Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Firemní NAS

vomic (671)|27.1.2013 09:39
jsem spokojený majitel 2x NAS synology (DS 1010+, 509+). DS 509+ mám doma pro účely zálohy rodinných a mediálních dat. DS1010+ používám v práci jako zálohu firemních dat a zároveň pro kamerový systém.
Nicméně v práci vyvstala nutnost rozšířit počet IP kamer z současných 9-ti na cca 16-20. Takový velký počet kamer už nechci kombinovat s zálohou firemních dat na jednom přístroji.
Řeším tedy otázku buď pořízení nového NASu čistě na firemní data nebo čistě pro IP kamery.
Nejprve jsem myslel, že koupím nové dvoudiskové synology DS 713+ na firemní data a DS1010+ nechám kvůli stáří disků pro kamery. Nicméně teď uvažuji i o tom, že bych si pro firemní data postavil NAS na bázi windows.
Neřeším ani tak finanční stránku, spíš stránku co nejlepší integrace záložního PC do firemní sítě. Mám totiž síť ze směsi PC v doméně/MAC/PC v pracovní skupině a mám určitý problém s tím, že občas u synology řeším problém s právy na konkrétní hlouběji zanořené podadresáře z PC mimo doménu (byť do hlavního adresáře se povolený uživatel dostane tak občas nevidí data v hlouběji zanořených podadresářích).

K jádru pudla ... můžete mě tedy navrhnout alternativní řešení ideálně pod WIN 7 v doméně, které mě zaruší 100% funkční raid 5 a hlavně dobrou zprávu práv na složky?

1. Hardware: na jakém hardwaru/chipsetu/raid řadiči by jste doporučili to postavit? Samozřejmě by měl vydržet provoz 24/7
2. Co by jste navrhovali za softwarovou výbavu NASu založeného na WIN7. Která plně nahradí (předčí) synology? (nejde mě o žádné mailservery/ftp servery a další balíčky ... stačí mě jen základn funkce NASu jakožto zálohy dat)
3. Nemám raději koupit vyhlédnuté DS 713+ s dvěma disky do zrcadla a mít pokoj ... finance jsou pro mě až na 2 místě

[HL]mod: NAS pro firemní data není téma do sekce MMC, DVD a BD, přesunuto[/HL]
KamilZ (10277)|27.1.2013 10:15
- správa oprávnění je věc Windows (na kterém to chceš mít postavené), na to Ti žádný SW nepomůže
- Windows 7 Ti při tak velkém počtu klientů stačit nebude (limit 20-ti connection), potřebuješ server (Windows 2008 R2, Windows 2012) nebo jít jinou cestou (např. FreeNAS)
- řadič FastTrak TX8660 nebo Adaptec RAID 6805, disky WD Red

Nevím co si představuješ pod "základními funkcemi NASu". Základní funkce NAS je poskytovat klientům úložný prostor a mít schopnost řídit přístup. Zálohovat na něj data můžeš o 106. Pokud chceš aby on řídil zálohy a tahal sám data z klientů, tak to je věc jiná, na to jsou specializované softy typu ARCServe, Acronis, nebo nějaké jednoduché typu EaseUS Todo Backup, nebo to bastlit scriptem a plánovačem. Možností je spousta, záleží co přesně chceš. Z toho co jsi poslal to není poznat.
vomic (671)|27.1.2013 10:33
Tohle je snad přehnaná horlivost ne? ... a kdybych napsal, že mám domácí síť tvořenou MAC/PC v doméně/PC bez domény tak by se to do původního tématu hodilo?
Nějak nerozumím přesunutí. V daném tématu se řeší hotový origoš NAS versus ručně postavený NAS. Řeší se přesně to co zajímá i mě a já nechci od mého příspěvku nic jiného než to samé co se řešilo. Zdali jde o firemní nebo domácí data je snad zcela irelevantní ne? Jasně píši, že neřeším fuknce jako mailserver a podobně ale čistě záložní NAS funkce tedy zcela to samé pro co si každý pořizuje NAS v domácí síti (záloha dat a přístup k datům pomocí práv uživatelů).

