Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zabránění odrazům světla od stropu

calvera.jarda (19)|14.1.2013 19:45
Řeším jak zabránit odrazům světla od stropu zpět do plátna. Jestli má někdo zkušenost s nátěrem, folií, příp. tapetou na strop. Co je nejvhodnější. Někde sem vyčetl, že papír - tapeta má menší odrazivost než malba. Jak máte doma vyřešené? Bohužel mám bíle vymalovanou místnost.
kultus (59)|15.1.2013 08:27
taky by me to zajimalo mam bilou mistnost a je to strasne kolik svetla se tam odrazi bohuzel ja malovat nemuzu byt neni muj navic mam 120" obraz a i ze 4,7m mam neskutecne odrazy od zdi za gaucem a cerna je fuc :) premyslim ze koupim nejakou tmave sedou folii a nalepim ji sproste nad platno a hotovo 300x61,5cm matne sede folie vyjde ve spandexu kolem 250,- ted jsem objednaval vzorek Avery 544 na platno na zkousku pak dokoupim zbytek jestli to bude dobre...jinak nekde jsem cetl ze clovek namaloval nad platnem obdelnik stredne sedeho matneho odstinu, si myslim kdyz se to pekne udela pripadne udela lichobeznik a zapadne to do kompozice pokoje tak by to nemuselo tak vadit...pokud mas "domace kino" v obyvaku je to tezsi neco do interieru zakomponovat. Jestli mas zvlast mistnost asi neni moc co resit na netu je spousta fotek jak si lidi domaci kinosalu upravili...
Pytkin (7947)|15.1.2013 08:33
ked mas zvlast miestnost , tak tak mas urcite nejaky akusticky obklad .. tak ten proste zvolis vo vhodnej farbe ..



kultus (59)|15.1.2013 08:59
na prvnim obrazku jsem nepochopil ty svetle zdi, mozna to ale nevadi, nevim nejsem odbornik,mam spis predstavu tmavsich barev na zdi ikdyz kopku samozrejme nechci...pro nekoho mozna nudne ale takhle bych si predstavoval sve kino
OBRZEK~2.JPG
calvera.jarda (19)|15.1.2013 11:03
Bohužel jsem taky ve stavu kde promítám v obýváku, s šedou na strop jsem se smířil, ted jen řeším jestli je nejlepší vymalovat, folie, příp. jaká, nebo tapeta. Nejdůležitější je co nejmenší odraz světla, ten jsem někde vyčetl, že má menší tapeta než malba při stejné barvě. U folie nevím. Pokud budete mít zkušenost s tou folii dejte vědět.
kultus (59)|17.1.2013 08:48
jeste mne napadlo, mozna je to blbost, ale vetsina z nas kouka na platno kvuli velikosti spis nahoru nez primo pred sebe (nekde jsem cetl ze idealni pozice je cca v 1/3 obrazu). Tak jestli by proti tem odrazum nepomohlo natocit platno smerem ke gauci kolem horizontalni osy. Jen par cm zkresleni obrazu bude minimalni a da se korigovat nastavenim pozice projektoru vuci platnu. Kdyz jsem projektor na zkousku presunul na jine misto uz se mi ho nepodarilo nastavil zpatky tak, aby byl obraz presne tam kde predtim (mam pevnou promitaci plochu: cerny 5cm ramecek na zdi). A kdyz nebyla optika PJ presne kolmo na zed, tak bylo videt male lichobeznikove zkresleni, ktere by se dalo vyuzit prave na to mirne nahnute platno.Krome toho opravdu nevim kdo by to ze 4,5m (moje sledovaci vzdalenost) vnimal. Ted po znovunastaveni pozice obrazu vuci platnu, jsem prisel o pouhe 2px na kazde strane (na epsonu 3200 je docela narocne dostat obraz presne tam kde byl predtim, tak jsem udelal malinko vetsi obraz) ktere se promitaji na cernou pasku oramovani a neni to poznat. Takze jestli to nestoji za uvahu, zkusit to natocit pak by se melo castecne zamezit odrazum svetla na strop a zase zpatky, protoze plocha platna uz nebude kolma na strop...vic svetla by se teoreticky melo odrazem spis na divaka a k podlaze nez ke stropu. Bohuzel to nemuzu zkusit protoze teprve dneska mi prijde vzorek Avery 544 na odzkouseni...
MatGO (17)|20.1.2013 12:35
Urobil som taky mensi pokus s "ciernou" pri posobeni odrazov z mistnosti a so zamedzenim odrazov :)

Obrazky sa skladaju z 2 foto.
Horna cast - prevazna cast premietaneho obrazu bola cierna, na platno tak neposobili odrazy od stien
Spodna cast - prevazna cast premietaneho obrazu bola biela, na platno tak posobili odrazy od stien
ps: dynamicka clona bola samozrejme vypnuta :)





