Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Videoklip hd kvalita

petrisku (73)|12.3.2013 00:00
Moc Vás všechny zdravím. Mám pár proseb o pomoc ohledně výsledného videa. Točím s canon xh a1s HDV. Stříhám v sony vegas platinum studio 11. První dotaz je hned při importu- kde na mě vyskočí tabulka a mohu si vybrat SD (či snad HD-nevím přesně) nebo HDV. Je jedno co zde vyberu? Další dotaz je ohledně nastavení. Pročítal jsem tady x-krát možnosti nastavení a renderu. Jde o to, že chci dostat tu nej kvalitu videa což je zřejmě HD. Jak toho docílím. Bylo mi porazeno nastavit při renderu main concept mpeg 2 pak HDV 1080 50i. Je takto výsledné video v HD? Co třeba to nastavení mpeg4 četl jsem, že je toto nastavení lepší??? Budu točit krátký videoklip a potřeboval bych dostat ven kvalitní HD video. Mohu také takto kvalitní video dostat na nějaký nosič? nebo HD kvalita se mi zachová pouze v pc? vím, že na DVD zřejmě ne ale BD by to jít mohlo?? Pomohlo by zakoupení Profi sony vegas? Zřejmě jsou ty dotazy těžkopádné ale ikdyž jsem už točil a několikrát renderoval a přečetl moře info tady na freaku tak v tom stále trochu tápu. Díky vřele za případné informace.
píďa_m (716)|12.3.2013 00:31
.. jak má být dlouhá výsledná stopáž?
petrisku (73)|12.3.2013 08:56
mělo by to být cca 4 minuty plus minus sekundy
Saxel (2279)|12.3.2013 11:28
[QUOTE=petrisku;448681]... Točím s canon xh a1s HDV. Stříhám v sony vegas platinum studio 11. První dotaz je hned při importu- kde na mě vyskočí tabulka a mohu si vybrat SD (či snad HD-nevím přesně) nebo HDV. Je jedno co zde vyberu?...[/QUOTE]
Není to jedno. Pokud jsi natáčel HDV, vyber v Capture Video možnost "HDV or SDI".

[QUOTE=petrisku;448681]... Pročítal jsem tady x-krát možnosti nastavení a renderu. Jde o to, že chci dostat tu nej kvalitu videa což je zřejmě HD. Jak toho docílím. Bylo mi porazeno nastavit při renderu main concept mpeg 2 pak HDV 1080 50i. Je takto výsledné video v HD?...[/QUOTE]
Poradili ti dobře. Když je zdrojové video HDV a ty zvolíš při renderingu také HDV, výsledná kvalita bude blízká kvalitě zdrojového videa a navíc pokud budou ve videu části bez úprav (např. bez přidaných filtrů), použije Vegas tzv. "smart-rendering", což je přímé kopírování nezměněných úseků do výstupního souboru, které je mimo jiné velmi rychlé a nedochází při něm k žádné ztrátě kvality. Poznáš to tak, že při renderingu se v náhledovém okně objeví text "No Recompression Required".
HDV 1080i je anamorfní "HD" formát s vnitřním rozlišením 1440x1080, které se při reprodukci roztahuje (dopočtem) na 1920x1080. Využívá kompresi typu mpeg-2.

[QUOTE=petrisku;448681]...Co třeba to nastavení mpeg4 četl jsem, že je toto nastavení lepší??? Budu točit krátký videoklip a potřeboval bych dostat ven kvalitní HD video...[/QUOTE]
Mpeg-4 AVC je modernější kompresní algoritmus, který dosahuje lepšího kompresního poměru než mpeg-2 (HDV) - tedy menší výsledné video-soubory až o 50% i více. Rendering je také výrazně náročnější na výpočetní výkon procesoru. Kvalita je také závislá na použitém enkodéru. Velmi dobré výsledky má enkodér x264, ale ten není integrován ve Vegasu. Je sice možné x264 s Vegasem použít prostřednictvím utility Frameserver, ale to je na jiné téma. Vegas nabízí kodek Sony AVC a MainConcept AVC. MainConcept je z obou variant ta kvalitnější.

