Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problém s připojením LCD TV k PC - špatný signál přes DVI konektor / HDMI kabel

medamedas (7)|29.12.2012 23:16
Zdravím,
Mám následující problém, snad někdo bude mít zkušenost a znalost a dokáže mi poradit:
Z PC grafiky mám výstup DVI, zde mám připojenou redukci DVI-HDMI. A poté 10m kabel HDMI (z krup.cz PremiumCord) který vede do TV. Ještě tedy na konci HDMI kabelu u TV je HDMI adaptér do úhlu 90°. Plus tedy vnitřně v PC mám propojený digitální výstup ze zvukovky na grafickou kartu, takže zvuk mi jde přes daný DVI konektor ven z grafiky a tedy beru i zvuk jedním kabelem/konektorem.
Když jsem tento systém rozcháezl před pár lety na WIN XP tak zde byly nějaké potíže, obraz problikával a problikával tím více, čím vyšší rozlišení (TV mám full HD(LG 32LH3000) a grafická karta toto rozlišení také umí(GeForce 9600GT) – obojí podporuje HDCP). Zkoušel jsem všemožné varianty rozlišení, frekvencí, ovladačů karet, průvodce nastavení , hejbání s kabelem, konektory, redukce, nic to nevyřešilo. Nakonec jsem to nechal na 720p (1280×720) s tím, že to občas probliklo. Co se nestalo, za pár dní se to samo spravilo, aniž bych s tím něco dělal a od té doby byl obraz bez sebemenší chybičky na tomto rozlišení.

Nyní k jádru věci, přeinstaloval jsem systém na WIN 7, mám nejnovější ovladače, kabeláž a vše je naprosto stejné, ale nyní tam nejsem schopen dostat ani 720p, 60Hz, 32bit hloubka. Respektive je tam dostanu, ale obraz občas blikne, dost často mi vynechává zvuk tak cca 2-5 do minuty na 1-2 vteřiny + kvalita zvuku je o poznání horší, a hlavně v obraze jsou modré mapy. Vypadá to jako rušení pomocí modré barvy. Nejvíce je to vidět na černém podkladu kde se tvoří různé modré mapy. Je to takové sršení jakoby. A je to jak ve filmu tak i na ploše je to viditelné. Takže použitým SW ani kodekem to být nemůže. Ještě doplním, že používám rozšířenou plochu při nastavení LCD monitoru a LCD TV (obraz na LCD monitoru(primární monitor) je výborný – spojeno DVI kabelem).
Dokážete mi prosím někdo poradit co mohu udělat, abych dostal alespoň kvalitní signál 720p(to snad nechci tak moc)? Je mi asi jasné, že je to systémem novým, ale nevím co víc v něm udělat, abych to vyřešil, různí kmitočty a rozlišení, hloubka, ovladače, nic nepomohlo. Navíc jsem spíše vydedukoval, že to lépe zobrazuje progresivní zobrazení než prokládané dle výsledků zobrazení. S tím, že vyšší rozlišení to často vůbec nezobrazí a na TV není žádný signál. Trošku se mi zdá, že čím vyšší frekvence, tím to modré „šumění“ je menší.
Pročetl jsem hodně moc blogů, ale tohle je dosti specifický problém, který jsem nenašel. Jediná použitelná informace mě napadá, že nový systém nějak ovlivňuje výkon grafiky a ta používá například nižší frekvenci zobrazení nebo něco se někde ořezává, aby se snížila spotřeba energie nebo co. Takovouhle nějakou informaci jsem se někde dočetl, ale nevím, jak to konkrétně zjistit či poručit systému, aby to dělal jinak. V SW SiSoft Sandra se grafika a parametry tváří v pořádku.
Variantu zkusit jiný kabel je dosti zvláštní řešení, když to dřív jelo a teď ne. Musí to jet zase, když to jednou jelo. Jediné co chci zkusit je použít kabel 10m DVI-HDMI. Tím bych obešel použití redukce DVI-HDMI, tedy snížil snad nějaké přechodové odpory a rušení, snad. Ovšem to mě dovádí k otázce, zdali tento kabel bez redukce přenese i zvukový signál. Vím že DVI kabel sám o sobě zvuk nepřenáší, ale mě z DVI výstupu z PC zvuk jde a redukce jej taky přenese a poté v HDMI kabelu už problém není. Otázka zní zdali bez redukce a v kabelu DVI-HDMI ten zvuk půjde nebo ne? Nevíte jak je ten kabel řešen? Já osobně myslím, že to půjde, protože ten kabel se dle mě chová jako jedna dlouhá redukce DVI-HDMI jakou používám… (Jen doplním, že přítelkyně má stejnou televizi a přes kabel DVI-HDMI 3 nebo 5m používá rozlišení 1020p bez problémů(tedy TV umí tyto rozlišení zpracovávat). Bohužel přenos zvuku nemohu zkusit na tomto kabelu, nemá totiž možnost propojení digitálního zvuku do grafického výstupu uvnitř PC.)
Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale situace je složitá a k uvedení do problematiky to bylo nutné. Moc děkuji za každou radu a pomoc.
vivid.sk (11472)|30.12.2012 00:23
Dostal som sa do polovice prispevku (sorry :D), ale vyzera to na prilis vela spojov (dve zbytocne redukcie)+dlhy kabel = chybovost pri prenose. 10m kabel je uz dlzka, kde sa to moze prejavit.

