Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

refresh rate u LED TV

WalWerin (4)|23.12.2012 00:08
Ahoj,
chci se zeptat jak je to u LED televizí s obnovovací frekvencí obrazu. Rozumím, že je více méně jedno jestli má člověk 50hz, 100hz nebo jiná čísla protože vstup je stejně většinou jen 24 snímků za sekundu a určitý "backlight scanning" se nejspíš nějakými kouzly postará o nějaké plynulejší zobrazení. Nicméně tomuhle vůbec nerozumím a co mám zkušenosti s PC hrami tak alespoň u obrazu, který člověk sám ovládá na tom dost záleží. Při přechodu na 120hzový monitor od benq xl jsem zjistil, že už nikdy nebudu hrát na klasických 60ti herzových monitorech.

Chci televizi používat hlavně pro "prmítání" nahraných zápasů - výstup videa dělám na 100snímků za sekundu. Bude televize od samsungu která píše že má 100hz "clear motion rate" doopravdy zobrazit veškerá data která pošle PC? Jedná se konkrétně o televizi samsung ue46eh5450.

Opravdu moc nerozumím těmto technologiím "Clear Motion Drive", "TruMotion", "Auto Motion Plus", "Clear Motion Rate", "Motionflow", "Clear Frame", "AquoMotion". Co jsem tak pochopil jedná se o různé technoligcké úpravy právě backlight scanningu. Nicméně z toho jak to chápu já to nemá vůbec nic spolenčného s obměnou zobrazovaných snímků a já jsem nikde nebyl sto zjistit, kolik je právě televize Samsung ue46eh5450 schopná snímků za sekundu zobrazit.

Také jsem uvažoval o televizi od panasonicu VIERA TX-L47E5E, ta dokonce píše 150hz, nicméně při studiu této televize jsem doopravdy zjistil, že skutečná frekvence je 50hz.

Rozumím, že pro tyto účely be nejlepší byla plazma, ale televizor mi poběží v herně (nezakouřené čisté prostředí) skoro 24/7 ačkoli dívat se na důležitý zápas budou lidi jen tak hodinku týdně takže se mi nechce platit trojnásobná spotřeba pokud to nebude uplně nutné.

Díky za veškeré info o LED technologii případně konkrétní info o frekvenci samsung ue46eh5450.
tdlmarek (1566)|23.12.2012 01:22
Asi nedokážu podat plnohodnotnou odpověď na všechny dotazy, alespoň ve zkratce se tak podělím o informaci, že Panasonic E5 má skutečně 50 Hz panel (pokud nebereme v úvahu softwarová vylepšení), zatímco o stupínek vyšší řada ET5 má už čistých 100 Hz. Třeba ti to k něčemu bude.
KamilZ (10277)|23.12.2012 06:53
Viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/33686-nez-se-zeptate-hdmi-3d-zvuk-lan-dlna-hbbtv-dalkove-ovladace#post434562

A Samsung řady EH je to nejhorší, co kdy vyprodukoval. Totální odpad vhodný pro psa do boudy.
Dagy2 (3153)|23.12.2012 12:35
Walverin, neviem či neporovnávaš CRT monitory 60Hz-120Hz s LCD. Frekvencia u CRT/plazma/LCD má totiž úplne iný dôvod a iné účinky:
- CRT klasické CRT a analogové vysielanie má 25 obrázkov (24 má film) vysielaných v 50 polobrázkoch (párne/nepárne riadky). Takže toto je už taký prvý pokus o "clear motion rate" alebo ako to nazveš. 25 obrázkov by sa nedalo pozerať vôbec. 50 polsnímkov vidíš blikavo.
100Hz tv ukladali snímky do medzi pamäte a zobrazovali na CRT obrazovke v dvojnásobnom takte.
kvalitný CRT monitor k PC dokázal zobraziť až snáď skutočne klasických 200Hz - pokiaľ tento refreš dokázala poslať video karta v PC. Preto 120Hz obrázok je úplne perfektný, oko nemá šancu blikanie visieť.

- plazma - teraz ma paňáci môžu kameňovať - je snáď vždy 50Hz u jednotlivého pixlu obrazovky. Preto niektorí ľudia vždy budú na plazme vidieť blikanie. Všetky nezmyselné čísla o až 1600Hz u posledného modelu nehovoria o obnovovacej frekvencii celej orazovky ale sú to posčitované čísla jednotlivých plôšok obrazovky. toto dáva samozrejme vylepšenie pre oči pretože jednotlivé plôšky obrazovky blikajú v rozdielnych taktoch. Ale blikanie tam je a nedá sa odstrániť.

