Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nákup "na zkoušku"

bavorak (1494)|7.4.2013 11:50
tak to skus, vsak vratit ju do 14 dni mozes a budes mat navzdy potvrdene, ze plazmu nechces / chces :-)

[HL]mod: vyčleněno z vlákna o novinkách Panasonic 2013 ...[/HL]
Pavell007 (790)|7.4.2013 11:50
No pro tebe bude asi nejlepší, když si nějakou plazmu objednáš přes net a vyzkoušíš-popřípadě vrátíš. Vím, že to není moc košer a je to vopruz, ale asi jedině tak zjistíš kompatibilitu plazmy s tvým prostředím.... Já vracel toho ledkovýho sama-sice jsem z toho byl krapet na prášky-vono manipulovat s takovou krávou není jen tak, ale zase ta tv byla naprosto netknutá, zpět dokonale zabalená, takže mi vrátili plnou cenu a i příští budoucí majitel nedostal nic poškozenýho.....
Edit: tak bavor byl rychlejší :)
Ladys (1829)|7.4.2013 11:56
Zaklad je si uz konecne nejakou koupit a vyzkouset, jinak se dal nepohnes, ale to snad vis :D
Heartwork (2358)|7.4.2013 12:21
Vím... :) Ono těch Top modelů bez závad zase tolik není..., cenu má zkoušet jen to, co prošlo aspoň zhruba sítem recenzentů, kalibrátorů a nenadává na to na netu moc lidí. Navíc si tyhle modely nemůžeš prohlédnout na vlastní oči v každém elektru a tak nezbývá než vypláznout prachy a objednat na blind i se všemi riziky, které to přináší.

Od Panasonicu bych mohl zkusit leda nějakou plazmu, nejlépe ZT60. :) Od Samsungu plazmu F8500 a LCD F8000, pak už mi zbývá snad jen Full LED 55HX955 od Sony nebo další kousek ZL1 ze SRN. Ani jednu z těchto TV nemůžu nikde shlédnout tak, abych nemusel projet světa kraj. Když je objednám najednou, vypláznu půl miliónu, když po jednom, tak je to s vratkama na půl roku, tak se nediv, že u toho trošku přemýšlím a snažím se minimalizovat rizika. Každý si to chceme trošku ulehčit. 8-)

P.S.
k těm vratkách ještě..., má to jedno nemalé riziko - "obří" a ne dvakrát levnou televizi je třeba bez poškození dostat zpět k prodejci (nejlépe osobně) a toto doručení / převzetí si nechat potvrdit. V opačném případě se musíte spoléhat na korektnost prodejce a šetrné zacházení dopravce (v dnešní době).

Pokud Vám to cestou zpátky poškodí, už se vezete. Pokud je prodejce "lump", vezete se taky - zavolají Vám zpět, že je tam poškození, škrábance... a dokažte, že od vás to odešlo bez poškození. Známe ty vykutálence - navíc i zákon umožňuje prodejci snížit vrácenou částku o náklady spojené s vrácením zboží (kolik to bude procent, může být otázkou tahanic).
Člověk musí zkrátka myslet na všechno, když nechce aby mu zůstaly oči pro pláč, místo nové televize. :)
Pavell007 (790)|7.4.2013 12:36
Jen pro info-na mall vrácení bez problémů, prachy na účtě do pěti dní.
Heartwork (2358)|7.4.2013 13:00
Jasný, v rámci Prahy se to řeší celkem snadno, ale pro nás mimopražské už jsou tam starosti navíc.
Když u toho budu přemýšlet, moc možností nemám - musím preferovat prodejce, kterému to můžu případně osobně vrátit na kamennou pobočku / prodejnu, což je u nás asi jen Alza, Elektroword a Datart - myslím, že ani jeden nich momentálně nemá mnou preferované TV skladem či vystavené na prodejně.