Co odporucam vyskusat.

1) Kup si kratky DVI->HDMI kabel (ziadne redukcie, jeden kabel, highspeed, max 3 metre), zober TV k PC (alebo PC k TV) a zapoj. Odskusaj, a daj vediet. Ak to pojde, vies kde je problem. Ak to nepojde ........docitam prispevok :)

2) odskusaj iny HDMI vstup na TV (najlepsie taky, ktory je urceny pre PC, byva oznaceny ako HDMI/DVI, pripadne pozri manual).
tdlmarek (1566)|30.12.2012 01:06
Můžu potvrdit, že u téhle délky už může nastat problém s přenosem. Já mám 15 metrů HDMI-HDMI (obyčený PremiumCord) a HTPC běží naprosto bez problému (1080p, 7.1 zvuk). Ale když na stejný kabel připojím blu-ray přehrávač, tak zde už začne vypadávat obraz -> zřejmě slabší výstup. Každá redukce samozřejmě problém jenom zhoršuje a slabé místo může být klidně i na druhé straně - v citlivosti HDMI vstupu TV.

Ještě bych rád přidal názor, že DVI-HDMI kabel podle mě nebude fungovat (se vzvukem). Právě v tomhle byly ony značkové DVI-HDMI redukce z éry počátků HD zvuku v PC speciální, že vedly kromě obrazu i zvuk. Zatímco když si člověk koupil běžnou DVI-HDMI redukci, tak žádný zvuk nešel - protože standardní DVI rozhraní se zvukem vůbec nepočítá.