[QUOTE=petrisku;448681]... Mohu také takto kvalitní video dostat na nějaký nosič? nebo HD kvalita se mi zachová pouze v pc? vím, že na DVD zřejmě ne ale BD by to jít mohlo??...[/QUOTE]
BD lze samozřejmě použít, tam můžeš dát jak HDV, tak mpeg-4 AVC.
petrisku (73)|12.3.2013 15:56
Děkuji moc za vysvětlení. Ještě tedy dotaz ohledně těch kodeků. Je tedy rozdíl v kvalitě videa renderovaného pomocí Mpeg-4AVC x264 versus main concept mpeg2? Nebo je kvalita stejná a jedná se jen o to, že u MPEG 4 je video "menší" ??? Ještě poslední dotaz: pokud je Mpeg4 opravdu kvalitnější pak, ve kterém programu ho mohu využít když ve vegasu není možnost? Opět moc děkuji za případné info.
Saxel (2279)|13.3.2013 10:29
1. mpeg-2 a mpeg-4 používají odlišné metody komprese, proto je problematické přímo srovnávat výslednou kvalitu, to platí zejména pro nižší datové toky (bitrate). Pokud za mpeg-2 vezmeme konkrétně HDV 1080i s konstantním datovým tokem 25Mbps, dá se obecně říst, že pro obdobnou kvalitu videa v mpeg-4 vystačíme s datovým tokem 12 až 18Mbps (záleží na obsahu videa).
2. Jak jsem už psal, ve Vegasu jsou integrované 2 enkodéry mpeg-4 AVC: "Sony AVC" a "MainConcept AVC", alespoň u verzí PRO, nevím jak je to u verze Platinum Studio. Pokud ale potřebuješ vytvořit BD se 4-mi minutami obsahu, klidně rendruj do HDV, tím nic nezkazíš.
ai (2993)|13.3.2013 16:06
V tom Vegasu Platinum Studio to je to same, take Mainconcept mpeg4 avc a Sony avc,
petrisku (73)|13.3.2013 16:27
Tak jestli jsem to pochopil správně tak je zřejmě jedno co použiji při renderu? Konkrétně u toho vegasu platinum když vyberu Mpeg-4 AVC pro render nebo main concept Mpeg2 tak je to jedno a výsledné video bude stejně kvalitní? Jen u Mpeg-4 bude "menší"?
ai (2993)|13.3.2013 16:41
[QUOTE=petrisku;448903]když vyberu Mpeg-4 AVC pro render nebo main concept Mpeg2 tak je to jedno a výsledné video bude stejně kvalitní? Jen u Mpeg-4 bude "menší"?[/QUOTE]
ano, kvalita zalezi predevsim na datovem toku, pokud mas mene kvalitni enkoder (mpeg2) oproti kvalitnejsimu (H.264-mpeg4), potrebujes vetsi datovy tok na stejny vysledek.

Problem je , ze ve Vegasu vsechno tohle musis tipovat od oka , nasazovat zhruba datovy tok, bitrate, a pak porovnavat kvalitu co ti vyslo. Protoze Vegasovy enkodery nastavuji pouze bitrate. Existuji enkodery (free), ktere nastavuji kvalitu , proste nastavis cislo, ktere odpovida nejake kvalite (tebou predtim zjistene na nejakem 10s vzorku, pak to porad pouzivas, nemusis se trapit to zjistovat znova). A ten enkoder , kde se nastavi kvalita proste pridava jen bitrate kolik potrebuje, aby te kvality dosahl. X264 enkoder tohle dela pro H.264. HCencoder tohle dela pro mpeg2, oba jsou free. Ovsem neni to jednoduche je zacit pouzivat, je to pokrocile, tohle je jen pro informaci. Pokud tohle nedelas casto nema smysl se timto asi moc zabyvat ...
vivid.sk (11472)|13.3.2013 16:43
[QUOTE=petrisku;448903]Jen u Mpeg-4 bude "menší"? [/QUOTE]
Nie je to jedno. MPEG4 funguje inak, takze aj artefakty sposobene kompresiou vyzeraju inac pri MPEG4AVC ako pri MPEG2. Naviac je sakra dolezite, ake nastavenia pouzijes pri enkodovani do H264.
Inak (a zjednodusene) povedane, vysledok, ktory ma datovy tok 10Mbit moze vyzerat podstatne inak, ked ho budes enkodovat podla nejakeho zakladneho presetu (ultrafast) za 10 minut, ako ked ho budes enkodovat 100 minut a tiez bude mat 10Mbit. Bitrate totiz nieje jedina nutna podmienka toho,aby video vyzeralo perfektne.

Je to vsak na dlhsie a ako uz ai vyssie naznacil, pokial to moznosti daneho sw neumoznuju, je zbytocne to rozoberat podrobne - to len pre informaciu.
ai (2993)|13.3.2013 16:46
jj, pri H.264 davej pozor, aby tam byl profil High@4.1 , samozrejme CABAC, best quality, defaultne se tam pak nastavi nejake rozumne hodnoty ...,
petrisku (73)|13.3.2013 18:17
Děkuji moc za rady, mě jde o to, že budu točit i častěji a jedná se o to abych vyrenderoval kvalitní HD video a aby se toto dalo hodit na nosič (třeba BD)
Uvažuji ale i o zakoupení střihového programu s profi zázemím takže jestli můžete poradit který by splňoval to co vegas nemá?
Saxel (2279)|14.3.2013 09:01
Když se rozhodneš točit častěji, vyplatí se ti "nasát" více informací o této problematice ať už z tohoto fóra nebo odjinud. Důležité je taky udělat si vlastní testy a vlastní srovnání výsledků při různých nastaveních různých kodeků.
Žádný střihový software není dokonalý, každý má své mouchy. Už se tu vedlo mnoho plamenných diskuzí o tom, který je "nej", ale ono to ani určit nejde. Každému nakonec vyhovuje to, na co si zvyknul a co se naučil. Můžeš si stáhnou trial verze a sám porovnat.
petrisku (73)|19.3.2013 23:09
Děkuji mnohokrát za Vaše cenné rady a porady. Musím se tím postupně prokousávat. Je to docela náročné. Díky :)