Musím čekat nebo při vratce vyhodit zadní řadu sedadel a frčet 100 km tam a 100 zpátky (pokud by to bylo z Prahy).
strom.strom (71)|7.4.2013 18:07
Tohleto zdejší propagování koupí TV "na zkoušku" se mi moc nelíbí. Divím se, že to navrácení ve 14 dnech není zpoplatněno a že si tu někdo myslí, že riziko obchodu by měl nést jen prodejce, kterému to generuje náklady. A taky není zrovna příjemná představa, že mi přijde domů TV s otisky prstů nějakého takového kutila, který s ní různě operoval. Zrovna na to bych byl dost háklivej.
hafush (169)|7.4.2013 18:33
Proto nakupuj jen u osvědčených prodejců,kteří vzhledem ke svým velkým prodejům nemají důvod tě ošidit a prodat použitý kus. Tito prodejci pak tyto kousky prodávají se slevou a je označen důvod.
Heartwork (2358)|7.4.2013 18:39
[QUOTE=strom.strom;452502]Tohleto zdejší propagování koupí TV "na zkoušku" se mi moc nelíbí.[/QUOTE]
Bohužel..., jinak to nejde. V době, kdy šlendrián vládne světu, výrobci vydávají vady za vlastnosti a v pořádku je jeden kus z deseti, se to jinak řešit nedá.

O prodejce nemám strach (i prodělek je kšeft, ale nesmí být moc často) a od slušného prodejce by se ti TV s otisky prstů do rukou dostat neměla (pokud ji nekupuješ jako vybalený či vystavený kus), od toho se TV vrací zpět na kontrolu a přebalení - do popelnice ji nevyhodí, to je fakt.
joeh (1358)|7.4.2013 18:41
[QUOTE=strom.strom;452502]Tohleto zdejší propagování koupí TV "na zkoušku" se mi moc nelíbí. Divím se, že to navrácení ve 14 dnech není zpoplatněno a že si tu někdo myslí, že riziko obchodu by měl nést jen prodejce, kterému to generuje náklady. A taky není zrovna příjemná představa, že mi přijde domů TV s otisky prstů nějakého takového kutila, který s ní různě operoval. Zrovna na to bych byl dost háklivej.[/QUOTE]
- presne tak. Neni to férové a kedže predajci s tým musia počítat, odrazí sa to na marži a zaplatíme to všetci. Pokial má výrobok vadu, tak prosím, ale na testovanie, fakt nečestná hra.
joeh (1358)|7.4.2013 18:53
- no jo, len aby to tu niekto prečítal...
Heartwork (2358)|7.4.2013 18:55
Není dobré si plést pojmy s dojmy - zákonné právo pro uzavření kupní smlouvy při použití prostředků komunikace na dálku hovoří jasně a zpochybnit ho nemůžeš i přesto, že ho osobně nevyužíváš.

Není test jako test..., test ve smyslu vyzkoušení výrobku a seznámení se s jeho vlastnostmi není to stejné, jako test ve smyslu televizi potrápit co to dá, napsat o tom recenzi na svůj web či časopis a televizi zase vrátit, to snad chápou všichni, ne. :)

Nebo byste chtěli někoho nutit, aby si ponechal výrobek, který mu nevyhovuje nebo je to dokonce aušus?!
joeh (1358)|7.4.2013 19:08
Zákon je výtvor ľudský, to jest - nedokonalý. Prezentujem svoj názor a mne to pripadá nefér. Klasický príklad su banky - uver daju kdekomu ale poctivý človek zaplatí vyššie percento urokov, pretože sa musia splatit
aj rizikové, či nedobytné uvery. A votomtoje....
Pavell007 (790)|7.4.2013 19:17
No v principu to je hlavně o tom, že e-shopy nemají svoje prostory, kde by sis to mohl vyzkoušet. Proto mají taky nižší ceny, protože nemusí platit vše okolo-nájem, personál atd. Je to prostě trochu jiný způsob prodeje, který s vyšším procentem vrácených výrobků počítá. Ostatně když si vezmu u nás mall, jak se poslední rok rozrostl, tak o ně nemám obavy. To mi přijde méně fér si jít telku okouknout do datartu, tam otravovat hodinu prodavače, a pak si ji koupit o pět litrů levněji v eshopu.
joeh (1358)|7.4.2013 19:22
Pavell007 - áno, s druhou časťou suhlasím absolutne. To už je prasárna...
tdlmarek (1566)|7.4.2013 19:24
Myslím, že Pavell007 to poslední větou vystihl dokonale.
Heartwork (2358)|7.4.2013 19:30
Pokud máš trošku komunikativních schopností, tak věř, že dobrý obchodník typu Datart, ti může s cenou cuknout tam, kde se motá i většina e-shopů.
Tohle už ovšem záleží taky na schopnosti obchodníka / prodavače - pokud vidí, že máš zájem, nesmí tě nechat utéct. :)

