají text černý) a mají atribut AC. Zajímalo by mne, jak vznikly, proč jen některé a jak ten příznak "C" odstraním, aniž bych soubor poškodil.
Stalo se to na disku Hitachi 160GB, kam si ukládám zdroje a projekty pro střih videosouborů (avi soubory dosahují velikostí 2-6GB).
Na disku Seagate 160GB střídavě používaného pro obdobné účely (přes šachtu pro výměnný disk) se mi tento efekt neukazuje.
Diablo (668)|9.5.2005 13:31
Jsou to složky/soubory, které jsou komprimované. :-)



:-!!!
Doom (2331)|9.5.2005 13:39
na Windows 2000/XP se na disku formátovaném jako NTFS modře ukazují soubory, které jsou určeny ke kompresi (tomu odpovídá i atribut "C")

tento atribut si systém přiřazuje sám a změnit ho klidně můžeš.

edit: voloďa mě předběhl :-(((
ODSakEda (2278)|9.5.2005 17:30
wendy a nejsou čirou náhodou tyto soubory větší jak 4GB?!
Diablo (668)|9.5.2005 17:52
ODSakEda
To nemá s velikostí nic společného. :-I



:-!!!
Miuvek (858)|9.5.2005 19:38
jj, běžně to bývají např. unistall zalohy pro service packy a záplaty
wendy (260)|10.5.2005 07:27
Na velikosti určitě nezáleží, měl jsem "modré" i soubory hudby *.mp3 s velikostí řádově do 10MB a dokonce i soubory fotek *.jpg veliké pod 0,5MB. Zarazila mne spíše ta nahodilost a hlavně samovolnost. Odstranění atributu "C" je u hudby a fotek blesková, ale u velkých *.avi souborů jsou to i desítky minut !!! Pokud to šlo, odstraňoval jsem příznak "C" přes celou označenou skupinu souborů. Je faktem, že postižené soubory byly nějak komprimované a provedení dekomprese vedlo ke zmenšení volného místa na disku, ale jen v řádu desítek MB.
Dejte mi vědět, jak zabránit samovolné kompresi některých souborů. Obávám se, že po příštím vložení "šuplíkového" disku Hitachi, naleznu opět několik souborů "promodralých". Jak jsem již dříve naznačil, tak na disku Seagate 160GB jsem se s tímto projevem nesetkal. V čem by mohl být mezi oběma typy disků rozdíl? Na obou je použit souborový systém NTFS s velikostí clusteru 32kB.
Miuvek (858)|10.5.2005 08:59
vlada (3470)|10.5.2005 09:58
To sou ty wokna opravdu tak blbý, že chtějí komprikmovat AVI (nekomprimovaný se snad ani nevyskytuije), JPG a MP3? To je teda síla.
Devaster (477)|10.5.2005 10:31
ano su tak blbe a usetria na tom priemerne 1 MB :-E :OO :-E
Doom (2331)|10.5.2005 10:52
ntfs rulezz :-E :-E :-E ale ta komprese mě občas doma taky děsí...
Miuvek (858)|10.5.2005 11:45
[quote=vlada]To sou ty wokna opravdu tak blbý, že chtějí komprikmovat AVI (nekomprimovaný se snad ani nevyskytuije), JPG a MP3? To je teda síla.[/quote]
no, to je komprimace na úrovni souborového systému, čili na obsah souborů se nehledí => ano, jsou tak blbý
wendy (260)|10.5.2005 14:03
To okno "Vlastnosti" pro vyčištění disku běžně používám, zatržítka u nabídky komprimace bych si jistě všiml.
Doma se podívám, co tam mám a jestli se nějaký soubor opět neobjevil.
Nashle do zítra.
(Taky přidám další dotaz, protože na jiném fóru na mě prdí.)
Devaster (477)|10.5.2005 14:50
mozno ti ich vyraba nejaky soft pretoze compressed je suborovy atribut, takze
ked vytvoris subor s atributom C tak bude modry - komprimovany...
to zatrzitko pracuje s diskom ...
ntfs ma suborovu kompresiu nie diskovu ako drivespace ....
wendy (260)|11.5.2005 10:42
Tak pohledem na okénko "Vlastnosti" bylo zjištěno, že zatržítko u volby komprimace nebylo (pouze u indexace) a žádné modré soubory jsem na disku již neměl (taky jsem s ním od poslední práce v souvislosti s dekomprimací těch modrých souborů ani nic nedělal).
Nevím, který SW by je samovolně komprimoval, navíc než jsem je ukládal k archivaci (po stažení z kamery pomocí PD3), byly na interním HDD Maxtor 80BG (jen pro práci s videem) určitě "černé" a prostá funkce
copy/move jistě žádnou kompresi provádět nebude.
Ozvu se, až zjistím nějaké zajímavé souvislosti.
wendy (260)|24.5.2005 08:42
Vracím se opět k tématu "modrých souborů", protože jejich výskyt mne dosti s..e. Zvláště proto, že nevím proč samovolně vznikají a to již i v základních adresářích systémového HDD (Maxtor 80GB) jako jsou \Windows, \Program Files a v jejich podadresářích. Někdy jsou "promodralé" všechny soubory v adresáři, jindy jen některé. Záhada!!!