Každá užitečná rada je tady poměrně drahá. Napadá mě leda zkusit některou z aktuálních grafických karet, která už nepotřebuje ani redukci, ani pochybné propojení se zvukovkou. Ale to je investice minimálně kolem 2500 CZK, což se může jevit jako neopodstatněné, pokud by jediným přínosem bylo zprovoznění obrazu na TV.
medamedas (7)|30.12.2012 11:19
V TV to mám určitě ve správném HDMI vstupu, je označen jako pro vstup z PC, takže tam je to určitě OK i dle návodu.
Do nové grafiky nepůjdu, to by byly zbytečně vyhozené peníze. Počkám ještě 2 roky a pak je v plánu celý nový počítač. Na moje PC je tato grafika dobrá, takže si ju nechám :)
Přesně tak, každá rada drahá zde. V podstatě já si jsem skoro jist, že je to moc dlouhým kabelem. Myslím si, že s kabelm 3m by to frčelo bez problémů asi, pokusím se vyzoušet. Ano zkusím DVI-HDMI kabel. Zkusím se domluvit v prodejně, že bych jej odzkoušel jen a pokud by fungovalo, nechal bych si jej.
Jde o to, že 720p není tak moc, abych chtěl aby to fungovalo, to je snad minimum téměř pro digitální přenos...
Největší vtip je ale v tom právě, že pod WIN XP to fungovalo a jen se změnou systému to nefunguje najednou...
medamedas (7)|4.1.2013 18:59
Tak se vracím zpět s řešením, naštěstí bylo jednoduché.
Takže v první řadě jsem oddělal adaptér HDMI 90° u TV a hle, šum modré barvy se o 90% zlepšil :) Zkoušel jsem pak další očištění konektorů apod., ale bez větších úspěchů.
Poté jsem přistopil na výměnu kabelu. Místo HDMI kabelu 10m s redukcí DVI-HDMI na jednom konci jsem použil 7,5m kabel DVI-HDMI. A hle, jede to dobře, nyní i 1020p bez prolémů :D Sláva halelůja. Doufám, že je to trvalý stav, a ne do další změny operačního systému. Jen připomínám, že pod starými kabely a WIN XP to fungoval, přestalo fungovat jen změnou operačního systému na WIN 7. Takže změna kabelu pomohla. V čem konkrétně byl problém nevím. Navíc nový kabel funguje i s adaptérem HDMI 90° bez problémů. Takže starý nefunkční systém byl zřejmě příliš dlouhým kabelem a moc adaptéry a redukcemi. Ikdyž pan prodavač ve specializované prodejně KRUP říkal, že HDMI frčí i na 20m bez zesilovače v pohodě. Jinak jsem koupil tento kabel: http://www.krup.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=3522
A teď k poslední věci a to přenos zvuku přes tento DVI-HDMI kabel. I prodač mi říkal, že zvuk přes to nepůjde. Že klasicky přes redukce DVI-HDMI projde, ale že tyto kabely jsou zapojené jinak. Tak jsem přestal doufat ve zvuk, ale hle, jde i zvuk, jupííí. Takže jsem rád, že má domněnka byla správná a tento kabel se chová stejně jako jedna dlouhá DVI-HDMI redukce.
Takže mám maximální radost s vyřešeným problémem a tímto všem děkuji za pomoc a rady.
KamilZ (10277)|4.1.2013 19:26
Nevěřím a nevěřím :-). Vzhledem k tomu že DVI neobsahuje zvuk, tak Ti to musí jít jinou cestou. To by jsi musel mít velmi, velmi atypickou grafickou kartu se zvukem v DVI (neviděl jsem). Zvuk neprojde ani přes žádnou obyčejnou redukci DVI-HDMI. Na tohle je potřeba poměrně drahý konvertor (viz http://www.gefen.com/kvm/dproduct.jsp?prod_id=3570).

Standard DVI: http://cs.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface
tdlmarek (1566)|4.1.2013 19:53
Taky mě to překvapuje. Ale je pravda, že jeho grafika je přesně z doby, kdy se tyhle prasárny děly. ATi měla také DVI se zvukem, jenom bylo třeba použít jejich redukci - nebyla drahá, nešlo o žádný složitý konvertor, jenom měla asi trochu jinak zapojené piny.
KamilZ (10277)|4.1.2013 20:05
U karty s nestandardním zapojením a speciální redukcí tomu věřím, ale obecně u DVI rozhraní + standardní kabel ne.
tdlmarek (1566)|4.1.2013 20:19
Ono to zapojení ale nemohlo být zas až tak nestandardní, protože na ten DVI výstup muselo být pořád možné připojit i klasický DVI monitor.

