Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Editace záznamu ze set-topboxu STRONG (MPEG2)

sedlv (10)|22.1.2013 22:51
Ahoj,
nahrál jsem si z tv pořad set-top-boxem Strong na USB flashku. Děli se to po 928MB do souborů formátu .MPG + přidá jakýsi (jeden) soubor INFO.DVR

Sestříhal jsem soubor 000.MPG a přidal na časovou osu ve WOMBLE (MPEG Video Wizard DVD 5.0), otevřel jsem 001.MPG (tento můj nahraný seriál se rozdelil do dvou soborů - 928MB a 600MB), a při stříhání jsem si všiml, že jakmile se posunu tam, kde chci stříhat, začne zvuk znovu od začátku i když jsem třeba až na 10ti minutách. Pokud bych ten soubor přidal bez ořezání konce na časovou osu, tak má kolem 5ti hodin na časové ose i když ve skutečnosti má 20 min. A při ořezání není zvuk ve výsledném souboru slyšet (jen v místě druhého souboru... - od začátku po konec prvního slyšet je). Abych byl přesný, je slyšet asi jen první vteřina ze zvuku druhého souboru.

Vyřešil jsem to tak že jsem ve VirtualDubModu vytáhl přes stream list audio stopu do WAV a pak ji přidal na časovou osu (je tam ale bohužel nějaký malý posun, i když je stopa nastavena přesně), a zároveň jsem mutnul zvuk toho druhého souboru na časové ose.

Je to neortodoxní řešení, proto se ptám co dělám špatně a není třeba k něčemu ten soubor INFO.DVR?




PS: Můžu výsledný soubor final.MPG ripnout ve VirtualDubModu (do avi-xvid) za pouzití tohoto scriptu final.avs?:

LoadPlugin("C:\programy\DGIndex\DGDecode.dll")
mpeg2source("C:\final\final.d2v")
Crop (8,2,-4,-2)
LanczosResize (704,400)

PPS: Jak to udělat s audiem? Soubor final.MPG má tyto specifikace zvukového formátu:

Audio
ID : 192 (0xC0)
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 2
Duration : 47mn 19s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Stream size : 65.0 MiB (5%)


Předem děkuji za odpověď.

PPPS: Laicky bych problém popsal tak, že to video 001.MPG není v nějakém popisku/hlavičce/infu ukončené, zkrátka, tak se mi to jeví. Bohužel se ani nedá přesně střihnout konec - výsledné video končí více než několik vteřin před mým střihem konce (a zvuk dokonce pokračuje několik vteřin po ukončení videa) :(.
StD (8612)|22.1.2013 23:39
Mno, první chyba je to nastavené dělení v PVR po 1 GB - stačí v nastavení změnít na 4 GB (pro formátování FAT32) nebo nedělit (pro NTFS/NFS). Druhá chyba je to přidávání demuxované audiostopy - stačí na timeline plácnout za sebe ty dva ustřižené kusy (ať už jsou vybrané z jednoho kusu videa nebo z postupně otvíraných sekvencí stejného typu) a musí tam být to jejich audio synchronní podle prvního GOP, bez separátního přidávání další audiostopy... Ten informační soubor *.DVR obsahuje jen základní údaje o balastu Transport Streamu TS (EPG, titulky atd.) pro přehrávání zařízením, které záznam vyrobilo a při přeuložení jako Program Stream Mpeg2 se stejně zahodí.
sedlv (10)|23.1.2013 16:24
V zařízení nejde nastavit, aby se nahrávka nedělila, pouze je tam výběr TS/PS (zvoleno PS)

Už si vážne nevím rady. Dneska jsem nahrál další video a první soubor má podle BS Player 6hodin místo 57minut který má doopravdy.

- Hodím ho drag and drop na timeline (na timeline ukazuje 11 hodin)
- Hodím tam i druhý soubor.
- Prvnímu stáhnu velikost podle druhýho (pravým myšítkem -> Pozice&délka)
- Export

Výsledný soubor nemá od poloviny zvuk.

