Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

jakou zvolit antenu?

chonsicek (3)|24.12.2012 16:49
dobrý den, koupil jsem si tv kartu do PC ale nyni řeším příjem... s přiloženou antenkou chytim v mistnosti signál pouze na určitých centimetrech... pokud ji vystrčím z okna tak je kvalita 100%.. proto jsem natáhl kabel ven na střechu, našel jsem rozbitou siťovku a použil jsem ji bez toho síta, bez zesilovače.. ten kanál na kterém je čt1 čt2 atd jedou bezproblému na 100% ale ten kanal kde je nova tak kvalita dost kolísá 20%-80% a pořad to tak lítá a obraz se seká... tak ted uvažuju jakou tam dát jinou anténu.. dival jsem se co maji sousedi a jedni maji tuto asi http://www.electroworld.cz/product/televize-dvd-video/venkovni-a-pokojove-anteny/J5850/emos-p-2845
a druzí tuto http://dvb-t-anteny.heureka.cz/ao-994-dvb-t-antena-venkovni-se-zesilovacem/
nejradši bych tam dal tu logaritmicko.periodickou jelikož by mi tam nejlíp sedla, na stožáru je ještě parabola.. nemůže být taky problém v ní? nemůže rušit signál?
Ivo Mašek (10205)|24.12.2012 18:35
[QUOTE]s přiloženou antenkou chytim v mistnosti signál pouze na určitých centimetrech... pokud ji vystrčím z okna tak je kvalita 100%.. [/QUOTE]
S dodávanýma prutovýma antenkama je možno chytit signál pouze tam, kde je přímá viditelnost na vysílač a ten není daleko. Pokud navíc bydlíš v paneláku, tak tam ještě působí tzv. jev zvaný Faradayova klec.
Doporučuji tuto antenu: http://www.omko.cz/antena-alcad-bu-119/ , a nebo podobnou, ale s lepším ziskem: http://www.omko.cz/antena-alcad-mx-075/
Ta antena, kterou ty popisuješ, že ji sousedé mají, sice není špatná, ale není jisté, zda tv tuner v PC bude stačit. Počítačové tunery mají slabší příjem, než klasická TV. je mezi tím velký rozdíl
chonsicek (3)|24.12.2012 19:37
[QUOTE=Ivo Mašek;437475]S dodávanýma prutovýma antenkama je možno chytit signál pouze tam, kde je přímá viditelnost na vysílač a ten není daleko. Pokud navíc bydlíš v paneláku, tak tam ještě působí tzv. jev zvaný Faradayova klec.
Doporučuji tuto antenu: http://www.omko.cz/antena-alcad-bu-119/ , a nebo podobnou, ale s lepším ziskem: http://www.omko.cz/antena-alcad-mx-075/
Ta antena, kterou ty popisuješ, že ji sousedé mají, sice není špatná, ale není jisté, zda tv tuner v PC bude stačit. Počítačové tunery mají slabší příjem, než klasická TV. je mezi tím velký rozdíl[/QUOTE]

děkuji za odpověď... já bych právě nejradši takovou anténu, co bych napasoval za parapolu na stejný stožár.. to u té druhé nepujde... jen doufám že mi to ta parabola nebude nijak rušit... jo a vysílač mam od sebe asi 4km ale je jak kdyby za kopcem takže na něj přimo nevidim ale pokrytí tu je všude podle mapy..
Ivo Mašek (10205)|24.12.2012 19:44
Pokud nebude clonit, tak ne
Ivo Mašek (10205)|24.12.2012 19:57
[QUOTE]vysílač mam od sebe asi 4km ale je jak kdyby za kopcem takže na něj přimo nevidim ale pokrytí tu je všude podle mapy..[/QUOTE]
No, tak na to je idealní síto (má širší záběr). Ale bude v pohodě i ta směrovka :-) . Neměl bych strach
bastlir (3245)|28.12.2012 02:03
[QUOTE=chonsicek;437471]dobrý den, koupil jsem si tv kartu do PC ale nyni řeším příjem... s přiloženou antenkou chytim v mistnosti signál pouze na určitých centimetrech... pokud ji vystrčím z okna tak je kvalita 100%.. proto jsem natáhl kabel ven na střechu, našel jsem rozbitou siťovku a použil jsem ji bez toho síta, bez zesilovače.. ten kanál na kterém je čt1 čt2 atd jedou bezproblému na 100% ale ten kanal kde je nova tak kvalita dost kolísá 20%-80% a pořad to tak lítá a obraz se seká... tak ted uvažuju jakou tam dát jinou anténu.. dival jsem se co maji sousedi a jedni maji tuto asi http://www.electroworld.cz/product/televize-dvd-video/venkovni-a-pokojove-anteny/J5850/emos-p-2845
a druzí tuto http://dvb-t-anteny.heureka.cz/ao-994-dvb-t-antena-venkovni-se-zesilovacem/
nejradši bych tam dal tu logaritmicko.periodickou jelikož by mi tam nejlíp sedla, na stožáru je ještě parabola.. nemůže být taky problém v ní? nemůže rušit signál?[/QUOTE]