- LCD z princípu zobrazenia nebliká, pretože svetlo z panela je konštantné. Obraz vzniká nie "výrobou" svetla v jednotlivých bodoch plochy ale pomalým zatieňovaním svetelného zdroja pod obrazovkou (LED diody, trubice).
tým že zatieňovanie je pomalé (zotrvačnosť panela je niekoľko milisekund na rozdiel od rýchleho zhasínania CRT a plazmy) nevzniká efekt blikania ale trhavý pohyb a tieň/rozmazanosť obrazu za rýchlo phybujúcim sa predmetom. Tento sa odstraňuje "nanútením" nového obrázku do LCD displeja alebo u iných výrobcov "zresetovaním oka" zaradením čiernej plochy medzi dva obrázky. A potom dopočítavaním medziobrázkov sa software snaží trhavý pohyb vyhladiť (dopočítavanie je samozrejme aj u plaziem).

Pokiaľ chceš dobrý neblikavý a nerozmazaný obraz na veľkej ploche
1/ treba vidieť na vlastné oči. V klube/hospode ale bude v konečnom dôsledku 100-ky rôznych očí takže výber ťažký, nezavďačíš sa všetkým
2/ budeš musieť priplatiť u plazmy trochu u LCD viacej
Ak na tom TV pobežia denne len záznamy zápasov (nepochopil som či nejakých vlastných klubových alebo z TV) napr. z Eurosportu a pod. vypálenie loga napriek úpravám v SW nových modelov TV hrozí nech si hovorí kto chce čo chce.
LCD zblízka a z rôznych uhlov možno tiež nebude úplne ideálna voľba.

Kameňujte...
vivid.sk (11472)|23.12.2012 15:39
[QUOTE=WalWerin;437225] Nicméně tomuhle vůbec nerozumím a co mám zkušenosti s PC hrami tak alespoň u obrazu, který člověk sám ovládá na tom dost záleží. Při přechodu na 120hzový monitor od benq xl jsem zjistil, že už nikdy nebudu hrát na klasických 60ti herzových monitorech. [/QUOTE]
A tvoja grafika podporuje vystup v 120fps?


[QUOTE=WalWerin;437225] Bude televize od samsungu která píše že má 100hz "clear motion rate" doopravdy zobrazit veškerá data která pošle PC? Jedná se konkrétně o televizi samsung ue46eh5450.
[/QUOTE]
nebude. Lebo maximum, co do TV posles je 60Hz (60fps). Mozno 75 (podla modelu), ale 100Hz - neviem neviem, pozri si spedifikaciu.

[QUOTE=WalWerin;437225]Díky za veškeré info o LED technologii případně konkrétní info o frekvenci samsung ue46eh5450. [/QUOTE]
odporucam si priplatit za poriadny TV, ako riesit nejake Hz (vid Kamilov comment).
WalWerin (4)|23.12.2012 19:18
Ahoj,
mockrát děkuji za rady. Prakticky vše bylo přínosné. Hodně mi pomohl udělat si obrázek příspěvek v KamliZ-ově odkaze, ale uplně nejvíc mi pomohl Dagy2 díky kterému jsem zjistil, že opravdu bude nejlepší projít obchody a vybrat to co se mi nejvíc líbí. Navíc můj dodatek, že to asi udělám až po Novém roce v povánočních slevách :-).

Jen bych se ještě rád zeptal na tu EH řadu od samsungu. Já už jsem totiž po televizích koukal a vždy mě tahle televize překvapila svým obrazem. Možná se jen prodejci snaží tyto televize prodat protože vědí to co vy a nastaví jas a ostatní parametry tak aby vypadala nejlíp. Nicméně co je na ní tak špatného?

Za další mě docela pobavilo jak jsem nedokázal popsat své myšlenky tak aby byli srozumitelné. Ohledně těch zápasů jsem myslel herní nahrávky zápasů co vedou kluci u nás v herně ve hrách (Counter strike, battlefield,...) takže co se týče vypalování obrazu, určitě hrozí. A dost! V podobě herního UI což by mohlo být dost divné ve hře jiné :-D.

