Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

PC ruší signál na televizích!

Leclerk (9)|27.1.2013 16:01
Zdravím,
vím, že se tu něco podobného řešilo, ale přece jen se raději ujistím (snad to nebude vadit). Mám monitor s TV (v 1.patře), který je připojen k PC. Samozřejmě, když je PC zapnutý, tak nejde multiplex ČT a ten kde je Nova HD, Smíchov, Fanda atd. Včera jsme ale museli koupit novou televizi (je v přízemí), která má už DVB-T a když je PC zapnutý, tak taky nejedou ty multiplexy, které jsem už zmiňoval. Dříve když jsme měli zvlášť TV a sep-top-box, tak vše jelo. Monitor i TV mají svou vlastní vlastní anténu. Dá se to nějak vyřešit?
mirekv (7169)|27.1.2013 20:31
Nepíšeš jesli máš nějak propojený PC s TV. Jesli ne a rušení se šíří pouze el. sítí, tak na to jsou přímo filtry k napájení PC.
bastlir (3245)|28.1.2013 22:28
Řekl bych, že je nekvalitní zdroj v PC, nebo je v kýblu. Ale i tak je to divné.
Leclerk (9)|1.2.2013 12:49
Tak počítačem to asi nebude. Teď už ty programy nejedou vůbec. TV monitor je samozřejmě propojený s počítačem přes HDMI. Jinak jsem si všiml, že na televizi je u ČT multiplexu síla signálu 100% a kvalita skáče mezi 0-10%. Zřejmě bude chyba v kabeláži. Kabel od antény má asi 2m a je přepojený do dalšího cca 10m dlouhého kabelu, který vede do nové televize. Pomohlo by dát mezi toto přepojení např. předzesilovač?
KamilZ (10277)|1.2.2013 13:00
Pokud je síla 100% a kvalita 0-10% tak tam je nějaké velmi silné rušení a pravdu mají kolegové.
Leclerk (9)|1.2.2013 13:09
Ale jak zjistit jaké rušení? A nemůže to být třeba jen tím špatným kabelem nebo tím přepojem? Jinak zdroj u počítače je Seasonic SS-500ET, takže celkem kvalitní. Nefunguje to, i když je PC vypnutý.
Ivo Mašek (10205)|1.2.2013 13:36
[QUOTE]Kabel od antény má asi 2m a je přepojený do dalšího cca 10m dlouhého kabelu[/QUOTE]
To přepojení je udělaný jak? Tam by mohl být ten problém.
Leclerk (9)|1.2.2013 13:59
[QUOTE=Ivo Mašek;443672]To přepojení je udělaný jak? Tam by mohl být ten problém.[/QUOTE]

Takhle
http://2i.cz/e1aab69c4f
Ivo Mašek (10205)|1.2.2013 14:32
Tak to je v pořádku.
interfernet422 (1575)|1.2.2013 14:37
Pokud jsou ty konektory udělané dobře, tak jo. A co když není správně propojeno stínění?
mirekv (7169)|1.2.2013 14:44
Tak na tom snad není co pokazit. Mě vždycky mrzí, že jsou tazatelé zdaleka, kdyby byli z Bruntálu, tak tam raději zajdu, než složitě odpovídat.
Leclerk (9)|1.2.2013 17:08
Já nevím, tak stínění by mělo být udělané dobře, když to se starou TV a septoboxem jelo. Stíněním myslíte takový ten alobal co je uvnitř kabelu?
jinak
Multiplex 1: síla signálu 100%, kvalita 0-10%
Multiplex 2: síla signálu 100%, kvalita 80+ %
Multiplex 3: síla signálu 100%, kvalita 80+ %
Multiplex 4: síla signálu 40-50% , kvalita 0-10%
Napadá Vás ještě něco, co zkusit?
KamilZ (10277)|1.2.2013 17:32
[QUOTE=mirekv;442867]Nepíšeš jesli máš nějak propojený PC s TV[/QUOTE]
[QUOTE=Leclerk;443663]TV monitor je samozřejmě propojený s počítačem přes HDMI.[/QUOTE]
Procházel jsem to ještě zpětně, ale nenašel jsem odpověď na dotaz Mirka, jestli máš i TV připojenou k PC (psal jsi pouze o TV monitoru, který jsi zmiňoval i dříve). Pak ještě zkus nechat zapnuté PC, ale odpoj HDMI do TV/monitoru (prostě od všeho), jestli se něco změní.
Leclerk (9)|1.2.2013 18:15
Tak jsem zkoušel, ještě kontakty u antény, která je zapojená do TV monitoru a utrhl jsem konektor, tak zítra ho snad přidělám.