Cesty obchodu jsou nevyzpitatelné..., kdyby se to obchodníkům nevyplatilo, tak tento způsob prodeje zruší - takže řešit, jestli se nám líbí či nelíbí, že někdo vrátí televizi a vezme si jinou, je irelevantní.
Pavell007 (790)|7.4.2013 19:30
Joeh: Čili nezbývá nic jiného než vracet, pokud to je nutné. :)
joeh (1358)|7.4.2013 19:32
[QUOTE=Pavell007;452526]Joeh: Čili nezbývá nic jiného než vracet, pokud to je nutné. :)[/QUOTE]
- Tak.
crysis81 (91)|7.4.2013 19:36
Joeh pokiaľ nezačnú výrobcovia predávať kvalitné výrobky,budem tento spôsob vrátenia tovaru podporovať.Lebo keď si prečítam na oficiálnej stránke výrobcu tie megalomanské reči aký je ten výrobok dokonalý a keď si ho kúpim a zistím, že v podstate to čo som pred tým čítal je klamstvo,nič iné si nezaslúžia.A ako píše Heartwork,drahšie výrobky je problém naživo vidieť v kamennej predajni, lebo predajcovia sa ich boja držať na sklade a už vôbec nie ich vystaviť na predajni.
joeh (1358)|7.4.2013 19:40
Heartwork - neber to osobne, v tvojom prípade s TOSHIBOU nastala neštandartná situácia - telka sa predáva a zároven nepredáva. Mal si plné právo vrátit výrobok, to nemá s etikou nič spoločné.
joeh (1358)|7.4.2013 19:51
crysis81 - nepleť výrobcu a predajcu dohromady. Pokiaľ si naivný a kupuješ drahé veci s oficial reklamou výrobcu... Apropo, ten výrobca má v reklame na svoje vlajkové lode napísat - lidičky nekupujte to, je to šmejd.
Pavell007 (790)|7.4.2013 19:57
[QUOTE=joeh;452537]Pokiaľ si naivný a kupuješ drahé veci s oficial reklamou výrobcu[/QUOTE]

No jistě, podle čeho jinýho bych měl oficiálně kupovat nějaký výrobek?
Prostě chci dobrou 46palcovou ledku, tak kouknu do eshopu a vyberu tu, která mi parametrově vyhovuje.
Proč bych měl řešit něco navíc a trávit večery na nějakých pochybných fórech? :)
crysis81 (91)|7.4.2013 20:03
Väčšinou to funguje tak,že keď je niečo drahšie, čiže si priplácaš oproti lacnejším produktom, očakávaš aj nejakú tu kvalitu nie?Alebo sú podľa teba aj mercedes,Audi,BMW..., len drahé šmejdy na úrovni Dacie?

Edit:A také veci ako je napríklad clouding,ku ktorému sa neprizná hádam žiadny výrobca, zisťíš len doma po kúpe.A keď kúpiš TV v kamennej predajni s cloudingom jak prasa, máš smolu.
joeh (1358)|7.4.2013 20:14
- ja nemám smolu. Smolu má ten, kto na predajni nerozpozná clouding jak prasa.
Pavell007 (790)|7.4.2013 20:32
no já jsem v electroworldu prostě neměl odvahu říct, aby mi tam zhasli celej krám, abych to mohl vidět, jsem to ale mamlas.
joeh (1358)|7.4.2013 20:38
[QUOTE=Pavell007;452552]no já jsem v electroworldu prostě neměl odvahu říct, aby mi tam zhasli celej krám, abych to mohl vidět, jsem to ale mamlas.[/QUOTE]
Na odhalenie cloudingu jak prase nemusíš v obchodáku vyrážať ističe.
crysis81 (91)|7.4.2013 20:47
[QUOTE=joeh;452549]- ja nemám smolu. Smolu má ten, kto na predajni nerozpozná clouding jak prasa.[/QUOTE]
Každá TV má iný clouding a keď si na predajni vyberieš tv,tak ti zo skladu dovezú druhú zabalenú.Teda pokiaľ si neni taký expert že si vypýtaš práve tú vystavenú ktorá tam beží 12 hodín denne boh vie odkedy.A v tých brutálne vysvietených elektrodomoch pri bežnom sledovaní clouding nezbadáš.
joeh (1358)|7.4.2013 20:54
A PREDVEDENIE výrobku ti nič nehovorí ? Však to je povinnosť... Netvrdil som, že pri bežnom sledovaní a najme pri tých smyčkách je to jednoduché...Stačí flashka..
Pavell007 (790)|7.4.2013 21:07
jasně, ale vezmi si případ naprostého laika, který o nějakým cloudingu nemá ani páru, televize se mu po běžném předvedení v osvětleném obchodě líbí, televizi si přiveze domů, zhasne si, že si doma udělají super kino a maj doma blitku. Každý není koníčkář přes televize, ale to neznamená, že takovému laikovi to pak doma nebude vadit, až to uvidí. To byl třeba můj případ, o nějakým cloudingu a mizerných úhlech led podsvícení a o prosvítání diod z boku apod jsem neměl ani páru. Měl jsem předtím cfl lcd, kde toto nebylo, a tak jsem chtěl pouze upgradovat na lepší větší novější modernější. Když si představím, že bych si to koupil v tom datartu a nemohl to vrátit, to bych se fakt asi posral. (40000kč)
crysis81 (91)|7.4.2013 21:09
[QUOTE=joeh;452559]A PREDVEDENIE výrobku ti nič nehovorí ? Však to je povinnosť...[/QUOTE]