A poslední věc pro vivid.sk ohledně mojí grafiky. Já osobně když hraju tak používám grafiku od msi gtx 660ti a upřímně netuším kolik je schopná po DVI poslat snímků za sekundu. (z ní bude i výstup do televize - ovšem počítám že přes HDMI) Každopádně například fraps mi píše ve hře fps 120. V náročnější hře mi spadne třeba na 80 ale níž mi to nespadne protože jinak snižuji detaily. A tyto informace sice mohou být zkreslené, ale u monitorů, kde mi psal fraps 60fps byla hratelnost mnohem horší dle mého oka. Naprosto nekompromisně takže pokud BenQ nevyužívá nějakou geniální dokreslovací technologii pro monitory tak ta grafika nejspíš přes DVI posílá víc. Nerozumím tomu, snad nepíšu bludy, ale ten rozdíl tam doopravdy vidím. Tedy spíš "cítím".
KamilZ (10277)|23.12.2012 19:49
Jestli to chceš na hry, tak běž hlavně po input lagu. TV se stejně (manuálně) přepíná do herního režimu, který vypíná většinu kurvítek obrazu (oficiálně postprocessingu) aby byla rychlá a neměla zpoždění. Hodnotu input lagu zjistíš v testech. Měla by být do 30-35ms, to je asi snesitelný strop.

edit: teď jsem si všiml, že to máš na promítání záznamu těch her, takže beru zpět, má připomínka se týkala online hraní. U promítání záznamu je samozřejmě input lag nepodstatný.
jarino1978 (8045)|23.12.2012 19:59
[QUOTE=WalWerin;437225]
Chci televizi používat hlavně pro "prmítání" nahraných zápasů - výstup videa dělám na 100snímků za sekundu. Bude televize od samsungu která píše že má 100hz "clear motion rate" doopravdy zobrazit veškerá data která pošle PC? [/QUOTE]
ten prvý príklad využiješ maximálne tak pri tvorení slow-motion, ten druhý nevyužiješ vôbec, pretože to je blbosť.
tdlmarek (1566)|23.12.2012 20:35
Zkusím přidat pár svých postřehů. Čistě amatérských, proto mě prosím neváhejte opravit.

Za prvé je třeba si uvědomit rozdíl mezi FPS a obnovovací frekvencí. Klasické monitory pracují na 60 Hz, a grafická karta jim tak zasílá přesně 60 snímků za sekundu. FPS ve hře může být ale daleko vyšší (nebo nižší) a musí se nějakým způsobem "vejít" do pevně dané frekvence grafického výstupu - snímky se přeskakují, duplikují, kombinují, atd. Výsledkem je pak tzv. "screen tearing". Tohle dokáže do určité míry řešit známá volba VSync, která zamkne FPS na hodnotě 60, aby pak všechno pěkně sedělo. Každý hráč ale asi potvrdí, že úplně ideální to také není.

No a pak přišly 3D monitory, které ve 2D režimu zvládnou jet na 120 Hz. Platí vše stejně jako v předchozím odstavci, jenom s dvojnásobnými čísly. Tím pádem jsme schopni přenášet i vyšší FPS a na hraní je to údajně mnohem lepší (osobní zkušenost nemám, ale ohlasů jsem četl spoustu). Tohle samozřejmě musí podporovat i grafická karta, ale pokud vím, tak to se současnými modely žádný problém není. Znovu připomínám, neplést FPS ve kterém je karta schopná hru vykreslovat a obnovovací frekvenci, jakou snímky posílá do monitoru.

No a teď k televizím. Pokud by jsi se chtěl přiblížit k 120 Hz módu na PC a zobrazovat video třeba se 100 FPS, musíš nejdřív zjistit, zda aktuální televize vůbec jsou schopny takový signál přijmout. Ano, ony sice mají 100 (120?) Hz panely, ale to ještě neznamená, že na vstupu akceptují 1080p120. HDMI 1.4 by toto podle specifikace podporovat mělo, ale třeba můj Panasonic mi volbu nenabízí (testováno s Radeonem HD 7770, takže tam by problém být snad neměl).

Mám obavu, že zde se svým požadavkem narazíš a budeš se muset spokojit s klasickými 60 Hz. Je ale třeba si uvědomit, že je obrovský rozdíl mezi zobrazováním "videa" a hraním hry. Pokud člověk hraje, tak vyšší FPS mají význam, protože je tam ta interakce přes klávesnici/myši a člověk "cítí", že je hra plynulejší. Pro pouhé zobrazování je tahle hranice ale mnohem nižší, pro iluzi plynulého pohybu stačí i relativně nízká snímkovací frekvence - vždyť filmy se natáčí ve 24 FPS (ano, tam už je vidět klasické filmové trhání, ale 60 FPS je více než 2x tolik).

U TV tak rychlost panelu a funkce typu "Backlight Scanning" ovlivňují to, jak obraz ve výsledku působí na diváka. Tzn. jak moc se pohyb zdá plynulý a podobně. Neříká to ale nic o tom, jaký signál je TV schopna přijmout/zpracovat.