20 připojení mě stačí bohatě
win 7 pro to, že systém je cenově dostupný i v firemní licenci, je plně kompatibilní s doménovou sítí a pro mě jednoduchý na obsluhu
linux na stavěný NAS, serverové OS mě absolutně nezajímají - jde mě o srovnání výhod Synology/WIN7 ... což je právě asi zrovna volba kterou by řešil i domácí uživatel
Ivo Mašek (10205)|27.1.2013 11:21
[QUOTE]Tohle je snad přehnaná horlivost ne?[/QUOTE]
No tak když půjdeme do detailu, tak řešení NAS patří do kompetence kolegů u sousedů na SHW ( https://www.svethardware.cz/forum/forumdisplay.php/8-Storage-ulozna-zarizeni ). To jenom, když se tu oháníš tou horlivostí ;)
Pytkin (7947)|27.1.2013 11:43
Ved synology je len predrazeny linux .. A ak hladas dobru raid kartu, tak jedine Areca..
KamilZ (10277)|27.1.2013 12:08
Předražený? Ukaž mi out of the box (bez potřeby si s tím 14 dnů hrát a instalovat všechno možné a nemožné) řešení Linuxu v češtině, které bude mít k dispozici funkce a rozhraní pro "blbé uživatele" jako má DSM u Synology (http://www.synology.cz/dsm/index.php?lang=csy). FreeNAS to není.

Co se týká řadiče, tak několik generací Promise s větším počtem disků v RAID 5/6 k naprosté spokojenosti dlouho používám. Areca jsem zatím nezkoušel (nic proti tomu, ale neměl jsem zatím důvod).
vomic (671)|27.1.2013 12:38
[QUOTE=Pytkin;442768]Ved synology je len predrazeny linux .. A ak hladas dobru raid kartu, tak jedine Areca..[/QUOTE]

nerozumíme si já odmítám linux jako takový instalovat, odlaďovat, doplňovat potřebnými programy/ovladači a podobně.
Synology je pro mne zcela něco jiného byť samozřejmě na linuxu od dodavatele postavené řešení - ale plně spravované, odladěné, updatované = prostě naprosto user friendly funkční řešení nenutící uživatele k sebemenší znalosti linuxu, instalaci nějakých ovladačů, programů dalších stran a podobně
Pytkin (7947)|27.1.2013 12:53
Vomic: ja yase mam rad presny opak.. Mat vsetko pod kontrolou.. Uz som zazil tyzden stresu so synology supportom .. Tyzden sme nemohli robit a nakoniec to aj tak dopadlo tak, ze som musel cele pole vykopirovat a vytvorit znova.. Ale inak mam relativne pozitivny vztah k synology.. Co sa tyka linuxovych NAS, tak mam pocit ze tu niekto daval v inych temach linky na hotove distribucie ala synology.. Proste nainstalujes a vsetko konfigurujes cey web, presne ako synology.. A o linuxe nemusis mat ani paru..
Pytkin (7947)|27.1.2013 12:59
Kamil: male synology su v pohode .. Velke su proste predrazene.. Pocitac postavis za 200-300 eur... Synology stoji 600-800 a to tam je este vyrazne pomalsi procesor.. Podla mna to je predrazene..