Na to máš predsa vystavené kusy nie?Pochybujem že ti predajca potom rozbalí,zapojí kus ktorý ti nachystá na pokladňu aby si sa tam ty s ním ďalšiu hodinu hral a testoval a on to potom dalšiu pol hodinu zas balil.A keď povieš že ju nechceš a chceš druhú,tak ťa radšej kopne do r.ti ako tam s tebou stráviť celý deň rozbalovaním všetkých TV zo skladu.To kde žiješ?
joeh (1358)|7.4.2013 21:21
- Tá etika musí byť vyvážená - jak na strane zákazníka, tak na strane predajcu. Proste máš morálne právo na predvedenie výrobku a ak ťa niekto nuti prevzať kartonovu škatulu namiesto TV, tak kopni do riti ty jeho.
OK ?
Pavell007 (790)|7.4.2013 21:21
No hlavně je to naprosto úchylný, řešit takhle nějakým testovám vlastnosti jednotlivých kusů-to je úplně absurdní. Ty televize mají být jedna jako druhá a od toho tam mají jeden kus vystavený, aby sis mohl ošahat, co který typ (ne konkrétní kus) dokáže, a mělo by být jedno, jestli ti pak tvou televizi naloží z palety A nebo B. Většina lidí nemá náladu tohle řešit, to jen pár úchylů se takhle baví, to je úplně mimo... :)
crysis81 (91)|7.4.2013 21:30
Pavell tak by to malo byť,ale realita je úplne iná, tak ako každý kus TV je iný.Ale toto je asi len u TV u inej elektroniky som takéto extrémne rozdiely nevidel.Ale aj tak uprednostnujem nákup cez internet,je to menšie zlo.Ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať že nie všetko sa prejaví,alebo zbadáš za tých 7 dní ktoré máš na odskúšanie.
tdlmarek (1566)|7.4.2013 21:43
[QUOTE=joeh;452559]A PREDVEDENIE výrobku ti nič nehovorí ? Však to je povinnosť... [/QUOTE]
Neodběhli jsme trochu od tématu? Vždyť to právo vrátit zboží do 14 dnů vzniklo právě proto, že elektronický obchod není schopen ti výrobek předvést. Takže sice nakupuješ naslepo, ale zase máš právo vrátit.

Vycházím z předpokladu, že v zákoně se nepočítá s tím, že využiješ povinnost předvedení výrobku u prodejce A a potom objednáš u prodejce B. To je totiž zhovadilost :)
Pavell007 (790)|7.4.2013 21:48
[QUOTE=tdlmarek;452576]Takže sice nakupuješ naslepo, ale zase máš právo vrátit.[/QUOTE]