Takže můj závěr je takový, že videa má smysl nahrávat buď v 60 FPS, nebo třeba i 120 FPS, pokud je plánuješ zpracovávat a např. dělat zpomalovačky. Ve výsledku se ale do TV přenese jenom klasických počítačových 60 FPS. Což by pro sledování (ne hraní) záznamů ale i třeba živých her mělo být naprosto bez problému. Vylepšovací funkce u TV neřešit a jít místo toho po kvalitním obrazu a/nebo požadované výbavě.
KamilZ (10277)|23.12.2012 21:14
Standardní (single link, 3 TMDS kanály) nepřenese 1080p@120. 120Hz monitory používají DVI-D nebo DisplayPort. Tím pádem ani TV nic takového řešit nemusí, má maximum na vstupu 60.
jarino1978 (8045)|23.12.2012 21:29
presne tak a naviac TV nič iné, ako 50/60 Hz nevie. No a jasné potom je aj to, že žiadne 100 a viac Hz panele neexistujú.

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE=tdlmarek;437354] Ano, ony sice mají 100 (120?) Hz panely.[/QUOTE]

si vedľa, ako tá jedľa. Žiadne 100 Hz panely nie sú !
tdlmarek (1566)|23.12.2012 21:46
Však já netvrdil, že se 120 Hz standardně používá. Pouze, že je to ve specifikaci.

Co se týče 100 Hz panelů, tak o těch se mluví naprosto běžně. Například u mého modelu. Nebo jde snad opět pouze o nějaký marketingový pojem? Prosím o osvětlení.
jarino1978 (8045)|23.12.2012 21:50
ono je to tak, že 99,9 % ľudí ani nevie, o čom si tu teraz píšeme. preto sa výrobca spolieha klamlivo na nápis na krabici 100/200/400/600/800/1600 Hz a ľudia sú z toho PAF...\\/ Popritom ide vždy o 60 Hz panele.
vivid.sk (11472)|23.12.2012 21:52
[QUOTE=WalWerin;437332]Já osobně když hraju tak používám grafiku od msi gtx 660ti a upřímně netuším kolik je schopná po DVI poslat snímků za sekundu. (z ní bude i výstup do televize - ovšem počítám že přes HDMI) Každopádně například fraps mi píše ve hře fps 120.[/QUOTE]

Ako uz zodpovedal tldmarek, to, ze ti hra vyrobi 120-150-200-kolko-len-chces fps je uplne fuk, pokial pojdes von do TV/monitora cez DVI pri 60Hz.
Uplne placebo to ale nieje v danom pripade, pretoze 120Hz monitor ma podstatne lepsie parametre (hlavne response time) a hra moze posobit lepsie aj pri 60Hz, ako pri "beznom lacnom" monitore.
tdlmarek (1566)|23.12.2012 21:59
[QUOTE=jarino1978;437375]ono je to tak, že 99,9 % ľudí ani nevie, o čom si tu teraz píšeme. preto sa výrobca spolieha klamlivo na nápis na krabici 100/200/400/600/800/1600 Hz a ľudia sú z toho PAF...\\/ Popritom ide vždy o 60 Hz panele.[/QUOTE]
Promiň, ale odbočuješ někam úplně jinam a na otázku jsi mi neodpověděl. Marketingová čísla typu "360 Hz Backlight Scanning" neřeším, moc dobře vím, jak to funguje. Proč ale recenze mluví o 100 / 120 Hz panelech, na které je pak aplikován např. 3x Backlight Scanning a získáváme oněch barevných 360 Hz?


vivid.sk: Podle mě to nebude jenom parametry těch monitoru, při správném nastavení by to skutečně mělo jet ve 120 Hz.
vivid.sk (11472)|23.12.2012 22:03
[QUOTE=tdlmarek;437378]při správném nastavení by to skutečně mělo jet ve 120 Hz. [/QUOTE]
Jasne, ale ak ti to grafika nevie v 120Hz poslat? (necital som specifikaciu GPU, to je len vseobecna odpoved).
tdlmarek (1566)|23.12.2012 22:07
Pokud to chápu správně, tak grafiky podporující 3D by právě 120 Hz na výstupu zvládat měly. Jinak by ve 3D režimu nebyl možné 2x60 Hz (pro každé oko).

Viz např.:
http://3dvision-blog.com/wp-content/uploads/2010/02/ati-catalyst-10-3-stereo-3d.jpg
vivid.sk (11472)|23.12.2012 22:12
Ano, je to tak.
jarino1978 (8045)|23.12.2012 22:30
[QUOTE=tdlmarek;437378] Proč ale recenze mluví o 100 / 120 Hz panelech, na které je pak aplikován např. 3x Backlight Scanning a získáváme oněch barevných 360 Hz?
.[/QUOTE]

neviem, o akú recenziu síce ide, ale ten, kto ju písal, zjavne nechápe nič.