Ony "modré" soubory mají u sebe atribut C (nikdy jsem jej úmyslně nezadával), po jeho smazání poslušně "zčernají", ale poraďte jak tomuto jevu zabránit a jak globálně přes celý disk soubory přimět ke "zčernání". Jejich vyhledávání přes adresářové struktury by byla otrocká práce.
Jaké nastavení systému, registru, disků mám zkontrolovat a nastavit ?
Jsem tímto fenoménem postižen jen já nebo to ostatním ani tolik nevadí?Díky za vaše podněty.
Doom (2331)|24.5.2005 08:48
jak psal Miuvek výše. vlezeš do vlastností disku, ouško Obecné, odškrtneš příznak Komprimovat soubory..., vyskočí ti dotaz Potvrdit změnu atributů, ty zvolíš Použít změny pro složku #:\, podsložky a soubory. disk bude nějakou dobu chrochtat a potom by to mělo být OK.
Fucik (47)|24.5.2005 09:51
Přisipu si taky svou trošku do mlýna! Tenhle problém asi provází většinu uživatelů WinXP se souborovým systémem NTFS a taky mě už delší dobu otravuje. To, co uvádí DoomHammer je OK, ale jen tehdy, je-li příznak Komprimovat soubory... na začátku zaškrtnut - což po nové instalaci Windows defaultně NENÍ! Ještě jedna věc se dá nastavit - v kartě Vlastností disku klepnout na vyčištění disku, vybrat Komprese starých souborů a dole klepnout na tlačítko Možnosti - zde lze nastavit, po jaké době se mají soubory komprimovat (divné je, že i když není zvolen výše zmíněný příznak Komprimovat ..., přesto to kompresi starých souborů provádí!) - zde je defaultně nastaveno 50 dní - natáhl jsem na 300 dní a to hned po nové instalaci systému (cca před měsícem), zatím mi na systémovém disku nic "nemodrá"! No, a jak se zbavit atributu C globálně? Vyzkoušel jsem co se dalo a zatím jediný použitelný způsob je : nejprve na kartě vlastností disku ZAŠKRTNOUT příznak Komprimovat ..., dát OK, potvrdit OK Použít změny pro složku, podsložky, ... a nechat to chvíli chroupat (při 86 GB dat na disku mi na začátku naskočil čas cca 44 hodin!!!). Nechal jsem to běžet cca 30 vteřin! a pak stornoval. Následně jsem zrušil zaškrtnutí příznaku Komprimovat..., potvrdil Použít změnu pro složky, podsložky, ... a nechal znovu chroupat - teď už kompletně bez stornování - počáteční čas cca 4 hodiny se po 5-ti minutách srovnal na asi 1 hodinu a celá akce v konečné fázi skončila po asi 50 minutách - a ejhle všechny soubory "černé", tedy nekomprimované! Nevím sice, jak dlouho to vydrží (ukáže čas), není to taky ideální postup, ale pomohl! Kdyby někdo věděl něco lepšího ... - piště!
wendy (260)|24.5.2005 11:15
Takže existují stejně postižení, kterým se výše popsané chování nelíbí.
Díka za popisy v posledních dvou příspěvcích, určitě je vyzkouším.
Někdo psal, že zmodrání ničemu neublíží (naopak dojde k úspoře místa na disku), tak najděte způsob jak opticky sjednotit vzhled tabelovaných souborů, když se nějakou fintou příznak modré barvy zamění za černou.
Atribut C, respaktive AC mi už tolik vadit nebude, jen když výpis souborů nebude "strakatý". To by byl úkol pro opravdové znalce OS.
Já budu spokojen s dobrým výsledkem na zákledě uvedených popisů.
Fucik (47)|24.5.2005 12:04
No, někde lze nastavit, aby se názvy komprimovaných souborů zobrazovaly jinou barvou, ale teď si nedokážu vybavit, kde! Až na to narazím, dám vědět, pokud nebude někdo rychlejší. Jo, a je fakt, že pokud na disku převažují velké avi soubory (hlavně ale velké), trvá to odstranění C atributu opravdu (bohužel) dlouho. Zkoušel jsem to spustit na svém třetím disku, kde mám v tuto chvíli cca 170 GB videa (naprostá většina avi.) a na začátku akce to ukazuje, že to bude trvat cca 20 hodin!!! Fuj!
Fucik (47)|24.5.2005 12:10
Už jsem to našel - Tento počítač - Nástroje - Možnosti složky - na záložku Zobrazení - šestá položka od spodu je "Zobrazovat komprimované a šifrované soubory a složky systému NTFS jinou barvou" - zrušit zaškrtnutí - projeví se okamžitě!
Doom (2331)|24.5.2005 12:55
no jo, ale tím nastavíš jenom zobrazení souborů, ovšem nezakážeš kompresi.