Na tomto obrazku je vidno rozdiel v kontraste ciernej, ked bol len kusok prilahlej steny prekryty ciernym svetrom
porovnanie3.jpg porovnanie4.jpg rozdiel.JPG
MatGO (17)|20.1.2013 13:16
Zda sa mi, ze je v tejto oblasti pre beznych ludi velmi malo dostupnych rieseni a materialov, hlavne ak nechcete aby to vo vasej obyvacke vyzeralo ako v "dome smutku", pripadne ak miestnost nemoze sluzit len na projekciu.
Pre inspiraciu posielam par zaujimavych, cenovo velmi dostupnych materialov, na prekrytie bielych stien (pripadne aj okien)..
Mohli by ste este prispiet nejakymi napadmi

http://www.obchod.zaluzie-slovensko.sk/redi%20shade/papierova%20roleta%20%C4%8Dierna%202
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/30049514/#/10130671
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/00130657/#/70130654
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/00084325/#/30084324
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/33080380/
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/70160250/
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/00124152/#/00124152
kultus (59)|20.1.2013 17:58
jak jsem psal sam mam problem s odrazem svetla od vsech zdi a stropu. Na tu papirovou roletu zapomen kupoval jsem ji bejvalce toho casu a rekl bych ze dost odrazela svetlo protoze nebyla uplne matna ikdyz byla cerna. Na zatemneni jsem koupil latku 2x 150x250cm jeste prikoupim 150x250cm na dalsi okno rozdil v noci obrovsky (hlavne kdyz bydlite na sidlisti nebo nizko v blizkosti lampy). Latka sice neni 100% nepruhledna ale v noci rozdil nepoznate a pres den poustim projektor minimalne a i tak je efekt zatemneni vyborny...stala mne 50,-/bm bez faktury :D a je fakt moc pekna ma takove cerne srafovani takze vypada skoro luxusne tak si spocitej kolik mne vyjdou 3 zavesy o delce 250cm :D jinak jsem vcera aplikoval sedou matnou folii jako platno... v tmavych scenach je cerna lepsi jako na mem notebooku kontrast sice neni takovy ale ani v kine vas to neozaruje jako displej nebo televize, z toho by akorat boleli oci a chtelo by se mi spat :D dalsim plusem je, ze se o neco mene odrazi svetla i od okolnych zdi dakze dalsi zlepseni kontrastu. Bohuzel ani pri 100% cernem obrazku neni cerna z TW-3200 uplne cerna takze jsem zrejme narazil na moznosti projektoru (clonu nepouzivam je moc pomala)...tmavejsi promitaci plocha by uz vedla k priliz tmavemu a neprirozenemu obrazu...jeste by mne zajimalo o kolik by bylo lepsi sede platno za 10-20K ,mozna ze by ten rozdil nebyl az tak veliky. Za folie o rozmeru 300x150cm jsem zaplatil ani ne 500,- :D 3mm PVC deska by mne vysla cca 650,- takze kdybych se dostal na 1500,- za komplet 120" pevne platno tak je to vic nez slusne...

jinak predpokladam, ze ty fotky jsi porizoval pri stejnem pevnem nastaveni fotaku (EXIF jsem nezkoumal)...a taky, ze je to vsechno ve skutecnosti jeste trochu svetlejsi kdybych mel PJ s takovou cernou jako je olkoli (pri cernem promitanem obrazu) tak bych byl asi hodne spokojny :D
MatGO (17)|20.1.2013 19:23
Ano fotak bol v manualnom rezime. Uzavierku som nastavil kratsiu, cize v reale je cierna trochu svetlejsia.
Cely vikend premyslam ako zatemnim steny a strop, no nemozem dat kolom dokola len rolety :D
Okolo obyvacky mam urobeny sadrokartonovy podhlad vymalovany na tmavo hnedo ale nie je to este uplne ono.
Inak celkom zaujimava vec, zober si LED svetlo, napr. v mobile, stiahni platno a pozoruj na platne ako ktore predmety odrazaju svetlo ked na ne zblyzka svietis.. Bol som prekvapeny, ze napriklad sklenene posuvne dvere neodrazaju svetlo skoro vobec, resp. asi len tolko co tmavy dreveny obklad. A oranzovy koberec pod platnom zase odraza hodne viac ako som cakal
kultus (59)|20.1.2013 23:11
Jj vyzkousim...jinak jsem ted dokoukal startrek 2009 1080p rip a jsem nadsen jak jsem ten projektor nastavil-barvy, stiny, vubec nevadi ze obraz nesviti jako display notebooku a opravdu to "platno" zvysilo kontrast a zlepsilo cernou skoda ze se to neda vyfotit poradne...kolega porad jen basni o sve plasme a jak dela cerna filmovy zazitek pche ;-) hodne stesti s upravama neni lehky neco jen tak zakomponovat

Edit: tak jsem to zkusil, neprekvapive vede bily strop a lehce nazloutla protejsi zed. Dobre na tom neni ani svetly kuchynsky obklad zprava. Naopak od cerneho zavesu zleva se odrazi uplne minimum coz se taky dalo cekat. Nicmene kdyz vidim kolik svetla propousti samotny PJ pri zobrazeni cerneho pozadi ma asi smysl resit pouze ten strop a protejsi zed...