[QUOTE=tdlmarek;437381]Pokud to chápu správně, tak grafiky podporující 3D by právě 120 Hz na výstupu zvládat měly. Jinak by ve 3D režimu nebyl možné 2x60 Hz (pro každé oko).[/QUOTE]

to je podobný žvást, ako hore uvedené. grafike stačí, keď pošle 60 Hz aj pre 3D režim, TV si to sama znásobí ( samozrejme to nebude nikdy nativ 120 Hz pre video ). pokiaľ dajme tomu vie 120 Hz, je to len marketingový balast, ktorý nevieš využiť na TV.
tdlmarek (1566)|23.12.2012 22:40
No, k tomuhle nemám celkem co dodat. Snad jen třeba tohle: https://www.google.cz/#hl=cs&safe=off&q=HDTV+100Hz+panel

Podle mě píšeš nesmysly ty. Takže to asi necháme na čtenáři, ať si vybere podle sebe.
joeh (1358)|23.12.2012 22:44
tdlmarek - samozrejme že máš pravdu ty. Informáciu o max. 60 Hz paneloch neber vážne, je to nezmysel.
WalWerin (4)|23.12.2012 23:35
už jsem se v tom trošku ztratil a nevím moc co si o tom myslet, informaci o max 60hz panelu neslyším prvně. Navíc veškeré monitory krom mého nejnovějšího BenQ xl2420t mi vždy ukazovali max 60/75hz a to jsem se už setkal s desítkami LCD. Nicméně benQ mi ukazuje i oněch 120 takže nevím....

Ale ještě poprosím o jednu odpověď:
[QUOTE=KamilZ;437364]Standardní (single link, 3 TMDS kanály) nepřenese 1080p@120. 120Hz monitory používají DVI-D nebo DisplayPort. Tím pádem ani TV nic takového řešit nemusí, má maximum na vstupu 60.[/QUOTE]
Mám to chápat tak, že ať budu mít sebechytřejší/lepší/dražší/.... televizi stejně pomocí HDMI kabelu nepošlu do televize z grafiky víc jak 60 snímků za sekundu při 1920x1080 rozlišení? To by pro mě byla totiž uplně ta nejlepší zpráva protože bych mohl přestat cokoli řešit a opravdu koupit tu televizi na které bude nejlepší obraz :-)

EDIT: a máš pravdu ohledně té odezvy - to jsem bral v potaz. Jednou jsem si zkoušel zahrát na televizi - konkrétně 40ka od sony bravia řada KDL něco... Musím říct, že to bylo něco tak neuvěřitelného že jsem to nevydržel ani minutu. Tam ta odezva byla minimálně několik desetin sekundy přestože FPS jelo na 50 nebo 60 :-) Pro přehrávání odehraných zápasů je tohle ale uplně bezpředmětné. Jen mě toto přivedlo na myšlenku konzolí, playstation, xbox, wii,... tohle všechno přece pracuje s televizí, nechápu jak jim to funguje.
jarino1978 (8045)|24.12.2012 00:47
[QUOTE=tdlmarek;437391]No, k tomuhle nemám celkem co dodat. Snad jen třeba tohle: https://www.google.cz/#hl=cs&safe=off&q=HDTV+100Hz+panel

Podle mě píšeš nesmysly ty. Takže to asi necháme na čtenáři, ať si vybere podle sebe.[/QUOTE]

samozrejme... toto je stará téma vhodná pre začiatočníkov a nie pre toho, kto má + 69 RB. Ukáž mi jednu TV z PDP/LCD, ktorá vie zobraziť nativ 100 Hz a ja ti ešte niečo pošlem na Ježíška...:-E

[QUOTE=joeh;437392]tdlmarek - samozrejme že máš pravdu ty. Informáciu o max. 60 Hz paneloch neber vážne, je to nezmysel.[/QUOTE]

a vida, ďaľší v klube, ktorý si kúpil vraj super LCD od Sama, ktorý sem dal screen z obrazovky vygumovanej a prepálenej labute s patričným komentom, že to tak je v skutočnosti:-k
Ja viem, že sú dnes Viandy, tak to s tým alkoholom nepreháňajte:-)
KamilZ (10277)|24.12.2012 06:57
[QUOTE=WalWerin;437396]ám to chápat tak, že ať budu mít sebechytřejší/lepší/dražší/.... televizi stejně pomocí HDMI kabelu nepošlu do televize z grafiky víc jak 60 snímků za sekundu při 1920x1080 rozlišení? [/QUOTE]
Jo, přesně tak.
joeh (1358)|24.12.2012 10:48
Otázka na moderátora - Kamil, vyrábajú sa dnes TV s panelom viac ako 60Hz ?
joeh (1358)|24.12.2012 11:47
Díky KamilZ, dúfam že nemenovaný uživateľ tohto vlákna konečne pochopí,ako tragicky sa mýli.
WalWerin (4)|24.12.2012 12:34
Ještě jednou všem mnohokrát děkuji za informace. Mě to rozhodně stačí, dostal jsem zde mnohem víc než jsem původně chtěl.