Jako jedno vysvětlení mě napadá, že by výrobci redukcí postupně adoptovali tady to speciální zapojení, se kterým tehdy přišla ATi. Ale samotnému se mi tomu moc věřit nechce.
medamedas (7)|4.1.2013 20:53
Opravdu je tomu tak, a je to opravdu celkem standartní řešení, ale ne až tak známé asi. Jsem od fochu, tak vím o čem mluvím. Jednoduše moje karta má dva DVI výstupy a jeden HDTV analog. Na prvním DVi mám LCD monitor, na druhém mám připojenou LCD TV přes kabel DVI-HDMI. (Dříve redukce DVI/HDMI a HDMI kabel). No a moje grafika má na sobě konektro SPDIF s názvem "audio vstup pro HDMI". No a tak jsem jednoduše propojil kablíkem zvuk z desky na grafiku a ta mi nyní leze z DVI konektrou ven. A očividně standartně dodávaná redukce DVI/HDMI co jsem dostal od MSI ke grafice to umí přenést, nevidím také důvod proč ne. HDMI kabel umí zvuk, tak jen redukce pošle digitální zvuk na ty drázky do HDMI kam je třeba. Tak stejně to umí přenést koupená redukce v obchodě a tak stejně to kupodivuj umí přenést pouze kabel DVI-HDMI bez přídavné redukce. Což mi přijde logické, protože nevidím důvod, proč by tento kabel měl být dělán jinou technologií než samotná redukce DVI/HDMI. Samotný DVi konektor má více pinů na různé další signály včetně analogu, tak asi jednoduše tyto nevyužívané piny pro standartní digitální obraz využily na zvuk a v redukci implementovali na správné piny v HDMI kabelu/konektoru. Nevidím na tom nic nereálného či složitého. Když se podíváte na odkaz mého kabelu, uvidíte že má piny jako DVI-D dual link, ikdyž stačí pro standartní přenos single link, tak třeba na zbylých pinech je digitální zvuk. Ale zase je pravda, že originil redukce od MSI je standartní konektor DVI-D single link a i tak šel zvuk přes ni... Nevěříte? Pak tedy věřte :) Opravdu jediný kabel mezi PC a TV je DVI-HDMI 7,5m, nic víc a jede normal zvuk na TV, když si ovšem v ovladačích zvuku ve WIN 7 přepnu na digitální výstup (ve WIN XP šel analog i digitál součastně).
KamilZ (10277)|4.1.2013 21:47
Problém je v tom, že v HDMI nejsou žádné "drátky" pro zvuk, vše se přenáší standardními TMDS kanály, stejnými jako obraz. DVI má sice dual link, ale ten nemá standardní HDMI (je single link), navíc to s tím nemá také nic společného, je to pro vyšší šířku pásma.

Pokud Ti to funguje i bez speciální redukce s obys. DVI-HDMI kabelem, tak to není DVI dle standardu a rovnou to vkládá i audio, není to zapojených o pinech navíc. Je to v podstatě HDMI ale DVI konektoru. Je dobře že Ti to jede, ale není to standardní řešení. Co se stane když do toho druhého DVI zapojíš monitor? Funguje?
tdlmarek (1566)|4.1.2013 21:47
Že grafická karta posílá ven zvuk neřešme, to je dneska už naprosto běžná praxe - akorát místo S/PDIF propoje už mají GK zvukovou kartu integrovanou přímo v sobě.

A že onen DVI-HDMI propoj zvládne přenést i zvuk není nic nereálného ani složitého, zvládaly to první ATi grafiky s HDTV před 6 lety, tak proč ne dnes. Tam jde opravdu jenom o to předpokládané znásilnění standardu DVI, který prostě se zvukem nikdy nepočítal. Spíš se mi (nám) obtížně akceptuje, že se to v praxi skutečně děje a evidentně více běžně, než jen u značkových redukcí od výrobců samotné GK.

Ale vlastně o nic nejde. Dnes se s tím člověk už nesetká, protože je to věc historická. Tobě přeji, že ti vše funguje podle představ, a já jsem rád, že jsem se dozvěděl zas něco nového.
medamedas (7)|5.1.2013 00:26
No já mám normálně zapojené oba DVI výstupy a na jednom mám LCD monitor jako primár a na druhým LCD TV. Mám rozšířenou plochu a celou dobu mi běží výstup z obou portů současně. Takže fungují oba úplně normálně, s tím, že s toho jednoho mi jde i zvuk do TV. A v telce tak sleduju pouze filmy co si pouštím na PC.
Já vím, že HDMI nemá dual link, jen jsem chtěl říct, že na konektoru jsou všechny piny pro dual link, tak jsem přemýšlel nahlas, jestli v té redukci třeba nejde zvuk přes dual link a ta redukce to potom hodí do správných částí HDMI kabelu. Ale to je opravdu blbost, když se nad tím zamyslím.
Ale když nad tím přemýšlím dál, tak v době, kdy jsem kupoval tuto grafiku, tak HDMI bylo běžně dostupné, ale snad i dnes ještě není na všech kartách. Nicméně si myslím, že výrobce implementoval tuto techniku HDMI přenosu uvnitř grafické karty včetně zvuku a to pak už jen poslal ven přes DVI konektor. Jakožto DVI a HDMI je v obraze podstatně stejný princip přenosu, tak jen grafika navíc do tohoto přenosu přimixovala zvuk dle HDMI standardu a vznikl plnohodnotný HDMI signál včetně zvuku. A samotná redukce DVI/HDMI tomu už jen pouze změnila rozhraní. Tohle je dle mě jediné možné vysvětlení, co mě napadá. Ale každopádně bych se rád dopátral toho, jak to skutečně je...
Jinak ještě jednou díky za pomoc a rady a snad bude stav trvalý a bez dalších problémů.
MlokCZ (636)|5.1.2013 09:41
Redukce hlavně řeší to, že dle ní ATI karta pozná, že má poslat na DVI i zvuk. Bez toho speciálního pinu nelze ATI kartu k tomu donutit (tedy redukce řeší jen info pro grafiku, žádné speciální propojení pro zvuk tam není, to už objasnil KamilZ, že žádné speciální piny na zvuk u hdmi nejsou; celé je to řešené už na grafice, která dle info redukce posílá zvuk a když nemá redukci, tak neposílá).