Promise radice nemam rad.. Asi je to tym, ze vsetky co som mal v rukach boli len fakeraid .. Asi je to problem aj windowsu.. Vo windowse mam globalne zle skusenosti s raidami.. Areca je absolutna spicka.. Staci si pozriet dake testy .. Este mam celkom rad Adaptec.. To je taka zabehana klasika, ktora vacsiňou nezklame..
vomic (671)|27.1.2013 13:24
[QUOTE=Pytkin;442788]Vomic: ja yase mam rad presny opak.. Mat vsetko pod kontrolou.. Uz som zazil tyzden stresu so synology supportom .. Tyzden sme nemohli robit a nakoniec to aj tak dopadlo tak, ze som musel cele pole vykopirovat a vytvorit znova.. Ale inak mam relativne pozitivny vztah k synology.. Co sa tyka linuxovych NAS, tak mam pocit ze tu niekto daval v inych temach linky na hotove distribucie ala synology.. Proste nainstalujes a vsetko konfigurujes cey web, presne ako synology.. A o linuxe nemusis mat ani paru..[/QUOTE]
Ano bohužel stejnou zkušenost mám také i já. Z neznámého důvodu došlo před vánoci k zhroucení svazku 1 v synology a jediné co pomohlo bylo vytvoření nového svazku a znovu-nakopírování dat. Zaplaťpánbůh při tom zhroucení byly všechny data v raidu 6 plně čitelné, jen nešlo nic ukládat/mazat/měnit ... prostě pouze v režimu read. Nicméně i tak nebyla sranda zazálohovat cca 4 TB dat jinam a pak znovunakopírovat.
Přičítám to ale tomu, že mám ne moc vhodné WD Green disky a kvituji, že data i po zhroucení šli i dále plně číst.
Nicméně je to také i důvod proč uvažuji i o windows alternativě. Prostě na Windows znám mraky odborníků, kteří případně pomohou. Na linux neznám osobně nikoho.
Pokud si mám ale vybrat z linux synology nebo z linux free hotové distribuce rozhodně bych zvolil to synology na které je aspoň nějaká offiko podpora.
Pytkin (7947)|27.1.2013 13:34
mne sa to stalo pri upgrade .. 4 diskove rack pole RS810 .. dokupili sme expander o dalsie 4 disky .. zalozil som disky .. pripojil .. zdetekovalo , ponuklo expand .. cely den to expandovalo ... potom este daco chcelo robit .. a potom vypisalo ze daco zlyhalo a ze je daky problem .. a islo len citat .. nastastie tam data boli .. tyzden som s nimi mailoval .. spravil som im HTTPS aj SSH pristup aby to mohli sami poriesit .. nepodarilo sa .. musel som dat data von , vytvorit nove pole a zase dat spat .. dost otrava , ked na tam mas data , s ktorymi denno denne musis robit .. Nastastie tam mame diskovych poli vela a kazdy ma diskove pole v pocitaci , takze sme sa to dalo poriesit , ale kazdy picuje , ked zrazu musi robit nieco inak a musi menit cesty v projektoch atd .. proste je to otrava ..
RossiD (1271)|27.1.2013 13:47
Já nedám na hochy ze Synology dopustit.Je tedy faktem, že můj názor je těžce jednostranný neb jsem nic z konkurenčních vod nikdy nevlastnil a po přečtení všech možných hodnocení, názorů a osobních zkušeností bych opět asi nevolil jinak (jako již 2x).Uživatelské rozhraní komplet v CZ je opravdu intuitivní, perfektní nastavení a následné dálkové správy NASu i pro laika a špičková všudepřítomná nápověda.Nevím jak u ostatních strojů, ale ten můj dostal během uplynulé rekonstrukce bytu docela řádně za "uši" ať již neplánovaným výpadkem el.proudu či odpojováním datové sítě (hald jsem ho včas nevypnul) - přesto jeho opětovná digitální reinkarnace byla úctyhodná - já na jeho místě bych to dávno zabalil a "sežral" tomu hajzlíkovi co ho vlastní za trest všechna data z disků ...
Shrnuto a podtrženo Synology - palec nahoru !

P.s. Věřte, že není lepšího (téměř hardcore) testu mašiny než tvrdé rekonstrukční podmínky .... ;)
interfernet422 (1575)|27.1.2013 13:57
Taky nedám na svůj domiácí soukromý DS211j dopustit, ovšem autor vlákna potřebuje firemní NAS a to je dost jiná kategorie. Taky jsem už s jedním kolegou diskutoval o Synology a když se jim rozsypal 4-diskový RAID, tak nemít zálohy na páskách, tak jsou bez dat. Ani support Synology nepomohl. To je bohužel realita. Doma když máš dvoudiskovou mašinku s mirrorem tak pokud ti do baráku nebouchne blesk tak máš při výpadku jednoho disku pořád ještě druhý. Když se rozsype RAID5 tak sic ne vždy, ale někdy mívají NASy Synology problémy. A to si ve firemním prostředí nemůže zodpovědný správce/majitel dovolit.
Pytkin (7947)|27.1.2013 13:58
RossiD : Medzi hotovymi NAS je Synology kral .. o tom niet pochybnosti ..
KamilZ (10277)|27.1.2013 14:01
Pytkin: já jsem vždy používal je vyšší řady Promise s CPU a cache, bez problémů. Paradoxně jsem měl v ruce fake RAID od Adaptecu a dotyčný si myslel, jak má namakaný řadič :-). Ale dnes fake stejně nemají cenu, umí to každá deska. Na Tebou zmiňované se mrknu, alternativa se vždy hodí, díky za tip.