Nenapsal jsi důležitou informaci - jaký vysílač máš v blízkosti. Jestli náhodou nevysílá ve vertikálu (třeba jako Žižkov). Jestli Ti směrem k vysílači nestojí nic v cestě, pak bych anténku klidně namontoval vedle okna. Rozhodně nekupuj žedné "NIC" se zasilovačem. Ten by jsi stejně nejspíš přebudil. Nejlepším "zesilovačem" je kvalitní anténa. Zesilovač Ti má případně jen kompenzovat ztráty v dlouhém svodu (nad 15m). Takže Ti bohatě bude stačit ta anténa z prvního odkazu. Kdyby byl signál moc silný, musel bys chytat odraz z druhé strany. Mimochodem .... "síto" pokud je v pořádku, má příliš široký "příjmový lalok", a tedy je náchylnější na rušení.
chonsicek (3)|5.2.2013 18:35
zdravim... ještě pořád jsem to nedořešil... signal budu chytat určitě odrazem... vysílač mam za kopcem , chytám 37 a 54k a vysílá H... byl jsem v jednom elektru ale prodavačka mi řekla, že ta logaritm. není vhodná na příjem odrazem... ale není možná.. mám ted na střeše pouze střed ze sitovky bez sita a ještě k tomu poloviční a chytalo to bez simetraku na 54k skoro čistě... ten druhý trhavě.. pak jsem tak dal simetrak a to byl uplny konec.. tak ja pevně doufam že by to měla ta logar. pobrat.. když to maji i sousedi v chatě tak není možné... akorat mají za antenou ještě na koaxu nějaky váleček, což by mě zajimalo k čemu to je dobre..
Ivo Mašek (10205)|5.2.2013 18:44
Myslíš asi takový "váleček", jako je na obrázku. To je izolátor.


[ATTACH=CONFIG]21641[/ATTACH]
izolator.jpg
Knightey- (14)|11.6.2013 14:22
Dobry den,
tak trochu to tady ozivim.
Bydlim chvili (cca 1 rok) v Liberci, do ted tam pouzivam obycejnou pokojovou antenu se zesilovacem nejakou ECG ANT 809 I (link zde: http://www.alza.cz/ecg-ant-809-i-d284335.htm).
Mam ji v byte a furt ji premistuji, protoze nekde hrajou tyhle programy a nekde zase tyhle... A kdyz se to jeden den podari vychytat tak, ze to hraje celkem obstojne, tak druhy den (asi zmena pocasi) a zase to nehraje ic hraje jen pulka a nebo to furt kostickuje a vypadava...

A uz me to fakt prestava bavit, koukal jsem ze mam ve zdi koaxial ktery vede pouze ven a planda tam o byt (bydlim v druhem patre, je cca 2 metry dlouhy ze zdi). Na ten samotny kabel chytam programy CT (tusim komplex 1?) ostatni ne. Tak me tak napadlo, ze koupim asi nejakou externi antenu. Mam primy vyhled na vysilac Jested. Jenomze tam jsou v ceste stromy a neni to kolmo k domu ale v uhlu cca 45°, coz by asi nevadilo.
Tak ted potrebuji vedet jakou antenu zvolit, co to zde tak vsechno procitam, tak jsem si zjistil parametry co mi vysila Jested a to jsou tyto:
Liberec

Liberec
Ještěd
Souřadnice - LON: 14 59 05 LAT: 50 43 58

Název vysílače Kanál Program/síť Výkon ERP (kW) Výkon ERP (dBW) Polarizace Pokrytí Nadm. výška
Liberec 43 DVB-T síť 1 50 47 H Mapa 1012 m n. m.
Liberec 52 DVB-T síť 2 50 47 H Mapa 1012 m n. m.
Liberec 60 DVB-T síť 3 20 43 H Mapa 1012 m n. m.

Jinak jsem si dohledal ze vzdálenost od definovaného bodu k vysílači Liberec je 5.90 km.
Azimut: 259.1 stupňů. Dal jsem do priloh i graf.

Tak a ted otazka. Kterou antenu koupit? Pokojovou ci venkovni aby mi tam hralo vsechno co je mozne (od multiplexu 1 az 4)?
Pokud to bude venkovni, tak drzak si klidne udelam ale nesmi to byt nejaky monstrum, ktere by provokovalo sousedy, jelikoz byt je ve spolecenstvi vlastniku, tak bych musel mit na to povoleni aby to nehyzdilo vzhled domu. Cili kdyz to bude neco maleho a nenapadneho, tak asi nikdo nic nepipne ale kdyz tam bude parabola a metr v prumeru, tak me sezerou :)
Ale vzhledem k tomu ze i ted chytam multiplex 4 - Fanda, Nova HD - ale vypadava to, tak mozna by stacila nejaka kvalitni interierova?