Díky. David.
jarino1978 (8045)|24.12.2012 12:38
bohužiaľ sa mýlite obaja. Ja neuznávam čerepy, ktoré sa k nejakému pseudo refreshu dopracujú vkladaním snímkov, alebo zhasínaním.
Chcem nativ 100 Hz panel TV, sem s ním.
jarino1978 (8045)|24.12.2012 12:44
[QUOTE=KamilZ;437423]Nechtěl bych se dívat na aktivní 3D s 50/60Hz panelem ...
[/QUOTE]
Kamil, stále sa dívaš len na 50/60 Hz nativ. \\/\\/\\/
Či ?
Neexistuje nativ 100 Hz panel TV...
KamilZ (10277)|24.12.2012 12:54
Ty panely dle specifikace nativ jsou, není tam žádný dopočet, BS, BB apod., který dělá/řídí až TV. To že se ale do panelů posílá informace vycucaná z prstu (dopočet) je věc jiná, o tom spor není.
jarino1978 (8045)|24.12.2012 12:59
Kamil, nie sú. PC monitory, to áno, ale nie TV panely. Aj tie uvedené panely idú na 60 Hz, označenie 100/120 Hz znamená len pripravenosť pre SW v TV, nehovorí však o nativ fr. 240 Hz je totálna blbosť.
tdlmarek (1566)|24.12.2012 13:16
Explain this:


Nejen, že má 120 Hz panel, ale dokáže takový signál i přijmout na vstupu a zobrazit.
jarino1978 (8045)|24.12.2012 13:27
ale šak ste už ako malý chlapci. Samé PR žvásty. Ruka Vám odpadne, ak si stiahnete video z vysoko rýchlostnej kamery ( napr. 480 Hz ), za pomoci FPD testov si zmeráte skutočnú refresh panela ? A všetci sa dostanete opäť na hodnotu 60 Hz, čo je nativ refresh každého TV panela. Výrobca si tam môže namaľovať trebárs aj hodnotu 1 000 000 000 000 000 000 000 Hz, ale Vy tomu ako poslušný baránkovia aj tak uveríte. Všetko sa dá zmerať ! Ako aj 3:2 pull down zhodným so 60 Hz panelom...
Ako aj Sony, LG, Samsung, Sharp museli upustiť od klamlivého označenia a museli každej číslici dať svoj PR názov ( napr. LG toto nazýva black frame insertion ).
visper (270)|24.12.2012 13:49
Docela by mne zajímalo co ta TV napíše při připojení 120 Hz do HDMI vstupu. To by mělo umět HDMI 1.4b, ale to je poměrně nová věc a nevěřím tomu, že by se to už objevilo u nás v prodeji.
HDMI 1.4b was released on October 11, 2011.[146] One of the new features is that it adds support to 1080p video at 120 Hz.
Dagy2 (3153)|24.12.2012 14:13
telka napíše 1080p, nič iné nebude poznať.

