Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MKVmerge GUI a zpoždění zvuku AC3

maiki (154)|29.12.2012 17:00
Nevíte prosím někdo proč mi u filmu Kašpárek (Belmondo) došlo ke zpoždění zvukových a titulkové stopy oproti video stopě MPEG-2 ve výsledném souboru MKV? Originální DVD i zkopírovaný VOB soubor hrají správně. Metodou pokus omyl jsem toto odhadem opravil v poli zpoždění hodnotou -2350 ms, ale myslím si, že by k tomu vůbec nemělo docházet. Nakopíroval jsem do MKV 6 DVD filmů a až u 7. byl tento problém. Proč mi zdrojový VOB soubor hrál korektně a po jeho projetí přes MKVMerge výsledný MKV soubor už nehrál korektně?

Postup, jaký používám: přímá kopie filmu do VOB, případně extrakce dalších zvukových a titulkových stop - vše v DVD Fab. Poté vše slučuji v MKVmerge GUI do jednoho MKV souboru s vypnutou kompresí stop.

Jako přehrávač používám KM Player.

Předem děkuji za komentáře.


"c:\Prgwin\MKVtoolnix\mkvmerge.exe" -o "C:\\Temp\\vob\\KASPAREK\\Kašpárek.mkv" "--forced-track" "0:no" "--display-dimensions" "0:1024x576" "--compression" "0:none" "--language" "1:cze" "--sync" "1:-2350" "--default-track" "1:yes" "--forced-track" "1:no" "--compression" "1:none" "-a" "1" "-d" "0" "-S" "-T" "--no-global-tags" "--no-chapters" "(" "C:\\Temp\\vob\\KASPAREK\\KASPAREK.Title3.vob" ")" "--language" "0:fre" "--sync" "0:-2350" "--default-track" "0:no" "--forced-track" "0:no" "--compression" "0:none" "-a" "0" "-D" "-S" "-T" "--no-global-tags" "--no-chapters" "(" "C:\\Temp\\generic\\KASPAREK\\KASPAREK.Title3.ac3" ")" "--language" "0:cze" "--sync" "0:-2350" "--forced-track" "0:no" "--compression" "0:none" "-s" "0" "-D" "-A" "-T" "--no-global-tags" "--no-chapters" "(" "C:\\Temp\\vob\\KASPAREK\\KASPAREK.Title3.idx" ")" "--track-order" "0:0,0:1,1:0,2:0"
vivid.sk (11472)|29.12.2012 17:02
naco tak zlozito?
ak chces DVD-> mkv bez rekompresie, pouzi makemkv. Je to na par klikov, pricom mas zachovane titule aj jazykove stopy originalu (moznost volby).

a k povodnemu dotazu, nestaci len skopirovat voby, vzdy sa odporuca spravit PGC rip cez DVD Decrypter. Z daneho PGC si sprav vysledny rip/mux - uz podla toho, co potrebujes.
Samotne voby mozu/ale nemusia vzdy fungovat korektne (zavisi, kto to ako authoroval), niekedy sa objavi desynchronizacia zvuku v dalsich castiach vobov, atp. Hlavne, kto tu sialenost rozdelovat film po 1GB vymyslel .... uff.
maiki (154)|29.12.2012 17:06
Aha, vyzkouším. Díky.
ai (2993)|29.12.2012 19:45
PGCDemux ti zjisti delay, jestli je - nacti ISO toho patricneho VTS, tedy VOBU s tim filmem, check for A/V delay - pak to muzes vlozit tento udaj do mkvmerge.