Predem dekuji za jakokoliv radu, uz z toho zacinam byt nestastny, jak furt chodim neco stelovat a ladit...
untitled.png
Retiree (659)|11.6.2013 14:33
Určitě se ozvou zkušenější antenáři, ale když už by mi kabel čouhal ze zdi ven pod okno, zkusil bych (provizorně) použít stávající pokojovou anténu. I když je deklarovaná jako pokojová, je v plastovém krytu, nějaký čas vydrží (snad)....
Knightey- (14)|11.6.2013 15:01
Oki, budu muset nejak pridelat konektor na ten koaxial. Potrebuju na to jeste ty krimplovaci kleste ci dnes uz je jina technologie? :)
A co si pamatuju ze skoly, tyhle koaxialy byly ruzne podle jejich impedance (75ohmu a 50ohmu ne?) a i ty konektory. Ja vim ze nejaky doma bych nasel ale nejsem si jistej, jestli jsem to jeste nemel na stare sitovky pres koaxial, tam prave bylo tech 50ohmu.
Jinak ta pokojova po prvnim desti by byla asi kaput :)
Retiree (659)|11.6.2013 15:23
Koaxiály pro tv mají impedancí 75 Ohm. Praktické jsou šroubovací F konektory (důležitý je průměr odpovídající průměru kabelu), příklad montáže je třeba zde, konektory k dostání téměř všude. Doporučuji i redukce F konektoru na IEC konektor (to jsou ty klasické).
Ta pokojovka je na všech fotkách jen z anfasu... ale teď má být několik dní léto, bez deště:-)

Právě proto, že potřebuješ něco malého a nenápadného, bych tu pokojovku odzkoušel a pokud se osvědčí, uvažoval bych o něčem takovém. Vzhledem ke vzdálenosti od vysílače by mohla vyhovět.
mirekv (7169)|11.6.2013 16:34
Z toho kabelu, co čouhá ze zdi, ohol v délce cca půl metru od konce vnější izolaci a stínění, a nech ho zase viset, uvidíš, že to pojede!
Retiree (659)|11.6.2013 17:18
jj, pro laika snad úsměvné, ale funkčně naprosto rovnocenná prutová anténa. Odzkoušej jako první v pořadí...
Knightey- (14)|12.6.2013 07:06
Oki dekuji za rady. Ten kabel co couha ze zdi, se mi 2x nechce zbavovat izolace, pak ho defakto znehodnotim.
Jinak na nej koupim tento F konektor pro venkovni pouziti (vcetne tesnici gumicky http://www.alza.cz/sroubovaci-venkovni-f-konektor-pro-satelitni-prijimace-a-paraboly-d255690.htm) a napojim na to tu moji stavajici antenu bez zesilovace a uvidim co a jak a dam info.
Nechce se mi kupovat veci na pokus omyl (jak prutovou antenu, ci nejakou dalsi).

Jeste poznamka, kdyz ja se dotknu te nasi pokojove anteny, tak ty kanaly hrajou uplne v pohode bez toho aniz by trebas nejak vypadavaly, jen se ji pustim vzdalim se a zacne program kostickovat. To me docela zarazi. A to se staci klidne dotknout jen toho koaxialu a to myslim pres izolaci.
Ivo Mašek (10205)|12.6.2013 07:18
[QUOTE]kdyz ja se dotknu te nasi pokojove anteny, tak ty kanaly hrajou uplne v pohode bez toho aniz by trebas nejak vypadavaly,[/QUOTE]
To je celkem běžný jev. Ty se v ten moment stáváš anténou.
[QUOTE]A to se staci klidne dotknout jen toho koaxialu a to myslim pres izolaci.[/QUOTE]
Předpokládám, že ten koax bude tzv. "nit". To nejobyčejnější ze super-hyper marketu. Přes izolaci by se to stávat, jak popisuješ, nemělo.
mirekv (7169)|12.6.2013 07:23
Příjem v místnostech a obvzlášť v paneláku je vždy duchařina. U analogu byla výhoda, že člověk viděl, co se děje při změnách. V každém případě anténu ven. Za oknem na parapetu to nechodí?
Knightey- (14)|12.6.2013 08:01
[QUOTE=Ivo Mašek;459789]Předpokládám, že ten koax bude tzv. "nit". To nejobyčejnější ze super-hyper marketu. Přes izolaci by se to stávat, jak popisuješ, nemělo.[/QUOTE]
Obavam se ze mas pravdu, bude to neco obyc, co jsem kde vystrachal... Vse bylo provirozne na chvili, tak hlavne aby to hralo :)

Jinak on to panelak neni, je to vetsi bytovka ale jeste robustni zdi ke vsemu, cili 50cm zdi a nove plastove okna. Takze fakt to je pro ten signal asi orisek :)
A na ten parapet jsem to chtel zkusit ale je problem s delkou koaxilau, uz takhle tam mam dva, coz taky neni to prave orechove, kort kdyz to jsou nejaky "jebky". Takze proto bych to rad vyresil vse pro jednou a poradne.
Retiree (659)|12.6.2013 08:05
Při koupi F konektoru skutečně pozor na jeho vhodný průměr vzhledem ke stávajícímu kabelu!
Současná pokojová anténa se zesilovačem může být bez napájení nefunkční (zesilovač bez napájení signál nepropustí).
Když nechceš holit kabel, co ti brání prodloužit jej dipólem z koaxu (napojení F konektory), jak radí mirekv. Skutečně je dobré před vlastní koupí antény zkoušet....
Konďa (586)|12.6.2013 18:34
[QUOTE=mirekv;459790]Příjem v místnostech a obvzlášť v paneláku je vždy duchařina. U analogu byla výhoda, že člověk viděl, co se děje při změnách. V každém případě anténu ven. Za oknem na parapetu to nechodí?[/QUOTE]
Analog se ladil v pohodě, jeden otáčel anténou nahoře, druhý sledoval dole:) Už jsem dávno zlenivěl řešit příjem vzdálených vysílačů, vyrábět anténní zesilovače, řešit slučovače:( Kdysi to byl koníček, na prumce jsem vyrobil konvertor na 2. program, opravoval čb telku. Nyní v papučích sleduju kabelovku :) Měli jme Vídeň 1 a 2, celkem dobrou...
Knightey- (14)|13.6.2013 06:55
Dobry, juknu jaky to je prumer a pokusim se sehnat ten F konektor a napichnu na to tu pokojovku bez zesilovace, polozim ji na parapet abych to neovlivnoval tim, ze se toho budu dotykat a uvidim co a jak se bude dit :)
Dam pak echo :)
Knightey- (14)|14.6.2013 07:27
No tak F konektor je doma, prumer by presne sedel na ten koaxial co tam mam.
Jenze jsem si nejak uvedomil, az doma, ze ten F konektor, nezapojim do te pokojove anteny :D Takze musim koupit jeste nejakou redukci z F konektoru na koaxial do anteny...