Vomic: pokud se Ti rozsype SW RAID, tak máš vyšší šanci na záchranu dat u Linuxu. U HW RAID je to spíš o výrobci řadiče než o typu OS.
U Win bude jednodušší integrace do podnikové infrastruktury, obzvláště pokud se používají na monitorování a správu věci od MS.
vomic (671)|27.1.2013 14:09
[QUOTE=interfernet422;442799]T Když se rozsype RAID5 tak sic ne vždy, ale někdy mívají NASy Synology problémy. A to si ve firemním prostředí nemůže zodpovědný správce/majitel dovolit.[/QUOTE]
Víc a víc se kloním taky k tomu dalšímu synology, které mě sice způsobilo jednou problém ale nenechalo zcela na holičkách, ale uvažuji už pouze o dvoudiskovém řešení v raidu 1, který mě přijde jako naprosto nejbezpečnější.

Netušíte jestli u raidu 1 je při odpojení jednoho disku tento disk plně čitelný i v jiném OS? (třebas pod běžným linuxem?) Pokud se nepletu tak by měl být čitelný v jakémkoliv jiném Synology (ověřeno to ale nemám).


edit asi by chtělo napsat co chci a jak zálohovat:
- synchronizaci v reálném čase složky dokumenty ze všech firemních PC (celkem cca desítky GB)
- obrazy disků (vytvořené acronisem) nejdůležitějších PC a serverů (cca 500 GB)
- záloha účetnictví, banky (desítky MB)
- pracovní grafické data DTP studia za několik let zpětně (cca 1TB)
všeho všudy v současné době cca 2TB dat
Pytkin (7947)|27.1.2013 14:11
Kamil : no len ze je to fakeraid sa nikde nepise samozrejme .. kazdy sa tvari , ze je to HW raid ..

vomic : ano je .. Synology pouziva klasicky MD raid , cize particia na disku je bezna Software Linux Raid .. Cize staci dat to lubuvolneho linuxu a mountnes ho ..
RossiD (1271)|27.1.2013 14:21
[QUOTE=interfernet422;442799]firemní NAS a to je dost jiná kategorie[/QUOTE]
Ano, to je mi jasné, firemní data jsou firemní data, přesto si myslím, že ke kopanci v podobě datového zhrouceni může dojít na čemkoliv co ona data schraňuje - nic není 100% ....

............. i když LTO technologie ....... ta na tom bude asi lépe což?
vomic (671)|27.1.2013 14:28
[QUOTE=Pytkin;442804]vomic : ano je .. Synology pouziva klasicky MD raid , cize particia na disku je bezna Software Linux Raid .. Cize staci dat to lubuvolneho linuxu a mountnes ho ..[/QUOTE]
Zeptám se velmi polopaticky :)
- tedy pokud by odešlo synology jako takové, stačí vyndat 1 ze dvou disků co jsou v raidu 1 a připojit ho k PC na kterém je linux a tento disk bude sám o sobě plně čitelný?
- pokud platí víše uvedené ... půjde ten disk připojit a načíst data i pod Windows?

Pokud ano, zůstanu u myšlenky na dvoudiskové Synology, protože mě zaručí že se k datům kdykoliv dostanu velmi při havárii s vyjímkou, že odejdou oba disky současně.

---------- Doplněno v 14:28 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:24 ----------

[QUOTE=RossiD;442805]Ano, to je mi jasné, firemní data jsou firemní data, přesto si myslím, že ke kopanci v podobě datového zhrouceni může dojít na čemkoliv co ona data schraňuje - nic není 100% ....
[/QUOTE]
Souhlas.