TV připojená k PC není!

Jinak u TV jsem se to zatím vyřešil tak, že jsem anténu připojil do septopboxu a ze settopboxu do TV a signál u multiplexu 1 má už kvalitu 80-90%. Čím to je, že to tak jede? U multiplexu 4 zůstává signál kolem 50% a kvalita kolem 10, takže obraz kostičkuje. Pomohl by nějaký zesilovač?
KamilZ (10277)|1.2.2013 18:29
Nemáš v nějaké anténě integrovaný zesilovač, který by STB automaticky napájel a TV ne?
Leclerk (9)|1.2.2013 18:43
Ne, zesilovač žádný nemám. STB nemám vůbec zapnutý (je ve stand by), jen jde přes něho signál. Jediný, co si z toho tak můžu odvodit, že STB oddělil nějaké to rušení a teď to jede.

Pomohl by nějaký ten zesilovač, aby mi jel i Multiplex4?
mirekv (7169)|2.2.2013 07:00
STB funguje jako zesilovač, i když slabý. Zkusil bych nějaký kolem 15dB, pozor na napájení, většina zesilovačů je na 12V, zatímco TV nebo STB pokud mají možnost napájet vnější zesilovač, dodávají jen 5V (proč se to tak dělá, mi dodnes hlava nebere). Ale dělají se zesilovače i na 5V.
bastlir (3245)|3.2.2013 04:09
[QUOTE=KamilZ;443732]Nemáš v nějaké anténě integrovaný zesilovač, který by STB automaticky napájel a TV ne?[/QUOTE]

To je velmi pravděpodobné. Mimochodem, ty bílé plastové konektory nemám rád, je lepší si pár kaček připlatit a koupit si ty celokovové, protože tam se při montáži neukroutí vnitřní žíla, jako je to u těch plastových časté. Navíc u nich často bývá stržený závit pro uchycení vnitřní žíly.
A také .... i když se v obchoďáku dá v tzv. všehochuti koupit za pár drobných TV kabel s navařenýma koncovkama, tyto kabely bývají velmi nekvalitní už i vzhledem k použitému kabelu. Známý mě volal, že má novou TV a k tomu si koupil nový kabel a že mu to nejde. Veřte nevěřte, prostě nevodil.
mirekv (7169)|3.2.2013 08:07
Ucpaný drát, na to je dobrý starý megmet, zatočíš kličkou a je po problému. Co se týká IEC konektorů, jsem spokojen s http://www.omko.cz/konektor-iec-uhlovy/ , lépe ale řešit vše s F-konektory. http://www.omko.cz/vyhledavani/?stc=1&stc_slovo=&stc_typ=&stc_kod=&hledat=Konektory&form
Leclerk (9)|5.2.2013 14:44
Tak už to nejede multiplex 1, ani když to mám zapojené přes STB, ale když pohnu drátem od antény u STB, tak se to rozjede, ale třeba za několik hodin už to zase nejede a nepomůže ani už to pohnutí drátem. Kvalita signálu u multiplexu 1 je zase jen 10%.
http://www.omko.cz/prubezny-zesilovac-ab010-15db/
Takovýhle zesilovač by stačil pro ten multiplex4? Ale co s tím multiplexem 1? :(
interfernet422 (1575)|5.2.2013 14:54
Leclerku nechci snižovat tvé znalosti, nicméně nebylo by snažší si pozvat nějakého odborníka? Už se s tím trápíš 14 dnů a je to jen horší...

Nakoupíš hromadu žďorbů a ve výsledku tě to bude stát víc, než kdybys ho pozval už teď...
Leclerk (9)|5.2.2013 15:17
Máš pravdu, nakonec budu muset někoho pozvat.
Retiree (659)|5.2.2013 15:34
Se zájmem sleduju tuto diskuzi, beru na vědomí zkušenosti "anténářů", rád bych přidal i svou, sice s DVB-C signálem, přesto. Kvalita kabeláže, přesněji, kvalita montáže konektorů, zejména těch, které se více či méně pohybují, se velmi velmi podceňuje. Platí to především o plastových přímých i úhlových konektorech, ale do jisté míry i o F konektorech. Samostatnou kapitolu tvoří anténní (účastnické) šňůry se zalisovanými konektory. Z vlastní zkušenosti vím, že takový špatně instalovaný (nebo sice dobře, ale časem uvolněný) konektor, resp. přechodové odpory a kapacity mohou vytvořit i velmi selektivní filtr pro určitou frekvenci, přičemž okolní frekvence jsourůchozí (v mém případě 418 MHz a později pro změnu 170,5 MHz).
Já bych (až po vyčerpání všech dalších možností, jsem líný) především vyměnil kabely, tedy spíše zkontroloval a vyměnil postupně konektory, zejména ty podezřelé. Použil bych F-konektory. Zde je třeba laiky upozornit, že každému průměru koaxiálu odpovídá příslušný průměr F-konektoru.