Jinak ten kabel ze zdi je fakt dlouhy, takze jsem cca pul metru kompletne oholil od izolace a z TV jsem na to napojil, hralo to pekne ale ne vsechny komplexy prave, pouze 1 a 2 tusim. Ten 3ti a 4ty jsem nechytal vubec - nezkousel jsem televizi ladit, ale myslim ze to nemusim, kanaly budou stejne ze? At na tuhle antenu, tak na jakoukoliv jinou...

To same jsem zkousel na tu pokojovou antenu, kdyz vytahnu kabel od napajeni (zesilovace), tak to taky hraje ale ne ty komplexy jako 3 a 4. Jinak u TV muzu koukat na UROVEN a KVALITU signalu. Je zajimave jak se to strasne meni, kdyz pripojim napajeni k antene ci odpojim. Skace to uplne obracene, ted si nepamatuju uz jak ale jednou je 100% jednoho a 20-30% toho druheho, pak odpojim ten zesilovac a toho co bylo 20-30% tak toho mam najednou 100% a toho druheho prave tech 20% :D
Potreboval bych asi neco mezi... Myslim ze to je tim, ze je to asi pak uz hodne prebuzene tim zesilovacem (nekde jsme to tu cetl na foru).
Retiree (659)|14.6.2013 07:52
Obecně platí, že anténní zesilovač je bez napájení pro signál neprůchozí...
Zesilovač zesiluje vše, tedy včetně různých poruch, obecně by měl sloužit pouze k pokrytí ztrát v dlouhém svodu...

Jedna z možností - při napájení zes. přijímáš signály z jednoho konce rozsahu, bez napájení z druhého na nějaké parazitní díly antény.
Stále předpokládám, že chceš něco malého a nenápadného. Pokud uspěješ s příjmem na náhražky (což se Ti zatím ne plně daří), pak existují i zapouzdřené venkovní (taky v podstatě náhražkové) antény - kupuj ale jen a jen v případě, že budeš mít příjem ověřený. Jinak asi budeš muset uvažovat o malém sítu a nebo yagi... (taky bývají v nabídkách).

F konektory a jejich redukce na IEC se (alespoň mně) jeví pro běžné použití daleko vhodnější, něž běžné IEC přímo na kabel, viz následují příspěvek.
puschpull (921)|14.6.2013 07:56
[QUOTE=Knightey-;460021]No tak F konektor je doma, prumer by presne sedel na ten koaxial co tam mam.
Jenze jsem si nejak uvedomil, az doma, ze ten F konektor, nezapojim do te pokojove anteny Takze musim koupit jeste nejakou redukci z F konektoru na koaxial do anteny...[/QUOTE]
něco takového ?
http://www.omko.cz/redukce-f-zdirka-iec-konektor/
http://www.omko.cz/redukce-f-zdirka-iec-konektor-uhlova/
:-)
mirekv (7169)|14.6.2013 08:39
[QUOTE=Knightey-;460020]
To same jsem zkousel na tu pokojovou antenu, kdyz vytahnu kabel od napajeni (zesilovace), tak to taky hraje ale ne ty komplexy jako 3 a 4. Jinak u TV muzu koukat na UROVEN a KVALITU signalu. Je zajimave jak se to strasne meni, kdyz pripojim napajeni k antene ci odpojim. Skace to uplne obracene, ted si nepamatuju uz jak ale jednou je 100% jednoho a 20-30% toho druheho, pak odpojim ten zesilovac a toho co bylo 20-30% tak toho mam najednou 100% a toho druheho prave tech 20% :D
Potreboval bych asi neco mezi... Myslim ze to je tim, ze je to asi pak uz hodne prebuzene tim zesilovacem (nekde jsme to tu cetl na foru).[/QUOTE]

Tak to je přímý důkaz, že je anténa na blbém místě, protože se signál z antény tluče s tím, co se náhodně nachytá na koaxiál.
Knightey- (14)|14.6.2013 10:35
[QUOTE=puschpull;460022]něco takového ?
http://www.omko.cz/redukce-f-zdirka-iec-konektor/
http://www.omko.cz/redukce-f-zdirka-...nektor-uhlova/[/QUOTE]

Jo tak to je presne ono :)