Tady je vidět ta 11 hodinová stopa:

[video=youtube_share;JLXRmEYqfWU]http://youtu.be/JLXRmEYqfWU[/video]
StD (8612)|23.1.2013 16:53
Na čas se nekoukej - naimportuj video, přetáhni ho na levé okno preview a nastav si v něm začátek a konec střihu kliknutím na patřičná tlačítka, poté to přidej na timeline (pravý klik na výběr a volba Add to Time Line) a zkontroluj, zda to hraje správně v pravém okně preview. Pokud ano, dej export a ulož si to někam pod novým názvem. Před odkliknutím Save si ještě zkontroluj AR (Aspect Ratio), zda je správně 16:9 nebo 4:3 podle ustřižené nahrávky, nikoli co bylo na začátku a je zapsáno v hlavičce. Zavři Womble a zkontroluj si to v nějakém playeru. Musí to sedět, jinak to nedělám.

P.S. Jestli ten Strong neumí ukládat větší kusy jak 1 GB, tak ho zahoď a pořiď něco rozumnějšího - mě Dreambox ukládá na disk třeba 10 GB...
sedlv (10)|23.1.2013 17:27
Vzdávám to. Myslím si, že ten set-top-box ty videa ukládá nějak nestandartně, prostě je ku*ví. Každopádně děkuju za ochotnou pomoc.


U prvního videa to šlo, ale video (při přehrávání) končí o několik vteřin dřív než zvuk (obraz se zastaví dřív a zvuk dojede do konce). V pravém okně tento problém nebyl, až při přehrání výsledného souboru v několika různých přehráváčích.

U druhého videa je ten samý problém, co popisuji v prvním příspěvku. Postupoval jsem takto:
-import
-přesun do levého okna
Už v levém okně zvuk blbne (po každém přesunu na ose začne hrát od začátku, jakoby byl zvuk oddělený od videa - a zvuk nevěděl kde jsem na ose).
-střih
-add to timeline
V pravém okně zvuk nehraje.
-export
Ve výsledném souboru zvuk nehraje.
StD (8612)|23.1.2013 17:36
To není možný. Tak sem zkus dát do přílohy nějakou 20 vteřinovou ukázku nahrávky (mpg zazipuj, jinak je tu limit pro přílohu mpg asi 6 MB). Zkontroluji to a provedu střih u mě. STB nemá co k*rvit, neboť ukládá to co dekoduje.

Tady je třebas jako ukázka 13 sekund vystřižených z reklamy...
sedlv (10)|23.1.2013 17:46
Výsledná velikost zazipovaného videa je téměř totožná (aplikace komprimace na komprimaci), takže dávám přímo mpg :-)

BTW klidně to někam uploadnu celý...
StD (8612)|23.1.2013 18:02
V tom streamu jsou chyby - jednak otevřené GOPy o nestejné délce (jednou 12 , podruhé 18 frames) - mělo by být nastaveno zavřené GOP (closed GOP, o délce 12 frames). Navíc jsou tam diskontinuity času (SCR time) - to jsou ty růžové čárečky přes frames. Viz příloha analýzy z GSpotu.

Jinak při přehrávání v MPC zvuk jen na začátku plkne a zastaví se to asi po 20 vteřinách... To je celé na dvě věci. Zkus ještě nahrát 20 sekund a dej sem ten zdrojový stream přímo z STB.
Ukázka_analýza_streamu.jpg
sedlv (10)|23.1.2013 18:10
tady to je
StD (8612)|23.1.2013 18:51
OK, jdu na to kouknout.

Tady je schválně pro srovnání ještě ukázka analýzy toho, co jsem dal do přílohy, jak to mám nastavené já.
Sixx_upoutavka_analýza_streamu.jpg
StD (8612)|23.1.2013 19:13
Tak jsem to natáhl v mém WMVW a ustřihl z toho 20 sekund - bez rekomprese, tak jak je původní stream. Obojí hraje OK. Zde jsou obrázky analýzy "před a po". Jak je vidět, umístění klíčových snímků se nezměnilo.
Musíš mít něco blbě nastavené v položce Video --> Expert před uložením.