Edit:
a už x let zpět se to tu řešilo:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/18251-Zvuk-z-ATI-pres-DVI-HDMI-kabel
MlokCZ (636)|5.1.2013 09:53
[QUOTE=KamilZ;439338]Co se stane když do toho druhého DVI zapojíš monitor? Funguje?[/QUOTE]

Fungovat bude bez problémů. Právě proto to řeší tou speciální redukcí, dle které ATI karta pozná, že místo jen obrazu má poslat i zvuk, aby standardně na ten DVI konektor zvuk neposílala. Proto se nejspíš neodvážili dát volbu do ovladačů (pak by nebyla potřeba ta jejich speciální redukce s informačním pinem pro ATI kartu), aby někdo nenavolil poslání zvuku a připojil to pak DVI-DVI kabelem do monitoru.

Celé je to prostě takové nestandardní řešení alá ATI. Nechápu proč tam rovnou nazačali dávat hdmi konektor a řešili to takto složitě.

Edit: Možná tenkrát chtěli mít 2x DVI kvůli připojení dvou monitorů, před lety monitory ještě hdmi moc nepodporovaly. To je jediné co mi napadlo proč to takhle bastlit.
tdlmarek (1566)|5.1.2013 10:17
Díky za objasnění. Jenom dodám, že zde diskutovaná karta je nVidia. ATi jsem uváděl já jako příklad, u které jsem věděl, že to fungovalo obdobně.

Takže u ATi se zvuk zapínal oním pinem v redukci, kdežtu u nVidie asi přesunuli zodpovědnost na uživatele a nejspíš bude nějaká volba v ovladačích.
medamedas (7)|5.1.2013 16:40
Přesně tak, jde o nVidii ne ATi.
A ano, žádný drátek zde na zvuk není, řekl jsem blbost, to už jsem řekl v minulém příspěvku.
Myslím, že v ovladačích to není, aspoň jsem nikde žádnou možnost nenašel a vždy ten zvuk fungoval bez jakýchkoliv změn SW. A žádná redukce není třeba, jen je propojen S/PDIF výstup se vstupem na grafice. Dle mě ta grafika tento zvuk zakomponuje do DVI výstupu už je formátu HDMI a jen vnější redukce DVI na HDMI to jen předá HDMI kabelu už ve správném formátu...
tdlmarek (1566)|5.1.2013 16:47
Jasně. My tu už jenom polemizujeme o tom, co se stane co když na tenhle DVI konektor, ve kterém se ve skutečnosti přenáší na stejných pinech obraz i zvuk, připojíš obyčejný DVI monitor. To mu tam ta zvuková data nevadí?

Proto MlokCZ zmínil, že třeba existuje nějaká volba v ovladačích, která určuje, zda tento druhý DVI port pracuje v režimu "HDTV" (se zvukem) nebo "DVI" (bez zvuku). U ATi tuhle volbu zajišťoval speciální pin v redukci. Další možnost je, že je zkrátka "HDTV" pořád. Potom by mě ale zajímalo to výše, tedy co se stane, když se na něj připojí klasický DVI monitor.
medamedas (7)|5.1.2013 18:21
Monitor jede i na tomto rozhraní, zkusil jsem to. A myslím, že pokud je tam monitor přes DVI pouze, tak zvuk tam neposílá. HDMI už je trochu inteligentnější rozhraní a grafika ví, co je na výstupu připojené, proto si myslím, že dle toho tam začne zvuk vysílat nebo ne. Jednoduše si po připojení ověří co je na druhé straně a dle vzájemné komunikace si sdělí, co je na druhé straně a zda má zvuk smysl, popřípadě zdali je vůbec jak přenést...