Jinak antena je umistena v rohu mistnosti, zady k vysilaci a chytam to jakoby odrazem asi...
Retiree (659)|14.6.2013 10:36
ADMINE > U citace v příspěvku #24 je chybně označen autor, není ode mě, ale z příspěvku #22 od Kinghtey!
___
Mod I.M. : opraveno
mirekv (7169)|14.6.2013 10:43
[QUOTE=Knightey-;460034]Jo tak to je presne ono :)

Jinak antena je umistena v rohu mistnosti, zady k vysilaci a chytam to jakoby odrazem asi...[/QUOTE]

Aha! Pokojoka musí být u okna nebo zdi přivrácené k vysílači (rušení pohybem osob apod) proto ty problémy.
Knightey- (14)|14.6.2013 11:12
[QUOTE=mirekv;460036]Aha! Pokojoka musí být u okna nebo zdi přivrácené k vysílači (rušení pohybem osob apod) proto ty problémy.[/QUOTE]

Aha, jenze okno je daleko, pres pul mistnosti a nechci aby nekde visel koaxial ci se valel po zemi :(
A ty zdi jsou relativne silne, 50cm tusim jeste stare poctive zdi :)
Takze zkusim to nejak otocit smerem na vysilac primo pres zed teda, a otocim antenu aby byla na Horizontalni prijem teda jeste.
Konďa (586)|14.6.2013 12:21
[QUOTE=mirekv;459790]Příjem v místnostech a obvzlášť v paneláku je vždy duchařina. U analogu byla výhoda, že člověk viděl, co se děje při změnách. V každém případě anténu ven. Za oknem na parapetu to nechodí?[/QUOTE]
Souhlasím na 100%. Anténa ven, cokoli jiného je jen náhražka a duchařina. Pak někoho napadne si posunout křeslo a zase to nebude ono:) Nebo na stromech naroste/opadá listí, začne sněžit... Ale jako celodenní hra je to super:) Přes zeď také signál neprojde samozřejmě:)
Knightey- (14)|15.6.2013 00:43
No jasne, proto jsem chtel poradit co koupit. Abych zase nekoupil neco. Radeji si priplatim a vim ze to bude fungovat a ze uz na to nebudu muset sahnout X let :)
Nez koupit neco za par stovek a pak toho zase litovat....
bagr3210 (379)|13.7.2013 12:11
Prosim Vas,chtel bych se zeptat k tomhle tematu..
Znama kupovala antenu kvuli digitalnim programum,popravde ani nevimm poradne co,pozdeji bych to tu dopsal..Prodavajuci ji neco doporucil,dokonce i navrtal na okno a naladil programy..S casem ale pribili programy ZOOM,FANDA,apod,ty ale uz nenaladi..chci se teda zeptat,bude nutny dokupovat opet novou antenu,nebo bude stacit puvodni malinko otocit nebo treba jen neco dokoupit a co,aby to fungovalo..
KamilZ (10277)|13.7.2013 13:06
Asi myslíš, že jsme tohle :D

Kde bydlí? kterým směrem má anténu? Na jaký vysílač? Které muxy chytá a které ne? Co je to za anténu? Má v ní zesilovač? ....

PS: programy se nepřib[HL]í[/HL]její na prkno, ale přib[HL]ý[/HL]vají...
Ivo Mašek (10205)|13.7.2013 13:07
Možná bude stačit znovu od začátku provést naladění dostupných kanálů (současný stav smazat a začít tzv. od píky). Možná bude stačit (nebo se bude nutně muset) otočit anténou jiným směrem, na jiný vysílač, kde běží onen MUX se jmenovanými kanály. Možná budou muset být anteny dvě (každá na jiný vysílač) a sloučit je antenním slučovačem dohromady. Možná je v současné anteně zapojena kanálová propusť, která krásně odruší a tím čistě vyladí kanály, které šlapou na tom kanále, který je onou propustí vyladěn. ............ vařím z vody - moc potřebných info si sem nedal
bagr3210 (379)|13.7.2013 14:47
Jasny kluci,chapu a moje vina..Zajdu tam a napisu vse potrebny..
Jen priblizim,ze "IVO" ma asi pravdu s 2antenama,jelikoz na tu co ma ted chyta MUX 1,2 ale ne 4..
bagr3210 (379)|18.7.2013 13:09
Tak kluci,antena je Solid širokopásmová CX4 se zesilovačem 35dB 750 ohm 12V,je pripevnena na okne,smerem na Jested ale ne primo,jelikoz z okna na Jested neni videt..Doplnim,ze znama bydli v Strazi/Nisou v panelaku,kde nejsou oproti zadny byty,ani nic neprekazi..neni ale videt ani na Jested..
Ivo Mašek (10205)|18.7.2013 14:37
To vůbec nevadí, že Ještěd nevidí. Z Ještědu, dle před chvílí stažené mapy, chytá vše, co tam je. Čtvrtý MUX tam dle mapy není

[ATTACH=CONFIG]24011[/ATTACH]



MUX_4 pro severní Čechy:


[ATTACH=CONFIG]24012[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]24013[/ATTACH]
jested.png mux4sc.png mux4.png
Ivo Mašek (10205)|18.7.2013 14:46
Ještě co se týče toho Ještědu. On tam údajně MUX_4 šířen je, ale prý pouze pro Liberec, neb ten, vyjma okrajových čtvrtí, leží v údolí a je obklopen kopci. Tam byl vždycky problém už za analogu. A údajně, co jsem různě vyčet, se na okrajových místech "tříská" s vysílačem Studnice. (ovšem co je na tom skutečně pravdy - to nevím)
bagr3210 (379)|19.7.2013 08:06
Moc dekuji za vysvetleni..Ptal jsem se i kvuli tomu,ze sousede ktery bydli o patro nize pod znamou,tak programy na MUX 4 chytnou..Proto jsem se chtel zeptat,jestli je dana antena postacujici a staci ji jen treba jemne pootocit,nebo je zapotrebi zakoupit novou..
Ivo Mašek (10205)|19.7.2013 09:42
Je to tzv. síto (ta anténa). Stačit by měla. Tyhle anteny se běžně používají (a potom ještě licenční hiršmanky). Jestli to bude možný, tak u sousedky zjistit, jaká je procentuální síla a kvality signálu (STB i TV by to přes nějaké tlačítko na DO měly umět zjistit - je to sice informativní, ale přece jenom to o něčem vypoví)
Ono je totiž celkem běžné, že tam, kde je to s kvalitou na hraně, tak stačí dát antenu doslova pár metrů kousek dál, a chytneš "nulu".
sumix (8)|25.9.2013 00:12
Zdravím,

chtěl bych poprosit místní odborníky o radu ohledně výběru antény a/nebo zesilovače, nebo i jiné další rady pro zlepšení příjmu DVB-T :-). Situace je následující: Příjem je realizován "malým polským sítem" (vč. zesilovače přímo na anténě) - bohužel parametry antény ani zesilovače neznám, pak odhadem tak 25 m koaxiálu a STB (Di-way T-200HD), příjem je z vysílače Kleť, vzdušnou čarou lehce přes 17 km, bohužel bez přímé viditelnosti (překáží bytovka, co stojí naproti přes ulici), anténa je umístěná pod střechou.

S příjmem je někdy problém, většinou prý (osobně se na TV skoro nekoukám, jen padlo na mou hlavu vyřešit problémy s příjmem) se to týká programů z 1. a 2. multiplexu... teď třeba jde příjem asi všude vcelku dobře, ale někdy dochází ke "kostičkování" nebo i úplnému výpadku obrazu i zvuku, tzn. buď se musí někdy (netuším, kdy/z jaké příčiny) vyskytovat rušení, nebo by musela kolísat hladina signálu. Dál pak obraz/zvuk někdy vypadne, když po silnici kolem domu projede auto (ale jak kdy, některé auto neruší vůbec a některé způsobí totální výpadek), další problém pak je třeba při rozsvícení/zhasnutí zářivky ve vedlejší místnosti (rušení při cvaknutí vypínače), ovšem to půjde na vrub asi spíš odrušení STB...