Jinak já si nemyslím, že firemní data musí být nutně důležitější a měli by se lépe chránit či jim věnovat větší pozornost.
Upřímně kdybych si měl vybrat jestli přijít o rodinné fotky/video nebo o firemní účetnictví vyberu si to bez váhání to účetnictví. Nejlepší však je zabezpečit oboje :)
Pytkin (7947)|27.1.2013 14:29
vomic : ano ten disk nacitas v lubovolnom linuxe .. vo windows asi nie .. ale sak staci bootnut z CD hocijaky Live Linux ...
Pytkin (7947)|27.1.2013 14:38
Presne kvoli uctovnictvu som kupil Synology .. Zena robi uctovnictvo a zalohuje si pocitac na USB disk .. ale samzorejme nepravidelne .. na vianoce sa jej dosral windows a zistila ze poslednu zalohu mala v novembri .. takze musela cely december nahadzovat znova .. Tak som zaciatkom januara kupil Synology .. Do neho 2 disky do mirroru .. Nastavil Time Machine cez siet na Synologu .. A pekne sa jej teraz kazdu hodinu zalohuje cely pocitac a uz nepride o ziadne data .. Samozrejme som si tam dal hned zalohovat aj ja moj notebook .. i ked ja na nom nemam nic podstatne :)
interfernet422 (1575)|27.1.2013 14:49
Takže postupně - zrcadlené disky v 2diskovém synology lze po vytažení připojit k libovolnému pc a je-li driver pro ext2/3 ve win tak přečíst i na windows. Kopíroval jsem tak data když jsem koupil větší disk ještě ve starém jednodiskovém NASu. Dvoudiskový je na tom stejně, taky jsem zkoušel.

Důležitost firemních dat ti dojde v okamžiku, kdy ti nemůže odjet kamion se zbožím, protože lehl disk a ty nejsi schopen připravit ložné listy, faktury aj. Nebo nemůžeš pustit tvorbu nějakého AV projektu, protože nemáš dostupná podkladová data. Účetnictví doma nejsou firemní data, pokud to žena dělá po večerech. Ale v momentě kdy data potřebuješ mít ihned dostupná tak bych byl velmi opatrný komu/čemu je svěřím a byl připravený na eventuality. Samozřejmě že nikdo a nikdy není připraven na všechno, když ti v baráku začne hořet, tak řešíš záchranu lidí, hašení požáru a ne nějaké diskové pole. Což ovšem neznamená, že bys neměl mít kopii včerejších dat uloženou bezpečně někde jinde.
Jedna známá co dělá účetnictví přišla za mnou, že jí přestal fungovat ntbk a ať se na něj podívám. Byl mrtev. Totálně. Ani z vytaženého disku nešla vyčíst data. Takže koupě nového ntbk a odeslání starého disku firmě zabývající se záchranou dat. Stálo ji to 7 tisíc jen za vytažení starých dat a měsíc čekání na ta data. Kdyby si dělala denně zálohy na flash disk, tak jen stačilo koupit nový ntbk, obnovit ze zálohy a druhý den pokračuje v práci...
Komu není rady....
vomic (671)|27.1.2013 15:07
[QUOTE=interfernet422;442811]
Důležitost firemních dat ti dojde v okamžiku, kdy ti nemůže odjet kamion se zbožím, protože lehl disk a ty nejsi schopen připravit ložné listy, faktury aj. Nebo nemůžeš pustit tvorbu nějakého AV projektu, protože nemáš dostupná podkladová data. [/QUOTE]

Účetnictví byl jen příklad "důležitých firemních dat". Za rodinné data bych neobětoval ani ložné listy ani AV projekt.
Prostě chci říci, že třebas rodinná data mě přijdou nejen stejně důležitá jako jakákoliv firemní ale možná i důležitější. Kamion počká, nebo se vypíše ložný list ručně, práce jde znovu předělat, účetnictví přepsat z papírů ... video z 1 narozenin dcery nikdy nijak neobnovíš. Proto já například nevidím, žádný rozdíl mezi důrazem na kvalitu zabezpečení firemních/domácích dat. Jde spíš o velikost těch nejdůležitějších dat a ta bývá ve firemním sektoru většinou větší a tedy hůř se zajišťuje.

Osobní data mám já například zálohovaná na NAS + to nejdůležitější cloud (foto/video Picasa + ostatní Skydrive) a považuji to za plně dostačující. Firemní data zabezpečuji defakto stejně, jen z důvodu velikosti (např. dat mail serveru) krom cloudu (Skydrive) využívám i serverhousing vlastního backup serveru od Forpsi.
interfernet422 (1575)|27.1.2013 15:10
Nepřesně jsem se vyjádřil - měl jsem na mysli rychlost obnovení dostupnosti dat. Na domácí data si s obnovením počkám, nikam nespěchám, když ovšem zaměstnanci nemůžou pracovat z důvodu nedostupnosti dat, tak je to něco jiného.
vomic (671)|27.1.2013 16:03
Tak stim rozhodne souhlasim.