Nebo to delat s tim Makemkv, coz je dobry napad.
Ovsem kdykoliv ja potrebuji udelat nejakou kopii mi to sdeli, ze musim stahnout a instalovat novou verzi :-) Nedelam to casto. Tak pouzivam PGCDemux a MKVmergeGUI.
maiki (154)|31.12.2012 13:47
Dobře, ten PGCDemux vyzkouším. Jinak:

Vyzkoušel jsem ten program Make MKV a dělá přesně to, co požaduji. Nicméně jako vše na světě, ani zde není vše dokonalé. U 3. DVD (Asterix a Kleopatra) mi odmítl MKV soubor vytvořit. Hlásí mi tam nějaký problém:

Cells 14-end were skipped due to cell commands (structure protection?)
...
Failed to save title 0 to file C:/Video/ASTERIX_A_KLEOPATRA/title00.mkv

a prostě ten MKV soubor odmítá zapsat. A to přesto, že jsem DVD ve druhém pokusu nechal zkopírovat v DVD Fab na pevný disk (a tedy jej zřejmě "očistil" od ochran pokud tam vůbec nějaké jsou což bych ani neřekl). Tak jsem musel jít zkoušet ten DVD Decrypter. V něm jsem doufám správně zvolil mód IFO I a na kartě Stream processing zapnul Enable stream processing a zvolil druhou volbu Demux. Dal jsem také File splitting na None. DVD Decrypter s tím neměl problém a uložil mi video v M2V a pak nevím proč další VOB soubor. Abych odbočil, zkoušel jsem také DVD Swarm a ten ukládá M2V a AC3, ne VOB. Každopádně potom jsem to dal v MKV Merge sloučit ten M2V s tím VOB (který obsahuje právě ten AC3 zvuk) a MKV Merge mi napsal, že:

Upozornění: Shortened GOP detected. Some frames have been dropped. You may want to fix the MPEG2 video stream before attempting to multiplex it.
Upozornění: Video ended with a shortened group of pictures. Some frames have been dropped. You may want to fix the MPEG2 video stream before attempting to multiplex it.

Každopádně na rozdíl od Make MKV mi výsledný soubor vytvořil a nedělal cavyky a video normálně hraje - i když jsem si v KM Player všimnul že má framerate v popisku jako 50fps a původní jako 25 fps - možná kvůli těm problémům se snímky (?). Trochu se ale zastavuji nad tím, že DVD Decrypter exportuje zvuk v rámci VOB - aby to zase nedělalo problémy se synchronizací u nějakého jiného DVD...

Taky jsem si všiml, že Make MKV zapisuje informace o kapitolách, což nemusí být na škodu. I bych používal DVD Swarm namísto DVD Decrypter (ten neumí pracovat s fyzickými VOB jen s diskem jako takovým), ale DVD Swarm zase neumí exportovat kapitoly tak, aby je načetl MKV Merge. Musí to být (aspoň co jsem zjistil) ve formátu OGG - takže DVD Decrypter. Ještě nevím jak je to s titulky, které mi opět DVD Swarm exportuje ve formátu, který MKV Merge neumí načíst a DVD Decrypter je nechává opět jako zvuk ve VOB? Netuším protože MKV Merge mi je z VOB vůbec nenačetl...

Takže abych to shrnul. Myslel jsem si že MKV Merge bude jediný program, co budu potřebovat. Bohužel dělá problémy a člověk si musí na koleně poradit sám s nejistými a neúplnými výsledky. Pokud je nějaká možnost jak tento problém s Make MKV vyřešit, děkuji předem za radu.
maiki (154)|3.1.2013 14:58
Ten PGC Demux mi hlásí že zpoždění je 0 ms - u toho Kašpárka. Konkrétně jsem zvolil VTS_03_0.IFO a zvolil Domain - Titles - a stisknul Check A-V delay. Výsledek: Audio_1: 0x80 --> 0 msecs / Audio_2: 0x81 --> 0 msecs. DVD Swarm také exportuje zvukové stopy popsané jako 0 ms. Když to z DVD Swarm spojím v MKV Merge, opět je zvuk zpožděný. Jediný případ, kdy není zpožděný je přes Make MKV. Nerozumím o co tady jde...
vivid.sk (11472)|3.1.2013 15:34
Asi by som to nejako neriesil. Stravis nad tym kopu casu a neporiesis nic. Ak ide o jeden pripad zo sto, moze ist o nejaky authoringovy problem.
Ak ti to fici cez MakeMkv neries.