Snad jsem situaci popsal dost přesně, případně samozřejmě popis doplním. Teď bych se chtěl zeptat, co vyměnit nebo kde hledat chybu? Nerad bych do toho nacpal několik tisíc za anténu(y) a zesilovač(e) a pak zjistil, že se nic moc nezměnilo. Zatím se ke mně dostaly akorát rady použít směrovou anténu (yagi), nejlépe s co nejužším omezením kmitočtu (v mém případě by mělo jít o kanály 22, 25, 32, 39 a 49) a ideálně selektivní zesilovač jen pro dané kanály. Co se týče zesilovače, tak jsem chtěl zkusit zesilovač pro přesně dané kanály (na míru) od Terozu, ale pro 5 kanálů už zesilovač nedělají. Takže co s tím, mám zkoušet postupné změny (např. nejdřív jiný zesilovač místo toho, co je součástí antény, a pokud ano, tak jaký?, nebo rovnou jinou anténu, nebo víc antén, které budou víc úzkopásmové...)? Ještě bych doplnil, že pokud to bude jen trochu možné, tak bych chtěl anténu nechat pod střechou - na střeše jsou v místě, kde již zmíněná bytovka "nejmíň" stíní vysílači, nainstalované FV panely, takže tam anténu dát nemůžu, a pokud bych ji chtěl dát z druhé strany střechy, tak by musela nad hřeben, což by, pokud vím, obnášelo instalaci hromosvodu (aby bylo učiněno bezpečnostním normám zadost)... no a nebo bych musel anténní stožár dát do místa, kde by ta bytovka stínila ještě víc, teď je otázka, jak moc to ve skutečnosti oproti stávající situaci má nebo nemá vliv, ale taky je otázka, jestli se umístění pod střechou projeví natolik, aby mělo smysl anténu dávat ven... Za každou radu předem díky!
mirekv (7169)|25.9.2013 06:35
Všech 5 kanálů jde z jednoho směru? Kanálový slučovač bych neřešil, zatím ani novou anténu. Zřejmě chytáš pouze odrazy, viz projíždějící auta. Zkusil bych pro začátek natáčet anténu, pokud je tam zástavba, tak se může vyskytnout silný odraz. Řešení může být taky jiné místo pro anténu, někdy se signál dokáže ohnout i přes výškovou budovu. Rozhodně ne za FV panely, ty jsou dokonalé stínění.
sumix (8)|25.9.2013 09:22
Díky za odpověď, ano, všechno, co přijímám, jde z jednoho vysílače. To, že FV panely signál stíní, vím, ale kupodivu bych řekl, že než na střeše byly, tak byly problémy asi tak ve stejném rozsahu. Natáčení antény jsem zkoušel už dřív, když jsem řešil přechod ze satelitu na DVB-T (kvůli zpoplatnění příjmu přes Skylink) a pokud se dobře pamatuju, tak to v dost velkém úhlu bylo s příjmem prakticky stejné. Spíš než o odraz si myslím, že se bude jednat o ohyb, aspoň podle toho, odkud signál chytám. Možná bych tedy mohl zkusit anténu dát do úplně opačné části domu, jestli by to nebylo lepší... No, uvidím, kdy se k tomu dostanu a jestli tady vůbec mám po ruce nějaký koax, kterým bych to prodloužil, pak dám vědět, jak jsem s tím pochodil.
bastlir (3245)|25.9.2013 22:52
Já mám chalupu v Chlumu u Třeboně, což je ke Kleti asi 60km. Anténu mám takového dvouprvkového chcípáka bez zesilovače, kabel asi 10m a obraz bez problémů. I když není nad střechou, ale je venku.
Polské síto je šunt, cožž už tady bylo i popisováno. To, co oni nazývají anténní zesilovač, je vlastně širokopásmový dejme tomu jednotranzistorový zesilovač, který víceméně kompenzuje útlum kabelu. Já jsem tedy nepřítel sít vůbec.
V tvém případě nemá cenu řešit anténu, dokud ji nevystrčíš ven a já se vlastně divím, že to funguje aspoň nějak. Je pravda, že instalace stožáru s sebou nese s tím spojené strasti - jak píšeš hromosvod a utěsnění střechy a hlavně mnohdy dohoda s majitelem. Přemýšlej o tom, zda by na vhodném místě někde na zdi baráku co nejvýš nešel přišroubovat držák (ráhno) a tam tu anténu dát. Pokud nepůjdeš do satelitu, možná utratíš ještě mnoho peněz, než na to přijdeš sám.:)
sumix (8)|26.9.2013 22:23
Ono je to trochu složitější... :-) Satelit by to v pohodě vyřešil, předtím tam byl asi dva roky, na střeše ale stožár nebyl, ale bylo tam velké prosklení, tak jsem ho namontoval pod střechu pod to prosklení, pravda problém byl sníh nebo silný déšť, ale jinak to fungovalo celkem dobře (zkrátka - v dané situaci asi nejjednodušší řešení s přijatelným výsledkem). Pak ale přišel Skylink s tím, že zpoplatní i základní nabídku (a já, když jsem prarodičům ten satelit kupoval a montoval, jsem to kupoval s tím, že to je prostě zadarmo), resp. se bude muset vyměnit karta a sice to bude na 2 roky "zadarmo", ale pak se bude platit... a to mě celkem nasralo, přišlo mi to jako nefér jednání a podvod na zákazníky. Sice to nejsou částky, které by člověk nějak významně pocítil, ale jde mi o princip. A proto jsem zvolil poněkud trnitější, ale "principiálně správnou" :-) cestu - DVB-T.

K tomu umístění ven - na zeď by to v tomhle případě asi nijak rozumně nešlo, to už spíš na střechu - na stejný "bok" střechy, ale na její úplně opačný konec. V tom případě by stožár nemusel jít nad hřeben, a tudíž by nebylo třeba ani řešit hromosvod (pokud to je podle norem jinak, tak budu rád za opravení). Sice by se houby stalo, kdyby byl stožár nad hřebenem a hromosvod by nebyl, ale náhoda je blbec a pokud by se snad něco stalo (věřím, že by to nemuselo mít ani přímou souvislost s tímhle), tak by se pak třeba na tom točila pojišťovna, tj. radši nějakou jinou cestu :-).

Mimochodem, to má ta střecha takový útlum, že když to vystrčím ven, tak to dostatečně pomůže? Přecejenom, ten vysílač má výkon 100 kW a při frekvencích, na kterých DVB-T jede, mi to pořád nějak nesedí (ale nechci se samozřejmě hádat, nikdy jsem si to v praxi nijak neověřoval, tak si nechám poradit od někoho, kdo má zkušenost). Nebylo by třeba řešení zkusit teda nějaký lepší zesilovač místo toho, co je u síta (třeba nějaký pásmový od Terozu, třeba jsem se díval, že mj. dělají pro kanály 21-69) a nechat to zatím pod střechou, nebo to je slepá cesta? :) Pokud pomůže vystčení ven, tak OK, jen bych se nerad drbal s instalací stožáru, kabeláže atd. a pak třeba zjistil, že to je z bláta do louže. Každopádně díky za rady.
golfLC (1941)|27.9.2013 12:54
No neviem ako v CZ, ale u nás, v SR, konkrétne v Lučenci som už zo trom známym montoval dvb-t anténu, dali sme ju do podkrovia a signál v pohode, žiadne výpadnky, sledovanie bez problému všetky MUX-y aj z Maďarska (M1, M2 a Duna v HD). V prípade aj vysunuria niekam von je ozaj nenápadná a montáž zvládne hádam každý8-)