že niečo "supports 1080p" neznamená ani trochu že to aj zobrazí. Viď napr. HDready telka s panelom tisíctristoniečo krát 720 pixlov - moja stará Sony 26". Tá tiež "supports 1080p" ale v živote ho na svojom paneli nemôže zobraziť.
Tzn., že keby si vedel dostať do TV 1600Hz vstup (som prehnal riadne :) ) tak telka z obrázkov môže vyhádzať "nepotrebné" obrázky a pixle a kľudne to zobrazí na paneli 50Hz.
Navyše čo ukazuje telka neviem či je celkom smerodajné. Môj SAT prijímač dokáže len 1080i, ale telka ukazuje že má na vstupe 1080p.
Ak do nej pustím 1080p z AVR alebo BD tak ukazuje tiež 1080p.
visper (270)|24.12.2012 14:23
HDMI receiver a transmitter se musí domluvit na způsobu provozu. Když transmitter pošle request na 120 Hz a telka odpoví NO, tak se buď domluví na nižší rychlosti nebo se přenos neuskuteční. Těch 120 Hz musí umět i ostatní obvody v telce. Samotný panel dnes už problém není.
KamilZ (10277)|24.12.2012 16:10
Vzhledem k absenci podpory HDMI 1.4b je to stejně jedno :-). 120Hz dnes zatím pouze u Dual Link DVI nebo DisplayPort.
jarino1978 (8045)|24.12.2012 22:43
[QUOTE=visper;437459]Těch 120 Hz musí umět i ostatní obvody v telce. Samotný panel dnes už problém není.[/QUOTE]
obvody v TV nevedia , čo je to 120 Hz, oni vedia len 50/60 Hz. K podpore 120 Hz príde až s nástupom OLED ( možno, keďže sa uvažuje práve s podporou pre high tech PC hry, kde by sa mali opäť odčleniť OLED na PC sféru a TV sféru ), keďže OLED by nemal trpieť artefaktami súčasných technológií.
Na nete je celkom dosť testov, ako to v skutočnosti s pseudo 100/120 Hz panelami je, treba si to aspoň prečítať, najlepšie by ale bolo si to v reále otestovať.
Pokiaľ sa hovorilo, že 60 Hz panel bez dopočtových kurvítok bude mať strop niekde na úrovni 400-500 riadkov, ako je potom možné, že 120 Hz panel bez dopočtových kurvítok dosahuje rovnaký strop ?
A až následne sa zistí pravda, že žiaden 120 Hz refresh neexistuje v reále, ale len na papieri ( čo to potom je, to bolenie hlavy pri 3D, strobo efekt... ) ??? 9-)
Prečo potom LG, Sony, Sharp atď. pod tlakom týchto testov nakoniec upustilo od týchto termínov a zaviedlo si PR názvy ?

Treba najskôr pohnúť hlavou, merať a až potom písať podobné bludy. :-R
vivid.sk (11472)|24.12.2012 23:02
[QUOTE=Dagy2;437456]telka napíše 1080p, nič iné nebude poznať.
[/QUOTE]

ako ktora, ta tvoja mozno ano (ak ukazuje vzdy rovnake cisla, je problem v TV).

Moja napise presne napriklad 1920x1080@50p alebo 1920x1080@50i, pripadne 1920x1080@60p ci 1920x1080@24p . Cize viem presne co mi tam ide.
AVR detto, uplne exaktne viem, aky je vstup a aky je vystup do TV, okrem toho napise aj bitovu hlbku a color space. Takze nevidim v tom problem, ze by som nevedel co prijimam.
KamilZ (10277)|25.12.2012 06:32
Panasonic ET také píše 1080p@60Hz apod.

Hledal jsem specifikaci HDMI 1.4b ale dohužel marně. O 120Hz se píše jen na Wikipedii a prakticky jedna stejná věta z Wiki se opakuje na fórech. HDMI.org nemá specifikaci veřejnou a ani tam o zásadnějších změnách nic nepíšou, šmejdi.
visper (270)|25.12.2012 09:50
Já myslím, že 120 Hz v TV se jen tak brzo nerozšíří. Je to náročné na výkon videoprocesoru, musí zpracovávat dvojnásobný počet dat. Stejně neexistuje zdroj videosignálu, který by se do toho pustil (kromě her). Vysílání vzduchem nikdo nezaplatí, byl by to 4 násobek datového toku proti 50i. Leda snad nějaký nástupce Bluray.
jarino1978 (8045)|25.12.2012 11:08
keď budú panely nativ 120 Hz, cestička sa nájde.
Je to presne rovnaké, keď si kúpim HD ready TV s podporou 1080p a výrobca mi bude tvrdiť, že budem pozerať nativ 1080p. Blud...
visper (270)|25.12.2012 11:12
Tomu nerozumím, nativ panely 120 Hz jsou přece v každé aktivní 3D, v tom problém není.
jarino1978 (8045)|25.12.2012 11:54
ja viem, že je to trochu mimo hlavy, ja som si to myslel tiež, až pokiaľ som to nemeral aj na základe podnetov z fór. Stále je to len 60 Hz panel s vysačkou 120 Hz. Skrátka LCD/PDP sú na to krátke, aby to tak bolo. Vždy si treba rozobrať to, na základe čoho vzniká hodnota 120 Hz. V prípade CRT bola hodnota 100 Hz úplne v poriadku. Hodnota 120 Hz vniká len dopočtom, čo nativ nikdy nebude.
Keď si uvedomíš, ako vlastne funguje LCD panel, k hodnote 120 Hz nativ sa vlastne ani nedá dopracovať. Je nemožné, aby LCD panel dokázal reagovať - obnovovať - vykreslovať obraz 120x za sekundu. Technicky nemožné.
visper (270)|25.12.2012 12:41
Tak to mi teda popiš jak funguje aktivní 3D. To snad myslíš, že ty brýle blikají 2x30 Hz? To by měl člověk za 5 minut migrénu. Já jsem nedávno měřil svoje brýle pomocí fotobuňky a osciloskopu a blikaly 2x60 Hz, to znamená že panel střídá obrazy 120 Hz. Byl jsem jen udiven, že i v Evropě jede na 120 Hz když byl vstupní signál 50i.
jarino1978 (8045)|25.12.2012 21:22
he-he. a prečo by mali blikať 2x30 Hz ?
začnime od zdroja signálu, dajme tomu 3D BD film.
začnime od troch typov TV :
http://www.samsung.com/sk/consumer/tv-audio-video/televisions/led-tv/UE55ES8000SXXH
http://www.samsung.com/sk/consumer/tv-audio-video/televisions/led-tv/UE55ES6800SXXH
http://www.samsung.com/sk/consumer/tv-audio-video/televisions/led-tv/UE55ES6100WXXH