to mi přijde vyvážené. :)
strom.strom (71)|7.4.2013 23:19
Ale jo. Z části samozřejmě souhlas, že eshopy neumožňují výrobek vidět, přiměřeně možnostem kamenného obchodu vyzkoušet a proto by asi měla být (a taky je) možnost ho vrátit. Na druhou stranu všichni tady dobře víme, že TV se v obchodě moc vyzkoušet nedá, i když se mi ten prodavač bude hodinu věnovat, takže to jako argument neberu. A v tom je ten rozpor, který jsem měl původně na mysli, když tu čtu příspěvky "kup, zkus, kdyžtak vrať". To důkladné vyzkoušení výrobku (např. TV) žádný běžný kamenný obchod neumožňuje, leda by si to nechal zaplatit. To riziko, že do posledního detailu nevím, co si kupuju, prostě k trhu patří a je zvláštní, že v tomto případě nese riziko pouze prodejce, kterému je možno z jakéhokoliv rozmaru výrobek bez poplatku vrátit. Když koupím flašku vína a zjistím, že mi nechutná, taky jí těžko můžu vrátit, v tomto případě prostě nesu riziko já.
Ale je to stejně zbytečná debata. Naštěstí je asi málo kupujících či vychytrálků, kteří tohoto využívají či zneužívají.
Pavell007 (790)|8.4.2013 00:02
U flašky vína, co ti nechutná, tak uplatníš princip, že si ji už příště nekoupíš, což u televize za desítky tisíc nelze realizovat. :)
U těch televizí je ale problém, že i když se důkladně seznámím s tím, co ta tv umí, tak nevím, jak na tom bude konkrétně ten kus, co mi přivezou....¨
strom.strom (71)|8.4.2013 00:14
No tak některé lahve bývají i dražší než TV, o kterých se tu diskutuje :)
Jak jsem napsal, v kamenném obchodě tě s TV také nenechají hrát přes den a přes noc, aby sis všecko vyzkoušel, ale možnost jí vrátit do 14 dnů nemáš. Takže výmluva o tom, že na eshopu si TV nemůžu vyzkoušet, což má být hlavní rozdíl proti kamennému obchodu, je dle mne vcelku lichá. "Naštěstí" mnoho lidí netuší nebo neřeší, co kupuje. Kdyby polovina kupujících začala řešit např. ten oblíbený clouding a každý z nich by TV dvakrát vrátil v domnění, že snad narazí na lepší kus... to by se to prodávalo :)

Jinak když už tu někdo zmínil to očumování v Datartu a následnou koupi někde jinde... Já šel do Datartu před dvěma lety s tím, že mám předvybranou TV, nechám si jí tam ještě zběžně předvést (měli jí vystavenou) a počítal jsem s tím, že si jí tam i koupím, jelikož cena byla srovnatelná s nejlevnějšími nabídkami eshopů. Když jsem požádal prodavače, zda bychom mohli trochu poštelovat obraz, odvětil, že to nejde. Přitom jen zevloval a nic nedělal. Tak jsem se na ně vy*ral. Když jsem navštívil jiný Datart, prodavač se se mnou dal alespoň do řeči, ale stále mi nutil Samsung a nechtěl se smířit s tím, že Samsung nechci. Krom toho jsem zjistil, že většina těch mlaďochů, co se tam poflakují, ani moc neví, o čem mluví. Alespoň v pražských Datartech. Takže to už si víc vážím té práce, že tu TV zakoupenou přes eshop někdo musí zadministrovat, připravit k expedici a pak znovu zadministrovat vrácenou TV, vybalovat jí, prohlížet a řešit, co s ní...
Pavell007 (790)|8.4.2013 07:59
Tak jasně, ale tady zase musíme oddělit dvě věci, za prvé ten obecný fakt, že eshop ti neukáže nic a tudíž můžeš vrátit, což mi jako princip přijde fér, a pak za druhé tu specifičnost led tv, kdy to je prostě technologicky zřejmě naprd a výrobce ti tohle neřekne, takže to musíš řešit takhle složitě, že potřebuješ nějaký testovací soubory, potřebuješ hodně času na vyzkoušení, specifický světelný podmínky apod, plus teda ten trend poslední doby, že z odborných prodavačů se stávají akorát neodborní nevímco, takže každej nadšenec má větší znalosti....
Tak asi bych já za sebe udělal závěr, že je super, že to můžeš takhle vrátit, protože třeba zrovna u tý televize, kdy se jedná o kusovou výrobu :) , ti to může zachránit spoustu peněz, ale nemělo by se to samozřejmě zneužívat.