[ATTACH=CONFIG]24754[/ATTACH]
http://www.shark.sk/elektro-1/dvb-t-technika/aktivna-vonkajsia-antena-dvb-t-evolve-shark-35db/
evolveo-aktivna-vonkajsia-antena-dvb-t-shark-35db-original.jpg
sollik (19)|14.10.2015 17:48
Ahoj.
Dovolím si oživit toto vlákno. Bydlím taky v Liberci - Ruprechticích. Signál chytám z Ještědu, vzdušnou čarou 8,5 km, ale nevidím na něj, v cestě stojí Ruprechtický lesík - kopec se stromy. Dle sousedů je v této lokalitě signál práve podle stavu stromů - v zime stromy bez listí = signál celkem dobrý, v létě olistěno a signál špatný. V současné chvíli chytám na síto (výrobce ani model nevím, už tam byla a nálepka na ní není žádná), anténa je venku na držáku na komínu, pod střechou je rozbočovač (3 TV) se zesilovačem. Televize ale za určitých povětrnostních podmínek zlobí, vypadává zvuk, kostičkuje.
Zkusil jsem si ve Viacu (Liberčáci jistě znají) koupit na zkoušku anténu, doporučili mi Emme Esse 45 slc http://dvb-t-anteny.heureka.cz/emme-esse-45slc/ to bylo to nejlepší co obchodě měli. Bez zesilovače se nic nechytlo, se zesilovačem to bylo stejné jako se starým sítem (porovnával jsem hodnoty síly a kvality signálu které umí zobrazit set-top-box).
Tak a teď vůbec nevím, zda se dál dívat po oněch směrových anténách, nebo zkusit jiné, hustší síto ... ??? Prosím o radu. Díky.
bagr3210 (379)|14.10.2015 20:32
Ahoj sollik...
Ze jsem tak odvaznej,ale dovolim si napsat jak to bylo u me...Nedavno jsem resil signal v TV..Bydlim na Letny,cili kousek "od Tebe",z bytu z obyvaku sice na Jested vidim,ale signal jsem potreboval na TV v kuchyni,ktera je prave na druhy strane,kde jsou jen garaze,stromy,silnice...a nic k tomu..Byl jsem v prodejne s sat,technikou,nedaleko,asi vis kde,tam mi rikali,ze neexistuje,zeby jsem neco ta ty strane chytil,at si dam antenu do obyvaku a pretahnu kabel do kuchyne..to bylo pro me ale nepripustny,mam koprivku z kabelu tahanych po byte,korz po cerstvy rekonstrukci...nechtel jsem se s tim zmirit a hledal dal..Mel jsem antenu Vivanco TVA 301,v Datartu mi rikali,ze je to spica..bohuzel,v kuchyni jsem chytal ledva to,co jsem chytal i na "vidlicku"..Tak jsem byl take ve Viacu,tam mi prave poradili Solight HN55 a musim rict,z jsem od zacatku z ni uplne okouzlen..Chytam fakt snad vse,co tam chatt jde,mam to vystrceny z okna na parapetu a jedou i nejaky nemecky programy a myslim,ze i polsky..Priznavam,ze programy jako D-cko,Barandov +,Barandov Kino malinko vypadavaj,i tak ale ostatny (CT1 HD,CT2 HD vcetne) jedou jak vino,dokonce i HbbTV funguje "jak vino"...
Cili,zkus to,mozna budes mit stesti..
Dodam jen to,ze signal nejde vubec,pokud z anteny das primo rozbocovac(pred zosilovacem)...
sollik (19)|15.10.2015 17:37
Ahoj.

Jj na tu Solight HN55 jsem tam koukal, ale když jsem vracel tu anténu co jsem zkoušel, tak mi prodavač říkal, že lepší už tam žádnou nemají.
Já jsem si chtěl původně zavolat nějakého anténáře, tak jsem koukal na net a našel jsem p. Vrbu. Obchod má u Hokejky, takže ke mě asi 2 minuty autem. Myslel jsem si, že mu řeknu kde bydlím a co mám za problém, domluvíme si termín, on přijede, změří signál a třeba jakožto "místní" bude s sebou nějakou slušnou anténu do mých podmínek mít, namontuje, já zaplatím a bude to z krku. Jenže jsem potřeboval vědět, kolik vůbec takové změření signálu a montáž antény stojí už jen proto abych měl dostatečnou hotovost. A taky aby mě nakonec nevyšlo na stejné peníze pořízení třeba staršího satelitu. A to byl problém. P. Vrba mi nebyl schopný říct nějakou průměrnou cenu změření a montáže. Že to u každého zákazníka trvá jinak dlouho. To chápu, ale pochybuju, že u jednoho měří signál 10 minut a u druhého celé dopoledne. A celkově mi přišlo, že ho nějaká jedna anténa na rodinném domku nezajímá. Možná nechat si tahat rozvody na paneláku za pár tisíc, asi by byla ochota větší.
No nic. Tak mě otrávil, že jsem se rozhodl věnovat tomu trochu času a vhodnou anténu si najít sám. Holt budu muset obejít pár obchodů a nějaké ty antény vyzkoušet. Líbí se mi české antény Vaten, konkrétně velké husté síto, ale fa. Vaten do žádného obchodu na Liberecku nedodává.
Ale bagr3210 díky za ochotu, možná tu Solightku nakonec zkusím :-)
bagr3210 (379)|16.10.2015 08:39
No popravde,jak pises...je to hrozny,chces dat vydelat,ale nikdo nema zajem pracovat,natoz bez financny zalohy predem 😉
Hodne stesti s vyberem...