Edito: [HL]Jo a napiš mi ještě typ toho Stronga - kouknul bych se do manuálu, jak je to u něho s tou funkcí PVR. Nahrává se na CO??? USB-flash nebo HDD?[/HL]
sedlv (10)|24.1.2013 21:16
Ahoj.
Používám položku Automatic(.MPG). Nic jsem v nastavení neměnil - je to tak jak se to nainstalovalo.

Set-top-box je Strong SRT 5203. Nahrávám na flash Kingston.

Možná by pomohlo aktualizovat firmware, zítra se podívám na to, jestli to jde...

PS: Pokud mám Womble špatně nastavený, proč některý soubor upravit jde a některý ne...
StD (8612)|24.1.2013 22:00
Tak mi udělej obrázky (klávesy Ctrl+Alt+PrintScreen a to vložit ze schránky a uložit v nějakém fotoeditačním programu do JPG) nastavení Womblu při Exportu - a sice záložku Video, Video po zmáčknutí tlačítka Expert a záložku Monitor po stisknutí tlačítka Detail.

Co se týče toho Stronga 5203 - podívej se do českého manuálu na str. 19, odstavec 5.5.6 Formátování disku: Když ho tam nebo v PC naformátuješ na NTFS-formát, tak se ti nic dělit nebude.

Edito: Já to mám nastavené takto - viz příloha.
000_nastaveni_Export_Monitor_Detail.jpg 000_nastaveni_Export_Video_Expert.jpg 000_nastaveni_Export_Video.jpg
sedlv (10)|24.1.2013 23:11
Hm, zítra to vyzkouším. Když jsem chtěl flashku formátovat v tom strongu, tak to po mě chtělo nějaký "pin" (doslova to tam psalo, "zadejte pin"). Zformátuju to v pc a zítra vyzkouším.

Nemám zrovna žádný mpg v pc, tak jsem si stáhl svůj ukazka.mpg odtud z vlákna. Dal na timeline -> export ->uložit.
video.jpg detail.jpg expert.jpg
StD (8612)|24.1.2013 23:51
2 rozdíly v záložce Export-Expert - Algorithm přepni na HighQuality a v prokládání si místo Automatic zvol A-Top Field First. Zkoušeno (mé obrázky jsou) z té tvé ukázky 000.mpg zde.

Jestli po tobě chce Strong nějaké heslo (PIN), tak default z továrny je 0000, máš to v manuálu, který se jak známo čte až jako poslední, že?!.
sedlv (10)|25.1.2013 16:15
Po zformátování na NTFS jde nahráný video v pohodě stříhat (zatím teda jenom jedna zkouška...). Bohužel je pořád dělí po 925MB.

V prvním videu jsem vystříhal reklamy a uložil. V druhým totéž. Jako třetí projekt jsem je spojil a uložil. Rozjíždí se zvuk, asi o vteřinu později než má být (Ve všech třech finálních videích - v původních/nahraných ne.) Zkusil bych možná jiný editor, doporučíš nějaký?
KamilZ (10277)|25.1.2013 16:36
Pro zajímavost - řešil jsem s StD obdobný problém rozjetí zvuku od videa, nakonec vyřešeno změnou reenkódovacího SW, protože ten první (MediaCoder x64) kašlal na informace o zpoždění v hlavičce: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33163-Posun-audia-v-TS-streamu (ale zas uměl reenkódovat pomocí GPU). Spojení rozdělených souborů se ještě probíralo zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/15045-Jednoduchy-strih-TS-MPG?p=396269&viewfull=1#post396269 (s čímž ale zřejmě problém nemáš).
sedlv (10)|25.1.2013 17:03
Díky za vlákna. Chtělo by to asi nějaký soft na oddělení zvukové stopy. Každý soubor se rozchází jinak:

000.mpg

Audio
ID : 192 (0xC0)
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 2
Duration : 38mn 50s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -339ms
Stream size : 53.3 MiB (6%)


001.mpg

Audio
ID : 192 (0xC0)
Format : MPEG Audio
Format version : Version 1
Format profile : Layer 2
Duration : 21mn 9s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Compression mode : Lossy
Delay relative to video : -414ms
Stream size : 29.1 MiB (6%)


Mimochodem co znamená ta volba u "Poř. oblasti" - "A top first" a proč je lepší a dávat ji vždy?
StD (8612)|25.1.2013 17:22
[QUOTE=sedlv;442538]Po zformátování na NTFS jde nahráný video v pohodě stříhat (zatím teda jenom jedna zkouška...). Bohužel je pořád dělí po 925MB.

V prvním videu jsem vystříhal reklamy a uložil. V druhým totéž. Jako třetí projekt jsem je spojil a uložil. Rozjíždí se zvuk, asi o vteřinu později než má být (Ve všech třech finálních videích - v původních/nahraných ne.) Zkusil bych možná jiný editor, doporučíš nějaký?[/QUOTE]

Ad 1) - dělení, to je teda pěkný krám, když to pořád dělí po GB...
Ad 2) Proč to děláš na 3x, když to můžeš vše udělat v jednom??? Otevřu si projekt a načtu si postupně všechna videa co chci dávat do jednoho do okna Project. Pak si na levé okno natáhnu první video v pořadí, vystřižené kusy přetáhnu postupně na Timeline a potom dám na levé náhledové okno pravý klik a zvolím Close-zavřít (nebo zkratka Ctrl+X); přetáhnu na levé náhledové okno druhé video v pořadí a postup opakuji až do alelujah, až mám na Timeline všechno co chci mít pospolu. Zkontroluji si jak to hraje (hlavně v přechodech) v pravém náhledovém okně a pak následuje Export celku. Pokud ve videu nejsou výpadky (drop-outy), tak musí audio sedět jako v originální nahrávce. Osobně neznám nic lepčího pro Mpeg2 jak Womble a za žádný jiný editor bych ho neměnil.
sedlv (10)|26.1.2013 00:58
Ntřikrát jsem to dělal, až když jsem zjistli, že když to dělám normálně (ad 2)), tak se rozchází zvuk. Rozchází se při obou způsobech.

Ty delaye v těch videích tedy nic neznamenají? V čem by se to dalo demuxnout a znovu muxnout bez rekomprese, abych tam nastavil ten delay a vyzkoušel jestli se to nezpožďuje kvůli tomu?
StD (8612)|26.1.2013 09:49
No tohle se opravuje pracně, ale jde to - musíš si poznamenat přesné časy (na frame) těch míst spojů a ty delaye pak opravit v tom celku. Tzn. když tam máš na druhé části nějakých -320 ms, tak musíš tuto délku audia ubrat o osm frames na konci první části atd. Dělal jsem to naštěstí zatím jenom jednou u jednoho dílu seriálu, ve kterém byly dropy pro bouřku. V Adobe Auditionu ve WAVu, protože pracuji s demuxnutými streamy M2V a WAV.

Druhá možnost je - jestli ti v samostatně ustřižené a uložené části audio sedí, tak to při autorisaci na DVD-Video formát poskládat z nich jako souvisle hrající díly, což není problem mimo to, že se bude čas na timeline zobrazovat jen pro daný Title, nikoli celý film.
StD (8612)|27.1.2013 11:10
...jo a kdyby jsi chtěl jenom spojovat jednotlivé díly, tak tady je dnes náhodou zadarmo jedno superrychlé všeználkovské udělátko:
[h=1]Giveaway of the Day - [HL]Video Joiner[/HL][/h]ale musíš si to stáhnout a nainstalovat do 24 hodin.