jinak, barvy souborů (šifrované, komprimované) můžete nastavit např. přes TweakUI
Fucik (47)|24.5.2005 13:03
To ano, nic jiného než změna barvy textu názvů souborů z modré na černou se nestane! Ale o to Wendymu v závěru šlo. Jinak odstranění atributu C lze udělat tak, jak jsem psal výše nebo taky příkazem COMPACT přes příkazový řádek, ale čas potřebný na změnu je pořád stejný. A jedná se o tzv.souborovou kompresi, danou souborovým systémem NTFS.
Doom (2331)|24.5.2005 13:14
aha. tak ten příspěvek jsem přehlídl... sorry.
ovšem, je skutečně pravda, že komprese ničemu neublíží? já myslím, že naopak prodlouží čas nutný k otevření souboru - soubor se napřed musí rozbalit a pak otevřít, ne?
wendy (260)|24.5.2005 13:40
No vidíte, jaká různá řešení se nabízejí.
Už si dělám kopie příspěvků a doma je budu aplikovat.
Poznámka ohledně případného rozbalovacího zpoždění mě nenadchla, ale asi tím příliš trpět nebudu.
Zítra nashledanou.
wendy (260)|10.6.2005 11:33
Moje "nashledanou zítra" bylo dost mimo časoprostor. "Modré" vlákno od té doby nezaznamenalo taky žádný nový příspěvek, asi uvedený jev nikoho moc nebolí a já jsem moc "cimprlich".
Vyzkoušel jsem metodu podle "Fučíka", fungovalo to, zatím jsou všechny soubory černé. Jen mi vrtá hlavou onen parametr 50 dní versus 300 dní a proč se někdo nezmínil o možnosti "nekonečno".
No uvidím, čeho se v této oblasti dočkám.
Fucik (47)|10.6.2005 14:18
Ono nějaké nekonečno nastavit nelze, lze zadat libovolnou hodnotu, ale pokud je vyšší jak 500, vždy se to vrací na 500 dní! Proč, bohužel nevím. Nic jiného jsem zatím nevyzkoumal (ono jsem se tomu taky moc nevěnoval).