Prvý je 800 Hz, druhý je 400 Hz, tretí je 200 Hz. Toto sú hodnoty podľa výrobcu.
Aj keď to výrobca neuvádza, ten prvý model by mal mať panel s papierovou hodnotou 200 Hz, druhý a tretí 100 Hz.
Všetky tri majú aktívne 3D. Ku každému dostaneš aspoň 1 okuliare.
Vieš mi zmerať, akou frekvenciou sa spína obraz pre oko na okuliaroch presne na každom type týchto troch TV ?
visper (270)|25.12.2012 23:30
Samozřejmě bych to uměl změřit kdybych ty TV měl po ruce. Ta nejvyšší řada má podle popisu opravdu 200 Hz panel ale jestli i brýle blikaj rychleji nevím, docela by mne to zajímalo. Minimální možná frekvence 3D panelu je 100 Hz, protože vstupní signál má 50 snímků a každý snímek nese informaci o dvou obrazech. Třeba v případě SBS se vezme napřed levá část obrazu, roztáhne se a pošle na displej. Potom se totéž provede s pravou stranou. Počet promítnutých snímků musí být dvojnásobný než má příchozí signál, tedy 100 za sekundu. U 200 Hz panelu by se to mohlo prostřídat 2x a počet promítnutých snímků by byl čtyřnásobek vstupního signálu. Ale jestli se to dělá nevím.
jarino1978 (8045)|25.12.2012 23:52
Ja síce tie hodnoty poznám, čo sa týka okuliarov, ale čert ho ber...
Napríklad napíšem, že všetky okuliare stmievajú rovnako. Dokonca výrobca prikladá k daným TV presne rovnaké typy okuliarov. Dajme tomu, že všetky blikajú na takt 60 Hz. Je to podľa teba v poriadku ? Veď máme 2 Tv s panelom s vraj nativ 100 Hz a jeden Tv vraj s nativ 200 Hz. To by potom tie škulky museli mrkať asi rozdielne. No nie je to tak...

Zober si druhú vec a tá je obraz, či dajme tomu komfort, či dajme tomu eliminácia artefaktov 3D ( cross-talk, šmuhy, duchy, chvenie, strobo, motion blur........ ).
Ak teda nejaký blbec, či teoretik, či neviem čo napísal, že pre 3D je minimum 100 Hz takt, tak mne teda podľa sedliackeho rozumu vychádza to, že pri 100 Hz by som nemal mať 80 % spomínaných artefaktov 3D, pri 200 Hz by už nemal byť vôbec ani jeden artefakt. Ale ono to neplatí. Tak potom prečo aj pri najvyšších radách, ktoré majú vraj 800 hz a viac defekt artefaktov neodišiel do zabudnutia a ja by som nevidel strobo efekt ?

No a pýtam sa. Prečo nie je možné aktívne 3D aj pri starých 50 Hz modeloch, veď predsa väčšina vie násobiť, vkladať, stmievať, aby tento podľa niekoho pomalý takt obišlo ?
KamilZ (10277)|26.12.2012 07:32
Několik možných logických vysvětlení:
- brýle jsou s TV synchronizovány, nevidím problém v tom, aby jedny brýle u dvou různých TV zatmívaly jinak podle toho, jak si je TV bude dirigovat
- pokud by tomu tak nebylo a všechny brýle zatmívají stejně rychle tak klidně mohou vyšší modely snížit pouze ve 3D refresh

A crosstalk není závislý jen na rychlosti refreshe panelu a ostatní problémy také ne. Nicméně myslím že je celkem jasné, že u vyšších modelů se tyto jevy více eliminují.