Opravuju své tvrzení "selektivní filtr pro určitou frekvenci" nikoli filtr/zádrž, to jsem přehnal, ale velmi selektivní zdroj rušení jediného tv kanálu/muxu/ferekvence, tedy velmi úzkého frekvenčního pásma
mirekv (7169)|5.2.2013 15:55
Průměr není kritický, prostě širší vypodložíš, u užšího víc ohobluješ kabel. Na běžnou sedmičku koax je nejvhodnější 6,5mm.
Retiree (659)|5.2.2013 16:05
No právě -vypodložíš- To se může jevit jako dobré řešení, ale není/nemusí být stabilní s časem. Jako nouzové řešení beru, od profíka ne. Zkušenost v relativně neagresivním prostředí...
Ivo Mašek (10205)|5.2.2013 16:17
Musím dát za pravdu Retireemu. Alespoň co se týče kabelovky. protože tam to opravdu pak vyvádí psí kusy.
mirekv (7169)|5.2.2013 17:01
Když napíšu vypodložit, tak nemyslím sirkama nebo vajglama!
Retiree (659)|5.2.2013 18:03
To jsem si samozřejmě nemyslel... Já se tím nezabývám, takže jen improvizuju, ale ani obalení kovovou fólií nebo ovinutí drátem se mně v případě menšího průměru kabelu neosvědčilo. Důležitý je asi i průměr vnitřního vodiče, který většinou souvisí s vnějším průměrem kabelu. F konektor sice obsahuje nějaký pružný kontakt, ale u příliš malého průměru nemusí být spolehlivý. Toť několik mých nečetných postřehů. Něco jiného asi budou lisovací Fka, s těmi jsem se ale nesetkal a jsou myslím podstatně dražší.
bastlir (3245)|8.2.2013 01:35
[QUOTE=Retiree;444355]To jsem si samozřejmě nemyslel... Já se tím nezabývám, takže jen improvizuju, ale ani obalení kovovou fólií nebo ovinutí drátem se mně v případě menšího průměru kabelu neosvědčilo. Důležitý je asi i průměr vnitřního vodiče, který většinou souvisí s vnějším průměrem kabelu. F konektor sice obsahuje nějaký pružný kontakt, ale u příliš malého průměru nemusí být spolehlivý. Toť několik mých nečetných postřehů. Něco jiného asi budou lisovací Fka, s těmi jsem se ale nesetkal a jsou myslím podstatně dražší.[/QUOTE]

Když jsem četl tvé příspěvky na této stránce, tak se mohu s klidem pod ně podepsat. Já se tedy přiznám, že jsem na ty bílé plastové konektory přímo alergický, protože ty tvoří čtvrtinu všech závad. Opravdu mechanicky a vlastně i elektricky nejstabilnějším řešením je prostřednictvím F-konektorů (např. 6,5mm) a 7mm koaxiálů v mědi. Mnozí jistě namítnou, že úspěšně používají i ty hliníkové. To sice nepopírám, ale já jsem naopak takové starší kabely už viděl a v trochu agresivnějším prostředí se v nich ten hliník úplně rozpadá. A jak jsem tu už i sám psal, mně dokonce i hořel, protože napájel motor. Příčinou byl zvětralý hliníkový oplet a fólie, který už nesnesl ani tak malou proudovou zátěž.
Ale ještě k těm F-konektorům, jelikož vím, jak "zatékání" do kabelu ovlivní jeho parametry, tak u antény používám F-ka s těsněním a pak celý našroubovaný konektor navíc přemotám samovulkanizující páskou, která nejen zajistí vodotěsnost spoje, ale i určitou ochranu proti vytržení. Rozhodně nedoporučuji nechat viset celou váhu dlouhého kabelu jen na F-ku u antény. Já dávám aspoň dvě zdrhovací pásky na kabel a stožár.
Lisovací F-ka jsou sice ideální, ale pro toho, kdo si jednou za pár let natáhne nový koax, je koupě krimpovaček poměrně nákladná záležitost.